Страница 1 от 16 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 388

Тема: FC-100 (folded cascode front-end) плюс-минус

FC-100 (folded cascode front-end) плюс-минус

Здравейте,
    от доста време това схемно решение ми е привлякло вниманието.
    rmi-fc100.jpg
    Причините за това са доста ирационални за мен, така че едва ли има смисъл да ги споменавам
    Аз дето твърдо си "падах" по лампови решения... ама както и да е.
    След доста четене (на diyaudio), някак неустено се видях да поръчвам разни компоненти...
    Не без безценната подкрепа и мнения на Калоян (machinow) разбира се
    Оригиналната тема е тук: RMI-FC100, a single stage audio power amplifier

Въпреки, че вече твърдо съм убеден - ще се прави, интересно ми е дали някой се е "сблъсквал" с този проект или подобен?

btw, не мислех да пускам темата преди да "свирне", ама шило в торба стои ли....

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Е аз естествено бих могъл да го оплюя порядъчно, но все пак ми харесва ...... стига да не го правя аз де .....
    Докато не се е включил Санди с голямата тояга
    В чуждите форуми явно е изписано доста. Там има достатъчно народ и DIY ентусиазъм и от всяка схема и концепция правят нещо .... и после го хвалят.
    Иначе най-много ми бодат очите:
    - електролитът в ООВ
    - разточителството на крайни за тази мизерна мощност
    - голямата жега в драйверната част ....
    - драйверите в ОЕ /преди крайните/ .... даже не посмях да препоръчам далеч по-добрите 2SA1930/2SC5171 за тази роля , в тази схема .....
    Естествено, това си е моята камбанария, щото и аз стъпалца под 80-100W, ако ще работят на ОТ с пасивни филтри, не гледам сериозно .....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Кой диод, от тези в термалтраците, трябва да остане "висящ", да питам?
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Е много се радвам, че се включихте
    Макар с Калоян да сме я "дъвкали, дъвкали" тази тема до припадък добре е да е в "пространството" на форума,
    все някой друг ще има полза от това.
    Много конструктивни забележки, съгласен съм.
    Аз умишлено си спестих доста от историята на този усилвател, от суперлативите (документирани) и малките тайни в него.
    Спестих, че е референтен на един от редакторите на незнамкоеси немско списание за HiFi, това че преди няколко години за single-end варианта му
    след 2-3 страници в diyaudio, автора му каза: "Пичове, тази схема вече е обект на авторски права и е комерсиализирана така че спирам публичното разработване"
    и... и още такива, но да не отегчаваме аудиторията
    Избрах го не заради това, а заради неразбираемото ми харесване на "сгънатия" каскод и идеята за минимален брой стъпала.
    Понеже пропуснах в предния пост:
    RMI-FC100 specs:
    Class A power: 2W rms into 8ohm with Iq=0.6A (maximum Iq for optimal B class bias)
    Class B power: 90W rms into 8ohm
    OLG: 94dB
    CLG: 1:40 (32dB)
    SR: +/-75V/us
    Phase margin > 67grd
    Frequency response: DC to 210KHz (-1dB)

Ще опитам да отговоря отзад напред:
    Кой диод, от тези в термалтраците, трябва да остане "висящ", да питам?
    Във форума и manual-а, препоръката е за този с най-високо Vf... Характерното за пускането на изходната част е именно това
    В по-късни batch-ове на OnSemi на някои им се е наложило да изключат два от диодите, за да могат да постигнат този биас.

machinow
    Иначе най-много ми бодат очите:
    - електролитът в ООВ
    Да, и на мен. Искаше ми се поне да беше малък, че да се ползва неелектролитен... ама аз смятам да мина с полимерен такъв
    Май бях споменавал, дизайнера пише, че е правил със серво... Отказал се е, защото не видял смисъл и подобрение. В името на повтаряемост и минмализъм

- разточителството на крайни за тази мизерна мощност
    Мдам, разточителство е... Но със сигурност има причина,
    имаше някъде спомената в темите за този амп подробна обосновка защо точно три и тези тр-ри...
    А пък и знаеш, за мен тази мощност хич не ми е мизерна

- голямата жега в драйверната част ....
    Жега наистина, вероятно затова някои лежат на основния радиатор

- драйверите в ОЕ /преди крайните/ ....
    Колкото и да не ни харесват, май по-добрия подход е да го пуснем в този му вариант
    и после ако подобрим още нещо - супер.

Харесва ми и това, въпреки че е "folded cascodе", никой не се оплаква от осцилации... Тръгвал от раз. И без thumb, bum и други на изхода.
    Носел чудесно на капацитивен товар, така че в реалната схема липсва и индуктивността в изхода.

Така изглеждат двете основни PCB-та в крайния си вариант:
    FC-100_AMP_R1_topview.jpg
    и Шунтрегулатора за драйверната част...
    FC-100_shunt.jpg
    Редактирано от lordoff; 5 April 2018 в 13:38.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Ами да дребните недоклатени детайли са характерни именно за DIY изпълненията..... вкл. и това. 90Wrms@8 е абсурд при такова захранване, дори и стабилизирано.
    Ако разбереш в кое фирмено изделие се мъдри тази идея , ще е интересно ако се намери схема да видим 50-те разлики
    Иначе като кит е готин, нищо не казвам. По-добре от разни алефи и темподобни ....... Все пак всеки си харесва каквото си харесва .....
    За Phase Margin цифрата хич не е впечатляваща, може би не са си играли достатъчно с компенсациите .... Поне някакви насоки за THD и IMD да имаше.... не че ще са високи, но е добре да има идея. Естествено тотално се губи автоматика, защита и т.н. ... въпреки че при тази ниска мощност 40-50W/8R колкото е при теб, стопяеми предпазители в захранването вероятно са напълно и повече от достатъчни ... ама и това е един от дребните детайли, които ми бодат очите
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Да, мощността не е висока. Във форума е цитирана 90W, но по-късно стана ясно че при товар 6ома...
    Автоматиките (soft-start са отделно),
    защита... ако кажа, че откачат релетата на изхода след като поработи седмица - две, сигурно ще ме линчувате
    За THD имаше публикувани данни, но са навътре в темите.
    Всъщност, да добавя, освен тази тема от 130стр. има още две по-големи и полезни:
    Roender's FC-100 prototype and builder's thread
    и на 2-я GB: Roender'S FC-100 - Group Buy

Със сигурност едно фабрично изделие ще бъде много по-комплексно, но нали тук и в diyaudio идеята е да е освен добре свирещо, а и постижимо.

OK, една от "малките тайни" на проекта - Защо са използвани цели три 200W транзистора на рамо за тази
    сравнително малка мощност:
    And what is the reason to put 3 Pairs of 200W transistors on a 60W Amp
    Да си призная, полу го разбирам , но ми звучи съвсем основателно и оправдано.

Пък и откакто прочетох Self да казва, че такова нещо като "folded cascode" в аудиото няма и не се използва,
    още повече харесах тази топология Много обичам някой да каже - това не е възможно направо се "втурвам" натам...
    А и без това, ежедневния ми усилвател в основата си е точно такъв "сгънат каскод".

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Да някои неща са си верни, дяволът е в детайлите ....
    напр. вместо повече елементи в паралел, може просто да се намали Re.
    Тази глупост
    I used 0302/0281 instead 1302/3281 because of Cob (400pF vs 600pF) and linearity. Three pairs of 0302/0281 has total Cob1200pF, equal with only two 1302/3281.
    обаче ми бърка в сутрешното кафе , защото именно 1302/3281 са по-мощни, по-линейни и даже по-лесно намираеми ..... 1,5 пъти по-мощни съответно и 1,5 пъти по-голям Cob и съответно проектът можеше да мине с 2 двойки и по-ниски Re или пък да си остане с 3 двойки .... тоя един път гледа Cob на крайните, втори път ги клати с тези супер бавни драйвери в ОЕ, трети път тегли локуми за клас А .... WTF ....
    Естествено ако беше споменал някакъв смислен аргумент от рода на това, че по-добре разпределената мощност на повече кристали / корпуси, и по-малкото температурно натоварване водят до по-стабилен температурен режим, по-ниски термични изкривявания, и много по-висока надеждност, можеше и да се вържа //аз тая работа съм я ял лично//
    Цялата тема и проект е поредното доказателство за мен, че най-добре "да четеш какво са писали и правили другите, и да правиш каквото САМ СИ прецениш"

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    Да някои неща са си верни, дяволът е в детайлите ....
    ...поредното доказателство за мен, че най-добре "да четеш какво са писали и правили другите, и да правиш каквото САМ СИ прецениш"
    Въртяхме, въртяхме... и пак стигнахме до избора на крайни както се казва - пренесохме дискусията в "отворено пространство"
    Аз всъщност не споря, не съм в такава позиция, нито със знания, нито с опит.
    т.е. не съм в позиция САМ да преценя. Съгласен съм напълно с твоите доводи, но... Във diyaudio са го пускали с "по-добрите" крайни, но резултата не е бил по-добър
    а напротив.... Инак всеки би препочел елементи, които ги има "под път и над път", че и по-добри по datasheet.

Но защо си мисля, че все заобикаляме интересното в този усливател, а именно "сгънатия каскод".... Все пак, за мен той е характерното и определящо стъпало.
    На практика, благодарение на това решение целия усилвател се състои от ЕДНО! стъпало. Това го прави интересен според мен....

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Изобщо не искам да си губя времето, за да те убеждавам в нещо, ти си го харесваш, то е ясно .
    Но нечие мнение някъде в нета изобщо за мен не е повод и довод да не мисля или да не пробвам /ако искам/. Още повече че сам пробвах някои прехвалени простотии велики през времето ..... гейнклони, JLH1969 , Babelfish J и т.н.
    нито 0302/0281 нито 1302/3281 са правени магически "да свирят" или "да не свирят" и ако някой някъде е постигнал такъв ефект е благодарение на собствената му /не/кадърност и/или вкус. Това са еднакви елементи с различна площ на кристала/брой емитери или каквато там дребна технологична разлика имат при производството.
    Същото и за сгънат огънат и опънат каскод ...... . Много схемни решения могат да имат подобно АЧХ/ФЧХ поведение и линейност /без ООВ/, да го наричаш/наричат едностъпално е .... аматьорско, тъй като повечето/голяма част усилватели за аудио имат по принцип един доминантен полюс, а каскодите не са от вчера измислени и ОЕ-ОБ-ОБ каскод / усилвател по напрежение не е нещо толкова рядко срещано , но и се държи доста подобно на ОЕ-ОБ-ОЕ-ОБ ако е с подобно open loop усилване. А изходният емитерен повторител в случая не само е още поне едно стъпало, но и имайки усилване и обхванато с няколко местни ООВ си е цял отделен усилвател .... тъй че на практика всеки стандартен Sony усилвател, чиято схема съм виждал, е по-едностъпален от този уж едностъпален FC-100.....
    Пак казвам, не е лош, но нека не заблужваваме аудиоторията с някои велики простотии в изказа, обосновката и суперлативите му ...
    Още нещо, аз в резултатът не се съмнявам до толкова, до колкото всяка позната стандартна схема, захранена от чисто/стабилизирано и еле па шунтово захранване ще се държи и ще свири доста прилично. За пример - усилвателите на Нейм са супер прости като схемотехника, смешни като параметри, но със здраво и стабилизирано захранване се харесват на голяма аудитория.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Всъщност полезно е да спомена за протокола**, че и аз съм брал ядове с диодите в термал-траците. Ползвам ги в моя най-голям усилвател, и съм забелязал следното:
    - докато h21e и Ube на NJL1302/3281 са доста еднакви дори и без старателно мачване /около/под 1mV разлики в Ube и под 5-10% в H21e/ , падовете в диодите имат по-голям разброс /3...6mV че и повече/
    - един от диодите на елементите показа признаци на стареене и с времето си увеличи Uf, като интересното беше, че и в началото той имаше значително по-голям Uf от другите. Въпросният диод също имаше и по-голям импеданс - по-голяма зависимост на Uf от If. Абе тоталка .... Дадох го накъсо и активирах друг, и аз ползвам 5 диода от общо 8 транзистора на канал.......
    Явно при подобни случаи на проблемни диоди , същите могат да се разпознаят още в началото .....
    ** - като цяло харесвам NJL елементите и може да има и други наоколо, които да ги позлват.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Със "сгънат" каскод е и AD797, един топ-опамп за аудио. Ако някой може да разкаже предимствата на тази концепция най-добре, то това ще да е Санди. Той ако реши да ти пипне схемата, ще й свали изкривяванията с порядък-два
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    правопоточен, прост, бърз и широколентов усилвател ... много жега в елементите, на което вече гледам внимателно .....
    Добрите схеми на Санди са принципно пак двустъпални - диф. вход и VAS / с един полюс, просто отделните звена са по-изпипани, по-оптимизирани, и за доста по-напреднали де.

Е схемата до изходните повторители си е добра.
    Ама тия буфери pnp/npn преди краините са голяма глупост скапват всичко хубаво отпред.

Под едностъпален усилвател се има в предвид че на едно място (VAS) е съсредоточено цалото усилавне по напрежение и в друго място изходния повторител е съсредоточено усилването по ток.

НА-2600 (<1975г.) са първите по такава топология. И първите които ставаха и за аудио, но бяха и много скъпи използваха технология силиций върху сапфир, изолация между транзисторите с окис.
    В тях и за пръв път видях компенсации на h22b за да маже в едностъпален усилвател да се постигне усилване над милион по напрежение.

Предимството на тая конфигурация е максимално ползване на чарковете по отношение на честотната лента става по нея най високо Ft на усилвателя.
    Недостатък е че входното стъпало трябва да работи със същия ток като VAS, а това при BJT входни транзистори значи голям токов шум.

При ток на входното стъпало 1мА а на VAS 5mA при нормална схема с двустъпално усилване по напрежение автоматично честотната лента (Ft) в най добрия случай става 5 пъти по ниска.

При JFET тоя проблем отпада особено с по новите такива с по голяма стръмност.

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Е схемата до изходните повторители си е добра...
    В темата от diyaudio, където е представен проекта, се дискутират прилики/разлики с AD797.... ох, aко знаетте какъв кеф е да ви чета! Оказва се, че съвсем интуитивно правилно съм се ориентирал Те Luxman (серията им L-5xxx от 80-те) са "виновниците" всъщност.Така ми се иска това FC-100 един ден да "свирне". Пък от там нататъка... ще му търсим подобрения.
    Редактирано от lordoff; 17 December 2018 в 20:51.

Ами заблуда е че има нещо общо с AD797.
    Всички операциоони от 100MHz нагоре на практика са със схема счупен каскод.
    AD817
    AD827.jpg
    LT1468
    LT1468.jpg
    В LT1468 и AD797 има и компенсация на h22e във VAS.
    Докато в това стъпало няма такива неща.

Хайде сега, човекът още не е почнал, а ти му счупи каскода?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Ами заблуда е че има нещо общо с AD797.
    Tочно това твърди и дизайнера му (roender). Имаше някакви "намеквания", че взаимствал патента...

btw, по отношение на изходните повторители (Sziklai-я) опитвам се да си обясня причината да бъде използван...
    Ако мога да попитам по друг начин:
    Колко е типичния входен импеданс на Locanthi Triple (тройния емитерен повторител), сравнен с този на "съставния" на Sziklai?

Не за друго, но автора се обосновава така:

In folded cascode or complementary cascode topology there is only one voltage amplifier stage and there is no VAS stage, an second stage with voltage gain and rail to rail swing. The LTP and current shifter, folded cascode, form a big input and in the same time VAS stage, with very high output impedance. It is paramount to not excessively load this compound stage, at least theoretically.

т.е. драйвера на крайните с по-висок вх. импеданс е за предпочитане... така го рабирам

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Хайде сега, човекът още не е почнал, а ти му счупи каскода?
    Човека е почнАл споко... просто трудно осъвместява работа/хоби, желания и възможности...
    Иначе кашончета с компоненти има... макар и да не са всички налични.
    Редактирано от lordoff; 17 December 2018 в 22:26.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    In folded cascode or complementary cascode topology there is only one voltage amplifier stage and there is no VAS stage, an second stage with voltage gain and rail to rail swing. The LTP and current shifter, folded cascode, form a big input and in the same time VAS stage, with very high output impedance. It is paramount to not excessively load this compound stage, at least theoretically.

т.е. драйвера на крайните с по-висок вх. импеданс е за предпочитане... така го рабирам
    Е то това за високоимпедансната точка и стратегията да не я товарим важи за всеки усилвател, не само за тези с folded cascode Щом VAS-ът е каскодиран, че и с активен товар (токово огледало), изходният му импеданс става много висок. Това важи за всяка подобна схема ... стъпалото на Кордел, дето сега сглобявам още един екземпляр от него, е с много сходна конфигурация в изхода на VAS. За да не се товари Точката, крайното стъпало е с MOSFET-и, предшествани от две стъпала емитерни повторители.
    В тази схема тук не мога да вдяна какви са наглед* предимствата на изходната конфигурация.

* Санди казва по-горе, че даже има недостатъци.

Да, аз добре го разбрах Санди още преди, както и доводите на Калоян.
    Просто се опитвам да отгатна причината да е така.
    Вижда се, че този който е проектирал усилвателя, добре си разбира от работата Всичко друго му е сравнително ОК (не е мое твърдение).
    Съмнявам се, че от "праволинейност" е използвал Sziklai... Подхода му в останалата част не е такъв.

btw, за който може да "симулира" има материал

Езходното съпротивление и на счупен и на цял каскод си е едно и също и равно на h22б/2 заради токовото огледало.
    Входното съпротиврение на емитерен повторител дори с безкрайно голяма товар в изхода му е също равно на h22б, така че за двете рамена става и там h22б/2

В случая на обаче на комплексния повторител ,np/npn е по малко даже защото първия транзистор не е повторител а усилвател и h22б му е намалено с коефициента на усилване от входа му базата до колектора му. колектора по променлив ток не е на маса.

Това че за прав ток и ниски честоти тая схема е малко по линейна не носи предимства тъй като заради нея дълбочината на ОВ е по плитка тъй като това стъпало е значително по бавно от 2 нормални еднотипни повторителя.
    Така че по широката честотна лента дава и по дълбока ОВ и в крайна сметка линейността става като цяло по ниска.

А иначе добре си личи че който е конструирал усилвателя не е много в част.
    Явно просто входа е успешен копиран без да е разбран, иначе не би правил тия глупости в изхода.
    Каскода в генератора на ток също е глупост.
    Вместо това, да го беше ползвал за генератор на ток за светодиодите ефекта щеше да е по голям.

Благодаря за търпеливото обяснение.
    Съвсем логично и обосновано...

Мааалко ме съмнява да е "копирал", поне не буквално. Има негова разработка на symasym, където се "промъкват" същите идеи...
    Но знае ли човек? А и няма голямо значение всъщност. Ако крайния резултат е достатъчно добър.

... и понеже трудно мирясвам, намерих още малко материал относно сравнението Троен емитерен повторител VS CFP....
    Едното, при което варианта [CFP+EF] биас Class-A, class-B, показва по-ниски THD и потискане на нечетни харм. с 20dB
    съпоставен с Троен емитерен повторител: post 985

и още: CFP driver stage...

Мхм... някъде тук "ще да е заровено кучето", разбирай причината...
    Редактирано от lordoff; 18 December 2018 в 00:02.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Ако зорът е бил само и само в изхода да не е стандартният "triple", а нещо малко по-така, поне една "диамантена" топология защо не избраха...
    diamond_driver.png

Ами това би наамлило варикапите във VAS саом 2 пъти иначе казано половинчато решение.
    А усложняването не би си струвало цената. 2 пъти само ще намалеят изкривяванията, за сметка на допълнителни те генератори искащи и по голям ток от обикновените емитерни повторители.

За да има смисъл такова решеине трябва вече и компенсация на капацитетите на транзисторите във VAS Ама такива схеми не съм виждал, освен тия дето аз ви показвах.

За да е ясно за какво става дума трябва да се изследват двата вида повторители, ама само те без нищо друго.
    И да не се гледат изкривявания само на 1KHz а и на 100KHz примерно.
    И да се види честотната и най вече фазовата х-ка, за да се види вече вързани към останалата част на схемата какво Ft би излязло с двата вида повторителя и от там каква вече дълбочина на ОВ и изкривявания.
    Редактирано от SandyTodorov; 18 December 2018 в 00:38.

Страница 1 от 16 1 2 3 4 5 11 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени