Резултати 1 до 3 от 3

Тема: Пълна профилактика на стерео усилвател Marantz PM-64 mkII

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32

Пълна профилактика на стерео усилвател Marantz PM-64 mkII

Здравейте, колеги! Имах задачата да направя пълна профилактика на Marantz PM-64 mkII. Заданието включва: подмяна на всички електролитни кондензатори, подмяна на изходните релета, почистване на потенциометрите, ключовете и селекторите, поправяне на лоши спойки, почистване на платките и шасито от прах и донастройка тока на покой.

Новите кондензатори:

IMG_20180907_113828.jpg

За основната филтрираща група това са Daewoo CE-FHS (http://www.skrap.org/products/cat/5648/0/17225) и купувани отвън Nichicon KG. Захранването е реализирано с две захранващи групи - нисковолтова и високоволтова. Усилвателя е снабден със схема за автоматична комутация. В локалните филтрации и сигналните вериги съм използвал само аудио серии електролитни кондензатори - Nichicon FW, FG (Fine Gold), KA, Elna Silmic, RE3 и Panasonic FC.
    Входният селектор и REC Out селектора имаха нужда от почистване. В тях бяха се появили типичните окиси по метала за годините си:

IMG_20180911_130330.jpgIMG_20180911_131012.jpgIMG_20180911_132341.jpgIMG_20180911_133647.jpgIMG_20180911_135429.jpg

Всички изхвърлени стари кондензатори:

IMG_20180911_155850.jpg

Усилвателя с последна снимка отвътре, преди да бъде поставен горният капак:

IMG_20180913_121721.jpg

И... време за тестове

IMG_20180911_184220.jpg

Извод и приказки за звука преди и след профилактиката

Преди профилактиката усилвателя имаше незавършени баси. Липсваше им обем и дълбочина. Високите и средите не бяха на нужното ниво и сцената беше зле. Липсваше фокус и позициониране. След извършената профилактика звука доста градира. Бях доволен от басите и сцената беше на друго ниво. Изключително дълбоки, но стегнати баси. Много добра отчетливост, детайл. Балансирано звучене с ,,мек" тембър, без дразнещи пикове в АЧХ. Усилвателя работи в клас А до 25 вата. Тока на покой се променя автоматично. Това води и до по-високо отделяне на топлина, което е съвсем нормално за класа на работа. Приятно изработените тонкоректори позволяват индивидуално корегиране на ниски и високи честоти за ляв и десен канал. RIAA предусилвателя за грамофонният вход е качествен и би радвал почитателите на винила. Давам висока оценка на този усилвател и бих казал, че е един от приятно звучащите според мен модели, които са минавали през мен. Надявам се и новият собственик да му се радва дълги години и да бъде ценен и пазен!
    Редактирано от Димитър Димитров; 18 September 2018 в 09:46.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Димитър Димитров Покажи мнения
    ...Балансирано звучене с ,,мек" тембър, без дразнещи пикове в АЧХ...
    Подобни недостатъци като неравномерна АЧХ не се ли мереха? Че май и не бяха трудни за измерване...
    Както е написано, се подразбира че АЧХ се е загладила след тунинга. Тоест, преди това е била рошава. Дай некой пъкчър на рошава АЧХ, че отдавна не съм виждал усилвач с такава и ми е интересно.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Подобни недостатъци като неравномерна АЧХ не се ли мереха? Че май и не бяха трудни за измерване...
    Както е написано, се подразбира че АЧХ се е загладила след тунинга...
    АЧХ не се е ,,загладила" след ,,тунинга". Всъщност не е тунингован, а просто профилактиран. Подменение са стареещи елементи с нови. Не са правени промени в схемното решение, за да говорим за ,,тунинг". Описал съм подробно какво е правено и какви са последствията. Повече снимки нямам, дори и на измерванията тока на покой. Той е ясно отбелязан в сервизното какви стойности има. Относно описанието на звука е субективно и не го отбелязвам като репер. Винаги може и да не се съобразите с това и да имате свое мнение по въпроса.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени