Резултати 1 до 16 от 16

Тема: Въпрос за реализация на тонкоректор от усилвател с грамофон Ziphona RFT PA2030

angelgh's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    40

Въпрос за реализация на тонкоректор от усилвател с грамофон Ziphona RFT PA2030

Здравейте!

Имам питане относно схема с ОУ ТL 084 , с която е реализирана тонкорекцията на източногерманския усилвател с грамофон Ziphona RFT PA2030. Оригиналната схема съм я трансформирал на такава, която има монтажен изглед. Целта ми е да я реализирам като схема, която да използвам за различни проекти, защото ми харесва дълбочината и срезът на регулиране на ниски - високи. Прави ми впечатление невероятния звук, който изкарва през по-мощни крайни стъпала (например с TDA7294)
    Въпросът ми е за монтажната схема, която съм разчертал, дали правилно съм я начертал/преписал. Мисля да я налепя на експериментална платка и да я пробвам. Проблем ще срещна с намиране на потенциометъра за усилване, който е с 12 крачета и прави тонкомпенсация.
    Прикачил съм оригиналната схема и пречертана монтажна от мен.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Напасвател на несъответствия

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Схемата изглежда вярна.
    В звуково отношение TL084 далеч не е най-добрият. По-добрите варианти са самостоятелни или по два ОУ в един корпус. Ето един https://www.onsemi.com/pub/Collateral/NE5534-D.PDF

Потенциометър за усилване нов няма да намериш, така че пропускай физиологичните корекции.

В този форум сме настроени скептично към тонкоректорите. Увеличават шума и изкривяванията, намаляват динамиката на сигнала. Ако в звука има някакъв проблем за решаване е по-добре да се реши там, където се е появил. Тонкоректорът е последното средство и е по-добре да не се стига до него.

angelgh's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Схемата изглежда вярна.
    В звуково отношение TL084 далеч не е най-добрият. По-добрите варианти са самостоятелни или по два ОУ в един корпус. Ето един https://www.onsemi.com/pub/Collateral/NE5534-D.PDF

Потенциометър за усилване нов няма да намериш, така че пропускай физиологичните корекции.

В този форум сме настроени скептично към тонкоректорите. Увеличават шума и изкривяванията, намаляват динамиката на сигнала. Ако в звука има някакъв проблем за решаване е по-добре да се реши там, където се е появил. Тонкоректорът е последното средство и е по-добре да не се стига до него.
    Благодаря за бързия преглед на пречертаната ми схема и отговора Ви!
    За тонкоректорофобията, която вилнее във форума съм наясно. За съжаление живея в обикновен апартамент, а не в студио и нямам идеални условия за реализиране на звук. Всичко е въпрос на лична преценка, която за всеки е субективна.
    Все пак ще споделя дали е сработила схемата.
    Поздрави!

В схемата ти има грешки. Левият канал няма да свири, или ако изкара звук, то той ще е глух. Липсва резистора към 1/2 Vcc.
    Нещо което не ми става ясно защо е направено по тоя начин - биаса на изводи 10 и 12 на ОУ. Обикновено той трябва да е половината от захранването. Какъв е замисъла в сегашната реализация?
    Има грешка и в тонкоректора - нискочестотната част. Виж внимателно разликите с оригиналната схема.
    Има и още, но едно по едно...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

angelgh's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    В схемата ти има грешки. Левият канал няма да свири, или ако изкара звук, то той ще е глух. Липсва резистора към 1/2 Vcc.
    Нещо което не ми става ясно защо е направено по тоя начин - биаса на изводи 10 и 12 на ОУ. Обикновено той трябва да е половината от захранването. Какъв е замисъла в сегашната реализация?
    Има грешка и в тонкоректора - нискочестотната част. Виж внимателно разликите с оригиналната схема.
    Има и още, но едно по едно...
    Благодаря ти за констатацията. Погледна ли оригиналната схема, която съм прикачил или коментираш моята, която съм пречертал в монтажен вид?

P.S. Погледнал си, ок. Ще сравня!
    Редактирано от angelgh; 14 November 2018 в 14:45.

Да, погледнах я. А някои грешки се виждат и без да се гледа оригиналната схема. В случая и двете които съм посочил са ясно видими.
    На твоята схема няма анотация на компонентите, затова ще карам по оригиналната. Виж къде и как са свързани С608, 609 на оригиналната схема и кондензаторите изпълняващи същата функция на твоята схема.
    Да не забравя - и стойностите им са угрешени.

Действително тонкоректора не е добра идея по принцип, и не е само въпрос на фобия а просто реална преценка. Аз за себе си мога да отбележа, че използвах тонкоректор тогава когато нямах хубави тонколони. От както имам наистина читави колони, такъв не ми трябва изобщо, не е до помещението в което се слуша само. Та наистина в случай, че се слуша на малки колони в неоптимално помещение това е някакво решение, когато не се търси инвестиция за да стане както трябва.
    Относно потенциометъра - с толкова изводи няма как да се намери в момента, освен стар от някъде. В Комет имаше потенциометри с по един среден извод, но в момента няма наличности, освен това като им гледам данните от производителя, дори следва да нямат извод.
    Редактирано от Supraphon; 14 November 2018 в 14:56.

Хайде на потенциометрите... Това е резултат от 1 минута гуглене.

Аа, има допълнителни изводи, просто не са там където ги очаквах. И все пак логаритмичен ли е този потенциометър?
    Редактирано от Supraphon; 14 November 2018 в 15:07.

От означението му не мога да се ориентирам, но би трябвало да е логаритмичен. Не сещам за друга причина да има има толкова допълнтелни изводи, освен за лауднес.

angelgh's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    40
    От означението му не мога да се ориентирам, но би трябвало да е логаритмичен. Не сещам за друга причина да има има толкова допълнтелни изводи, освен за лауднес.
    Точно за лауднес са изводите. При намалено volume има много силно подчертани баси. При замерване на допълнителните изводи с мултицета констатирах, че варира от около 6 до 20 килоома от средна до крайна точка при въртене на потенциометъра и не стига до нула ома.

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    41
    Същите потенциометри са ползвани и в нашенските усилватели Студио 2 и 3, би трябвало да са логаритмични.
    До преди няколко години се намираха в един врачански магазин за по 50ст. бройката, но когато търсих за последно ми казаха, че някакъв съмнителен тип ги бил изкупил всичките.... Няма да се учудя ако тия йбейските са дошли именно оттук.
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

Не бях обърнал внимание, но като спомена видях че продавачът е нашенец. Няма лошо.

Аз ти предлагам съвременно решение в стил "с един куршум - два заека", като за стерео

Както ти е написал супри, смени си ОТ!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

angelgh's Avatar
    Членува от
    Oct 2009
    Възраст
    40
    Да, погледнах я. А някои грешки се виждат и без да се гледа оригиналната схема. В случая и двете които съм посочил са ясно видими.
    На твоята схема няма анотация на компонентите, затова ще карам по оригиналната. Виж къде и как са свързани С608, 609 на оригиналната схема и кондензаторите изпълняващи същата функция на твоята схема.
    Да не забравя - и стойностите им са угрешени.
    Благодаря, че ми откри грешките! Прикачвам коригираната схема. За нискочестотната част ги оставям да са по 220 nf, защото няма да имам опцията тонкомпенсация на "volume"-тo, тъй като нямам такъв потенциометър. А 22nf смятам, че е малка стойност за срез на ниските честоти в този случай.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    084 e за обща употреба, за звук 074 е доста по-добър. 064 пък е с най-ниска консумация от серията. Както са казали колегите, има много по-добри ОУ за звук, мисля, че има такива и в корпус по 4 броя. Ако се разбуташ в сайта на TI, ще получиш доста информация по въпроса.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени