Страница 4 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 139

Тема: Power Factor Corrector в линейни захранвания (aka. NAGRA Classic AMP)

Просто трябва да се осъзнае , че термина" фактор на мощността " се определя за даден период от време , определено от изчисляващия и представлява оценка за ефективното използване на генератора .Например големите предприятия имат един ватметър и един волтамперметър и в края на месеца инкасатора идва, гледа ги и казва ООО, за този месец PF=0,7 - солено , Седларов , солено . Всъщност мисля, че вече всеки съвременен електромер смята PF , включая и ниво на хармониците .
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Тия работи са ясни, затова да продължим - ако изключване на товара от кривия ток не променя PF, защото е изключен от захранване, то защо ни интересува PF за периода в които товара е изключен от постояннотоковия захранващ източник?
    Да не се получава объркване на термини като фактор на мощността и ефективна мощност?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Просто трябва да се осъзнае , че термина" фактор на мощността " се определя за даден период от време , определено от изчисляващия и представлява оценка за ефективното използване на генератора .Например големите предприятия имат един ватметър и един волтамперметър и в края на месеца инкасатора идва, гледа ги и казва ООО, за този месец PF=0,7 - солено , Седларов , солено . Всъщност мисля, че вече всеки съвременен електромер смята PF , включая и ниво на хармониците .
    Стриктно по цитата. Ако комутирам активен товар към захранващата мрежа, то винаги ще имам PF = 1, НЕЗАВИСИМО от това че периодично изключвам товара от генератора (захранваща мрежа). За периода за който съм използвал енергия от него, аз съм го натоварил максимално ефективно. За периода за който не използвам енергия, не е мой проблем. Ако генератора иска да е по-ефективен в тоя период, да се гаси, да продава енергията на друг, да играе шах, и изобщо - да се оправя сам в живота.

Е, същото важи и за товар захранен от постояннотоков източник с ШИМ или с периодична комутация.

Сигурен ли си , че тук трябва да показваш графиката на напрежението върху товара а не това на генератора ? че комай имат различни ефективни стойсти
    Ето малко безсмислени упражнения на тема интеграли. За простота приемам синусоидално напрежение с Umax 1 V , резистор 1 Ohm и съответно Imax 1 A , честота 50 Hz
    P - средна мощност е сбор от два интеграла съответно за отсечките 0-0,002s и 0,002-0,02s , разделени на периода 0,02s. За да сметнем синусови функции , превръщаме периода в радиани т.е целия е 6,28 радиана , товара е включен за първите 0,628 радиана .https://www.integral-calculator.com/ Финално получаваме средна мощност от 0,0117W
    Ефективна стойност на тока - за да сметнем интеграла , отново разделяме периода на сбор от 2 части , после делим на периода и коренуваме . Получаваме 0,108 А
    Ефективната стойност на напрежението е ясна без интеграли - 0,707V
    Привидната енергия S за периода е UeffxIeff=0,707x0,108=0,0736VA
    И финално търсеният от нас PF=P/S=0,0117/0,0736=0,158 - точно 2 пъти по-малко от 0,316
    Е така се получава като се зубрят просто формули без да се разбират съдържанието им.
    И почваш да говориш като папагал. Уж казваш някакви думи ама нищо свързвано, уж ползваш някакви формули, ама все не на място.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Стриктно по цитата. Ако комутирам активен товар към захранващата мрежа, то винаги ще имам PF = 1, НЕЗАВИСИМО от това че периодично изключвам товара от генератора (захранваща мрежа). За периода за който съм използвал енергия от него, аз съм го натоварил максимално ефективно. За периода за който не използвам енергия, не е мой проблем. Ако генератора иска да е по-ефективен в тоя период, да се гаси, да продава енергията на друг, да играе шах, и изобщо - да се оправя сам в живота.

Е, същото важи и за товар захранен от постояннотоков източник с ШИМ или с периодична комутация.
    Ицо имаш съпротивление 10ом през което върви показания по горе на картинките ток 10А за 10mS и 90ms пауза и това се повтаря през 100mS каква мощност съпротивление ще избереш за да не пламне, ама и да не е голямо колкото една стая.
    Да ако сложиш 1000W няма да изгори ,ама все се мисля че коефициента на прекарване ще е 10.

Какво става в ТЕЦ може и да не те интересува ама май е интересно какъв траф трябва да сложиш в усилвателя Трябва през трафа към товара да минават 100W Ама трябва да ползваме траф с възможности да прекара 300W иначе просто 100W малко ще поизгори.
    Редактирано от SandyTodorov; 17 November 2018 в 15:23.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Явно ще е хубаво да уточня. На този етап все още съм на темата - има ли такова животно като PF в постояннотоковите вериги или с тоя термин леко хлъзна част от участващите в дискусията по пързалката. Не съм гледал формулите, не съм проверявал и дали сметките са верни. На тоя етап това е безинтересно.

Та, ако имаме импулсна консумация, тогава ефективната мощност ще е различна от максималната. Но това важи и за двата типа захранващи източници - криви и прави.
    Поне според мен е неуместно да се говори за PF при постояннотоково захранване. Нагоре съм обяснил и защо.

Естествено, както споменах и по-нагоре, не изключвам и възможността да бъркам в размишленията си.

Да няма смисъл да говорим фактор на мощноста при прав непрекъснат ток.

Ама ако е прав он пулсиращ с различна форма тогава какво правим?

Тогава средния ток протичаш по жицата които ни дава колко W консумираве от източника не е тока който кара жицата да грее.
    Тока грееш жицата все пак е ефективния такъв за един период на повторение на процеса (no/off)
    И PF е всъщност коефицента на ползване на жицата.
    100V източник среден ток през жицата 1А свърши ни е работа 100W (усреднено)
    Ама тока загряваш жицата е 3,16А (при запълване 0,1) Коефициент на позване на жизата 0,316 Трябва да ползваме 3 пъти по дебела жица отколкото ако товара беше 100ом въпреки че пак 100W ще черпим от източника.

Реотан 100ом и такъв 10ом, но включван към 100V батерия със запълване 0,1 за едно и също време ще ми загреят чаша кафе.
    Ама жицата с която трябва да вържа 10 омовия трябва да е с 3,16 пъти по голяма сечение.
    И ако тия 100V ги вземам от траф и за синус трафа трябва да е на практика 316W въпреки че през него ще минават само 100W.

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Е така се получава като се зубрят просто формули без да се разбират съдържанието им.
    И почваш да говориш като папагал. Уж казваш някакви думи ама нищо свързвано, уж ползваш някакви формули, ама все не на място.
    Може и да съм папагал , знам ли? Би ли споделил с мен , невежия как получи PF 0,316 за този случай . По-конкретно колко е Ueff и Ieff та да получиш за S=316W ?

Пример:
    100V право напрежение към него вързано съпротивление 100ом тече 1А ток, резистора грее (100W)
    Има фактор на мощността, ама е равен на 1.

Слагаме сега вместо 100ом 10ом но ги превключваме бързо с коефициент на запълване 10% включен 90% изключен, пак грее като за 100W.
    Колко е фактора на мощността в случая.

Явно променливия ток е сложен да минем към прав като за хора с по прави гънки.

Ами за кой път и по колко начина да го обяснявам вече.

Кажи в двата случая товар 100ом вързан към източник 100V няма превключване.
    И 10ом товар включван към същия източник 100V със запълване 0,1.

Какви ще са загубите в проводника свързващ товара и източника, ако той е 1ом в двата случая ????

За особено интелигентните ето и картинки.
    Прикачване 105807
    Думата ми беше за тази графика . Тук колкото и да смятам ефективния ток е 3,16А , ефективното напрежение 31,6V и S=P=100W .От де се взе PF=0,316? И ако смяташ, че интегралите са ми грешни , колко е PF в цитирания от мен случай със синусоидално напрежение ?

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Санди, не че нещо , но ми се струва че се обърка и ти вече ...
    Мисля че може да поразсъждаваш малко и ти върху постовете на ittso.
    Ще взема да зачета малко по темата вече .
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Няма жица, ток тече!
    Що е то?
    СВЧ
    Редактирано от renegadel; 17 November 2018 в 17:07.
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

Ами за кой път и по колко начина да го обяснявам вече.

Кажи в двата случая товар 100ом вързан към източник 100V няма превключване.
    И 10ом товар включван към същия източник 100V със запълване 0,1.

Какви ще са загубите в проводника свързващ товара и източника, ако той е 1ом в двата случая ????
    В първия случай PF=1 във втория PF=0,316 .Просто в графиката трябваше да покажеш напрежението на генератора , а не това върху товара , тъй като последния не ни интересува .Погледнато от аудиофилска гледна точка , разбира се .

Думата ми беше за тази графика . Тук колкото и да смятам ефективния ток е 3,16А , ефективното напрежение 31,6V и S=P=100W .От де се взе PF=0,316? И ако смяташ, че интегралите са ми грешни , колко е PF в цитирания от мен случай със синусоидално напрежение ?
    Добре разбирам колко объркваш може дори правия ток затова дадох същия пример и за променлив 1 синус пускаме 9 пропускаме.
    Колко W траф трябва да ползваме, като полезната мощност която ще ми сгрее чашата кафе е 100W, макар че максималната импулсна е 1000W.

Ефективното напрежение го мериш върху реотана. Ама ако товара е черна кутия (реотан + ключ) до която нямаш достъп няма къде да измериш тия 31,6Veff.
    Мериш напрежението на източника а той си е 100V право. И мериш така черпен от него 3,16Аeff. и ти се привижда че от източника се черпят 316W а като вържеш истински Wмер мериш консумация от източника 100W!!
    Ето ти PF=0.316 100W реална консумация, 316W привидна.

И когато тока 3,16A идва от траф, тарафа трябва да е 316W въпреки че максималната мощност която на практика може да изтронсформира е само 100W с тоя товар.

В първия случай PF=1 във втория PF=0,316 .Просто в графиката трябваше да покажеш напрежението на генератора , а не това върху товара , тъй като последния не ни интересува .Погледнато от аудиофилска гледна точка , разбира се .
    Е какво да показвам права черта на която да пиша 100V

Мда айде бързо да правиш вярната графика По другото спор няма - поне не от мен .

Отивате на ресторант, поръчвате си огромна порция, изяждате малко от нея и трябва да платите. Вие настоявате че дължите само за изяденото, а келнера иска да платите всичко.
    Така е и в енергото. Имате индуктивен товар. Електроцентралата изработва пълната мощност, вие потребявате само активната мощност и за реактивната мощност не ви интересува, понеже не сте я потребили. Само че в енергийната система всеки момент се произвежда толкова мощност, колкото се потребява и нито миливат повече. Дали сте с индуктивен товар или с котлон свързан през диод, на енергото му е все тая. Те не могат на всеки полупериод да си изменят произвежданата мощност.
    С PFC-метър се отчитат и двата вида товар - индуктивен и нелинеен. За това термина е един и същ за два различни по характер товара.
    Все още малките потребители минават метър. Стотици хиляди енергоспестяващи крушки и импулсни без PFC. Да видим до кога. Все още домашните ни електромери отчитат само активната енергия.
    五郎

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Един 20kV кабел навърта доста капацитивна енергия и без консуматори в края. Затова в другия край слагат един реактор (индуктивност) да пооправи косинуса и да не се плащат излишни пари.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Ами метода не е мой.
    Нарича се основи на електротехниката и е жалко че не го разбираш.

С кое не си съгласен?
    Максимално напрежение върху товара 100W максимален ток 10А максимална мощност 1000W, коефициент на запълване 0,1 значи средна мощност 100W (когато става дума за мощност ефективна и средна са едно и също нещо)

Ефективно напрежение наричаме това напрежение което би накарало тия 10ом да греят по същия начин 100W а това са 31,6V
    Ефективен ток тоя ток който също би накарал тия 10ом да греят по тоя начин (100W) демек 3,16А
    И Ефективната мощност, а не моментната си се получава коректно 31,6V*3,16А=100W

На колко ракии написа горното. Правиш ли разлика между моментна стойност и средна за периода на случките.....!!
    Ти дали разбирам основите на електротехниката не ми казвай, да не си получил различни стойности от тези които съм дал ? Просто не считам за меродавно обяснението ти за фактор на мощността , като коефициент на използване на захранващия генератор във времето. Ако взема един нагревател 1000 вата и го включа за 1 минута , после 999 минути пауза, по това което си дал, средната мощност е 1 W , ама нагревател 1 W едва ли ще издържи ? Просто като нямаме дефазиране между ток и напрежение не считам изобщо за уместно да се ползва понятието PFC
    ПП. Май ittso го е обобщил доста добре по горе ! Даже мисля, че не може да се говори за PF и при променливо напрежение без да има реактивен товар .
    Редактирано от rope; 17 November 2018 в 19:50.

Вси пак има ли значение какви са термините и кое как се нарича, като пределно ясно, включително с примери от практиката се установи каква е разликата в двата случая и защо е важно това да се взима под внимание? Пък дали било фактор на мощтността, и дали си изключваме някога котлоните какво значение има?

Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    Ти дали разбирам основите на електротехниката не ми казвай, да не си получил различни стойности от тези които съм дал ? Просто не считам за меродавно обяснението ти за фактор на мощността , като коефициент на използване на захранващия генератор във времето. Ако взема един нагревател 1000 вата и го включа за 1 минута , после 999 минути пауза, по това което си дал, средната мощност е 1 W , ама нагревател 1 W едва ли ще издържи ? Просто като нямаме дефазиране между ток и напрежение не считам изобщо за уместно да се ползва понятието PFC
    ПП. Май ittso го е обобщил доста добре по горе ! Даже мисля, че не може да се говори за PF и при променливо напрежение без да има реактивен товар .
    Ами точно затова повдигнах въпроса за да разберат електротехниците че CosФ е значително по широко понятие. И съжалявам че в някой глави не се побира тая ширина.

Още нещо като за електротехници.
    Важно е да не бъркаме фактора на мощността и КПД.

Примерно генератор с вътрешно съпротивление 1ом е разчетен да дава 316W 100V/3,16A ако дърпаме повече, жицата просто се опича .....!!
    Ако му вържем товар 31,6 ом си черпим от него спокойно 316W.
    Загубите в него са 10W.
    Харчи нафта като за 326W

Ако ползваме обаче регулатор на мощност който прави консумацията да е с коефициент на запълване 0,1 то вече максималния ток които можем да дърпаме от генератора (3,16А) ще имаме при консумирана от него мощност само 100W загубите в него пак ще са 10W, а нафта ще харчи като 110W реална мощност.

По ниското КПД във втория случаи 90% в сравнение с първия 97% е бая по малкия проблем.
    Големия проблем е че генератора не може да бъде използван ефективно ползваме, само 30% от възможностите му.

И ако за енергото не ни дреме особено тъй като никои не плаща за не ефективното ползване на системата то за лошото използване на трафа в един усилвател си плащаме....!!!
    Не в смисъл че плащаме повече пари за консумиран ток а че плащаме за 300W траф, а го ползваме за 100W само.

Annotation 2018-11-17 185355.pdf
    Ето как седят нещата в един типичен аудифилски изправител за усилвател.
    Диодите са отпушени само за 2mS на всеки 10mS запълване 0,2 но тока през тия 2mS е час от синуса и от там нещата още по зле.
    За 1А ток през товара отиват 6,55Аeff.
    А познайте колко е коефициента на използване на тоя траф.

И ако с котлоните няма проблеми защото моя и тия на комшиите не превключват в синхрон и от трафопоста си се черпи бая поусреднен ток, то при токоизправителите всичко става в синхрон в целия европейски съюз.
    Всички дърпат ток през едни и същи 2mS на върха на синуса.
    Редактирано от SandyTodorov; 17 November 2018 в 20:39.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Нарича се нелинеен товар, от който се генерират хармоници.

При променливо напрежение може да се говори за PF и без индуктивен товар. Достатъчно е товара да е нелинеен. Но формулировката PF не е съвсем точна, защото има две явления със сходен за електроцентралата характер. Дали ще се върне част от електроенергията или няма да се върне, на електроцентралата е все тая. Тя я е изработила вече.
    五郎

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Не е точно така. Балансът винаги съществува. Производството на реактивна енергия се регулира чрез възбуждането на синхронния генератор, а активната мощност - чрез въртящия момент, подаван на ротора. Всичко това при синхронна скорост на въртене. Ако се промени реактивния товар се изменя напрежението. Възбуждането компенсира промяната.

Съществуват синхронни машини, които произвеждат само реактивна енергия. Наричат се синхронни компенсатори.

За cosФ се следи много точно, защото при преминаване през 1 може да настъпи резонанс в енергосистемата и тя да се разпадне след изключване на релейните защити.

Цитат Публикувано от Goro Покажи мнения
    Дали ще се върне част от електроенергията или няма да се върне, на електроцентралата е все тая. Тя я е изработила вече.
    Не съм съвсем съгласен. Реактивната енергия не харчи въглища или нафта, и в тоя смисъл не е вредна. Вредността и се състои в това че един ток не вършещ работа се разкарва по жиците.
    И не позволява да се използват ефективно.
    А когато става дума за не реактивен ток, но поради различната от синус форма също не позволява да ползваме жиците пълноценно, то пак говорим за същия фактор на ползване, макар че причината не е различна от 0 фаза между напрежението и тока.
    Редактирано от SandyTodorov; 17 November 2018 в 21:09.

Страница 4 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени