Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 36

Тема: 2-way домашни floorstander ОТ със SICA високоговорители

Членува от
    May 2012

2-way домашни floorstander ОТ със SICA високоговорители

Здравейте,
    След много четене във форума се престрашавам и аз да пусна тема за изработка на ОТ.
    Малко предистория – мой приятел, диригент на симфоничен оркестър, помоли за специфично решение за домашно слушане на музика – натурално звучащи озвучителни тела, които да слизат достатъчно ниско, но и да са сравнително бюджетни. Това, което описвам е резултатът от размислите ми по темата.

1. Избор на високоговорители – избрах да използвам компоненти на фирмата SICA, a именно 8-инчов НЧ говорител 8 H 2 CP, и ВЧ говорител LP 110.28/380 TW. Изборът на ВЧ бе продиктуван от ниската резонансна честота, тъй като си поставих за цел кросовър точката да е ниско и да имаме максимално застъпване на акустичната фаза на двата говорителя около нея. Така си представих, че ще постигнем натуралното звучене и дълбочината на звуковата картина.
    2. Проектиране на акустично оформление – избрахме бас-рефлекс в долната част на ОТ, като това малко прилича и на MLTL. Финалната настройка направихме с измерване на ИЧХ и измерване на АЧХ, както и с прибавяне и отнемане на известно количество вата. Всички чертежи и разположението на ватата се пази, в случай че някой желае да повтори проекта.
    3. Проектиране на филтър – поради бюджетни съображение се взе решение ОТ да са с пасивни филтри. Измерих АЧХ и ИЧХ на всеки от говорителите в една и съща точка, за да мога при симулациите да следя как ще съвпаднат фазите около кросовер точката. Използвах Vituix Cad 2 – според мен прекрасен софтуер за симулация на филтри, като освен пасивни могат да се изследват и активни филтри или комбинация от двете. Разбира се първо направих няколко експеримента, за да се уверя, че симулация и реалност съвпадат. Можех да използвам и Boxsim, Crossovershop или Fine X-over с които имам опит, но Vituix ме спечели с изключителна гъвкавост, няколко едновременни графики на екрана и това, че е безплатен софтуер. Ето и екран от проектирането:virtuix cad project.jpg

Вижда се, че електрически и акустично кросовър точката е около 1kHz. Въпроса беше дали няма да се измъчи ВЧ говорителя, та затова измерих и нелинейните изкривявания – оказва се, че нямаме проблем там нито на измерване, нито на слух:distortion 2.83V.jpg
    Ще видите, че се наложи корекция в най-високите честоти на ВЧ говорител – нещо, което много ме притесняваше като звук, но много мои приятели казаха, че не ги тревожи. Реших все пак да го направя по себе си.
    Доста зор видях с документирането на крайния резултат – въпреки, че разполагаме с голяма и акустично третирана стая /мастеринг студио в центъра на София/ на АЧХ се виждат следи от модалните резонанси на помещението, както и от отражение от пода. Надявам се, че ще оцените въпреки това картинката:passive measurement.jpg

В крайна сметка след всички тези мъки остана един, вече неразрешим проблем – вижда се, че въпреки прекрасното сглобяване около кросовер точката високите честоти закъсняват спрямо ниските. И тук идва допълнението – проектирах FIR корекционен файл, който изравнява времето на пристигане на всички честоти, или казано по друг начин – линеаризира ФЧХ. Този файл може да се зареди във Foobar или Jet River и смятам да го споделя с всеки, който има желание да повтори проекта. Ето резултата от измерването след корекция:DSP FIR corrected measurement.jpg

В крайна сметка клиента получава две прилични, обмислени и изпълнени качествено ОТ, и като бонус – корекционен файл, с който слушателското преживяване се вдига с още едно ниво.
    Как изглеждат - фурнир, лак между мат и гланц, елементите изработени с CNC фрезата ни. Снимки - при интерес и в следащият пост.

Озвучителните тела са в София, ако някой желае да ги чуе преди предаването към клиента – нека ми се обади на 0888 3девет3две78
    Поздрави - Кирил
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    May 2012
    P1070334.jpgP1070323.jpgP1070324.jpgP1070336.jpgP1070338.jpg
    Ето и обещаните снимки. Внимание - продуктово позициониране на минерална вода!
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Добра работа! Високочестотният е находка. Ако някой ще повтаря проекта може да го доближи максимално до НЧ, а при повече сръчност и да да ги позастъпи.

Другата находка е Vituix, благодаря за което.

Слухово долавя ли се разлика с и без ВЧ корекциите?

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Слухово долавя ли се разлика с и без ВЧ корекциите?
    Аз долавям и предпочитам със. Но както писах - много хора не долавят и леко повдигане над 18kHz не ги притесняваше.

А доближаването е максимално - между отворите има ребро и ако още се доближат щеше да опира в говорителите.
    А тъй като среза е нисък - прощава се.

Ако някой желае мога да му дам и проекта на Vituix за да измисли друг кросовер или да си поиграе със стойностите на моя.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    За упражнение става. Давай! Трябва да го zip-неш или rar-неш, за да го качиш тук.

Членува от
    May 2012
    Речено-сторено:
    filter project.zip

Администратор DAY's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    52
    Браво, отлично професионално свършена работа. Браво! Мен ме притеснява голямата разлика в чувствителността на говорителите, както и сравнително големия пик на НЧ (~10 dB)към 2.8 kHz. За изравняване на фазите пробвахте ли уейвгайд на ВЧ? Високочестотния е находка, наистина. Бих го използвал в някой проект. Как е на слух тембъра му?

PS. За този порядък на цената на НЧ бих ползвал този :http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/seas/h1471.pdf
    Редактирано от DAY; 4 September 2018 в 17:37.
    ДА СЕ ПУКАТ ДУШМАНИТЕ!

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от DAY Покажи мнения
    PS. За този порядък на цената на НЧ бих ползвал този :http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/seas/h1471.pdf
    Да, мммного приличен високоговорител. (слушам го при приятел от време на време, в многолентова акустична система.)
    Редактирано от ДРГеоргиев; 4 September 2018 в 21:43.
    High-End Player DENON DVD-A1XV / High-End DENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology -High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Да, мммного приличен високоговорител. (слушам го при приятел от време на време, в многолентова акустична система.)
    Да, прекрасен мидбас, препоръча ми го Ручо и той ми го достави, да е жив и здрав поне 100 години!

” Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш.”
    Стивън Кинг

Членува от
    May 2012
    Браво, отлично професионално свършена работа. Браво! Мен ме притеснява голямата разлика в чувствителността на говорителите, както и сравнително големия пик на НЧ (~10 dB)към 2.8 kHz. За изравняване на фазите пробвахте ли уейвгайд на ВЧ? Високочестотния е находка, наистина. Бих го използвал в някой проект. Как е на слух тембъра му?

Да, този Seas e супер, но не съм сигурен дали в конкретното оформление щеше да е добре.
    Иначе пик-а на 2.8 kHz e другата причина за ниския срез. Нямаше да е ОК да ги режа на 2kHz определено, но сега е чудесно.
    На слух тембъра на ВЧ е леко метален без корекцията във високите, а има и конструктивна особеност, която обуславя леката неравномерност във най-високите /ако разгледате Vituix проекта там се вижда/.
    Най-любимия ми вариант за ВЧ е това но то пък щеше да има проблем с нисък срез също.
    В моя проект друго любопитно нещо е, че избрах чифтовете от набор от 10 бройки, чрез измерване и прослушване. Т.е. фазово, честотно и като параметри това са най-близко паснатите възможни говорители. Със Seas едва ли щях да имам тази възможност....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Някой внася ли SICA или по трудния начин? Гледам в ибей има един търговец от Триест.

Членува от
    May 2012
    Някой внася ли SICA или по трудния начин? Гледам в ибей има един търговец от Триест.
    Внася ги фирмата Hi Level от пловдив. Аз ги купих от тях. Мога да дам контакт на лични.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Благодаря. Намерих ги през Гугъл.

Браво, отлично професионално свършена работа. Браво! :http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/seas/h1471.pdf
    +1 !!! Наистина професионално е точната дума . Имам няколко въпроса .
    1) Правено ли е измерване на ъгловата дисперсия и CSD на ОТ ?
    2) Каква е субективната разлика между звученето със и без FIR еквализация ?
    3) Правил ли си опити да правиш фазова еквализация и към ниските с повече TAP коефициенти - все пак едно PC няма ограничения в изчислителния ресурс ?
    4) Има ли измерваеми артефакти от позицията и количеството на ватата в ОТ ?
    5) Как субективно се представя ОТ в по-малко помещение ?
    6) Как субективно се представя ОТ в сравнение с референтни студийни монитори ?
    7) Каква е степента на съответствие между виртуално създадения проект във virtuixCAD и измерванията в последствие?
    Кабелите с които е тествана системата разсвирени ли са ?
    Да му е честито на собственика.
    Поздрави Жоро.
    Редактирано от Георги Диомов; 7 September 2018 в 11:07.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Членува от
    May 2012
    Благодаря за лексиконните въпроси, отговарям едно по едно, доколкото мога:
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    +1 !!! Наистина професионално е точната дума . Имам няколко въпроса .
    1) Правено ли е измерване на ъгловата дисперсия и CSD на ОТ ?
    Правено е, не съм го документирал, тъй като нямаше нещо особено. В CSD се виждат леки отражения от плоския преден панел, нищо фатално или различно от подобни ОТ
    2) Каква е субективната разлика между звученето със и без FIR еквализация ?
    с FIR коригирам само фазовата характеристика. Звученето става по-фокусирано с ясни перкусивни звуци и с по-натурален тембър на звънчета, камбани и акустична китара
    3) Правил ли си опити да правиш фазова еквализация и към ниските с повече TAP коефициенти - все пак едно PC няма ограничения в изчислителния ресурс ?
    Не съм правил, тъй като в настоящия етап от живота си не съм убеден, че ползите ще са повече от вредите. Но съм отворен за експерименти.
    4) Има ли измерваеми артефакти от позицията и количеството на ватата в ОТ ?
    Има измерваеми артефакти. С недостатъчно вата се четат отраженията от задния панел, както и стоящите вълни по трите размера на ОТ. С прекалено много вата се губи ефекта от бас рефлекса. Крайния резултат все пак съм направил на вкус, защото в един момент разликите стават твърде малки за да се измерят.
    5) Как субективно се представя ОТ в по-малко помещение ?
    Не съм ги слушал в малко и обработено помещение. В малко и необработено се наблюдава сериозно повдигане в ниските честоти, което лекувам чрез специално изрязани дунапренчета в порта.
    6) Как субективно се представя ОТ в сравнение с референтни студийни монитори ?
    Сравнявал съм ги с Dynaudio BM15 и с Lipinski Sound L707. По-близки са до Lipinski, като Dynaudio-то остава далеч назад. Сравнението с Lipinski леко губят, но все пак онези са в затворен обем, а и субуферите им са затворен обем, а настоящите ОТ са в бас-рефлексна конструкция, което мисля слага таван на качеството на звука, което може да се постигне.
    7) Каква е степента на съответствие между виртуално създадения проект във virtuixCAD и измерванията в последствие?
    Степента на съответствие е огромна, може би само тоналния баланс се наложи да се докоригира, при това на слух. Иначе резонанси, фазово сглобяване, честоти на срез, резултатна АЧХ - 100% съответствие.
    Кабелите с които е тествана системата разсвирени ли са ?
    Системата е тествана с Kimber Cables, разсвирени около 3 години. Предадена е на щастливия си собственик с неразсвирени кабели собствено производство. Разликата в звука бе малка, като си обяснявам с това, че телата се получиха сравнително леки за усилвателя /8 ома, няма резки спадове в ИЧХ/. При други ОТ /4 омови/ разлика между кабелите имаше осезаемо по-голяма.

Сега и аз да питам - само на мен ли ми се струва, или с удоволствие ме разкостваш пред целия форум?

Поздрави - Кирил

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    А според мен е умишлено.
    Някои хора, да понаучат нещо...сигурен съм, Жоро знаеше повечето отговори.
    Е имаше и лека закачка - шорткът, към някои злободневни теми във Форума.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Изводът за мен е, че ако се избяга от паралелепипедестата кутия се размиват вътрешните резонанси, минава се с по-малко вата и се постига по-висока чувствителност в ниските честоти.

Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения

Сега и аз да питам - само на мен ли ми се струва, или с удоволствие ме разкостваш пред целия форум?
    Само на теб ти се струва . Удоволствието да се четат аргументирани отговори освен мое е и надявам се на повечето съфорумци , следящи темата, за което аз лично благодаря.
    Изводът за мен е, че ако се избяга от паралелепипедестата кутия се размиват вътрешните резонанси, минава се с по-малко вата и се постига по-висока чувствителност в ниските честоти.
    Така диктува здравата логика .Трябва да се докаже обаче чрез експерименти , тъй като не съм сигурен , че това ще е безрезонансен обем поради фалта , че освен аксиални , в обемите настъпват тангенциални и обхождащи модални резонанси .
    Поздрави
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    37
    А с DSP ADAU1701 слуша ли ги?
    Или DSP-то е доста под класата им?
    Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
    Мои записи на български групи: Youtube

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Така диктува здравата логика .Трябва да се докаже обаче чрез експерименти , тъй като не съм сигурен , че това ще е безрезонансен обем поради фалта , че освен аксиални , в обемите настъпват тангенциални и обхождащи модални резонанси .
    Поздрави
    Безрезонансен не, но с доста по-размити резонанси.

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от dzwer Покажи мнения
    А с DSP ADAU1701 слуша ли ги?
    Или DSP-то е доста под класата им?
    Не съм ги слушал, щото един приятел обеща да ми направи прототипче с ADAU1701 ама още не е....
    Слушах ги с FIR корекционен файл във Foobar и със същия файл в MiniDSP HD и звучи добре.
    Поздрави - Кирил

Членува от
    May 2012
    Ми и аз съм на същото мнение. Макар че най-сериозен проблем се оказва аксиалният мод по височина. Т.е. кутията не трябва да е "паралелепипедеста" не само в хоризонталното си сечение, но и във вертикалното, което определено почва да става технологичен проблем за мен.... Така че от всички злини - най-малките и напред!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Краси Нокаута му е хванал цаката. Проектира на Аутокад. Той изчислява сеченията и скосяванията. После изработва детайлите на CNC фреза и сглобява готови детайли.

Членува от
    May 2012
    Краси Нокаута му е хванал цаката. Проектира на Аутокад. Той изчислява сеченията и скосяванията. После изработва детайлите на CNC фреза и сглобява готови детайли.
    И аз съм така. Всичко се разчертава като триизмерен модел, вкл. оребряванията. После на CNC се изрязва и сглобката става супер точна. Лошото е, че така човек е ограничен от собственото си въображение, а моето явно е доста слабо....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Ами. Забравѝ за правия ъгъл, копирай няколко кутии и ще се отприщиш.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени