Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
От статията не става ясно дали при този филтър има pre-ringing, както при digital FIR crossover. Някой по-запознат може ли да хвърли малко светлина по въпроса?
Не ми е известно да се получават прерингинг артефакти от аналогови процесинги . Изключение правят THD , които се появяват като предшествие на основния импулс по разбираеми причини - при сваляне на IR чрез sine sweep, примерно при 100 Hz анализатора ще отчете 200 , 300 и тн , които още не са подадени за анализ и ще бъдат отразени като прерингинг в IR . Това всъщност няма отношение към реалната ситуация ,тъй като това е фалшив прерингинг.В реалният свят пък се появяват други артефакти , които не могат да се отчетат със sweep..FIR дизайна има редица тънкости в зависимост от това дали забавяте или избързвате определен спектър за получаване на линейна фаза и психоакустичния ефект от пре и пост рингинга в съответния честотен диапазон . Един FIR филтър , изготвен по поръчка от специализирана фирма струва доста $$$
Относно създаването на " перфектни " говорители съществува друг проблем . Бях чел едно интервю на инженер от R&D на Dynaudio . На въпроса какво мисли за лентовите високочестотни и защо фирмата му залага на софт дом , той отговори , че лентовите превъзхождат софт дома във всички аспекти , но всички опити за успешно съчетаване със средно/мидбасчестотните им говорители били неуспешни и повече с тази технология не се занимават...И аз се сблъсках с това , опитвайки да събера плазмен ВЧ с Dynaudio .В този ред на мисли този https://bgaudioclub.org/showthread.p...A-TC-60-reborn проект изглежда на измервания успешен във всички известни аспекти при съчетаването на драйвери .