Страница 16 от 16 ПърваПърва ... 6 12 13 14 15 16
Резултати 376 до 393 от 393

Тема: Сумарни изкривявания на система НЧУ - ОТ

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Това е ясно. И на картинката е написано, а в нея е обяснено кой компонент какъв е.

Явно не съм разбрал добре предишния ти въпрос. Да пробваме отново?
    Питаш какви са били очакванията ми за подобно измерване? Нещо друго?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Питаш какви са били очакванията ми за подобно измерване?
    Да . Това питам . Аз примерно , за да измеря Le+Re , блокирам мембраната , за да елиминирам останалите компоненти и да знам какво меря всъщност .
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    При горните измервания мембраната е свободна. Затова са две - свободно стоящ и в кутия.
    А съм го измерил по тоя начин, за да видя как "околния свят" вижда високоговорителя при нормалните му работни условия.

Твоят уред вероятно се опитва да определи индуктивността по фазовата разлика между тока и напрежението за дадена честота , за това показанията му са лишени от всяка логика около честота на механичния резонанс , когато въпросния трептящ кръг Cm - Mm е импедансоопределящ ( това може би ще изясни въпроса с индуктивността и ластиците ). Обикновено ИЧХ на говорителя е съпроводена от електрическа ФЧХ , която пък е доста различна от акустичната ФЧХ . Импедансният пик се отмества по-нагоре честотно при поставяне на говорителя в обем , тъй като това представлява поставянето на паралелна индуктивност на Cm (въздуха го играе пружина ) и от там повишаване на резонансната честота на кръга . Нелинейността на окачването Cm във функция от отклонението пък означава , че системата има параметрично зависима резонансна честота ( амплитудно зависима ) . За да се види това са необходими серия от измервания при различни мощности .https://movement.osu.edu/Courses/ME8...sPhenomena.pdf Импедансния пик при 550 Hz e възможно да е резонанса на долната трептилка .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Твоят уред вероятно се опитва да определи индуктивността по фазовата разлика между тока и напрежението за дадена честота , за това показанията му са лишени от всяка логика около честота на механичния резонанс...
    Това е един от начините за измерване на индуктивност. Съответно, гледайки електрическата еквивалентна схема на високоговорител, е очаквано резултатът да е в пряка зависимост от движението на звуковата бобина, респективно, мембраната. Което и се наблюдава на практика.

Цитат Публикувано от madrigal Покажи мнения
    Бе де да знам - той Килпел-ът сигурно ги е пляскал тези интеграли по затворен контур само за тежкарлък .
    Понеже заговорихме за професор доктор Волвганг Клипел - основателят на може би най-успешната компания за производство на лабораторни измервателни прибори за говорители https://www.klippel.de/ , смея да отбележа , че и въпросният човечец тъне в неведение относно индуктивността и ластиците . Освен това нагло залива камбани с бетон и ги мери - олекна ми , има и други технически неграмотни с претенции ... https://www.klippel.de/fileadmin/_mi...ymptoms_01.pdf
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

След като хванахме професорчето по бели гащи ( е не аз, де ) и можем спокойно да кажем , че му липсват основни познания по магнетизъм , следва да продължим със скандалните разкрития .https://www.klippel.de/fileadmin/_mi...ymptoms_01.pdf . Значи седнал нашия и си сътворил най-великото измерване, което съм виждал . Мери , моля ви се моментен крест фактор на нелинейните изкривявания във функция от честотата и амплитудата??? Благодарение на въпросното велико измерване оценява ТРАНСИЕНТНИТЕ и ИМПУЛСНИ изкривявания .Ама откадянакадя уа, откадянакадя ? Вече със сигурност знаем , че трансиентни изкривявания няма !!! Че и някакви импулсни си сътворил човечеца .Това хабилитираните лица нямат спирка в преследването на титли и слава , а този здраво се е нагушил .http://www.klippel.de/professorship/...g-klippel.html не мога да повярва , че почти всички HI-TECH компании , които познавам си пазаруват измервателното лабораторно оборудване от тоа http://www.klippel.de/company/references.html Боже , Боже , накъде е тръгнал този свят де .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Не успявам да схвана посоката в последните ти мнение. Да приемем че аз съм кривия...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Професорът се пробва да остави следа в науката. Къде се бутате вие?

Той всъщност на кой университет е професор и преподава ли още в него?

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Не успявам да схвана посоката в последните ти мнение. Да приемем че аз съм кривия...
    Това е начин на изразяване, наречен ирония. Адресанта е ясен .

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Професорът се пробва да остави следа в науката. Къде се бутате вие?

Той всъщност на кой университет е професор и преподава ли още в него?
    Не само , че се пробва , ами е оставил и дълбока такава . Принципно е honorary professor for electro-acoustic at the Technical University Dresden , но е и Visiting Professor at the Feng Chia University in Taichung giving lectures in Electro-Acoustics regularly , regularly gives lectures in the Master Course Electro-Acoustics at the Université du Maine in Le Mans.
    Води и 3 дневен лекционен частен семинар https://www.klippel.de/know-how/educ...o-systems.html

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Евала тогава. После да разправят, че всичко било отдавна измислено.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Това е начин на изразяване, наречен ирония. Адресанта е ясен .
    Уж темата трябваше да е основно техническа, а не баналните закачки в стил "виж аз колкоз знам, а ти к'ъф си прост"...
    Все си мисля че човек може да покаже знания и без да изкарва другите участници в дискусията кухи кратуни.

За адресанта, само мога да гадая кой ще да е, но щом не си указал, явно не е важно.

Както и да е. И тая май тема е потеглила към коша или досиетата Х.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Аз само да предложа, вместо трансиентни , не може ли да се използва преходни ? Някак си по-благо ми звучи ...
    Kris Dimitrov написа:
    Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    44
    А аз да попитам, тези преходни изкривявяния, линейни или нелинейни са?

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    А аз да попитам, тези преходни изкривявяния, линейни или нелинейни са?
    В израз на уважение бих ползвал термина преходни процеси , макар че според wikipedia под изкривяване ( distortion ) се подразбира промяна на първоначалната форма или характеристика на нещо https://en.wikipedia.org/wiki/Distortion ( нямам достъп до ГОСТ и не мога да кажа как е според него ). За да дискутираме въпроса с говорителите , преходните процеси , изкривяванията и ролята на усилвателя в цялата работа е добре да започнем по-отначало . Та когато говорим за електродинамичен говорител и неговата електрическа заместваща схема имаме 2 модела .
    1 Модел 1 - казионния ( общоприетия ) според който всеки един елемент от електрическата заместваща схема може да се отъждестви с число - Re , Lc , Mm , Cm , Rm , Bl ( пост 367 ) . Това са основните T/S (Thiele/Small ) параметри , измерени при много ниски мощности ( около и под 1 mW ) , при които говорителя е относително линейна система . Това са стандартни спецификации на всеки уважаващ себе си производител на говорители . С тяхна помощ се изчисляват спомагателни величини като Qts , Qms , Qes , с които може да се калкулира акустично оформление , с желан Qtc ( примерно 0,707 ) - качествен фактор на резонанса на системата говорителя-оформление , изразяващ се в предвидимо АЧХ и ФЧХ , при управление от напреженов усилвател и достатъчно нискоомна верига кабели-филтри , Такава система може да се определи еднозначно и с трансферната функция фчх/ачх и лесно да се изследва в симулатор .
    2 Модел 2 - Когато на говорителя се подаде номинална мощност се оказва , че всички компоненти от казионната система ( Re , Lc , Mm , Cm , Rm , Bl ) са параметрично обвързани с поне едина от променливите :
    температура T,
    моментно положение на мембраната x
    моментен ток i
    скорост на движение на мембраната v .
    , като връзката е нелинейна за почти всички случаи .
    Отклоненията от фиксираните в линеен режим стойности са от няколко процента до отклонения в пъти .... . В този модел всеки компонент представлявая функция на съответните параметри и определянето на тази функции не е лека задача . Професор Клипел все пак се е справил с най-добрата известна до момента точност , давайки алгоритъм за определянето им ( включващ различни трансджендърни измервателни сигнали ) и създавайки измервателни прибори с които да се установят въпросните в рамките на няколко минути . Да се определя еднозначно такава система с ФЧХ , АЧХ и THD е нелепо според скромното ми мнение . Производителите на говорители не публикуват тези функции и не ми е известен симулатор съдържащ база данни или боравещ с входящи такива . В този ред на мисли и липсата на местни и общи ООВ за системата амп-от ( с редки изключения ) липсата на термокомпенсации прави от колонкаджиите едни доста нещастни хора в сравнение с другите дизайнери на аудиооборудване
    Преходните процеси е редно да се разглеждат за 2 вида системи . Линейни и нелинейни . Ако вземем една съвсем проста система , съставена от пружина и маса ( с електрически еквиваленти индуктивност и кондензатор ) Може да определим преходните процеси при стимул със синусоидална сила с помощтта на диференциалното уравнение на Лаплас . Това го могат много симулатори .До колко този процес е линеен не мога да кажа . Преходните процеси в нелинейна система са доста нюанса по-кафявао . Директното ползване на Лаплас не е възможно и са предложени множество апроксимации с различна степен на приближение , стига да сме в състояние да определим нелинейността като функция .За онагледяване на процеса се ползват поредните трансджендърни графики . Определяне на преходните процеси в мултипараметричнозависима система каквато представлява говорителя вероятно е математически възможно . Аз, като един обикновен аматьор мога да си подам пакет синуси на системката ОТ-Амп , да си направя една екселска табличка с измервания на периодите , да изследвам как влияят различни променливи ,да си правя графики ,да си правя изводи и щастливо да се заблуждавам , че разбирам за какво иде реч ... Пък е възможно и да не е така - само Шрьодер знае .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Ако вземем една съвсем проста система , съставена от пружина и маса ( с електрически еквиваленти индуктивност и кондензатор ) Може да определим преходните процеси при стимул със синусоидална сила с помощтта на диференциалното уравнение на Лаплас . Това го могат много симулатори .До колко този процес е линеен не мога да кажа .
    След съответните допускания става линеен. Иначе и колебанията в гравитацията влияят.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Тези хубавите, горните разяснения, показват и защо хората типично са склонни да слухтят.
    Защото за огромната част от тях, не разбираща същността на процесите е много сложно и трудно да се мерят и анализират прецизно всички тези процеси. Няма и особено практическо приложение за всеки. Търсят си друга полезност.
    Което не значи, че не трябва да се правят опити за намиране на по-прецизен и устойчив модел за всеки конкретен случай. Каквато е и същността на темата.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

Страница 16 от 16 ПърваПърва ... 6 12 13 14 15 16

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени