Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 62 от 62

Тема: Оловни припои, препоръки за добри припои

Понеже не помня при колко точно ниска температура започва да се разпрашва, реших да проверя. За да не превключвам от мързел на латиница първо проверих на български - под 13.2оС. Посмях се от сърце - Ганьо, Ганьооо, поне преписвай правилно. Отивам на английски - под 13.2оС. Баф мааааааму?
    Излезе един реферат - под 13.2оС. Преписвал човека.
    Та.

Възможно ли е да се повтаря макар и в смекчен вид историята с желязото в спанака???

За тези, които вече подпалват и въртят гуми на място - Смитсониън и два клипа:

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/napoleons-army-may-have-suffered-from-the-greatest-wardrobe-malfunction-in-history-92535444/

Та според мен става въпрос за минус 13.2оС!
    А според вас?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Физични свойства

Капка разтопен калай

Калаят е сребристобял, мек и ковък метал с кристална структура. Съществува в 2 алотропни модификации – белият (метален) калай при ниски температури се превръща в прах – сив калай. Когато парче калай се извие, се чува пукане, известно като „плачът на калая“[13].
    β-калай (метална форма), която съществува при стайна температура и по-високи температури, е мек и ковък, α-калай (неметална форма) се образува, когато се охлади под 13,2 °C и е крехък. Той има диамантена кристална структура, подобно на диамант, силиций или германий. α-калаят има само неметални свойства. Той е сив прахообразен материал, без обща употреба, само с няколко специализирани полупроводникови приложения.[13] α-калай и β-калай са по-известни като сив калай и бял калай съответно. Още две алотропни форми, γ и σ, съществуват при температура над 161 °С и налягане над няколко GPa.[14] Макар α-β трансформацията да става при температура 13,2 °C, примеси (напр. Al, Zn и т.н.), снижават температурата на прехода под 0 °С и при добавянето на Sb или Bi преобразуването може изобщо да не се прояви, което повишава издръжливостта на калая.[15]
    Това преобразуване е известно като калаена болест или калаена чума. То представлява особен проблем в северната част на Европа през 18 век, когато тръбите на органи от калаена сплав понякога се повреждат по време на дълги студени зими. Някои източници също твърдят, че по времето на Наполеон и Руската кампания от 1812 г., температурите стават ниски и е толкова студено, че калаените копчетата на войнишките униформи се разпадат постепенно, което допринася за разгрома на Великата армия.[16]
    Търговският калай (99,8 %) устоява на тези трансформации поради действието на малки количества от бисмут, антимон, олово, сребро и други примеси. Сплавни елементи като мед, антимон, бисмут, кадмий и сребро увеличават твърдостта на калая, който като правило, обикновено доста лесно образува твърди, крехки интерметални фази, които често са нежелани.
    Редактирано от употребител; 24 November 2018 в 03:57.

Можеш да четеш по-добре от мен ли?

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Може да си мигнал като си го чел.

Мдааааа, тъжна картинка!

Връща се опотребителя в къщи след командировка, температурата 12оС, всички спойки по хапаратурките му
    изпопадали кат зъбите на прадядя му, ужжжассст!

Но той има поялник, сяда и след 3 дена хапаратурките ремонтирани. До следващия тираж, пардон - командировка

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Имам безоловен припой, който според мен има само един недостатък, ако мога така да го нарека. По-високата температура на топене. Дебелина 0,5мм., и флюсът в него явно не достига, но го ползвам при насищане на платки. Обмазвам платката с течен флюс и спойките стават като картинка. Чисти, гладки, безпроблемни. Същото мога да каза и за сребросъдържащия- перфектни спойки, той се топи и при по-ниска температура, въпреки че е също безоловен. Според мен работата е там, че и двата припоя са произведени от фирми, които знаят какво правят. Някой спомена за уж олово съдържащ припой, който ставал тричав. Ами явно е боклук някакъв, и аз съм попадал на такъв, май го изхвърлих, добре че бях взел само 100 грама.
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Така е, има такива припои за запояване на тръби примерно с горелка, и са със 60% олово и 40% калай. Те при запояване с маломощен поялник при недостатъчна температура стават именно тричави.
    За преобразуването в алфа калай - там температурата цитирана във всички източници е безусловно тази, и не е с минус. Естествено не съм го тествал, за да изразявам мнение, но както е и написано зависи МНОГО от примесите. Дори да има 0.5% примеси, дори от естествен произход при добива му, това значително сваля тази температура на преобразуване. Така, че със сигурност, нито един безоловен припой няма да се разпраши при 12 градуса, но забележете, че винаги има 1% я мед, я сребро я нещо друго. Така, че не виждам причини да не вярвам на дадените данни. Но трябва да се купи химически чист калай и да се тества, за да се потвърди на 100%.
    Редактирано от Supraphon; 24 November 2018 в 17:18.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    За калаената чума ли си говорите? Известна е от векове и горе-долу оттогава е известно противидействието и. Изделия от чист калай няма да срещнете, освен ако сами не си произведете.

Понеже ми свърши и последния грам тинол днес по късно ще си поръчвам за мен
    https://www.tme.eu/bg/details/lc60-1...-telove/cynel/
    Някой ако желае да пише тук или на ЛС.
    Цената в линка е без ДДС!
    Доставката до България ще я поема аз .
    Редактирано от bodan; 27 November 2018 в 11:48.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от bodan Покажи мнения
    Цената в линка е без ДДС!
    Ето я и с ДДС:

https://www.tme.eu/bg/details/lc60-1...-telove/cynel/

Някой ако иска мога да отделя една две макари Cynel Sn60Pb40 / SW26/3/2,5
    1 мм 1 кило - 65 лева
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg a1.jpg (271.6 KB, 12 преглеждания)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    40
    Аз пък мислех, че ALRHA FLUITIN са по-скъпи от CYNEL, ама явно не е баш тъй .....
    Поне са съпоставими де. И като качество не мога да намеря някаква разлика, само на аромат със сигурност са различни
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени