Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 74

Тема: човка на поялник

човка на поялник

Как се калайдисваше човка на поялник, става ли с някакъв химикал, или трябва много нагряване?
    Помня със стария имаше драма, даже бях сложил парче дебела медна тел, наместо оригиналната човка, но много бързо се похабяваше.
    В един момент пак сложих оригиналната, и с течение на времето започна да хваща калай.

Сега е мъка с новия. Онзи ден запоявах два чинча един час .
    И си оправих стария .

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Пробвай с нишадър. Иначе има "Tip Activator" ....
    Медта се разтваря в калая - човката "свършва " бързо.
    Чалъма е да не прегрява човката, защото оксидира и не лови калай.

Ами може и да стане с активни агенти, но аз винаги фабрични човки съм калайдисвал с колофон, припой с вграден флюс и механични въздействия. Естествено човка с покритие, не трябва да се пили или обработва с други абразиви, но да се търка в меден проводник може.
    Та първо при нагрят до работна температура поялник (важно е да не е прегрят ако няма терморегулатор) пробваш да калайдисаш човката топейки в нея припой с флюс - може да се наложи да пожертваш 20тина сантиметра. Ако никак няма признаци на прихващане, може да пробваш същото нещо с помощта и на колофон, топиш човката в колофон и отново операцията, изтриваш в навлажнена гъбичка, пак колофон и пак припой. Ако отново не хваща, може да вземеш медна оплетка за разпояване, и да търкаш човката в оплетката, дори оплетката да е вече калайдисана, няма проблем продължавай, топи я в колофон и търкай в оплетката. Трябва това действие да свали някакви окиси или други съединения образувани по човката и да започне да прихваща калай, естествено ако оплетката не е калайдисана слагай достатъчно припой с флюс по време на търкането. Никога до сега не ми се е случвало след такива действия човката да не се калайдиса. Ако все пак не става, вече е на дневен ред въпроса - какво не е наред с тази човка? И по принцип, никога не оставяй по време на работа с поялника части от човката непокрити с припой. Тези части отново губят способността си да се омокрят с припой, и процедурата трябва да се повтори. И наистина - не трябва да се прегрява човката - това влошава много тези проблеми.
    Във всички случаи под „припой“ да се разбира стандартен калай - олово 60-40%.
    Редактирано от Supraphon; 19 January 2019 в 17:30.

Нишадър и глицерин не беше ли, бабината ?
    За какво си купих пак маломощен поялник, и аз не знам .
    Пробвам с единия да калайдисвам другия, с разтворен нишадър, ама няма смисъл.
    Хвана малко, частично.

milen petrov's Avatar
    Членува от
    Oct 2013
    Възраст
    41
    навремето в конрад пуснаха човки на прос кит,купих си няколко въпреки че не бяха много евтини.
    Отпред са си фабрично калайдисани ,но въпреки това пуснеш ли поялника на 400 градуса и поседи няколко минути и край започва се мъката по хващане на калай.
    Калая просто си се плъзва и си пада а човката не се калайдисва.
    От тогава разбрах че първоначално нова човка задължително се калайдисва на ниска температура на прага на стопяването на калая.
    След като вече хване хубаво и си седи калай по нея може да я печеш и на 450 градуса без проблем,но както се спомена по горе да не се оставя дълго над 20 минути напечена яко без да се ползва.
    Ако поялника ти е без регулатор поне му сложи един къв да е да не се пече излишно постоянно на максимум.

Оригинална паста съдържа:
    - Амониев фосфат -47%
    - Диамонив фосфат - 12%
    - калай на прах - 35-40%

По спомен фосфати може да има в пробразувател на ръжда, някои марки. Ако имаш такъв - прочети му съдържанието.
    Повечето преобразуватели имат ортофосфорно киселина.

Споменах нишадър, защото е амониев хлорид и е леснодостъпен в бита.

Аз лично ползвам "фабрична" смес, че човките ми са скъпи..
    Редактирано от stef; 19 January 2019 в 20:17.

Много отдавна съм запоявал с преобразувател - може да ползваш фалшив калай и всякакви боклуци, но е много мръсно и е само за груби, едри неща.
    Платките ги прави на нищо, плюс това се чисти трудно. Ако не се почисти, стои мазно и е проводим.

Но за човката може и да стане

Между другото, старата човка е добре калаидисана.
    Нямам регулатор, и като започна да правя нещо, поялника стои включен часове, като се ползва 10% от времето.
    Не съм го забелязал момента с прегарянето.
    Като се зацапа, почиствам с телена гъбичка, понякога и с макетен нож, и отдолу си е ок.

Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Като се зацапа, почиствам с телена гъбичка, понякога и с макетен нож, и отдолу си е ок.
    Другия път го направи това като е напълно студен поялника и после докато загрява го калайдисай.
    Гарантирам успех 90%. Останалите 10% са, ако човката е фалшива, от неподходящ метал, не става и ще трябва да се изхвърли (има и такива).

Мерси !
    То близко до акъла да почистиш хубаво, преди да нагрее и да започне да оксидира всичкия боклук.

Нишадъра го 'активира', а одеве пробвах да докалайдисам, след почистване на студено.
    Хвана по-равномерно, само с колофон.

Човката не е специална, но мисля че ок и ще е ползваема.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Ще пробвам, тр. да вдигна качеството на работа.

Кой от вас също така почиства с пръст, и показалеца и палеца му става на нищо, след запоителна сесия ?

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Вземи сега и се удари няколко пъти по главата! С тази гъба ще почистиш, когато има наслоен калай по човката и да го махнеш от нея. Не, когато човката не хваща калай.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Видно е, че поялникът прегрява. Вземи мерки. Най-простото е да го пускаш през диод 1N4008 и малкo преди да започнеш да ползваш поялника да го шунтираш с ключе. После пак изключваш. Диодчето в кутийка с ключето на кабела или в корпуса на поялника. Това е пет минути работа.

Този тип поялници хич не ги харесвам, а и не съм видял сериозен техник да работи с такъв. Сигурно става да се запояват жици за изводи на високоговорител.

За калайдисване намери парче вълнен плат, по-дебел (шинел, балтон, войнишки гети са най-добри). Циганите го правят с нишадър, но при теб и колофон ще даде резултат.
    На студено хубаво изтъркай човката с плата. След това включваш поялника и в процеса на загряване търкаш и добавяш колофон. Като започне да дими добавяш припой и продължаваш да търкаш интензивно. Гледай да не остават нетретирани язви. И не прегрявай поялника, защото ще почваш отначало.

Още пет минути работа е.

На мен ми е удобен, защото първия поялник който имах, беше индукционен, пистолет.

И двата са ми такива, по ок. 30-40 вата.
    И двата са с бутон за 'буустер', който представлява описаното по-горе - захранването минава през диод, който се шунтира при натискане.
    Мощността се удвоява предполагам.

Ако гъбата не е ок, телена гъбичка от цветно (месинг или бронз, не съм сигурен), ок ли е?
    Иначе чат пат ползвам стоманена неръжд. за чинии.

Да, поялник без регулатор на мощност гарантирано прегрява, от опит се знае това нещо. И именно в прегряването е основния проблем! Все пак, вече има поялници с термодвойка в нагревателя, и станция за управление по температура, и цените са съвсем поносими, та за човек който се занимава сериозно с електроника и запояване, според мен е 100% задължително да се снабди с такъв.
    Ето с такава станция работя от 5 години:
    http://steinberger.bg/product/1568/z...ia-zd-937.html
    Към нея има и резервни човки и поялници. Цял резервен поялник струва към 10 лева. Въпреки това от 5 години още съм с първия поялник и човка. Вярно, преди 5 години цената с ДДС беше около 63 лева, определено има поскъпване, но поне мога да кажа, че станцията си заслужава. Като минимум на поялника с който работиш трябва да сложиш един регулатор на мощност с триак, макар че там пък играчката е голяма да регулираш динамично мощността съобразно процеса на запояване. И определено си купи гъбичка, това почистване с пръсти никога не ми е минавало през ум да го правя, не знам на теб как ти минава... винаги когато ми се е случвало да „държа“ поялника от грешната страна, това е ставало по невнимание...
    Та гъбичката си е ОК за почистване от натрупан припой и лек нагар, хубаво е разбира се да имаш и нещо по-твърдо за почистване от по-трайния нагар. Но по отношение на калайдисването ти обясниха вече каква е цаката, но задължително през това време трябва поялника да не прегрява, иначе шансовете ти намаляват.
    Редактирано от Supraphon; 20 January 2019 в 13:10.

Колко е евтин тоя поялник? Такива проблеми съм имал само с най ама най-евтините човки възможни дето ги дават със самия поялник, за това от години си купувам човките отделно и нямат никакъв проблем да хващат калай е даваш едно 5-6лв отгоре ама си запояват чудесно и се калайдисват перфектно при първото нагряване и никога не пада. Тинола също е важен, Като минимум е полския. Китайските тиноли стават само за образуване на нерви.

Toва с прегряването не го разбирам добре.

Стария си е калайдисан вече, оставям го включен часове, и е ок.
    Което прегаря е боклук върху калайдисаното, и трябва да се забърсва.
    Отдолу си стои ок - стария на снимка (8 години поне).

Единия го купих за 6-7 лв навремето, другия към 12 лв.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

От новия ти поялник и стария, имаш разлика в типа на човката, захващането не го коментираме. На стария ти поялник е медна човка, напр. меден плътен проводник 6 мм. заострен отпред, вкаран в стеблото и стегнат с болче. На новия ти поялник, човката НЕ Е медна, вид желязна и е покрита с външно покритие само отпред. Ето какво представлява като нонфигурация. Извода е, че на чистата мед калая хваща без проблеми а на желязото не. Особенно, като се изстърка това покритие в заострената част.
    4802550_obr.jpg
    Редактирано от Didov; 20 January 2019 в 15:05.

за 5-6 евро не знам какво повече очакваш... То добре, че работят изобщо. Бях визмал такъв от Елимекс с таква дръжка изкара месец и изгоря.

Ползвам винаги телче най-обикновенно стружка от неръждаваейка кухненско, за да чистя човките, до сега не съм имал проблем.

Е това е приличен поялник :

https://www.banggood.com/de/MINI-TS1...r_warehouse=CN

Човките са стандартизирани

https://www.banggood.com/de/MINI-Ori...r_warehouse=CN

Не е лош поялника, и цената му обаче си я бива. Щом има термодвойка обаче е така, то и тук може да се намерят по-евтини с термодвойка де, а това е почти задължително за читава работа. Другите са ясни. Но като гледам, май той иска да бъде като пистолет... свикнал е с индукционния твърде много .

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    37
    Човка се калайдисва като се допре до тинола още в началото на 1вото включване. Държи се докато разтопи тинола и той се захваща. Ако се изтърве този момент, човката трябва да се изтърка с абразивен материал и на ново.
    Но последно време вкараха евтини човки, които каквото и да ги правиш не държат калай. Изхода е смяна на човката или на поялника.

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Цитат Публикувано от iwoto Покажи мнения
    Човка се калайдисва като се допре до тинола още в началото на 1вото включване. Държи се докато разтопи тинола и той се захваща. Ако се изтърве този момент, човката трябва да се изтърка с абразивен материал и на ново.
    Но последно време вкараха евтини човки, които каквото и да ги правиш не държат калай. Изхода е смяна на човката или на поялника.
    Изключително добро и сбито обяснение и изключително вярно и изчерпващо темата!
    Поздрави!
    Митака.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    За нова човка е ОК, ама за онази препечената от снимката едва ли ще даде резултат.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    За първоначално калайдисване ползвайте нишадър разтворен в глицерин и няма да има никакви драми. Капка-две от сместа, загряване, тинол и готово.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ, А КОЛКО СТРУВАШ!

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Цитат Публикувано от iwoto Покажи мнения
    последно време вкараха евтини човки, които каквото и да ги правиш не държат калай. Изхода е смяна на човката или на поялника.
    До тоя извод стигнах и аз! Сега имам 5-6 поялника и никой от тях не върши работа 2 ги строших в земята след като ми дойде в повече "проблема". Последно закрепих работата с един лидълски.
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени