Резултати 1 до 24 от 24

Тема: Предусилвател за Р3А на Род Елиот

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56

Предусилвател за Р3А на Род Елиот

Сглобих две стъпала на Р3А.Дават чувствителност за тях 1,2в.Какъв предусилвател би бил подходящ,предпочитам лампов с РСС88,който да усилва с 1,5 сигнала,поне,или чувствителността да е към 500мв,не ,че нямам решения,но може някой да е експериментирал нещо успешно и е склонен да сподели,благодаря.
    Валери Павлов
    0898735435

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    47
    ако искаш качествен лампов предусилвател без обратни връзки и с усилване 1.5 пъти ще ти трябва изходен (или входен) понижаващ трансформатор

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Един въпрос...до пълният потенциал от мощност на усилвателя ли ще се ползва, че да е необходимо предусилвател?
    Дали потенциометъра ще е на "9 без 15" или на "3 и 15", какво значение има?!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

Да, а освен това мисля без особени проблеми може да се коригира усилването на стъпалото от неговата ОООВ. Но е възможно просто да се търси ламповия кривоч. Ако е така, аз бих заложил на построяването на читав хибриден усилвател, в което има много повече смисъл, от колкото лампите да се слушат през стандартен транзисторен усилвател с ОООВ.
    Редактирано от Supraphon; 2 January 2019 в 10:33.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    "Свирнята" на много транзисторни стъпала е "зависима" от вътрешния импеданс на източника. В този смисъл, един предусилвател, който не страда от подобна зависимост, може да се окаже полезен.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Според мен, огромната част от хората търсещи "свирещ" предусилвател, реално търсят някакви физиологични корекции, необходими им за слабите нива, на които типично се слуша у дома.
    Спецификата на слуха, обусловени от кривите на Флетчър-Мънсън в комбинация с акустическите особености на всяко помещение, карат мнозина, да търсят решение чрез електрониката, а не чрез точният анализ на проблема, в който трябва да намесим и други фактори, освен горните, каквито са чувствителността на ОТ и специфичната им АЧХ и ФЧХ, както и вида на фонограмите, които типично се прослушват.
    Изобщо, уравнение с много неизвестни...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    На крайно стъпало като Р3А му отива транзисторен буфер-предусилвател с 2, 3, макс. 4 транзистора. По-сложен пред, вкл. лампов, няма да покаже предимствата си с тази схема отзад.
    Ако идеята е да имаш отделен буфер-предусилвател, който да ползваш и с други крайни стъпала, е оправдано да се развихриш с по-сложни и скъпи решения. Имаше някакви лампови китайчета на платки от Алито - можеш да започнеш с тях.

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    За много години!
    Много ми харесва както си свири и без предусилвател.С ролковите магнетофони не е нужен предусилвател,те дават почти два волта на изхода.Блу-рей плеъра обаче дава 0,7в.,и няма как да стигне максимална мощност.В звука не искам нищо да променям,супер си е.Дори да сложа пред,ще има и директен вход.Заиграх се сериозно,дадох доста парички,транзисторите са от най подходящите,MJL4281A/4302A,драивернитеMJE15034/15035,BC546A,всички от Фарнел,два трафа по 150вт. 28-0-28,за двойно моно,с две думи,мерак чок.Не искам да му увеличавам чувствителността,по скоро да сложа лампово стъпало с усилване две максимум,лампите ги имам,трафовете по 200в. също,без да внася никакви изменения,това ми беше идеята.На максимална мощност няма как да работи,колоните са трансмисионната линия на Ручо с Монакор SPH-170,те повече от 50вт не могат да понесат.Принципно има нужда от пред,имам дак от Фенкилър който е с половин волт на изхода и определено има нужда от повдигане.
    Благодаря.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Валери Павлов
    0898735435

Все пак смятам, че след като ти харесва как звучи в момента, си струва да опиташ дали няма да ти хареса и като увеличиш входната чувствителност (намалиш дълбочината на ОООВ). Лампов пред с усилване 2 не е невъзможно да се конструира, но не е сигурно, че ще ти харесва как звучи на всякакъв тип музика. Естествено щом имаш желание, задължително трябва да опиташ. Хубаво е обаче предусилвателя да е близо до крайното стъпало, в противен случай не знам дали няма да омаже високите заради по-високото си изходно съпротивление и капацитета на кабелите. Трябва да се види и каква лампа и режим да се подберат, за да отговори на по-нискоомния вход на транзисторния усилвател. Хубаво е ако изходното съпротивление го докараш до около 1 килоом. Това не съм сигурен, че ще бъде лесно постижимо с еднотактен усилвател общ катод.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Разгледай тези https://www.aliexpress.com/wholesale...27&needQuery=y
    Това може да се преправи за твоите нужди: https://www.aliexpress.com/item/TR2-...4-5e091fe5a27b
    Може да има и по-добри варианти нататък.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    47
    ето една екстремистка схема, подходяща за твоя мерак
    6c33c.gif

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    Усилвателя който правих миналата година и слушам в момента е със ЕСС88 на входа като катоден повторител,понеже използвам LM3886 в инвертирано свързване и ми трябваш стъпало с високо входно и ниско изходно съпротивление.Получи се много добре,но коефициента му на усилване е 0,96.Не внася оцветяване работи супер.Нещо подобно имах впредвид,но с усилване 2.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Валери Павлов
    0898735435

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    И аз мислех за каскод,въпроса е да успее да се съгласува,освен ЕСС88 имам и доста други лампи,на тез в Алито им нямам много вяра,минавали са при мен,не вдъхват много доверие,не,че не работят.
    Валери Павлов
    0898735435

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    47
    тази схема, която предложи Любо е също катоден повторител
    https://ru.aliexpress.com/item/TR2-6...e091fe5a27b-23
    моята схема с 6с33с отговаря на всички твои изисквания за малко усилване и ниско изходно съпротивление и ниски изкривявания
    Редактирано от apm; 2 January 2019 в 12:34.

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    Да няма някаква грешка 6С33С мощни триоди...нищо де,ще пробвам с каскод но ще видя с коя лампа точно.
    Валери Павлов
    0898735435

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    47
    е нали искаш малко усилване и ниско изходно - това с есс83 не става
    и схемата не е каскод а SRPP
    каскода дава още по-голямо усилване
    Редактирано от apm; 2 January 2019 в 12:56.

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    Така е съгласен,може да опитам с лампа с по малко усилване 6Н1П примерно,в режими с ниско анодно и подходящ ток за експеримент,и след това катоден повторител.
    Валери Павлов
    0898735435

SRPP с ECC88 също става, при доста по-малък ток, обаче усилва много в отворен режим. Изходното съпротивление иначе е около 1к което е добре, да предположим около 30к ефективно входно на усилвателя, е добре като съотношение. Обаче, за да се намали усилването ще трябва да се въведе ООВ на ламповото стъпало, не е трудно, но все пак може би се цели система без ООВ отпред (с изключение на локалната с катодния резистор). Другия вариант както си споменал е общ катод, следван от общ анод. Във всички случаи с не много линейното входно съпротивление на транзисторния усилвател, си мисля, че най-чистия вариант ще е предусилвател с ОУ с много ниско изходно съпротивление, който се очаква да подобри и параметрите на самия краен усилвател. Но щом мерака са ламБите, няма как!
    Редактирано от Supraphon; 2 January 2019 в 13:22.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    47
    ето по-пълната схема
    6c33c_B_line_amp.gif
    съдейки по схемата това изглежда като фабрично изпълнение на някой японец

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    53
    Чак сега обърнах внимание каква е лампата.
    Предусилвател с консумация 240W .... здраво!

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    Даже много здраво...е човека предлага...май няма да има нужда от пред,ще проверя колко е реалната чувствителност,най много един лампов буфер и това ще е,усилвателя който в момента слушам го дават с чувствителност 1в и не съм имал особени проблеми.Всички фабрични обаче са с по голяма чувствителност,макс се достига малко след 12 часа на потенциометъра от СД плеър.В името на добрия звук ще пожертвам чувствителността.
    Валери Павлов
    0898735435

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    Всъщност реших да питам,понеже доста хора са правили Р3А,исках да разбера слагат ли пред или така го слушат,очаквах да ме замерят със схеми,ама не стана точно това,явно си го слушат в чист вид и сигурно са прави.
    Валери Павлов
    0898735435

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ами в чист вид. Мълчат кът п.... . 955 активни потребители... 8-9 са!
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    56
    Четох темата ти...по броя на платките трябва поне 20 усилвателя да са направени...ще стане и моя..извади супер звук.
    Валери Павлов
    0898735435

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени