Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 47 от 47

Тема: Оловни припои, препоръки за добри припои

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    ...
    Ето някои от моите, които ползвам ( включая заради конкретни звукови свойства !)
    ...

Среброто къде го ползваш, и какви резултати дава?
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

За аудио приложения, не ползвам флюс (този на Кардас , ама се отказах после).
    Ако се налага - чист колофон, или разтвор на колофон в спирт. Ако чак толкова
    има окислени изводи на елементи, то ползвам за почистване гумичка за молив или туш.
    Флюсът в тинола е достатъчен. Впрочем последната цифра от означенията: х.х.1 ; х.х.2 ,
    на снимките се виждат, означава колко е агресивен флюсът !
    Относно другите цифри - който се интересува - да чете .
    Аз самият недолюбвам припои с Ag , още повече безоловни с Ag , но за посребрени и
    сребърни изводи на компоненти/проводници ги ползвам.
    Впрочем, на една от снимките (на най-скъпарския), капката тинол изглежда най-зле .
    Притесняват ме механичните им свойства, особено на кабел/куплунг във времето,
    заради "дърпане" , огъване и т.н., вкл. заради недоброто "омокряне", "оливане" , "адхезия"...
    Просто мокреямостта им е по-лоша, без оглед на вида на флюса, а като огледам и
    "зърнистата" структура на готовата спойка ... ...

П.П.
    Ако питаш за звучене?
    По-добре ще е темата да остане тук, а не да бъде изнесена в "Акордите" ...

Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    П.П.
    Ако питаш за звучене?
    По-добре ще е темата да остане тук, а не да бъде изнесена в "Акордите" ...
    Който се интересува от звученето, а не от диаграми и там ще я намери, не се притеснявай!

” Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш.”
    Стивън Кинг

Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Хубава тема искам само да вметна, че идеята за безоловен тинол за домашно ползване доколкото знам е да се избегнат последствията от вдишването на вредните оловни пари които натрупват олово в организма,при ръчното запояване в заводски условия е редно да има аспиратори.

В много от жилищата също има вентилация. Ако тоя който запоява се притеснява от въпросните изпарения, занася се до кухненския абсорбатор, и там запоява.

В общия случай, безоловно запояване и възпитана реч се срещат рядко в едно изречение. Обикновено изразите са нецензурни...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

И аз така си мислех като тръгнах да купувам безоловен. После се отказах. Така или иначе не запоявам по цял ден. И в къщи може да имаш вентилация за да не вдишваш директно парите, после след разреждане във въздуха не са опасни в нормално голямо помещение. Освен това поради по-високата си температура на топене, оловото се изпарява значително по-малко от калая.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от kaloian Покажи мнения
    Хубава тема искам само да вметна, че идеята за безоловен тинол за домашно ползване доколкото знам е да се избегнат последствията от вдишването на вредните оловни пари които натрупват олово в организма,при ръчното запояване в заводски условия е редно да има аспиратори.

Основните принципи на Директива ЕС 2011/65/EU (RoHS) са:

• Намаляване на използването на компоненти, замърсяващи околната среда
    • Намаляване на шума, вибрациите и миризмите
    • Фокус върху енергийноефективни продукти
    • Пестене на природни ресурси
    • Оптимизация на пакетажа и транспорта
    • Рециклиране
    • Анонсиране на екологични инициативи

Обект на директивата е природата, не човека.
    Разглежданите вещества са:

• Олово (Pb)
    • Живак (Hg)
    • Кадмий (Cd)
    • Шествалентен Хром (Cr6 +)
    • Полибромирани Бифенили (PBB)
    • Полибромиран Дифенилов Етер (PBDE)

PBB и PBDE са забавящи горенето съставки, използвани в производството на някои полимери.

Влиянието на оловото върху работника се разглежда в Директива 98/24/EO на Съвета от 7 април 1998 година за опазване на здравето и безопасността на работниците от рискове, свързани с химични агенти на работното място.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    40
    Ето дълъг списък с различни сплави за припои, доста интересно, и се изненадах колко много различни видове има!
    https://en.wikipedia.org/wiki/Solder#Solder_alloys

Припомних си и металознанието от следването и евтектичните сплави ... https://en.wikipedia.org/wiki/Eutectic_system
    Явно има предимства при запояване с припой, който е евтектична смес:
    - Има най-ниска точка на топене от всички възможни съотношения на смесване, по-ниска от температурите на топене на отделните компоненти;
    - Омокря повърхностите по-добре;
    - "Точката" на топене е наистина точка, а не интервал от температури;
    - От последното следва, че се намалява риска от кофти спойки, ако при втвърдяването има случайни движения на спойката (вибрации, побутване, и т.н.).

Евтектичната смес на калай с олово е Sn - 63%, Pb - 37%, точка на топене - 183°C. В практиката е популярна смеската Sn - 60%, Pb - 40%, защото е малко по-евтина, а реално е с почти същите качества.

Сместа Sn - 62%, Pb - 36%, Ag - 2% също е евтектична, с още няколко градуса по-ниска точка на топене (179°C). Наличието на сребро в сместа намалява тенденцията припоят да изсмуква среброто от частите, които се запояват. Например е препоръчително да има сребро в припоя при запояване на многослойни керамични кондензатори, при които слоевете често са сребърни. Среброто също дава по-голяма твърдост и механична якост на спойката.

Прибавянето на мед (Cu) в припоя, типично 1-2%, повишава механичната якост на спойката, и намалява износването (прояждането) на медните човки на поялници.

От безоловните припои евтектична смес е например Sn - 95.5%, Ag - 4%, Cu - 0.5%, както и някои подобни на нея (вж. таблицата на линка по-горе), като точката на топене е 217°C.

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    44
    Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    Ето дълъг списък с различни сплави за припои, доста интересно, и се изненадах колко много различни видове има!

Припомних си и металознанието от следването и евтектичните сплави ... https://en.wikipedia.org/wiki/Eutectic_system
    - Има най-ниска точка на топене от всички възможни съотношения на смесване, по-ниска от температурите на топене на отделните компоненти;
    - От последното следва, че се намалява риска от кофти спойки, ако при втвърдяването има случайни движения на спойката (вибрации, побутване, и т.н.).

Евтектичната смес на калай с олово е Sn - 63%, Pb - 37%, точка на топене - 183°C. В практиката е популярна смеската Sn - 60%, Pb - 40%, защото е малко по-евтина, а реално е с почти същите качества.

Сместа Sn - 62%, Pb - 36%, Ag - 2% също е евтектична, с още няколко градуса по-ниска точка на топене (179°C). Наличието на сребро в сместа намалява тенденцията припоят да изсмуква среброто от частите, които се запояват. Например е препоръчително да има сребро в припоя при запояване на многослойни керамични кондензатори, при които слоевете често са сребърни. Среброто също дава по-голяма твърдост и механична якост на спойката.

Прибавянето на мед (Cu) в припоя, типично 1-2%, повишава механичната якост на спойката, и намалява износването (прояждането) на медните човки на поялници.

От безоловните припои евтектична смес е например Sn - 95.5%, Ag - 4%, Cu - 0.5%, както и някои подобни на нея (вж. таблицата на линка по-горе), като точката на топене е 217°C.
    Как се радвам , че го постнахте Вие . Всичкото .
    Защото ако бях аз - щяха да ме обвинят пак , че пиша есета.
    А аз едва се сдържам /на база личен опит/ , като чета за здравината и несигурността на "сребърните" припой да не .
    Какво да се прави , като българите сме свикнали да търсим евтино и хубаво на едно място. то щото разходната норма на припой е бюджетоопределящ отрасъл в личната икономика на всеки .
    Ясно и честно указах неуспехите си с такива и съответно сполуката с един . Или трябваше да спра с първите два и да пея и аз рефрена?
    Те в автомобилната индустрия само глупаци и балъци работят и сътвореното от тях седи на памучна възглавница , левитирайки неподвижно в контролирана атмосферна приятелска среда.
    Карай ,хайде мир да има - сребърните безоловни припои са шит за будали и срам за всеки който признае , че ги ползва за аудио
    Редактирано от hifiresearch74; 7 November 2018 в 13:32.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

...Явно има предимства при запояване с припой, който е евтектична смес:
    - От последното следва, че се намалява риска от кофти спойки, ако при втвърдяването има случайни движения на спойката (вибрации, побутване, и т.н.)...
    Тук има един тънък момент. Масовите съвременни компоненти които са с "калайдисани" изводи са покрити с безоловна сплав. Тя типично се топи при по-висока температура от оловните. За да се споят добре двете, е хубаво да се работи на температура като за безоловно. От което предимствата изброени в цитата леко намаляват...

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48

Давай сега , чети за флюсовете и ще стигнеш до втория пост от темата
    Kris Dimitrov написа:
    Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Тук има един тънък момент. Масовите съвременни компоненти които са с "калайдисани" изводи са покрити с безоловна сплав. Тя типично се топи при по-висока температура от оловните. За да се споят добре двете, е хубаво да се работи на температура като за безоловно. От което предимствата изброени в цитата леко намаляват...
    То така или иначе при ръчно запояване май никой не е успял да запои нещо като си нагласи поялника на 183°C
    Kris Dimitrov написа:
    Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Разтопеният оловен припой добре се сплавя със сребърното покритие. Не трябва да се работи с температура, близка до минималната.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от hifiresearch74 Покажи мнения
    ...
    Карай ,хайде мир да има - сребърните безоловни припои са шит за будали и срам за всеки който признае , че ги ползва за аудио
    Е това са си твои размисли. Аз поне подобно нещо не съм твърдял. Аз самият имам бегъл опит с безоловни припои, и то лош, поради което мисля, че за хоби и ръчно запояване резултатите с оловни припои са по-добри. Това не значи, че няма и добри безоловни, като този, който ти препоръчваш. В поста ми съм посочил примерна евтектична смес от безоловните (която се очаква да има добро омокряне и т.н. свойства), която май отговаря по състав точно на препоръчания от теб Kester. И точката на топене от 217°C не е толкова драстично по-висока от обичайните оловни припои и е сред най-ниските от безоловните, които гледам.

Чети малко по-спокойно постовете. Аз просто хвърлих малко информация, след като прекарах известно време в четене. Не съм авторитет, който да дава оценки на припоите, просто уча, разучавам, ...

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Спокойно Ангеле. Информацията ти е поднесена съвсем обективно, без излишни емоционални залитания и фенски хвалебствия.
    Ако можеше повече теми да имат такъв характер и подобна информационна насоченост, щеше да е много добре за Форума!

В същност, до тук темата си вървеше прекрасно и сухарски полезна...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    44
    .....

Чети малко по-спокойно постовете. Аз просто хвърлих малко информация, след като прекарах известно време в четене. Не съм авторитет, който да дава оценки на припоите, просто уча, разучавам, ...
    Аз съм винаги спокоен и ведър , независимо от използваните емотикони понякога . Нормално е да не го знаят хора , които не ме познават лично . Иначе нямаше да оцелея на работата ми 15 години , при всичките негативни емоции и гняв , които се изсипват върху нас от клиентите . В строителството всеки за всеки е виновен и всеки всекиму е длъжник . Независимо с какво и за какво . Тази устойчивост помага неимоверно като чета тук.
    Не съм го препоръчал , а споделих . И не знаех , че е така скъп вече онлайн , че и неразпространен на близо . Аз го взех от магазин в Шумен първия път на принципа - "кво пък толкова 100 лв проба-грешка " . Наскоро след като видях , че стоят там самотни две ролки прашясали , обезценени на 50 лв и ... ясно е , въпреки предупреждението на продавача , че е безоловен . И едната вече е дарена. Скоро ще опитам 2 от описаните тук - ей така - за себе си да знам . А в тия фабрики на Аутомотив тубите , кофите и гранулите Кестер , които видях , не ги откривам на сайта им . Реших да си взема малко гранули припой колкото 1 капачка от минералната вода , че ме озадачи в състава Au0.5 , ала на изхода ми я конфискуваха с усмивка .Само марката запомних и това ми остана и как "ще свири" златен тинол ....
    А Бисер е отчасти само прав за влажността.
    Редактирано от hifiresearch74; 7 November 2018 в 14:47.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Като стана въпрос за безоловни припои... На линка публикуван от Митко по-нагоре има и безоловен. Резултатите с него са повече от прилични. Като за безоловен припой разбира се...

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от DIMM Покажи мнения
    ...
    Тинолът за ръчно запояване трябва да има поне 2% флюс, за да става за работа.
    Това вече съм го приел в Основните Изисквания към тинола. В къщи имам една макаричка STANNOL 0,5 mm Sn60Pb40, с който нищо не мога да запоя като хората, и сега като го погледнах - има 1% флюс...

Много благодаря на господин sinigersky за информативния пост!

Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Мога да дам положително мнение за asahi,въпреки че рядко го ползвам,тъй като макарата ми е0,6мм.https://ashop.bg/index.php?route=pro...cturer_id=1072

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Много поскъпнали металите бе! Добре че имам от преди малко.... Някой ако търси сребърно съдържащ хаудионай-най филски припой, да свирка. Има малко И такъв на едно място.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени