Страница 2 от 16 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 ... ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 393

Тема: Сумарни изкривявания на система НЧУ - ОТ

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    За да не се получи "висяща" тема, всичко от пост №30 (вкл. и него), ще го отцепя в новата тема, а Жоро ще пусне ново мнение в старата, само каквото прецени...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Искам да ти благодаря, че помести въпросните измервания и зададе правилните въпроси - аз нямаше да се престраша да го направя пръв.
    О , нямам никакви скруполи по този въпрос . Вече съм разисквал надълго и широко въпроса тук https://bgaudioclub.org/showthread.p...0%BE%D1%80-FDD Темата е свързана с прототипиране , измерване ( някои от които доста нестандартни ) , теоретична обосновка за получените резултати и обилна гарнитура от субективни впечатления . И аз като bobalan ( на който също благодаря , че се включи ) също смятам , че няма нещо , което може да се чуе и да не може да се измери .Необходими са нов тип измервания като трансиентни изкривявания , динамични фазови отклонения и тн. НА СИСТЕМАТА ОТ-АМП ! Не сме бели лястовички и не ни харесват повече изкривявания ...Просто въпроса е по-сложен отколкото изглежда .
    Като ми остане време ще направя измерванията с P3000 , L3600 , Pascal , Rotel RB 951 , NAD C 272 ....
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Сигурно аз съм най тъпия в тоя форум ама като видя картинка с 10 разноцветни графики без никъде да е обяснено кое какво е и имам едни не весели мисли към автора.

Ако нормален човек иска да сравни 2 неща дава една картинка с две графики и пише коя крафика кое е, или ако не е възможно на една картинка на две отделни с по една графика.
    Или като нормален човек пише числа.

А иначе е напълно естествено говорител да криви различно в зависимост от изходното съпротивление на източника.
    Сложи на транзистория усилвател последователно едно активно съпротивление равно на изходното на ламповия и мери пак при същото напрежение на говорителя обаче, не на изхода на усилвателя.

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Сложи на транзистория усилвател последователно едно активно съпротивление равно на изходното на ламповия и мери пак при същото напрежение на говорителя обаче, не на изхода на усилвателя.
    Супер, че се включваш!
    Какво очакваш да премериш там? Тенденция можеш ли да определиш? Можеш ли да симулираш подобно нещо?
    И не на последно място - такава тема интересна ли ти е въобще? Ако да - ще се радвам супер много.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Ако нормален човек иска да сравни 2 неща дава една картинка с две графики и пише коя крафика кое е, или ако не е възможно на една картинка на две отделни с по една графика.
    Или като нормален човек пише числа.
    Прав си . Графиката на THD при измерване с транзисторния усилвател долу в дясно е именувана THD SS , респективно другата е THD Tube , има и една на цялото ОТ , с име ALL thd .
    Относно цветния код - с черно са графиките на сумарните THD , червено - втори хармоник , оранжево - трети , жълто четвърти , зелено - пети , синьо - шести , лилаво седми . Преминаването на графиката в сиво е минаване под прага на шума .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    ...Какво очакваш да премериш там?...
    Може би е редно да се уточни за тия които не са следили темата отначало, преди да бъде разделена.
    Измерванията в първото мнение са акустични - с микрофон и прилежащата му кинкалерия, пред ОТ, а не в изхода на усилвателите които са били тествани.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Само да напомня, че резултатите, които породиха тази полемика, са мерени акустично, с микрофон. Но не съм наясно, колко THD вкарва самият микрофон и доколко е релевантно меренето на изкривяванията с него?! Защото, ние после не чуваме уловеното И ПРЕЗ НЕГО, каквото показват реално графиките, а само колкото него...
    Друг е въпросът, че не можем да го анализираме толкова прецизно, но не в това е в момента дилемата.

П.П. Ето, с Ицо задаваме едни и същи въпроси...писали сме по едно и също време.
    Но Санди правилно казва, какво и къде трябва да се мери също. И ако на клемите на ОТ разликата е в полза на транзисторния, а през микрофона в полза на ламповия, то тогава става много интересно!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Разбира се че с микрофон се мери с какво друго.
    По принцип на микрофона изкривяванията са по малки от на говорителя така че може да се смята за толерантно едно такова измерване.
    Пък и всички измервания се правят с един микрофон ако разликите са големи явно няма как причината да е в микрофона.
    Ако неговите изкривявания преобладават няма да мерим големи разлики.

Едни такива картинки много трудно се сравняват визуално.

По нагледно би било едно просто измерване и сравнение с числа, ако не може да се снеме просто единична крива THD или IMD като функция от честотата.

И вече 3 измервания на лампов на транзисторен и на транзисторен с някакво активно съпротивление в изхода.

И ще видите къде е заровено кучето на транзисторния звук по големите изкривявания на самия говорител при източник с малко изходно съпротивление.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    ...Но не съм наясно, колко THD вкарва самият микрофон и доколко е релевантно меренето на изкривяванията с него?! Защото, ние после не чуваме уловеното И ПРЕЗ НЕГО, каквото показват реално графиките, а само колкото него...
    Засега нямам съмнения относно измервателната постановка. Че микрофона има собствени изкривявания, има.
    От друга страна, става въпрос за сравнителен анализ. Тоест, каквито изкривявания вкарва микрофона в измерването с един вид усилвател, вкарва същите и с другия усилвател.

Изгуглих набързо да видя какво обаждат по въпроса от B&K за техните творения. Не намерих конкретни данни. Единствено споменават че изкривяванията стават към 3% при нива над 150 - 160dB SPL.

Предполагам че би била интересна диаграма с едновременно измерване с двата канала на звуковата карта. Единият от микрофона, а другия в изхода на усилвателя.

Измервателния микрофон е http://www.isemcon.net/ashop/datashe...7-USletter.pdf THD към 0,1 % при 1 kHz и 100dBa , при което е правено озмерването . Картата е UMC 204 HD https://www.fullcompass.com/common/f...DDatasheet.pdf - не са описани изкривявания , но се съмнявам да са над 0,01% / 1 kHz
    Редактирано от Георги Диомов; 21 January 2019 в 15:58.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Oк, по измервателната постановка нямаме противоречия. Георги, ако може да представиш данните в сравним вид, за да не възникват и там ненужни коментариЙ.

Аз лично очаквам да стане полемика за връзката между конкретни параметри на говорителя и отношението му към предпочитания тип усилвател (DF).

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    38
    Възможно ли е микрофона да поражда различни стойности наТHD,в зависимост от типа на използвания усилвател.Или по точно реалната генерирана мощност по време на измерването на транзисторния усилвател да е по голяма от измерената .

Възможно е разбира се.
    Изисква се само мерещия да е особено талантлив (идиот примерно), който при единия усилвател да слага микрофона на 5см от говорителя, а на другия на 50см примерно.

Надявам се че чак такива тук няма.
    Макар че отдавна престанах да се изненадвам де ...!!

Държите се като "ущипани моми" ... пък уж големи момчета. Може ли така?!

Санди, Санди... Как подскочи само, Даже не успя да прочетеш коя графика за какво е. Все аудиофилите ти бяха виновни и некадърни. Сега микрофона. Имайте доблест и уважение!
    От моята професия съм разбрал нещо важно: Колкото и да се смяташ за Голям, винаги, ама Винаги има някъде някой По-Голям!

Независимо от това, следя и ще следя темата с голям интерес!

Огромни благодарности на г-н Диомов за публикуваните резултати.
    По-скоро не за самите тях, а за смелоста да ги направи публични и за сложния проект, за който ни държи в течение.
    Що се касае до мен... Хм, доволен съм. Значи, все пак не съм се заблуждавал за посоката в която съм поел.

С две думи: в личен план - Супер! Продължавам да чета с интерес и да вадя Моите си заключения.
    Редактирано от lordoff; 21 January 2019 в 20:07.

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Чета и си спомням за един вулгарен виц ,където двама спорели къде е шундата на момата.Единия викал ,че отпред ,а другия отзад.
    Рекли да направят тест и съблякли една мома.
    -Виж отпред е...... победоносно извикал единия
    другия накарал момата да се наведе ...и о чудо...
    оная работа отишла отзад....

Преди да се направи коректна постановка,всички резултати могат да бъдат интерпретирани като в горния виц-кой както му харесва....
    При един и същи изходен импеданс се прави това измерване,като при ламповия ще има два резултата в право и инвертирано свързване-понеже втория хармоник при ламповите понякога е съразмерим с изкривяванията на някои говорители може да се получи частична компенсация,или пък наслагване на втория хармоник като ниво...
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Както и предполагах темата силно се отклони . Съжалявам , че публикувах въпросните измервания .

Предстои да измеря по метода на Наско - с насрещен усилвател и сериен резистор . .
    Това пак няма да наподоби достатъчно точно изходния импеданс на лампов усилвател....
    За да се получи абсолютно точен резултат ще е нужно да се намери изходен трансформатор от същия лампов усилвател и да се подаде сигнал на първичната му през резистор със съпротивление еквивалентно на това изходния импеданс на използваните лампи.....
    Но цялата работа би била полезна само за непредубедени изследователи в аудиото .В 99% процента от случаите пак ще се изправя и навежда момата.....
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    38
    Възможно е разбира се.
    Изисква се само мерещия да е особено талантлив (идиот примерно), който при единия усилвател да слага микрофона на 5см от говорителя, а на другия на 50см примерно.

Надявам се че чак такива тук няма.
    Макар че отдавна престанах да се изненадвам де ...!!
    Не че съм изненадан,но май не си разбрал какво имам предвид.
    В случая след НЧУ има два източника на THD,а ние мерим THD на усилвателя?
    Микрофона замества човешкото ухо толкова успешно, колкото и високоговорителя човешкия глас.
    Ако приемем че средното ниво по време на измервнето на двата усилватела за 0db, но пък транзисторния достига по високи максимални нива напр.+3db,a ламповия напр.+1db,то и нивата на THD са ще са различни. Разбира се горното може да важи когато измерването е на правено например с генертор на розов шум.
    За мен лично дискусията е за отхвърляне на верноста на измерванията на НЧУ с THD meter.
    Редактирано от kaloian; 21 January 2019 в 21:49.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от kaloian Покажи мнения
    ...За мен лично дискусията е за отхвърляне на верноста на измерванията на НЧУ с THD meter.
    Според мен, не би следвало дискусията да е за това.
    Усилвателят е самостоятелно устройство, и като такова, той има своите технически характеристики. Изкривяванията му са един от параметрите които ги формират.
    Друг е въпросът дали има корелация между това което се обсъжда в темата и въпросните характеристики.

Тъй ... благодаря на Бисер , че отцепи темата И така
    Измервателната постановка - Микрофон http://www.isemcon.net/ashop/datashe...7-USletter.pdf , разположен на 50 см пред измервания говорител
    Аудио карта UMC 204 HD https://www.fullcompass.com/common/f...DDatasheet.pdf
    Измерван говорител http://www.troelsgravesen.dk/18TH/10NMBA520.pdf с включена импедансна корекция , 23 l оформление ЗО
    Тествани усилватели :
    Pascal http://www.pascal-audio.com/product/t-pro2/ ,- Жълта графика
    Rotel https://www.manualslib.com/manual/10...?page=5#manual зелена графика
    NAD https://nadelectronics.com/wp-conten...-Amplifier.pdf синя графика
    Primaluna https://www.primaluna-usa.com/prologue-five/ - червена графика
    Тестов сигнал sinesweep RМS 5V на изход амп. Ниво на шум от един до 2 порядъка под измерванията .
    Това са THD за четирите усилвателя , работещи със съответния говорител , сравнително показани на един плот .
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от Георги Диомов; 21 January 2019 в 22:26.

За това че не разбирам какво имаш в предивд не съм виновен аз.
    Най големия проблем на човек е нещо което самия той не разбира да го обясни на друг човек.

Изкривявания се мерят със синусов сигнал!!!!
    И нивото през цялото време на измерване трябва да е постоянно и еднакво и за двата усилвателя, както и за говорителя и входа на микрофона !!!

И не мерим изкривяванията на усилвателите а на системата генератор, усилвател, говорител, микрофон.
    И тъй като в тая система най големи са тия на говорителя, мерим на практика само тях.

От изказването ти разбирам единствено че нямаш никакво понятие какво е това изкривяване просто.

Прост пример изкривяване 0,1% и 0,5% при 1V сигнал. в единия случаи 1мV хармонични в другия 5мV хармонични.
    Микрофона според теб как би изкривил тия изкривявания 1мV и 5мV така че чак да ги размени.

Ако разбираше нещо и можеше да разсъждаваш логично щеше да знаеш че когато амплитудата намалее 10 пъти и изкривяванията на това дето криви намаляват 10 пъти.
    Земята погледната през прозореца изглежда плоска, нищо че е кълбо .

А при 100 и ли 1000 пъти по слаб сигнал съответно 100 и 1000 пъти по малко криви.

Така че понеже изначално микрофона криви поне 5-10 пъти по малко от говорителя ти кажи, ако можеш да смяташ, колко ще изкриви тия 1мV и 5мV.....?????

Иначе измерванията са хубаво нещо, както и симулациите, ама трябва да се и представят в такъв вид че да са еднозначни и разбираеми и за дебили като мен.
    И чак като ги разберем какво представляват можем вече да си правим и изводи някакви.

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Тъй ... благодаря на Бисер , че отцепи темата И така
    Измервателната постановка - Микрофон http://www.isemcon.net/ashop/datashe...7-USletter.pdf , разположен на 50 см пред измервания говорител
    Аудио карта UMC 204 HD https://www.fullcompass.com/common/f...DDatasheet.pdf
    Измерван говорител http://www.troelsgravesen.dk/18TH/10NMBA520.pdf с включена импедансна корекция , 23 l оформление ЗО
    Тествани усилватели :
    Pascal http://www.pascal-audio.com/product/t-pro2/ ,- Жълта графика
    Rotel https://www.manualslib.com/manual/10...?page=5#manual зелена графика
    NAD https://nadelectronics.com/wp-conten...-Amplifier.pdf синя графика
    Primaluna https://www.primaluna-usa.com/prologue-five/ - червена графика
    Тестов сигнал sinesweep RМS 5V на изход амп. Ниво на шум от един до 2 порядъка под измерванията .
    Това са THD за четирите усилвателя , работещи със съответния говорител , сравнително показани на един плот .
    Така вече е малко по нагледно и значително по ясно.
    Но за още по нагледно можеш ли да оставиш само два усилвателя ламповия и един от транзисторните само, без клас D-то.
    И ако може и една графика пак на тия двата на честотната х-ка.
    Че нещо изкривяванията много подозрително приличат на честотна х-ка на говорител.

И за сравнение направи и едни истински измервания на изкривяванията на един от транзисторните и на ламповия само на една честота но с нормален синус, за да видим колко ще съвпаднат с тия от тая графика.

Че нещо изкривяванията много подозрително приличат на честотна х-ка на говорител.
    Това е съвсем в реда на нещата.
    И за сравнение направи и едни истински измервания на изкривяванията на един от транзисторните и на ламповия само на една честота но с нормален синус, за да видим колко ще съвпаднат с тия от тая графика.
    Говорим за електрически върху резистор 8 Ohm и пак 5V RMS ? Оставил съм Rotelа ( трнзисторния ) и primalina ( ламповия )
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Сега 90% от форума е в смут
    Мдаа... щото се оказа, че не били компютри, а компоти...

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    38
    За това че не разбирам какво имаш в предивд не съм виновен аз.
    Най големия проблем на човек е нещо което самия той не разбира да го обясни на друг човек.

Изкривявания се мерят със синусов сигнал!!!!
    И нивото през цялото време на измерване трябва да е постоянно и еднакво и за двата усилвателя, както и за говорителя и входа на микрофона !!!

И не мерим изкривяванията на усилвателите а на системата генератор, усилвател, говорител, микрофон.
    И тъй като в тая система най големи са тия на говорителя, мерим на практика само тях.

От изказването ти разбирам единствено че нямаш никакво понятие какво е това изкривяване просто.

Прост пример изкривяване 0,1% и 0,5% при 1V сигнал. в единия случаи 1мV хармонични в другия 5мV хармонични.
    Микрофона според теб как би изкривил тия изкривявания 1мV и 5мV така че чак да ги размени.

Ако разбираше нещо и можеше да разсъждаваш логично щеше да знаеш че когато амплитудата намалее 10 пъти и изкривяванията на това дето криви намаляват 10 пъти.
    Земята погледната през прозореца изглежда плоска, нищо че е кълбо .

А при 100 и ли 1000 пъти по слаб сигнал съответно 100 и 1000 пъти по малко криви.

Така че понеже изначално микрофона криви поне 5-10 пъти по малко от говорителя ти кажи, ако можеш да смяташ, колко ще изкриви тия 1мV и 5мV.....?????

Иначе измерванията са хубаво нещо, както и симулациите, ама трябва да се и представят в такъв вид че да са еднозначни и разбираеми и за дебили като мен.
    И чак като ги разберем какво представляват можем вече да си правим и изводи някакви.
    Май проблема е, че не ти се вярва ,че и други освен теб може нещо да знаят и разбират, а пък за разсъждения и дума да не става ,
    аз от твоето изказване разбирам че четеш между редовете и въобще не си наясно всъщност за какво е темата.

Казуса е поставен така че в едно измерване при еднакви условия лампите дават по добро THD от транзисторите на две измервани стъпала,които измерени по стандартния начин имат точно обратните показания.
    Въпроса за мен това може ли да се смята за достоверно или постановката не е коректна.

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    38
    От графиката с вижда че rotel се представя малко по добре от ламповия или ....

Страница 2 от 16 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 12 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени