Резултати 1 до 13 от 13

Тема: ОТ с говорители от проект Overnight sensation

ОТ с говорители от проект Overnight sensation

Здравейте,
    Ще разглабям стари ОТ правени преди 2-3г. (с B4N и T-20) от които останах доволен като цяло - без финиша. Тъй като ще са на ограничено място, замислих нови кутии.
    Прилагам линк със скица.
    http://dox.bg/files/dw?a=aefc011dac
    Кутията без порта е 5л.
    Материала ще е мдф 12мм.
    Порта е с размери 30ммх96ммх652мм и е настроен на 50hz, което ме съмнява поради две причини:
    - Bassbox-a няколко пъти смени дължината на порта при преминаване през различните табове "Box Design", "Vents";
    - не знам дали не трябва да намаля с 10% дължината на порта поради използването на дъното, но тъй като се използва цялото ,а не част се чудя дали не трябва остане така;
    Получават се и групови закъснения при 42,4hz/16,5msec.
    Winisd при въвеждане на данните на B4N ми дава грешни параметри и не мога да продължа.
    Идеята е ОТ максимално да са с външни размери от 120х140х колкото се получи височината.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    52
    По добре не си хаби времето - точно с тези драйвери, двулентово ОТ няма да стане. Потърси друго мидбасче, което да свири по-високо.

Що да не стане? Предполагам, че дори все още са част от такова ОТ.
    Редактирано от mkocev; 17 April 2018 в 10:14.

Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    52
    Ами защото това "изцъкляне" на B4N на 3 kHz ще се чува много неприятно, освен ако не се реже много ниско. А и по-нагоре положението не е добре.
    https://www.madisoundspeakerstore.co.../B4N-curve.jpg

А пък Т20 с резонансна на 2000Hz би трябвало да се пусне от 5+ kHz, ако спазваме елементарно правило.

Варианта с тежки филтри, които ще струват повече от драйверите, но резултата е съмнителен, мисля че няма нужда от коментар.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от gos Покажи мнения
    Ами защото това "изцъкляне" на B4N на 3 kHz ще се чува много неприятно, освен ако не се реже много ниско. А и по-нагоре положението не е добре.
    https://www.madisoundspeakerstore.co.../B4N-curve.jpg

А пък Т20 с резонансна на 2000Hz би трябвало да се пусне от 5+ kHz, ако спазваме елементарно правило.

Варианта с тежки филтри, които ще струват повече от драйверите, но резултата е съмнителен, мисля че няма нужда от коментар.
    Аз пък мисля, че може да се ползва тази комбинация от говорители. Последователно свързани кондензатор и резистор, паралелно на бобината от НЧФ. Така получения паралелен трептящ кръг се настройва на резонанса на мембраната - 3 кХз. С резисторът се нагласява качествения фактор, така че резонансът на трептящия кръг да е равен на този на мембраната. Така ще се подтисне този пик и говорителчето ше бъде използваемо до 5 - 6 кХз.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Каквото и да си говорим +15dB на 3kHz е бая изкрякване. Смущаващо е, че пикът е много остър и евентуалният коригиращ трептящ кръг трябва да е с по-голям Q фактор.

С активно отрязване може да се получи по-приемлив резултат. Дават му добри ниски в 0.15 cubic foot (4.25L) затворен обем. За мен оптимално ще е в този обем с активен кросовър на 1 kHz и ВЧ говорител с резонанс под тази честота. Ако има нещо, което да ми харесва в този говорител, това е външния вид. Иначе бих предпочел по-изявен басов и широколентов нагоре.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Каквото и да си говорим +15dB на 3kHz е бая изкрякване. Смущаващо е, че пикът е много остър и евентуалният коригиращ трептящ кръг трябва да е с по-голям Q фактор.
    Това е по-простия вариант.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Overnight sensation са доста популярен бюджетен ДИЙ букшелф. Щом ще го разглабяш , ползвай си същите филтри, в тях със сигурност са взели мерки за справяне с пиковете. А порта , най добре да пробваш различни дължини пробваш -режеш и докато ти хареса най много.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    43
    И оригиналния филтър е направен както писах по-горе:

https://www.parts-express.com/pedocs...t%20Manual.pdf

Ще използвам старите филтри. Единствено промяната ще е в кутиите и настройката на порта. Като остане време ще сглобя една за да я сравня със старата. Ако ми хареса ще ги правя. Предполагам че няма да е в близките две седмици тъй като се местя, а дотогава ще реша точната настройка. Идеята беше някои ако е правил подобен тип кутия с няколко пречупвания на порта, да сподели.
    Редактирано от a.nikolov; 17 April 2018 в 18:14.

Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    52
    Извинявам се че оспамихме темата, но ...

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Аз пък мисля, че може да се ползва тази комбинация от говорители. Последователно свързани кондензатор и резистор, паралелно на бобината от НЧФ. Така получения паралелен трептящ кръг се настройва на резонанса на мембраната - 3 кХз. С резисторът се нагласява качествения фактор, така че резонансът на трептящия кръг да е равен на този на мембраната. Така ще се подтисне този пик и говорителчето ше бъде използваемо до 5 - 6 кХз.
    Ако постигането на сравнително гладка АЧХ беше единственото условие ОТ да звучи добре, то това щеше да е вярно. Три пъти съм попадал на такива "крякащи" драйвери (благодаря за термина на L.K.) и определено мога да кажа че подобна техника не елиминира неприятния привкус в звученето им, поне според моя слух. Тази зона трябва да се подтисне с повече от 12 дб, т.е. филтъра трябва да е по-ниско. От друга страна резонансна верига близо до областта на среза където двата драйвера още работят съвместно също не ми харесва като идея. Всъщност имам два високочестотни които биха се справили с упражнението (примерно LR4 на 1,5кHz) , но не бих ги хабил точно в такъв бюджетен проект. Определено не ми допада това съчетание на драйвери, независимо колко е разпространено в DIY средите. Мисля че има доста бюджетни 4" драйвери, които ще са по-подходящи да им се правят сравнително сериозни кутии (визирам проекта на a.nikolov). Да може да не се представят толкова добре в ниските, но истински бас и тези не могат да изкарат. Ако трябват ниски - трилентови или суб.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Е , поне има напредък.
    Явно че от тук бас няма да изкочи , затва изобщо не им прави кутии. Закачи ги на въженце. Или ако им правиш - потр , без порт , няма смисъл , квото дойде. Бас няма.А най добре ги хвърли и си направи трилентови със суб.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Цитат Публикувано от gos Покажи мнения
    Извинявам се че оспамихме темата, но ...
    Ако постигането на сравнително гладка АЧХ беше единственото условие ОТ да звучи добре, то това щеше да е вярно. ...
    Ползвам това изречение, за да кажа и моето мнение по въпроса.
    ОТ, наистина трябва да има възможно по-равна АЧХ характеристика. Трябва и да излъчва максимално фазово сходимо (което е трудното за постигане, поради ред причини)...
    Но постоянно се пропуска, че ние чуваме и анализираме резултатната АЧХ и ФЧХ от излъчването на говорителите + акустиката на помещението (абсолютно различна за всяко), която кара едно и също ОТ, с едни и същи други компоненти в една система, да се чуват различно тук или там. Всяка една конкретна акустична обстановка, създава различни подеми и провали в тази резултатна АЧХ, при това силно различаващи се в отделните зони. Акустиката, реално е един много по-мощен и скрит, абсолютно невидим и неизвестен в поведението си еквалайзер, с неясна в повечето случаи АЧХ и ФЧХ. И когато всеки един има такава у тях си такава и питайки го някой за мнение, казва: "това ОТ става/не става, или свири ярко/запушено или еди как си...", той включва несъзнателно в определението си и това еквализиране от помещението си (което се явява най-силно и най-значимо, спрямо другите компоненти в системата).
    Така че всяко ОТ, трябва да е максимално линейно и да вади колкото може по-вярно онова, което му се подава. А проблемите с помещението да се оправят, доколкото е възможно. Това е правилният подход.
    Но понеже е изключително трудно и изключително неприятно и скъпо подобно акустично уравняване на акустиката, почти никой не прави такова. Неглижира се, и се тръгва по пътя с други мерки, компенсиращи тези пикове/провали в резултатната АЧХ и ФЧХ.
    За това, бъдещето на висококачествените системи е в многоканалното, активно базирано аудио, с автоматично настройваеми FIR филтри и честоти на срез за всеки конкретен акустичен случай. Колкото и да не им се иска на мнозина, или да не го признават...поведението им е щраусово в такива случаи.
    Поради същите причини (плюс закономерностите на Флетчър-Мънсън), еквализирането, не е мръсна дума.
    Просто, трябва да се прави правилно, и да не изкривява изкуствено и допълнително АЧХ и ФЧХ, а само да компенсира неравностите, причинени от акустиката и слуховите осбености.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени