Страница 1 от 16 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 393

Тема: Сумарни изкривявания на система НЧУ - ОТ

Сумарни изкривявания на система НЧУ - ОТ

(Bis: темата и мненията в нея са следствие на отцепена дискусия от тук)

Днес поизследвах въпроса с разликата в изкривяванията , които излизат от сч/вч секцията , управлявана съответно от профи транзисторния и респективно ламповия усилвател , с които бяха правени сравненията . Измервателния сигнал е stepsin през 1/3Oct и 2,8 V RMS на входа на филтъра . Интересното е , че управлявана от транзисторния , сч/вч секция криви 4 пъти повече около 1,3 kHz, както и накакво странно линеаризиране на THD при управление от ламповия .При IMD с тази амплитда и честоти 2 kHz И 7 кHz разликата беше горе-долу същата- 4 пъти . Поствам и едни THD за цялата система . При активна система трудно може да говорим за нива или мощности при измерването , но ориентировъчно 40 W Бас 5W среда 0,1W рупорен и 1 W Високочестотен .Поствам и почти окончателната АЧХ/ФЧХ сглобка на системата , както и с цената на колко активни еквалайзера е постигната
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от DAY; 21 January 2019 в 16:00.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Интересното е , че управлявана от транзисторния , сч/вч секция криви 4 пъти повече около 1,3 kHz, както и накакво странно линеаризиране на THD при управление от ламповия .При IMD с тази амплитда и честоти 2 kHz И 7 кHz разликата беше горе-долу същата- 4 пъти .
    Сега 90% от форума е в смут
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Не в смут, а в ступор и то отдавна...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Дано този смут доведе до някои въпроси.
    Например какво е предназначението на НЧУ и какво всъщност се изисква от него.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Май има нужда от нова тема. Някой да е наясно с тезата?

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    На няколко пъти започвах да пиша въпросната тема, но винаги се отказвах.
    От една страна не виждам на кого би била полезна, а от друга нямам излишно време за спорове.
    Ако намеря време, по-скоро ще публикувам кратка статия по въпроса в моя сайт.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Очаквам с нетърпение. А спорове и спорещи винаги ще има. Хората спорят за далеч по-прости и отдавна ясни неща.

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Мдааа, да не са и повече в този форум.
    Аз тези спорове съм ги водил хилядократно, ама не.
    Някои хора са на принципа 'едно си баба знае - едно си баба бае'.
    Добре, че Георги Диомов е доста опитен в аудио сферата, може да му се разчита изцяло на измерванията и твърденията.
    Ако някой друг беше написал това, досега да са го изяли с парцалите.

Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Дано този смут доведе до някои въпроси.
    Например какво е предназначението на НЧУ и какво всъщност се изисква от него.
    Мда . Редно е любителите на висококачествено възпроизвеждане да си задават тези въпроси . Бих желал обаче дискусията да не се разгаря в тази тема , защото съм се нагледал на безполезни битки , омазани теми и обидни квалификации . На мен също са ми прелюбопитни отговорите и затова бих отворил нова тема веднага , щом направя сравнителни тестове на въпросната постановка с :
    1 Rotel ( Още не знам модела )
    2 Electro voice P 3000 клас AB DF 300 , SR 40 V/us ,THD+N 0,01%( at rated power ) , IMD(SMPTE)60Hz 7kHz 0,01%, DIM30 0,01% , DIM100 0,01%
    3 Dynacord L3600 клас H ,THD+N 0,05% ( 1kHz,1200W/4Ohm) , IMD(SMPTE)60Hz 7kHz 0,1%, DIM30 0,05%
    4 Unicaudio PA 1200
    5 Pascal клас D THD+N 0,05% -( 20Hz-20kHz) DF 500( 8 Ohm)
    6 ProLogue Five Tube PP с KT 88 , без ООВ , THD<1% at full power 36W
    От една страна не виждам на кого би била полезна, а от друга нямам излишно време за спорове.
    Ако намеря време, по-скоро ще публикувам кратка статия по въпроса в моя сайт.
    И аз бих прочел с голям интерес

От една страна не виждам на кого би била полезна...
    Темата би била полезна на много хора.
    Ако е подкрепена от съответните измервания, направени с подходящата техника и извършена от неоспорим капацитет в аудио сферата, това ще развенчае много митове, които от години насам витаят по интернет форумите.
    Срещу документите и боговете мълчат.
    Крайно време е някой с възможности и способности да просвети мнозинството, че ламповите любители не слушат само сладки хармонични изкривявания. Че при добре проектиран и подобаващо изпълнен ламБов усилвател могат да се постигат много добри резултати и то не само на слух, а подкрепини и с измервания, черно на бяло.
    Редактирано от Петър Славов; 20 January 2019 в 14:48.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Петър Славов Покажи мнения
    Темата би била полезна на много хора.
    Ако е подкрепена от съответните измервания, направени с подходящата техника и извършена от неоспорим капацитет в аудио сферата, това ще развенчае много митове, които от години насам витаят по интернет форумите.
    Срещу документите и боговете мълчат.
    Крайно време е някой с възможности и способности да просвети мнозинството, че ламповите любители не слушат само сладки хармонични изкривявания. Че при добре проектиран и подобаващо изпълнен ламБов усилвател могат да се постигат много добри резултати и то не само на слух, а подкрепини и с измервания, черно на бяло.
    Да добавя към горното - в контекста на системата, усилвател - ОТ.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Хубаво е да не се правят грешни умозаключения, преди Жоро да уточни, какъв е бил транзисторния профи усилвател и на какви нива е било измерването...
    Иначе, те лампаджиите, все многоампинови, процесорно разделени системи слушат... Любопитен съм, ако се закачи 18-ката на него, как ще се държи?
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Жоро, колко е изходният импеданс на ламбения усилвач? Ако закачиш сериен резистор със същата стойност към транзисторния амп, дали няма да се получат сходни резултати?

Не знам, при измервания, как ще се държат, но аз лично точно при rutcho преди години слушах би амп с ламповите му усилватели и тогава все още незавършени ОТ с 18-ка и коаксиален драйвер BMS от големите ( 4594 може би, ще излъжа). Този звук се е запечатал някак си, и колкото и да е субективно, смело за себе си мога да твърдя, че не съм слушал нещо по добро визирайки няколко родни аудио експота.
    Редактирано от teodorpc; 20 January 2019 в 16:32.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Профи 18-ка, с 4 инчова бобина и 267 грама MMS, си иска усилвател с голям дъмпинг фактор. Не мога да си представя, колко мудни ниски ще има с лампов усилвател...виж, за среда и/или високи, си е тамън ламповия. Дори има и някои предимства...
    Да не забравяме, че тези изкривявания са измерени с микрофон в системата усилвател-говорител. Трябва да се установи, каква е причината да се пораждат...?!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Самоинволвирам се да ви брекъпна преди да сте се сбили, с приблизителен цитат от Ручо, от времето когато беше по-ларж - "Усилвателите не се делят на ламбени и песъчни, а на добри и лоши!"

Желаещите да намерят точния цитат са фриитугоу!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Както и предполагах темата силно се отклони . Съжалявам , че публикувах въпросните измервания .
    Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
    Жоро, колко е изходният импеданс на ламбения усилвач? Ако закачиш сериен резистор със същата стойност към транзисторния амп, дали няма да се получат сходни резултати?
    Предстои да измеря по метода на Наско - с насрещен усилвател и сериен резистор . Так ще може да се зареди адекватно във vituixcad и да се направи това , което вече съм направил чрез комбинирани измерване/симулация/измерване .
    Ламбовия е без ОООВ и вероятно DF e под 10 . Не съм експерт , но ламповите с ОООВ имат DF от порядъка на 50 - еквивалент на 3 метров колонен кабел със сечение 0,75кв мм . Като се сетя колко профи високомощни инсталации са теглени с десетки метри 2x1,5 кв мм и ми става смешно за дъмпинг фактора , който виждат нещастните говорители , мислейки си , че като сме им закачили SS стъпало с DF 300 всичко е ОК
    .
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Хубаво е да не се правят грешни умозаключения, преди Жоро да уточни, какъв е бил транзисторния профи усилвател и на какви нива е било измерването...
    Иначе, те лампаджиите, все многоампинови, процесорно разделени системи слушат... Любопитен съм, ако се закачи 18-ката на него, как ще се държи?
    Транзисторния е Unicaudio PA1200 , по схема на знаете кой , ламповия вече цитирах https://www.primaluna-usa.com/prologue-five/ , изходната амплитуда е идентична за 2 kHz - 2,8 V RMS https://www.primaluna-usa.com/prologue-five/също , филтъра на драйвера е през 16 Ohm сериен резистор , а на филтъра Fostex поради разлика в чувствителността и влечението на генераторите на ток да увличат ачх по ичх е директно . В момента филтъра е бая усложнен поради желанието ми да го направя FDD , да правя пасивна еквализация , да е импедансно приемлив и естествено да осигури перфектно събиране и равно АЧХ .
    Отново моля участниците в дискусията да не отклоняват темата към SS vs TUBE .

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Профи 18-ка, с 4 инчова бобина и 267 грама MMS, си иска усилвател с голям дъмпинг фактор. Не мога да си представя, колко мудни ниски ще има с лампов усилвател...виж, за среда и/или високи, си е тамън ламповия. Дори има и някои предимства...
    Малко уточнение.
    Системата, за която спомена teodorpc, беше не с 18", а с 15" НЧ.
    Не профи, а хайфистки.
    Не с mms 267g, а mms 83g.
    Не с лампов, а с транзисторен усилвател - Rotel RB-980BX, 120W на канал.
    Стана малко като с вица за компютрите.
    Със SE лампов усилвател работеше ВЧ+СЧ частта, изпълнена с BMS 4590 и елиптично-бирадиална хорна, разработена от мен. Съвсем скромен кросовър - DBC223S.

Същата системка смятам да направя на лято за собствено ползване. Надявам се дотогава да излезе на свободния пазар и Celestion Axi2050.... но нека не разводнявам повече темата.

Да не забравяме, че тези изкривявания са измерени с микрофон в системата усилвател-говорител.
    Според мен това е единственият наистина показателен тест.
    За оценка на работата на една система най-важно е какво получаваме на изхода, а не някакви измервания някъде по трасето.
    Освен мен, аналогични резултати на тези, получени от Георги Диомов , са имали и други хора с които контактувам. Един от тях участва и в този форум, но напълно разбирам нежеланието му да се включи в такава тема.
    Както обещах, при първа възможност ще публикувам моите измервания с надлежно описание за апаратурата и начина, по който са направени.

Трябва да се установи, каква е причината да се пораждат...?!
    Е, това е вече работа за някой виден корифей-теоретик. Аз съм прост аудиофил.
    Като начало може да отговори на по-горе зададения въпрос - какво е предназначението на НЧУ и какво всъщност се изисква от него. Когато дефинираме проблема, има шанс да получим и неговото решение.

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Отново моля участниците в дискусията да не отклоняват темата към SS vs TUBE .
    Присъединявам се напълно и се извинявам за отклонението, което предизвиках.
    Да, продължавам да съм твърдо на мнение, че няма "лампов" и "транзисторен" звук.
    Искам да ти благодаря, че помести въпросните измервания и зададе правилните въпроси - аз нямаше да се престраша да го направя пръв.

Членува от
    May 2012
    Освен мен, аналогични резултати на тези, получени от Георги Диомов , са имали и други хора...
    Много се въздържах да не спамя, ама няма как.... ще ви разкажа малко и от своя опит.
    Става дума за избор на усилвател за система, която е насочена към външния пазар. На прослушване бяха изкарани три усилвателя - два транзисторни, известни марки и с перфектни параметри, използвани в някои от висококачествените студийни системи на запад и един хибриден с крайно транзисторно стъпало и лампов драйвер, също с претенция за добър звук. При слепи тестове с калибрирани нива на слушане изборът беше ВИНАГИ хибридния усилвател. Детайл, дълбочина, натурално звучене, каквото се сетите. С леки забележки в ниските честоти. Това ме притесни, тъй като веднага заподозрях, че "аудиофилите харесват кривоча" и дори аз самия се подлъгвам и избирам цветния пред истинския звук. Обаче твърдо ми стоеше усещането, че дори и хармоничните изкривявания да са по-високи, то поне интермодулационните ТРЯБВА да са по-ниски - иначе не можех да си обясня дълбочината на звука и способността си да разпиша на ноти всяка партия от доста плътния микс /при транзисторните участници абсолютно невъзможно/.
    Поради това направих няколко измервания, търсейки някакво обяснение:
    1. THD и IMD с товар резистор - тук транзисторните усилватели имаха близо 6 пъти по-ниски изкривявания от хибридния... Лошо....
    2. THD и IMD с товар реален ВГ, измерени електрически - тук транзисторните усилватели имаха близо 4 пъти по-ниски изкривявания от хибридния... Започнах да си мисля, че наистина съм си въобразил неща. А това не ме устройва. Житейски принцнип ми е, че когато нещо е по-добро от друго на слух, то трябва да може да се оцени и числено... А в случая някак хибридния отвсякъде изглежда по-зле....
    3. THD и iMD с товар реален ВГ и резултат измерен акустично с калибриран микрофон в третирано помещение - е, тук нещата рязко се обърнаха - изкривяванията на транзисторните /перфектни при предишните измервания/ вече се оказаха 3 до 4 пъти по-големи от тези на хибридния усилвател.... Особено IMD.... Повторих измерванията с друг ВГ и с цяло ОТ - подобни резултати. Не мога да кажа, че съм срещал методика за измерване по този начин, но поне мога да спя спокойно и да не си мисля, че съм си въобразявал някакви неща. Дали и как може да се изработи методика също не знам, ама и аз си мислех, че съм бяла лястовичка, а сега като гледам Rutcho и Георги Диомов вече няма да се чуствам толкова самотен. Разбира се не си и помислям, че транзисторните усилватели са лоши, а хибридните или ламповите съвършени. Но си мисля, че оценките на хартия доста често не корелират с човешките възприятия. И продължавам да твърдя, че ако нещо се чува трябва да има някакъв начин и да се измери и докаже. Но понякога не го знаем...
    Диомов, извинявай за отклонението и успех с проекта.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Киро, ти сега още повече разбърка кацата с ...
    Хибриден, с лампова входна част и транзисторно крайно си е транзисторен усилвател.
    За мен, ако някъде се крие подводен камък, то това е в начина по който се управлява импеданса...иначе няма логична причина, на резистивен товар да показва едни стойности, а на реактивен - други.

Членува от
    May 2012
    Киро, ти сега още повече разбърка кацата с ...
    Хибриден, с лампова входна част и транзисторно крайно си е транзисторен усилвател.
    За мен, ако някъде се крие подводен камък, то това е в начина по който се управлява импеданса...иначе няма логична причина, на резистивен товар да показва едни стойности, а на реактивен - други.
    Не съм казал, че свири по-добре защото има лампа... Казах, че свири по-добре, но това трудно се доказва с измервания. Това би било интересно дори и да беше чист транзисторен.... Поста ми е посветен не на транзистори срещу лампи, а на това, че методите на хартия за сравнение са несъвършени....
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    То и аз се включих, не за да вземам позиция в тоя спор лампи срещу транзистори, а за да се намери обективната реалност. Понякога, когато нещо противоречи на логиката, е възможно някакъв факт да се пропуска от общия поглед, или да има скрита причина.
    Предполагам, за Жоро няма да е проблем, да смени Уникаудиото, с друг усилвател и да направи нови измервания. Имал съм случай, точно на PAA1200, когато беше почти без ток на покой, като позагрее... може някаква подобна тривиална причина да е?! Усилвателя има 20 крайни транзистора...

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Защо не отделите тая част от дискусията в нова тема, за да може участващите да пишат спокойно, и да не им се налага непрекъснато да се извиняват?
    В тая тема се мета линк към новата. В началото на новата се уточнява че е отделена тема, мета се и там линк откъде е отцепена, и всичко е на 6.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Не е трудно това да го направя. Но не мога да нацепя поста на Жоро от частта само с тази мистерия...
    Мога да преместя цялото мнение, а той да пусне на ново, само което иска, без никакво подобно отклонение.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Подкрепям предложението.
    Всичко от пост #47 нататък не е по темата на Георги и може да се отцепи като нова тема.
    В нея ще пусна една препратка към пост #30, за да се знае как започва дискусията.
    Предлагам за заглавие на новата тема примерно "Сумарни изкривявания на система НЧУ - ОТ"
    Редактирано от rutcho; 21 January 2019 в 11:10.

Страница 1 от 16 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени