Резултати 1 до 14 от 14

Тема: Готов проект за суб-бас ?

Готов проект за суб-бас ?

Здравейте,
    искам да си направя активен суб-бас и търся някакъв готов проект ( размери на кутия и т.н. ). Реших готов защото тепърва да почвам да се уча да работя със софтуер и да правя експерименти няма смисъл. Доста разглеждах форума да търся но нещо не успявам да намеря или са такива с говорители дето не мога да намеря. Затова се чудих за говорител ВКН 12214 понеже го има на пазара. Може и нещо друго налично на приблизителна цена. Ще се използва с Denon AVR-1908.

Благодаря!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Проекти ще ти намерим, но нека уточним целите:
    1. Искаш да имаш активен субуфер?
    2. Искаш да си измайсториш собствен активен субуфер?
    3. Искаш да се научиш да правиш активен субуфер?

Според мен третото най си заслужава, защото това е дейност в развитие. Ще направиш нещо, после ще го оцениш, анализираш и ще си направиш по-хубаво. Така се израства.

За субуфера - имал ли си досега субуфер, до каква честота искаш да слиза, може ли помещението да поеме, да отреагира правилно на тази честота, каква музика ще слушаш, имаш ли ориентировъчен бюджет?

Конкретно за ВКН 12214: Има го на пазара, но има и други по-добри говорители. Този ще иска доста голяма кутия, а резултатът няма да е адекватен на вложените материали.

Искам да си имам и да си го направя аз. Стаята е 30 кв. правоъгълна 6,5х4,5 приблизително. ресивера с ОТ ( двулентови с 10 инчови говорители Vifa мисля че по 120 w бяха) са от тясната страна на стаята в края. Ще се ползва повечето за филми и то от време на време. Няма да правя дискотека просто да вади по-ниски честоти и да ги подсили малко. За говорителя нямам предпочитания просто да го има на пазара а не да се чудя от къде да го взема. Гледах и тия готовите на Визатон но говорителите им са много пари. За един път в месеца ( може и толкова да няма) пускане толкова пари не ми се дават. Затова и се насочих към българския.
    Колкото до активен суб-бас си мислих снощи дали е добре. Има някакъв изход pre-out за него но пък така мисля че няма да може да се управлява от дистанционното... Та се замислих дали няма да стане на един от каналите ( примерно center ) и с един филтър да се закачи суб-а. Не съм пробвал такива неща и се чудих дали ще стане въобще. По тоя начин се избягва да слагам захранване и стъпало в суб-а.
    Благодаря!

pocko's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    31
    От ресийвера и възможност да се контролира субуфера точно като е свързан с LFE. Може да се реже честотата на подавания сигнал, нивото и т.н.. А и от филма като е 5.1 канала си отива точно каквото трябва към него. Какво се търси под "управление"?

Ако не е прекалено нахално и автора позволи да се включа и аз в питанката. Мисля не са ни много различни целите.
    Аз също от доста време се чудя дали няма някой интересен вариант да си измайсторя сам един субуфер.
    Търся разтърсващ ефект ....т.е. да слиза ниско и при това да има сила. Ще се използва в около 40м2 и целта е при филми изживяването да си струва. Дали няма някой изпитан проект, който сега може да се реализира. Кутията, монтажа и всичко останало аз ще си го майсторя по малко, но винаги съм се притеснявал ако крайния резултат не ме удовлетвори ...ще са пари и усилия на вятъра. Общо взето ми е нужно говорител+усилвател с кросоувъра и всичко нужно(готов на плоча, че нямам умения да сглобявам сам) и чертеж за кутията с порта и всички останали подробности за които не знам. Ще се използва само за филми. Сега използвам Yamaha YST800 и съм що годе доволен, но при силни нива на по ниски тонове се чува пръхтене и сякаш не слиза достатъчно ниско ....Бюджета ми е около 600лв. за говорителя+усилвателя....

Ако някой може да сподели опит ще съм благодарен и аз!

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    31

yamaha yst

Цитат Публикувано от pocko Покажи мнения
    От ресийвера и възможност да се контролира субуфера точно като е свързан с LFE. Може да се реже честотата на подавания сигнал, нивото и т.н.. А и от филма като е 5.1 канала си отива точно каквото трябва към него. Какво се търси под "управление"?

Ако не е прекалено нахално и автора позволи да се включа и аз в питанката. Мисля не са ни много различни целите.
    Аз също от доста време се чудя дали няма някой интересен вариант да си измайсторя сам един субуфер.
    Търся разтърсващ ефект ....т.е. да слиза ниско и при това да има сила. Ще се използва в около 40м2 и целта е при филми изживяването да си струва. Дали няма някой изпитан проект, който сега може да се реализира. Кутията, монтажа и всичко останало аз ще си го майсторя по малко, но винаги съм се притеснявал ако крайния резултат не ме удовлетвори ...ще са пари и усилия на вятъра. Общо взето ми е нужно говорител+усилвател с кросоувъра и всичко нужно(готов на плоча, че нямам умения да сглобявам сам) и чертеж за кутията с порта и всички останали подробности за които не знам. Ще се използва само за филми. Сега използвам Yamaha YST800 и съм що годе доволен, но при силни нива на по ниски тонове се чува пръхтене и сякаш не слиза достатъчно ниско ....Бюджета ми е около 600лв. за говорителя+усилвателя....

Ако някой може да сподели опит ще съм благодарен и аз!
    Aз имам по-малкия малкия модел yamaha sw-yst315. Що годе доволен съм, но имам същите оплаквания като теб при дълбоките баси на високи нива.Чува се пръхтене и разтреперване на кутията и рефлекса.Не ми се занимава да го тунинговам бих си направил нещо с scan speak или sb acoustics.Има готови китове в madisound.https://www.madisoundspeakerstore.co...subwoofer-kit/
    caprihorn,rotel rb971,rotel rsrp-960ax,sony cdp-m12,mission cyrus one ,audio nirvana super8 castframe backloaded horn,cd philips cd480

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Хубави евтини говорители втора употреба се срещат при Bodan. Разгледай http://www.skrap.org/products/cat/5649/0/0. На първо гледане харесах http://www.skrap.org/products/view/18033. Намираш оригиналните размери на субуфера KEF HTB2 и го повтаряш. Ако ти се занимава можеш да измериш говорителя и да изчислиш нов обем и порт.

Електрониката има два момента:
    Филтър (crossover). Тук са публикувани схеми, но можеш да харесаш и схема от готово изделие. Можеш да попиташ Bodan за някоя готова платка, ако има. Важното е да имаш регулиране на честотата и фазата. Ако има и субсоник филтър е още по-добре.
    Усилвател. Той е според мощността, която гониш. В раздел Solid state и Усилватели на база чипове има доста схеми, платки. Евтин вариант е да вземеш готова платка с клас Д усилвател от Ибей. Както във всеки усилвател тук скъпите неща са захр. трансформатор и охладителите.

Тъй като ще ти е първия активен суб ти предлагам да направиш модулна конструкция. Суба и усилвателя в отделни кутии, които могат да съвпадат по два размера, за да се съединяват. Така после ако нещо не ти хареса ще е по-лесно за доправяне. И охлаждането е по-лесно.

Сега го гледам, че този
    KEF HTB2 е с някаква странна форма и наготово няма да можеш да копираш оформлението.

Да няма как да направя такава форма на кутията а тепърва да се измерва и да се смята не ми се занимава. Аз затова исках готов проект. Значи варианта за връзване към стъпалото на ресивера с някакъв филтър отпада така ли ? Да търся проекти на активен суб-бас?
    явно ще трябва да вдигна малко бюджета....

pocko's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    31
    Търси активен да.

Цитат Публикувано от slayer_8619 Покажи мнения
    Aз имам по-малкия малкия модел yamaha sw-yst315. Що годе доволен съм, но имам същите оплаквания като теб при дълбоките баси на високи нива.Чува се пръхтене и разтреперване на кутията и рефлекса.Не ми се занимава да го тунинговам бих си направил нещо с scan speak или sb acoustics.Има готови китове в madisound.https://www.madisoundspeakerstore.co...subwoofer-kit/
    Кутията сякаш е добре, но пръхтенето си го има. Порта при мен е по дълъг и е с отвори по него обвити с вата ... Ако има начин да се пипне и коригира ще е интересно.

А за тоя кит не намирам инфо какъв е крайния резултат?!? Но $491,22 за кит-а + $153.20 транспорт + ДДС + Мито ще излезе леко златен По добре да поръчам BK Monolith+, че и красив ще е.
    Редактирано от pocko; 21 May 2018 в 16:23.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Пазара прелива от ширпотреба с компромиси, често във всички отношения. Вземете си нещо готово защото е най-евтино!!! Все пак ако държите да направите нещо с две ръце то искрено ви съветвам да бъде наистина ТОП-а. Това изключва евтино от схемата до някъде! Ще вложите много и ще имат много на добра цена, това вече е награда за усилията, НО средствата няма да са малко. Поне накрая след истински труд, нерви, и средства ще има добър продукт! Поне аз така мисля по въпроса.

Иначе за мен лично избора според бюджета е:
    1.БМС
    2.СБАкустик
    3.Най-висок клас говорители и суми над 500лв+
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

pocko's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    31
    Ами тогава ако някой може да сподели нещо ТОП да се ориентирам за нужния бюджет та ако ми се освободят достатъчно средства ....

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Тук няма да сбъркаш https://www.madisoundspeakerstore.co...12-subwoofers/
    От нашенските - BMS 12S330 http://megavoice.bg/?pid=124&product=949
    В описанията има препоръчителни обеми и размери на портовете.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    На мен ми е трудно да препоръчам говорител за този проект понеже съм си фен за затворения обем. А направа на суб затворен обем за вкъщи определено до сега не съм се замислял за подходящи драйвери
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Благодаря

Така като гледам ще идат повече пари от колкото бях предвидил но явно няма друг начин. Ще видя и нещо готово ако намеря направо да си взема, защото 240 лв за говоритела, дървения, филтри, усилвател, траф.... отива доста над това което се надявах да излезне.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени