Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 117

Тема: Инегрални регулатори 78хх, 79хх

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    ... или да подпреш 78/79-05 с по един ценеров диод 15V към маса. Даже не се налага да му пускаш отделен резистор, защото самият регулатор подава нужния ток. И естествено, за да е "аудиофилско" - паралелно на диода комбинация от сребърно-танталов, MKP, MKT и бърза керамика, да не би да "зашуми" горкият ценеров диод...

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    64
    Тъй, тъй. Може и 7815/7915 с ценер 5.1в, но да не е по-мощен от 0.5вт, че токът на стабилизаторите към маса е малък и не стига за по-мощни ценери. Наистина и аз не съм срещал 7820/7920.

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Имам 7735 или нещо такова, свалян от немски телевизор.. Като се прибера вкъщи ще го видя и ще кажа с точност какво е, но си спомням че беше стабилизатор от рода на 78хх

Цветомир's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Една аномалия ми се случи днес. Правя си аз едно захранване 2 по 5 волта стабилизирано като съответно използвам стабилизатори от серята 78/79. Входното напрежение ми е 2 по 23-24 волта. И забелязвам, че 7905 не ми дава 5 а 8V. Сменявам го следващия същата работа. Проверявам ги по datasheet всичко точно уж там пише че до 7918 входното напрежение е -35V за по големите до 40V. Сменявам един по един с всички налични които имах и се оказа, че от 5 само 1 работи при 24 V и той дори с леко завишено напрежение 5,3V докато при по ниско напрежение си държи 5,07V. Останалите ми дават все по 8V при подобно входно. Иначе до 13-14V си стабилизират на 5V. Мислих за ментета, но няколко са български с маркировка 1PH7905C. От къде идва проблема дали справочната информация не е вярна или проблема е другаде. Възможно ли е от начина на работа да се получава това нещо. Защото използвам 1 грец като масата е свързана директно към трансформатора.
    "Майстора се познава по инструмента"

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    А товар има ли на тоя 7905? Поне 10-15мА ? Незнам как го улучвате такива, аз досега на един не съм случил

marvin's Avatar
    Членува от
    Mar 2008
    Възраст
    49
    Според моите справочници, входното напрежение на българския 1PH7905CР трябва да бъде между 8V - 12V. Ти си му подал двойно по-високо напрежение от допустимото.

Цветомир's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Така си мислех и аз за българските и явно от това е бил проблема. Но странното е, че един от стабилизаторите е на ST Microelectronics и точно на неговия datasheet гледах и пише, че 35V ще понесе, а пък той се държи като българските по същия начин. Дали е менте или пък справочната му информация е невярна. А иначе нямам товар, но не мисля че е от това сега сложих и нищо не се промени, но все пак е редно да има. В момента сам сложил 2 резистора по 470 ома. Проблема е бил до стабилизатори.

При високо входно напрежение вероятно ти се възбуждат чиповете. Провери ли дали при накакъв минимален товар изходното напрежение не се нормализира.

Цветомир's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от Goro
    При високо входно напрежение вероятно ти се възбуждат чиповете. Провери ли дали при накакъв минимален товар изходното напрежение не се нормализира.
    От това е проблема както и Milen написа. При 10-15mA товар и българските стабилизатори заработиха нормално. Не съм вярвал че липсата на товар в изхода може да влияе толкова на стабилизатора, занапред задължително ще предвиждам товар.

Особено стабилизаторите дроп-аут не могат да работят без минимален товар. Това са стабилизаторите допускащи работа с разлика в напрежението между входа и изхода около 0.3 V.
    Въпреки че твоите стабилизатори не са такива, за препоръчване е малък товарен ток.
    Такива стабилизатори, в аудиоапаратурите, могат да ползват само на места не чувствителни към шума в захранването.

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Цитат Публикувано от Цветомир
    ...
    От това е проблема както и Milen написа. При 10-15mA товар и българските стабилизатори заработиха нормално. Не съм вярвал че липсата на товар в изхода може да влияе толкова на стабилизатора, занапред задължително ще предвиждам товар.
    Особено важи за стабилизатори от серията 79хх (там товара е задължителен!), 78хх се държат значително по добре което е определено от вътрешната им схема.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    38
    А може ли да качите отново картинките, че нещо не работят ?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Готово. Още един пример защо НЕ трябва да се ползват разни съмнителни хостове за изображения, като img.data.bg например.

Тази година и аз имах подобен проблем с 7912 на ST. всичките чипове даваха -15.4 В без товар. И от магазина ми обясниха че не съм ги мерил правилно трябвало да се натоварят!!!
    Нека в този аспект да попитам тези които препоръчват "натоварването" като нормално за правилната работа при условие че имам нещо с минимална консумация или е един ОУ само и по данни консумацията му е 3-5 ма трябва ли да треперя дали ще изпука ОУ щото само чипът на ST прави тази магария. Намерих си моторолски български на ОНсеми всичките си се държаха нормално.
    Ще задам въпроса и тука както и в магазина. Съгласен съм че опита ни е научил да се справяме с нещтата такива каквито са, но някой виждал ли е диаграма или параметър на стабилизирирано изходно напрежение в зависимост от минималното натоварванете (визирам 79ХХ)
    Нека да ми покаже такъв дейташиит и тогава ще приема нещата за нормални. За мен такива чиповете са си нередовни нека които иска така да си ги ползва. Моите ще му ги подаря с огромно удоволствие!

П.П. Няма да споменавам вероятния доставчик на едро на тези ST но повечето го предпочитаме така че бъдете внимателни !!!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Информацията е от ST.
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

Айде стига бе, момчета! По-добре четете какво пише по книжките. Да взема и аз да се оплача: купих се XX7905 на XXX, няма да кажа откъде, и не дават нищо в изхода си. От магазина ми казаха, че за да има напрежение на изхода, трябва да се подаде и на входа. Глупости разни!
    В този форум едва ли има по-често коментиран "дефект" на стабилизаторите.
    Не може да не може!

За мен чипа е поставен за тестване при условията които са в зелено. Червеното ми е много трудно да го коментирам. Сещам се единствено за промяна на изходното напрежение при товарен ток от... до ... И обратното в случая би трябвало да се подразбира. от ST може би умишлено не са дали графика подобна на тази

Макар че и в този дейташиит са цитирани въпросните 5мА - 1А на същото място.
    За да бъда разбран правилно приемам коментара като отговор.

Интересното е обаче както подчертах какво напрежение излиза на изхода когато товара е между 0 и 5мА

И както съм казал офертата за чиповете си стои 5 бр L7912CV на ST ще отидат безплатно при този който си ги пожелае (за негова сметка е куриера само)

http://www.tnt-audio.com/clinica/reg..._noise1_e.html
    http://www.tnt-audio.com/clinica/reg...edance1_e.html

Ето две любими мои статии. Има писано за влиянието на товара над работата на регулатора. И не само...

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    ^^ Без коментар. Редно е да се запиташ най-напред, можеш ли да се ориентираш в подаваната информация, или искаш "отговора да бъде да".
    Хората са дали всичко необходимо за правилната употреба. Това, че не знаеш как да ползваш информацията, не е работа на фирмата.
    Това, че искаш с 30-тонен TIR да пренасяш писмо от 5 грама, си е твой проблем, но определено показва липса на опит и знания.
    ....Тук щях да напиша нещо по-силно, ама и без това форумът е пълен с много глупости. Ето на, пак се подведох да наруша мълчанието си и да се занимавам с безмислени неща. Взимам си бележка и спирам.
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

Смак не знам защо го приемаш като заяждане или писане на глупости. Всеки когато сменя чип особенно в захранване после мери какво е направил нали? и после включва товара. Нормално е
    Опита си е опит казах го по-горе и приех отговора ти както и ти показах защо съм расъждавал в тази посока. Но сравнението с крана и писмото виж там нека не объркваме тези без опит че туко забучили някоя L серия заради примера ти. Нормално е да се засегнеш но постовете ми са за да обърнем внимание на другите а не да се сърдим или караме по между си

Опита се добива с експерименти И понеже се сетих как съм мерил и си признавам глупоста да не сложа никакъв кондензатор на изхода на въпросната 7912 Грешката е сериозно подвеждаща в този случай и се извинявам.
    Но от това което видях днеска мога да потвърдя единствно думите на Ручо че изходния кондензатор е задължителен че именно той а не изходния ток е задължителен за да заработи нормално стабилизатора Малко за постановката захранвах схемата от стабилизиран източник с -20В за да избегна макс. влиянието на трионообразното напрежение на филтъра на греца.
    1. Първо направих това което и преди без изходен кондензатор и чипа дори не ми даде време да реагирам Пушека си беше на лице . Повторих с втория чип и той по същия начин но по-бавно.
    2. За втория опит реших да сложа на изхода 2.2микроФ MKS4 WIMA И така да пусна стабилизатора. Схемата осцилираше. Пробвах с товар ефекта беше никакъв
    Единственно последния чип заработи нормално от веднъж. След махане на изходния кондензатор осцилациите се появиха но чипа не прегряваше и изходното си остана в рамките на -12В.
    За изводите от опита оставям на вас. Аз винаги съм се учил от грешките си!!! Колкото до четенето на дайташиитовете, колко са подробни и по какъв начин ни поднасят информацията и кай как я разбира това ще е една доста интересна нова тема.
    Поради проведените експерименти свалям чиповете от "подаряване"
    Успешна седмица на всички

diehard analog
    Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    29
    Имам въпрос
    Сложих стабилизатори 7812 на ампчето си-по един на канал
    Та входното напрежение на стабилизаторите има ли отношение към кпд-то и греенето ?
    Подавам им 32 волта изправено и филтрирано и се спичат зверски
    На сравнително голям радиатор,ама на пипане поне 60-70*
    едит:тия работи се хранят:
    http://headwize.com/projects/showfil...szeke1_prj.htm

marvin's Avatar
    Членува от
    Mar 2008
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от rowny
    Та входното напрежение на стабилизаторите има ли отношение към кпд-то и греенето ?
    Има, разбира се. Разликата между входното и изходното напрежение на стабилизатора се умножава по товарния ток и се получава мощността, която стабилизатора превръща в топлина. В твоя случай, тази мощност е около 6W. Трябва си доста голям радиатор.

diehard analog
    Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    29
    брех тия регулатори...аз да не съм тръгнал да правя нагреватели

радиатора започна да топи пластмасата до него и в крайна сметка включих греца към по слабата намотка,сега обаче не им стига и дават 11,5...ама така ампа свири по добре

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Законът на Ом важи за всички електрически вериги. Мощността (... и в този случай) е равна на тока, умножен по спада на напрежение върху регулиращия елемент. Помисли над това и прецени дали си осигурил достатъчно добро охлаждане, за да не се запали всичко, докато си слушаш музика.

Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени