Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6
Резултати 126 до 139 от 139

Тема: Power Factor Corrector в линейни захранвания (aka. NAGRA Classic AMP)

Предимствата да има PFC са ясни! Но защо не пасивна корекция с дросел, а импулсно? Хубаво е, че не искат да слагат импулсно, а карат с траф, но щракалката след него не мислят ли че разваля концепцията? С дросел може да се постигнат подобни параметри като фактор на мощността и използване на трафа, а няма да има никакви високочестотни пулсации. Който твърди че 100к пулсации с не знам колко хармоници отгоре се филтрират по-лесно от 100 херца, не мога да се съглася с него. Вярно, по-малък капацитет се изисква, но до там. От там нататък се оказва че в изхода изобилства от хармоници за които кондензаторите вече са бобини, а пистите също са такива, и се оказват в действителност невъзможни за филтриране. Не казвам, че няма начин да се направи много читаво импулсно, но че ще бъде по-шумно във високочестотния спектър от трансформаторно е сигурно! То и Санди го призна, като каза, че вече не се използват средни вълни, и не случайно го спомена.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Който твърди че 100к пулсации с не знам колко хармоници отгоре се филтрират по-лесно от 100 херца, не мога да се съглася с него. Вярно, по-малък капацитет се изисква, но до там. От там нататък се оказва че в изхода изобилства от хармоници за които кондензаторите вече са бобини, а пистите също са такива, и се оказват в действителност невъзможни за филтриране. Не казвам, че няма начин да се направи много читаво импулсно, но че ще бъде по-шумно във високочестотния спектър от трансформаторно е сигурно! То и Санди го призна, като каза, че вече не се използват средни вълни, и не случайно го спомена.
    Е ми факт е, че се правят успешно. Дали аз и ти сме съгласни не променя нещата.

Не стана ли ясно че чрез тази концепция може да се получи много "твърдо" захранване с много "мек" трансформатор.
    五郎

Ясно е, както и с линеен стабилизатор след мек траф примерно, с приближения. Но тогава остава на дневен ред въпроса - защо не изцяло импулсно. Дали ще е изцяло, или само след трафа, май няма голяма разлика за продукта. С дросел след изправителя и преди филтровия капацитет, също се втвърдява характеристиката. Е, не толкова като при преобразувател с обратна връзка де.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако сметнеш как ще изглежда дросел, който да постигне тези параметри, ще се откажеш. Добави, че товарът се изменя в широки граници.

... С дросел след изправителя и преди филтровия капацитет, също се втвърдява характеристиката. ...
    При усивател кл. "В"?
    Искам да я видя тая стойка.
    五郎

Така е, съгласен съм, че без минимален консумиран ток няма да работи тази конфигурация и вероятно с усилвател клас В няма да стане.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Остава да видим кой първи ще се престраши с подобна разработка в любителски проект...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Така е, съгласен съм, че без минимален консумиран ток няма да работи тази конфигурация и вероятно с усилвател клас В няма да стане.
    Ти поне май имаше понятие от ток, почвам да се разочаровам.

И с клас АВ няма да стане.
    Клас А му е майката.
    Или тиристорен регулатор пред дросела.....
    DSC00172.jpg
    Тук добре се вижда дросела и трафа на едно импулсно захранване 500W.
    Прави ли ти впечатление че са с еднакви размери …..
    Е тук работят на 100KHz когато работят на 50Hz пак са с еднакви размери ама бая по големички.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Остава да видим кой първи ще се престраши с подобна разработка в любителски проект...
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post604870
    Няма PFC и на мен като на теб не ми пукаше за енергото.
    А и място нямаше в кутията де, платката трябваше да стане с още 50% по дълга, още един дросел с размерите на трафовете.

За надеждността какво да кажа, едното захранване беше работило 1 месец със окъсен изход, единия усилвател беше изгорял, че го беше вързал мостово на две колони 4ом успоредно.
    Ама едното стъпало изгоряло транзисторите окъсили и все едно тоя край на колоните вече си е на маса през захранването работещо на късо.
    И той си го слуша така докато ми донесе да го оправя.
    Какво да го правиш музикант …. , ама приятел.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Децибели нямааа, децибели. А тема във форум за аудио без децибели не е никаква тема!
    То кабели и пинги няма, ти деци-меци...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...Няма PFC и на мен като на теб не ми пукаше за енергото...
    Енергото... Да го оставим извън дискусията засега. В материала от линка в това мнение, има интересни измервания, които е хубаво да се осмислят. Хубаво би било и да доведат до някои изводи за "безшумните" силови захранвания с мрежов трансформатор.
    За мое голямо съжаление, имам абсолютно същите наблюдения. И колкото е по-корав и мощен трафа, толкова по-зле е положението.
    Горното е лично и неангажиращо мнение.

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    То кабели и пинги няма, ти деци-меци...
    Споко де, ти го направи, от мен имаш 2 пинги и 1 понга и 0.5 кабел.
    Редактирано от ittso; 19 November 2018 в 17:42.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Ами напълно правилни и логични наблюдения.
    Вижда се добре от примера с не много кораф траф. 1А черпен прав ток 6,55Aeff. 2mS импулс.
    Какво магнитно поле прави, какви хармонични изкарва и всички те влизащи в звуковия диапазон.
    С колко дебела ламарина се гаси такова магнитно поле, с какви кондензатори се гасят тия хармоници.
    И примера беше за мижаво 100W захранване умножете всичко това по 5 или 10.

При импулсните такива но разумно конструирани нещо не особено възможно за тесните (да се чете тесногръди) инженери конструктори на аудио техника тия проблеми са на 2-3 порядъка по лесни за разрешаване.
    100KHz магнитно поле се екранира със 30 пъти по тънка ламарина отколкото 100HZ.
    Хармоничните на тия 100KHz пък и самите те са май вън от звуковия диапазон...….!!!!

Тия страшни игли дето уж кондензаторите не ги махат се махат много успешно с прости дросели с по 2-3 навивки или дори само феритни перли.

Е да на едно импулсно захранване цената е друга....
    За направата на едно импулсно се иска друг акъл ….. Възможностите да свършиш непоправими глупости са бая повече отколкото в един прост АБ усилич.
    А като гледам аудио-инженерите какви глупости правят в най простите усиличи нещо не си представям какви импулсни захранвания биха конструирали.
    А по точно добре си представям.

Повечето импулсни дори в професионалните усилватели са максимално прости и затова доста не надеждни.
    Най често се свеждат нещата до прост не стабилизиран трансфертер, за да е евтино и малогабаритно.

Pcb Layout for SMPS.pdfHow to design multi-KW converters for electric vehicles.pdf
    Читаво захранване е бая по сложно от такива пошибалки като аудио-усилвателите.
    И докато разни паразитни неща в елементите в аудиото са само сънища в не здрави мозъци тук са вече реални неща.
    И си трябва разбиране и смятане, а не назубряне за да говориш умно пред събратята...!!

Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени