Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 117

Тема: Инегрални регулатори 78хх, 79хх

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56

Инегрални регулатори 78хх, 79хх

Цитираните регулатори са сред най-популярните за всевъзможни приложения. Имат 3 извода и се предлагат за фиксирани напрежения, които са указани в последните две цифри на номера. 78хх са за положително, а 79хх за отрицателно напрежение (пример: 7815 е регулатор за +15 волта). Имат вградена защита от претоварване и от прегряване - трудно е да бъдат повредени.

Какво е важно да знаем за тези регулатори и как да ги използваме успешно:

*) има много ментета! Съжалявам, че започвам с това, но е факт. Бъдете особено предпазливи от къде купувате и какво пише на тях. Общите съображения за ментетата са валидни и за регулаторите. Моят фаворит са ST.

*) входното напрежение не трябва да е по-малко от 3 волта над регулираното, но оптимумът е над 5V. Тази минимална разлика касае минимумът на входното напрежение, като се отчетат пулсациите му! Максималното входно напрежение, отнесено към потенциала на общия извод е 35V.

*) ако разсейваната мощност е повече от 0.5 вата - задължително се монтират на радиатор.

*) ако след регулатора желаете да свържете капацитет - свържете го през малък гасящ резистор. Този резистор не бива да е повече от няколко ома (за токове над 0,1А - под 1 ом), защото влошава регулирането (напрежението след него няма как да се следи от регулатора, а върху него се получава спад = тока *стойността му). Ползата от този резистор е, че в комбинация с капацитета практически елиминира собственият изходен шум на регулатора и изключва възможността от възникване на осцилации в изхода на регулатора, които са възможни при чисто капацитивен товар. Когато капацитета след регулатора е над 100 микрофарада - задължително се свързва диод в обратна посока между входа и изхода на регулатора, през който да се разреди капацитета в изхода след изключване на входното напрежение.

Схема на прост регулатор с подобрени шумови характеристики:
    vreg2.png

Шумът в изхода на тази схема е под 50uV - особено подходяща е за захранване на маломощни аудио схеми.

Ако желаете да ползвате регулатор от сериятя 78/79 за напрежение, различно от фиксираното - става лесно с добавяне на ценеров диод между общия извод на регулатора и "маса". Токът през този извод е 8мА. За подобна цел е най-добре да ползвате 7805 или 7905 съответно. Паралелно на ценеровия диод е желателно да монтирате неполярен кондензатор 100nF, с което се елиминира собственият му шум. По този начин могат да се постигнат практически произволни стойности на регулираното напрежение.

Изходният ток на регулаторите от тази серия е ограничен на 1А. За по-големи токове - добавя се външен транзистор. Схемите на включване са тривиални и са публикувани поне 1000 пъти. Ето един подобрен вариант на познатата схема, "с всички екстри":
    vreg.png

Резистори R1, R2, D1, Q1 образуват токово огледало с коефициент ~ R1/R2. Ако токът през R1 достигне 1А, защитата на регулатора ще задейства и ще ограничи и тока през допълнителния транзистор. Максималният изходен ток е сумата от двата - приблизително 5.5А при тези стойности. Ако регулаторa и транзистора са монтирани на общ радиатор в непосредствена близост - при евентуално прегряване на транзистора ще задейства температурната защита на регулатора, с което схемата ще бъде предпазена и от прегряване.
    Особено важно е входното напрежение да не спада под 28 волта при максималния изходен ток, защото регулаторът ще излезе от зоната на регулиране и в изхода му ще се появят пулсации. Кондензаторът на входа трябва да е с голям капацитет, Xc<Rt/3, където Xc е импеданса на кондензатора за честотата на входното напрежение (100Hz за Грец, захранван с мрежова честота) а Rt е съпротивлението на товара - в примера = 5 ома минимум. Следователно: Xc = 5/3; w = 6.28 * 100 = 628; Cmin= 3/(5*w) = 955uF, но "колкото повече - толкова повече!"

Недостатък на всички компенсационни регулатори са високите загуби: ако на входа на тази схема имаме 35V и консумацията е 5А, загубите биха били 50W.

Показаните схеми са единствено за илюстрация. Във всяко конкретно приложение ще се наложи да оразмерите прецизно всички компоненти, включително и параметрите на мрежовия трансформатор.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Ангеле, мерси за добре написаната тема. Искам да питам нещо аз: Имат ли тези стабилизатори и регулируемите 317 защита - диод за обръщане на поляритета на входа, или трябва да се слага винаги такъв между масата и входа на изправителя?
    джангър и метълщина!

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Диод за защита от обратно свързване - да си призная - не съм чувал.. В някакъв смисъл цялата схема е такъв диод... но не бих разчитал. Сложи един 5401 наопаки, ако има вероятност някакси да бъде подадено обратно напрежение.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Питах точно този въпрос поради следната причина. Винаги когато правя нещо което работи на батерия му слагам стабилизатор. На входа слагам и 1 диод който да пази от обръщане на + и - на входа. Така предпазвам изгарянето на аналоговата част ако някой обърне поляритета или пък подаде високо напрежение (естествено не говорим за 220В )
    Ровил съм се и не съм открил дали тези стабилизатори имат такава защита...

... и аз продължавам все пак да си слагам по 1 диод на входа .
    джангър и метълщина!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Хайде и аз да се разпиша!
    Искам да обърна внимание на една често срещана грешка при работа със регулатори, не само серията 78/79. Тези 3 волта за които се спомена като необходим минимум между входа и изхода, не са тези които се измерват с волтметър, още повече RMS. Това измерване регистрира средна или RMS (ефективна) стойност на напрежението. Но това напрежение, което се подава на стабилизатора не е право напрежение, а пулсиращо - обикновенно спадащ трион. Интегрирането на тези пулсации води до грешно отчитане на по-висока стойност. Реалната разлика от 3v(или друга стойност за други типове регулатори) трябва да се отчита от долния пик на пулсациите ( или горния, в зависимост от поляритета) и общия проводник.
    Например, ако работите с 7812, логично е да се захранва с 15v и нагоре. Ако обаче имате Vpp от 1,5v, и с мултимер измерите 15v на входа, излиза че в долния пик имате 0.75v под 3те необходими волта - т.е 2.25v. Това пропадане под необходимото Uвх ще доведе до излизане на изхода на пулсации, и обещаната от производителя режекция на променливата съставна няма да се постигне.
    За да няма тези проблеми е добре да се гарантират малко повече от 3-те волта, лошото е че има случаи в които няма от къде да се вземат !
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

Иво's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от Nikifena
    Винаги когато правя нещо което работи на батерия му слагам стабилизатор.
    Поблъсках си главата над това и така и не успях да измисля поне 1 причина, заради която да го правиш
    Иначе обр. диод при батерийно захранване - задължително

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    ^ Иво, пак съм дремал някъде
    Имах предвид на адаптер
    джангър и метълщина!

Иво's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от Nikifena
    ^ Иво, пак съм дремал някъде
    Ники, ти от джангър и металщина, не можеш смогна да се наспиш

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    Включвам се много,много късно,но пък с въпрос не с мнения!Искам да попитам в случая диода D3 каква работа върши в схемата "с всички екстри"?

Цитат Публикувано от Димитър Димитров
    ...Искам да попитам в случая диода D3 каква работа върши в схемата "с всички екстри"?
    Ако стане късо на С1 и го няма диода, тогава С4 (100 мкф) ще подаде напрежение в обратна посока на интегралната схема. Зависи от типа й дали ще изгори.
    Дали ще се включат диоди срещу обратно напрежение зависи от това кой ще експлоатира схемата. На един доктор 3 пъти ремонтирах автомобилния приемник, до като установя, че си е купил нов акумулатор с обратно разположение на клемите.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    - Никой не спомена за значението на кондензаторите 100n на входа и на изхода на 78XX/79XX. С две думи - задължителни са.
    - Една малка хитрина за ламБаджиите: ако свържем GND към маса чрез два диода 1N4001 последователно, получаваме стабилизирани 6.3V/1A.

Келеш, с голяма уста DJPOPA's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от rutcho
    - Една малка хитрина за ламБаджиите: ако свържем GND към маса чрез два диода 1N4001 последователно, получаваме стабилизирани 6.3V/1A.
    Това го ползвам отдавна . Но , ако не дай си Боже опука някой от диодите /на мен ми се случи веднъж/ , цялото изправено напрежение отива директно на отоплителя. Като се получи така при мен , смених сума интеграли , мислейки ги за опукали , докато накрая не се сетих да замеря диодите. А как светеха лампите само при 15 Волта отопление ...
    Има схеми и с ценерови диоди на контролното краче , като така се постигат стабилизирани напрежения по желание на клиента ...
    "НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ НА БЪЛГАРИНА Е, ЧЕ СМЯТА ХОДЕНЕТО НА ПСИХИАТЪР ЗА СРАМНО НЕЩО" DJPOPA, 2012
    "СЕЛЯНИНЪТ МОЖЕ И ДА НАПУСНЕ СЕЛОТО, НО СЕЛОТО НИКОГА НЕ НАПУСКА СЕЛЯНИНА" народна мъдрост

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    - Никой не спомена за значението на кондензаторите 100n на входа и на изхода на 78XX/79XX. С две думи - задължителни са.
    Според мен нещата стоят така:100нФ за филтрация на високочестотни съставни по веригата и следователно защита от самовъзбуждане по висока.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от DJPOPA
    Това го ползвам отдавна . Но , ако не дай си Боже опука някой от диодите /на мен ми се случи веднъж/ , цялото изправено напрежение отива директно на отоплителя....
    Талант си ти, Иво. Аз що диоди съм опукал, а нито веднъж не съм успял да ги докарам до прекъснала верига - все на 'цели проводници' ми стават.

Ручо говори за повдигане на потенциала на 'масата' на чипа с два нормални диода, което в схемата горе е направено с ценеров диод. Токът в този клон е от порядъка на 8mA, по памет... Не е лесно да бъдат 'опукани'.

Келеш, с голяма уста DJPOPA's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    42
    Малко късо и само стой та гледай . И аз си мислех , че стават на цели проводници , ама при мен единия претърпя яка метаморфоза полупроводник-цял проводник-стопилка диелектрик ...
    "НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ НА БЪЛГАРИНА Е, ЧЕ СМЯТА ХОДЕНЕТО НА ПСИХИАТЪР ЗА СРАМНО НЕЩО" DJPOPA, 2012
    "СЕЛЯНИНЪТ МОЖЕ И ДА НАПУСНЕ СЕЛОТО, НО СЕЛОТО НИКОГА НЕ НАПУСКА СЕЛЯНИНА" народна мъдрост

Ако кондензатора на изхода е по-голям от предписания, някои чипове се възбуждат. Но зависи от производителя.

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Цитат Публикувано от Goro
    Ако кондензатора на изхода е по-голям от предписания, някои чипове се възбуждат. Но зависи от производителя.
    Потвърждавам!
    Генерират на ниска честота тъй като обратната им връзка не може да компенсира големия капацитет в изхода.
    Малки стойности пък водят до трионообразно напрежение в изхода което е доста неприятно (обикновено с различна честота).
    Съветът ми е четете дейташиитовете не съответния производител - препоръчителния изходен капацитет е различен за различните производители! За пример ще дам че дълги години съм ползвал Моторолски 7812 само със 100 нано в изхода и прекрасна стабилизация и то за промишлени устройства- сега не мога да го направя с нито един продаван по магазините?!?!?
    А иначе до сега не съм срещал откровено ментета!!!
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

78xx си работят много добре с практически произволно голям капацитет в изхода, но си искат 2 условия:
    - капацитетът на входа да е по-голям от този в изхода или да е поне 47uF;
    - кондензаторите в изхода да имат определен ESR, по-малкият води до нестабилност. Дори и да се постави паралелно танталов кондензатор, един електролитен е достатъчен да влоши качествения фактор на еквивалентния капацитен в изхода и да "задържи" стабилността.

PS Не така стои въпросът с паралелен стабилизатор с TL431. Там капацитет = свиркане
    Не може да не може!

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    30
    Въпросните регулатори как са с шума?За оригинални на ST говоря

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Моиже ли да се ползва така изграденият регулатор за захранване на клок на CD плаър? Известно е, че е необходимо изключително безшумно захранване за такива схеми.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Не, няма смисъл да се ползва разширена схема за захранване на клок - консумацията му е незначителна, а тази схема има смисъл при нужда от големи токове.

За да намалиш шума на регулатора (който е от порядъка на микроволтове), достатъчно е да свържеш едно последователно резисторче в изхода на регулатора, след него филтровите кондензатори. Няколко ома... Ще се влоши коефициента на регулиране, но това не е важно, защото консумацията е нищожна.

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Някой може ли да ми даде малко пояснения за 78LR05?

http://www.datasheetarchive.com/preview/2581999.html http://www.tpetrov.com/search.php?prod=78LR05

Например захранването на половината ми плейър минава през една LM337, като е изключен плейъра от бутона през тая LM-ка излиза само 1,2 волта и фактически плейъра не бачка (в режим stand-by е). Мога ли да закача тоя 78LR05 да управлява DAC-овете така, че да ги изключва когато плейъра е в стенд-бай режим? Удачно решение ли е тоя тип стабилизатор?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    78LR05 е комбинация от регулатор за 5V и схема за рестарт в общ корпус.

Ако промениш схемата на захранване на ЦАП-овете, може и да стане беля, защото някои чипове искат конкретна последователност на подадане на захранващите напрежения. Ако не бъде спазена - изгарят. Бъди предпазлив и променяй само ако има явен недостатък в сегашната схема. Ако работи - не пипай.

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Защо никъде немога да намеря 7820/7920??? Толкова ли са дефицитни?

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Не става ли 7815 и върху него 7805?

Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си