Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ПоследнаПоследна
Резултати 276 до 300 от 393

Тема: Сумарни изкривявания на система НЧУ - ОТ

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    Разликата между 0,01% и 0,001% THD е ясно чуваема.
    Искам да чуя озвучително тяло с 0.001% THD!
    (Поне на 90 dB...)
    Редактирано от rutcho; 10 February 2019 в 23:32.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

5.jpg3.jpg4.jpg
    Ето и с филтър от 2 порядък нарочно с по неравномерна честотна х-ка.
    И о какви ужасни преходни изкривявания.

Ама то така през филтър режещ сигнали над 400Hz пускаш сигнал 2KHz, а той нахалника не ще да го пусне непроменен, а го криви.

Цитат Публикувано от janbird Покажи мнения

- Каква е вероятността да срещнеш динозавър на улицата?
    - 50 % - или ще срещна, или няма да срещна.
    Блодинката явно е познавала квантовата физика и Шрьодингер и е отговорила правилно.
    Редактирано от Goro; 11 February 2019 в 07:37.
    五郎

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    (Поне на 90 dB...)
    rutcho, ти хем си привърженик на слушателския подход, а не вярваш на наблюденията ми (до колкото разбирам)... Пробвал ли си супер-нискокривящ усилвател?
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    ... искам да помоля най - учтиво Goro да каже с 2 думи защо субуферите в системите , които предлагат са с Motional Feedback и има ли тази система за цел подобряване на трансиентните изкривявания ? ...
    Съжалявам, но не мога да коментирам фирмени концепции. А и аз съм само обикновен изпълнител.
    五郎

Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    (Поне на 90 dB...)
    И аз искам ама няма.
    五郎

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    rutcho, ти хем си привърженик на слушателския подход, а не вярваш на наблюденията ми (до колкото разбирам)... Пробвал ли си супер-нискокривящ усилвател?
    Ти пък, като привърженик на технократския подход, в случая се позоваваш на чисто субективна преценка.
    Напълно вярвам на наблюденията ти, но те са индивидуални и зависят от слуха и личния вкус.
    Иначе отдавна търся добър транзисторен усилвател, с който да комплектовам озвучителните тела, които произвеждам, защото при голям процент слушатели ламповите усилватели по една или друга причина не са подходящи. Дори съм пускал тема, в която моля някой да ми препоръча такъв усилвател.
    През мен минаха трицифрено число усилватели - текущо и минало производство, модифицирани и чисти DIY конструкции (за последните се наложи да изтърпя присъствието на няколко наистина неприятни личности).
    С удоволствие бих чул усилвател, предложен от теб и при добър резултат бих го предлагал като вариант.
    Трите транзисторни усилвателя, които съм включил в моя тест, лично аз определям като добре свирещи и съм ги препоръчвал не веднъж.
    Това са (класирани по THD, измерени от мен при 2.83V върху резистивен товар 8 Ohm):
    Rotel RA-980BX - 0.0022%
    Pioneer A400 - 0.008%
    Rega Elex - 0.06%
    Подробности - когато пусна самите измервания, ще се постарая графиките да са максимално нагледни.

Преди много време, руснаци бяха направили усилвател с допълнителна ООВ със сензор за положение на мембраната на НЧ говорител. Твърдяха че е върха на сладоледа, защото така не допускат произволно/резонансно движение на мембраната. Но конструктивно сензора им беше добър само за около 1 см ход.

тъкмо се двоумях дали да пусна тема за Kenwood L-08M...
    Въпроса ми шеше да бъде в друг аспект, но да - те са с прословутата им sigma-drive
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Добре, а какъв е проблемът да се ползва усилвател с демпинг фактор >10000 в целия звуков обхват? В смисъл, искаш го висок на ниските честоти, но какво би пречил и на високите?
    Когато се заиграеш сериозно с озвучителни тела и говорители въпроса ти ще отпадне.....
    /става и донякъде само с четене,на подходяща литература/

Що се отнася до пакета синусоидални сигнали и измерването на говорители с тях-изключително показателни са някои процеси вътре в говорителя -механични и чисто електрически....
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    5.jpg3.jpg4.jpg
    Ето и с филтър от 2 порядък нарочно с по неравномерна честотна х-ка.
    И о какви ужасни преходни изкривявания.

Ама то така през филтър режещ сигнали над 400Hz пускаш сигнал 2KHz, а той нахалника не ще да го пусне непроменен, а го криви.
    Санди,а като си толкова добър в емулирането на аналогов електронен филтър спрямо говорител,нека ти изпратя няколко говорителя да им направиш заместваща електронна схема и и корекционна крива -пак електронна , така че да ги накараш да имат еднакви параметри-за каквито се сетим......за слушане-ако остане време

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от lozef Покажи мнения
    Когато се заиграеш сериозно с озвучителни тела и говорители въпроса ти ще отпадне.....
    /става и донякъде само с четене,на подходяща литература/
    Е пробвай с думи прости. Нямам възможност да се "заигравам" с ОТ, ето защо не претендирам и че знам много, но поне под демпинг фактор си представям нещо, и ми е интересна тази мистична причина защо трябва да е нисък при високите честоти.

А и въпросът ми е малко провокативен, защото според мен не е тривиално да се направи усилвател с ДФ ~10000 в целия звуков обхват, и може да се окаже, че малцина са чували такъв, че и да са го пробвали при строежа на ОТ...
    DF_Cordell.png

http://www.cordellaudio.com/papers/MOSFET_Power_Amp.pdf
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Цитат Публикувано от lozef Покажи мнения
    Санди,а като си толкова добър в емулирането на аналогов електронен филтър спрямо говорител,нека ти изпратя няколко говорителя да им направиш заместваща електронна схема и и корекционна крива -пак електронна , така че да ги накараш да имат еднакви параметри-за каквито се сетим......за слушане-ако остане време
    Въобще не съм много добър. Аз съм много прост среден техник.
    Ако имам успехи в нещо е просто защото се мъча да разбера проблема с койот се боря, а не да си измислям вятърни мелници и да се боря геройски с тях.
    Тук просто давам пример че тия уж преходни изкривявания не са нищо друго, а са просто неравномерна честотна х-ка.

2 вида изкривявания има на тоя свят!
    Линейни" "Коефициент на усилване (предаване , преобразуване) като функция от честотата".
    И не линейни: "Коефициент на усилване (предаване , преобразуване) като функция от амплитудата".
    Смятайте си дъмпинг фактора според съпротивлението на колоната и кабелите до нея.

Виж методи за измерването им има различни.

Всеки който мисли че има други, не му е мястото да се занимава с електроника просто.

Колкото и добър касапин да е човек или калайджия не може автоматично от него да стане сърдечен хирург или аудио-конструктор.

Да слон се яде на хапки и е все това от кой хобот ще почнеш.

Ама не можеш от детската градина веднага да идеш да учиш за инженер, че и даже завършилите всичките 12 класа ги пресяват преди да влязат кой евентуално става за такъв.

Без биология не може да станеш сърдечен хирург колкото и добър касапин да си, просто резултата от работата ти като хирург ще е същия много, мъртви "прасета"
    Така и без основи на електротехниката не се става конструктор.
    P7-0-43 Sch.jpg
    Rout.jpg
    Ето ви не сложен усилвате ли неговото изходно съпротивление като функция от честота.
    0db=1ом
    -60db =1mом
    -120db=1uом
    Жълтата крива е изхода на усилвателя преди индуктивността от 1uH, синята е след нея, разликата е импеданса на тая индуктивност.

Непрекъснато приказвате колко страшни са някой неща и нито един път не видях написано колко точно са страшни, като число.

Кажете колко ще се влошат изкривяванията на една колона при изменение на дъмпинг фактора от 10000 на 1000.
    Ако можете да ко кажете, има основа за разговор.
    Ако не можете, значи приказвате просто колкото да не задремете.
    И тогава няма място за конструктивен разговор, а става просто говорилня, като всичко до тук.

Редактирано от SandyTodorov; 11 February 2019 в 18:45.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Привет!
    От доста време съм само читател във форума. Ама такъв е живота...
    Според мен DF>200...300 е без значение за системата усилвател>конектори и кабели>филтри>ВГ.
    Противо ЕДН на басов ВГ може да достигне и до 70% от подадения сигнал. Дори след спиране на сигнала напълно да се окъсят клемите на ВГ, затихващото трептене няма да се елиминира. Това е заради активното съпротивление на звуковата бобина. Въпреки че в така затворения контур токът силно ще нарасне.
    Който иска по-добре, да използва някои от електродинамичните ООВ. Но в този случай входното за ВГ напрежение е в противофаза на ЕДН на ВГ.
    И пак според мен много ниските изкривявания и много високия DF са пропорционални параметри. И са само за престиж на фирмата или майстора. Но не и определящи за качеството на звука.
    А, и като цифри: THD за крайно стъпало под 0,1...0,05 и DFнад 200.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    В тази тема всеки стреля по каквото му падне,някои дори се прострелват сами.....
    Няма почти никакво значение дали дъмпинг фактора е 40 или 400 ..........така че всички които си мислят ,че там има скрит заек ,губят...
    Но има значение дали е 4 или 400 и още по голямо ,ако е 0,4 или 40.
    Инфантилно е да се мисли ,че това което става в изхода на свестен усилвател с дъмпинг над 40 има някакво значение при товар -колона с правилно оразмерен импеданс...
    Има значение какъв импеданс вижда отделния говорител.....и не е нужно да се фърля боб кой усилвател ще му пасне.....при положение че може да се изгради пасивно или активно изменение на импеданса ,а при висш пилотаж и честотно зависимо със корекция преди усилвателя....

Проблема е ,че много трудно да се предвиди какво ще е поведението на тази система .Има зависимости,но те са толкова много ,че само със симулации не става.......
    Туй е като да готвиш манджа с див заек.Ако заека е болен-манджата не вкусна въпреки че в рецептата участва един заек.....
    Готвача няма да го коментирам--***

Боже, боже, поне една гънка някъде няма ли боже.
    Ако времето, което си отделил досега във форума да обясняваш колко са малоумни участниците в темата, го беше отделил да се запознаеш поне малко от малко с електро-механичните процеси, които се случват в един говорител, сега нямаше да пишеш глупости и да се чудиш защо DF трябва да намалява с увеличаване на честотата.

Ами можем да направим усилвател който да криви много по малко от това коеот човек би могъл да чуе.
    Ама да направим усилвател който да направи така че една колона да криви по малко е принципно невъзможно.
    Невъзможно е само според теб.
    Един малък жокер за размисъл: когато звуковата бобина на един говорител "вижда" към нея източник (усилвател) с изходен импеданс клонящ към 0 ома, тя действа като окъсена, което я кара да се движи при всяка промяна на "постоянното" магнитно поле на магнитната система, в която работи. Разсъжденията и изводите оставям на теб.
    Редактирано от Хараланов; 12 February 2019 в 13:48.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    ...защо DF трябва да намалява с увеличаване на честотата.
    А защо всъщност трябва да намалява? От какво е продиктувано това "изискване"?

когато звуковата бобина на един говорител "вижда" към нея източник (усилвател) с изходен импеданс клонящ към 0 ома, тя действа като окъсена
    До тук добре.

което я кара да се движи при всяка промяна на "постоянното" магнитно поле на магнитната система, в която работи.
    И тук добре, НО кое кара "постоянното" магнитно поле да се променя?

Ако времето, което си отделил досега във форума да обясняваш колко са малоумни участниците в темата, го беше отделил да се запознаеш поне малко от малко с електро-механичните процеси, които се случват в един говорител, сега нямаше да пишеш глупости и да се чудиш защо DF трябва да намалява с увеличаване на честотата.
    Ами за мен хора дето търсят енергия от вакуума, а не знаят какво е това енергия, и хората дето търсят малки изкривявания, а не знаят какво е това изкривяване са с еднакъв свръхчовешки "интелект".
    И аз тонколони не правя и нямам интерес да правя, затова не ме интересува какъв трябва да DF и как трябва да зависи от честота.
    Ама те нещата са прости. Трябва ти съпротивление независимо от честотата слагаш резистор.
    Трябва ти такова дето да расте с честотата слагаш индуктивност, трябва ти да намалява слагаш кондензатор.
    Защо изхода на усилвателя да се държи като индуктивност или кондензатор като може това да си е в самата колона, щом усилвателя ще е външно у-то то той трябва да универсално такова.

Електромеханични процеси в говорителите дал господ, да се занимават с тях тия дето ги произвеждат. Само там истински могат да се оптимизират.
    Всичките обаче имат и електрически еквиваленти, индуктивности кондензатори и резистори, и някой от тях даже не особено линейни.
    Ама ако в главата на колоно-конструктора линейните и не линейни такива са малко объркани едва ли направи свястна колона.

Невъзможно е само според теб.
    Един малък жокер за размисъл: когато звуковата бобина на един говорител "вижда" към нея източник (усилвател) с изходен импеданс клонящ към 0 ома, тя действа като окъсена, което я кара да се движи при всяка промяна на "постоянното" магнитно поле на магнитната система, в която работи. Разсъжденията и изводите оставям на теб.
    Е въпрос на това какво влагаме в думата не възможно все пак. Защото след като написах невъзможно, ти написах че може да направим изходното колкото искаме голямо.
    Знам че електрониката не ти е силата но поне от електротехника би трябвало да имаш елементарно понятие. Окъсена бобина от свръхпроводник в магнитно поле и Господ не може да я накара да се мръдне.

Така че колкото е по добре демпфана една бобина толкова по трудно се движи и са по кратки преходните процеси всякакви резонанси затихват бързо.
    Така че мога да ти направя и усилич с изходно -4 ом което да компенсира активното +4 ом на говорителя даже.
    Друг е въпроса каква файда ще има.

Вземаш един стрелкови ампермер оставаш свободни клемите и го разклащаш и гледаш как се люшка стрелката.
    После окъсяваш клемите и пак правиш същото.

Така се държи и говорителя, захранен с генератор на ток (не закъсени клеми) ще намалят изкривяванията от неравномерното магнитно поле към края, ама познай колко ще се люшка докато си иде на мястото, като няма никакво демфане.

Е въпрос на компромис е вече кое по ще ти хареса малки нелинейни изкривявания за сметка на големи линейни или обратното.
    Е ако искаш компромис между двете направи си нужното демпфане просо стига да е физически възможно разбира се.

Защото за аудиофилските фантазии никакви физични закони не са ограничение.

Членува от
    May 2012
    Така че мога да ти направя и усилич с изходно -4 ом което да компенсира активното +4 ом на говорителя даже.
    Друг е въпроса каква файда ще има.
    Супер, това е интересна посока. Единствено е добре да се знае, че ще се ползва само за ниски честоти.
    Powersoft са го направили и резултат - смайващ! (Compensation of the speaker cable losses with Active DampingControl™)
    Е, компенсират само кабелите де И се настройва преди употреба, че иначе може да се самовъзбуди системата.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Взимат сигнал за обратната връзка чак от говорителя ли?

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Взимат сигнал за обратната връзка чак от говорителя ли?
    Не. С отрицателното изходно съпротивление на усилвателя при зададени дължина, сечение и материал на кабела.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    Не. С отрицателното изходно съпротивление на усилвателя при зададени дължина, сечение и материал на кабела.
    Е то това не е някаква новост. А ако се бяха сетили да сложат още една клема на усилвателя и да вземат сигнал от клемите на усилвателя , ехееее ! Можеше и без настройки.
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    А защо всъщност трябва да намалява? От какво е продиктувано това "изискване"?
    Продиктувано е това да се намалят вихровите токове в магнитопровода на говорителя. "Изискването" важи и за ниските честоти, но понеже там е необходимо и контролирането на механичния резонанс на нч говорителя, се прави компромис и DF трябва да е относително висок. Ако хората слушаха само качествени тонколони, говорителите на които не работят в честотната зона на резонансните си честоти, то тогава нямаше да се налага DF да е хем висок, хем нисък...

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    кое кара "постоянното" магнитно поле да се променя?
    Електромагнитното поле, създавано от тока, протичащ през звуковата намотка.

Електромеханични процеси в говорителите дал господ, да се занимават с тях тия дето ги произвеждат.
    Разбирам логиката ти, но все пак хората конструиращи усилватели, не ги правят за да си греят задника на тях през зимата, ами за да управляват говорители. И понеже усилвателя и говорителя работят като система, то няма как усилвателя да се разглежда в изолация като самостоятелна бойна единица.
    Това е и причината много перфектни на теория усилватели да не звучат добре, когато работят с реални товари - озвучителни тела, вместо резистори.
    Може да имаш усилвател с 0,00...001% THD, постигнати с дълбока обратна връзка, но когато го вкараш в реален режим, а именно говорителя да му подава напрежение на входа, тогава къде се изстрелват тези 0,0000123% изкривявания.... изведнъж нулите се изпаряват и се чува реален гаден кривоч.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Продиктувано е това да се намалят вихровите токове в магнитопровода на говорителя. "Изискването" важи и за ниските честоти, но понеже там е необходимо и контролирането на механичния резонанс на нч говорителя, се прави компромис и DF трябва да е относително висок. Ако хората слушаха само качествени тонколони, говорителите на които не работят в честотната зона на резонансните си честоти, то тогава нямаше да се налага DF да е хем висок, хем нисък...
    Я това с вихровите токове ми го обясни по подробно.
    Ако говорителя се захранва от генeратор на напрежение и тока му е равен на U/R и ако е захранен от генератор на същи я ток как би се отразило това на вихровите откове.

Разбирам логиката ти, но все пак хората конструиращи усилватели, не ги правят за да си греят задника на тях през зимата, ами за да управляват говорители. И понеже усилвателя и говорителя работят като система, то няма как усилвателя да се разглежда в изолация като самостоятелна бойна единица.
    Ами ако усилвателя си се произвежда и продава като отделна единица е редно и да се разглежда като такава.
    А за управлението май вече се разбирахме, не управлява, а само захранва все пак.
    Управлението изисква и да видиш резултата от заданието и да коригираш заданието при не съответствие.
    Другото е просто активна колона. Там вече са система.
    Това е и причината много перфектни на теория усилватели да не звучат добре, когато работят с реални товари - озвучителни тела, вместо резистори.
    Може да имаш усилвател с 0,00...001% THD, постигнати с дълбока обратна връзка, но когато го вкараш в реален режим, а именно говорителя да му подава напрежение на входа, тогава къде се изстрелват тези 0,0000123% изкривявания.... изведнъж нулите се изпаряват и се чува реален гаден кривоч.
    Това със знанията че усилвателите при малки сигнали кривят повече ли го разбра.

THD.jpgSP-R.jpg
    Ето ти изкривявания на един усилвател при активен товар (червени) и високоговорител със съответния импеданс от картинката (черни)
    Даже в звуковия диапазон с говорител май са по малки.

Какво правим сега с твоята теория.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Боже, боже, поне една гънка някъде няма ли боже.

Имаш кола, можеш ли веднага да я накараш да тръгне за 0 време пък било и със скорост от 1км/h, или ако върви вече с 1км/h да я спреш на място.
    И в двата случая ускорението е безкрайност.

При тока е същото за да може тока веднага да се завърти от 0 до 100 оборота в секунда му трябва безкрайно ускорение, а безкрайно ускорение е другото име на безкрайна честотна лента.

10 периода синус, не са чист синус, без хармонични!!!!
    Чистия синус без хармонични е тоя дето е почнал преди да се родиш, и ще свърши много след като умреш.
    Всичко друго става само на картинка и в аудиофилски глави.
    Тая работа с бавния ток ме гризеше. Да ни цакат от енергото в бавен ток. Бива, бива, но това минава и моят праг на търпимост.
    Докато го умувах, се сетих че имам некъв дрът скоп, и реших да видя дали мога да измеря с него и бавен ток. Поговорихме си сериозно, той обеща да даде всичко от себе си. Зае се със задачата, и ето какво обади:

scope_active_load_voltage.jpg

Картинката изглежда обещаващо. И на "зуум" се вижда че токът бил бърз. Хм. Както споменах, скопа е дърт и си имам едно наум. Склероза, паркинсон, едно-друго, може да е угрешил нещо. Нали трябваше токът да е бавен?

Затова звъннах на ловците на митове, да видим те с какво могат да съдействат.
    Обадиха че нема проблем. Да си приготвя печено прасе. Ще тестват и ще изпратят резултатите. Ето какво обадиха:

rs_active_load_all_zoom_begin.PNG rs_active_load_amplifier.PNG rs_active_load_generator.PNG
    rs_loudspeaker_all.PNG rs_loudspeaker_all_zoom.PNG rs_loudspeaker_current.PNG rs_loudspeaker_voltage.PNG

Гледам пъкчърите - пак бърз ток. Викам си, тия нещо ме работят за да ми вземат печеното прасе.
    Учтиво ги помолих да направят допълнителни измервания, за да е сигурно че са коректни. Съгласиха се. Ето резултат и от тях:

ap_active_load_all.jpg ap_active_load_all_zoom_begin.jpg ap_active_load_all_zoom_end.jpg ap_active_load_current.jpg ap_active_load_voltage.jpg
    ap_loudspeaker_all.jpg ap_loudspeaker_all_zoom.jpg ap_loudspeaker_current.jpg ap_loudspeaker_voltage.jpg

На пръв поглед изглежда че хората свършиха хубава работа. Въпросът е: според вас коректни ли са данните да им пращам печеното прасе или са претупали измерванията и мога да си задържа прасето?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени