Резултати 1 до 23 от 23

Тема: Проект усилвател за суббас с активен филтър

Проект усилвател за суббас с активен филтър

Здравейте колеги.
    Зимата напомни за себе си и докато си седя у дома на топло остана време да се замисля и захвана с нов наложителен проект - усилвател за суббас с активен филтър. Самият суб е готов - 56л с BMS 12s330, басрефлекс с настройка на порта 33Hz.

Субът подкрепя в ниските честоти основните ми колонки - cyburg needles с фрс8 и ще се ползва както за музика, така и за кино, като отношението е 80/20%. В момента усилвателчето за субът е с тда2050 (проекта от форума) и прост активен филтър 4ти ред с регулиране честотата на срез. Всичко е в "макетен" вид за временно ползване. Започвам този проект с идеята да създам едно изделие със завършен вид, а не временното решение със стърчащи жици, което допълнително вбесява жената (а тя и без това трудно се примири с размерите на самия суб )

Ето и до къде съм я докарал:
    1. Сумиращ блок на ляв и десен канал, със gain потенциометър. Има и опция за High level input. Този блок го изкопирах от книгата на Ранди Слоун The Audiophiles Project Sourcebook
    INPUT SUM BLOCK.jpg
    2. Субсоник филтър - от проект 99 на Род Елиът. На чертежа е 12дб/окт и срез около 15Hz, но може да добавя още един последователно за по голяма стръмност и да променя кондензаторите на 150nF за срез около 18Hz
    SUBSONIC.jpg
    3. Low pass филтър - нищо ново - 4ти ред. Според симулатора регулиране на честотата е от 35 до 150Hz. Това използвам и в момента във "временния" вариант и работи добре.
    FILTER.jpg
    4. Phase control, който позволява както 0<->180 градуса промяна на фазата, така и плавна промяна. Схемата отново е на Род Елиът от проект 103.
    PHASE.jpg
    5. Усилвател - за самият него мисля да ползвам тда7293, по "хай-енд" схемата на Любчо.

И така, навързвам всички модули в реда - суматор->субсоник->low pass филтъ->регулатор на фазата->усилвател. С дадените стойности, на симулатора АЧХ изглежда добре. Притеснява ме обаче ФЧХ, тъй като ми е малко абстрактна и неясна тази материя с фазите. Още от самият субсоник филтър сигналът се дефазира спрямо входния. После идва ред на low pass и накрая и регулирането на фазата...Мисълта ми е нужни ли са според вас субсоник филтър и регулиране на фазата изобщо, след като тя е честотно зависима? Помага ли този phase controller за по-лесната интеграция на суба? Не искам звукът да се омаже съвсем, но от друга страна не е прекалено усложняване и оскъпяване да спретна филтъра с малко екстри, които виждам в повечето фабрични субове и усилватели за вграждане в субове...

Знам, че тук повечето отричате слушането на стерео със суб и ще кажете "какво ти пука, и без това е просто едно думкало", но ще се радвам ако се заформи дискусия.

Поздрави, Станислав.
    Редактирано от Todorov_S; 27 February 2018 в 16:50.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Ще се заформи дискусия. Това, че фазата се върти, в този случай не е проблем. С преместване на суба спрямо иглите пак въртиш фазата. Затова е регулатора - да компенсира.

Схемата на Любчо е хубава, но за това конкретно приложение 2хTDA7293 в паралел ще е още по-подходящо.
    Тъй като говорителят е 8 ома за да му ползваш по-пълно възможностите откъм мощност е по-добре да се ползва друг усилвател. Ако все пак държиш на TDA 7293 най-добрият вариант, според мен, ще е 2х2 в паралел и след това в бридж. Така ще имаш възможност да натовариш говорителя с едни истински 200W и чиповете ще са натоварени до половината по мощност. Захранването трябва да е поне 300W.

Нелош вариант е да ползваш някой готов модул в клас D.

На една платка ли ще събираш всичко?

Темата ми е доста интересна. Аз имам намерение да ползвам абсолютно същата конфигурация за стая с площ 19кв. м. От известно време обмислям различни варианти за суб-а. В момента е само високоговорител без бокс. Ще следя темата с интерес и по всяка вероятност ще вървя по твоите стъпки Стискам палци!

Тодоров, имаш ли грамофон?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Буки, нямам грамофон към момента. Предполагам питаш, заради субсоник филтъра. До колкото съм запознат при слушане от винил е наложителен такъв филтър, май му казват rumble filter.

Лошото е, че не рядко се случва да слушаме музика от youtube/mp3, основно като имаме гости и съм виждал как мембраните на старите ми TVM ARN 226/07 са искали да хвръкнат от екскържън на някои песни...а звук не се чува. Може би това е главната причина да обмислям да включа и субсоник звено. Освен това има смисъл от него за да се намали движението на мембраната при честоти под настройката на порта...за кар аудио маниаците е полезно, да могат да си цедят събовете до край. Което в моят случай няма да се случва, тъй като не виждам как бих могъл да издържа дори и 200w при тази чувствителност на BMS-a. Всекидневната е 35кв и при пълна мощност, подадена от сегашното усилвателче, ефектът по обзавеждането е все едно има земетръс. Скапана акустика. Всичко трепери. Не ми се мисли при съседите как е, а сме новодомци в кооперацията и май ще ме сърби д-то на следващия домсъвет .

Л.К, поради горната причина не съм се насочил към оползотворяване на пълния потенциал на говорителя и използване на такива мощности. Ако трябва да бъда честен, даже и тда2050 ми е достатъчно. Но по-добре усилвателя да е по-мощен за да имам запас. Дори и при тихо слушане има къси пикове които ще се изработят по-прецизно от по-мощно стъпало (тук си позволих да преразкажа едно твое мнение от друга тема).

Има и още една причина да не търся космически нива от суба - знаете за трагичната чувствителност на фрс8. Въпреки, че ги храня от Ексела на +-40V, трябва да им подам жестока мощ за да засвирят на нормално ниво. Иглите много бързо биват надсвирени от суба и става така, че слушам само ниски...за това не искам да се изхвърлям с 200-300w стъпало.

Относно фазата, Л.К, прав си, че когато местя субчето променям и фазата му спрямо иглите. Още не съм отговорил на въпроса на половинката "и сега къде ще го сложим тоя туч?". Когато направим разместването туча най-вероятно ще бъде в не-оптимална позиция. Значи модулът за регулиране на фазата остава. Малко съм лаик, но е важна фазата при честотата на срез нали?

За самата изработка на изделието, още не съм решил дали всичко ще е на една платка. Може би филтърът на една, а усилвателя на втора, за да има по-голям избор и по-лесно да се разположи в бъдещата кутия.

Ето и малко снимки на субчето, да може marabunta да се надъха да спретне къщичка за своя драйвер . Още няма финиш и има игра с оберфрезата, но времето не позволява...
    IMG_20180206_100921.jpgIMG_20180206_165316.jpgIMG_20180209_183256.jpgIMG_20180209_183218.jpgIMG_20180211_134527.jpgIMG_20180211_134618.jpgIMG_20180228_122400.jpgIMG_20180228_122431.jpg

Човече ти направо ме гъделичкаш с тези снимки! Усещам как ще те тормозя да копирам твоя проект Ако трябва даже ще напиша някъде по ОТ благодарствен надпис за теб .
    Много добре - стегнато и премислено изглежда. Тази кутийка заслужава още малко внимание определено! За субсоник филтъра ще те подкрепят много хора, аз също съм получавал такива съвети - особено от тези които се занимават и с профи аудио. Като търсих готово решение се оглеждах за усилвател на Ирни и ми направи впечатление, че моноблоковете, които предлагат в момента, имат вграден субсоник, но е на 35херца... Ти както го замисляш 15-18 звучи по-удачно за домашно приложение. Понеже темата е за усилвателя, да питам мислил ли си наистина за готов модул клас D, защото при мен все повече отиват на там нещата?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Просто сложи суба в най-удобния ъгъл...хем най-малко пречи, хем така ще ползваш най-ефективно акустиката на помещението. Почнеш ли да го въртиш в разни позиции из стаята, слушайки една или друга песен, влизаш в един омагьосан кръг, от който трудно се излиза. Само със здрав разум, де.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    За Вики: Честотите на румпел филтъра са под 20Hz. Честотата на HPF на суба типично е 35-40Hz.
    Todorov_S, това където и да го сложиш все ще пречи. Затова за мен избрах две осмици във високи колони. Пак пречат, ама не мога да се спъна в тях

Тодоров, до тук добре! Както казал оня, дето падал от...
    Но с какво ще помогне това субово фичерче, та в основните ОТ "мембраните на старите ми TVM ARN 226/07 да искат да хвръкнат от екскържън на някои песни...а звук не се чува"

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    ... Затова за мен избрах две осмици във високи колони. Пак пречат, ама не мога да се спъна в тях
    Но можеш да си удариш главата и да излезе комбъл!?

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Преди време правих преработка на едно JAMO SUB 250, че му беше изплякало импулсното и не успях да го ремонтирам. Започнах от самото начало. Входната платка там е съобразена с функциите, които трябваше да поддържа суб-а и размера, в който трябваше да се монтира.
    Ето ти файл с описание, ако представлява интерес мога да ти пусна и pcb-та, да си направиш платките в дом. условия или както предпочетеш.
    JAMO SUB250 LA Edition Service Manual.pdf

Меломан mihaiil's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    27
    Щом ще ползваш суба и за филми, то задължително ти трябва събсоник. Гледаш си например "Black Hawk Down", кефиш се на звука и решаваш да усилиш малко над средно ниво. Идва сцената с падането на хеликоптера и вече си без суб...

Много интересно ще е да споделиш ефекта от звеното на фазовия контролер.

Иначе - твърдо за, че не ти трябва голяма мощност за домашен суб, но е добре да имаш запас. 100 вата е добре.
    Ако правиш корекции в най-ниските, и до субсоник ще опре.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Може и да подценявам нещата, но бас от интеграла?!?! Пък за суб-бас с профи говорител с интеграла За мен това е откровена грешка. Клас Д или нещо с транзистори. Мощността трябва да е с 50-100 повече от говорителя за да може да разгъва потенциал.
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Клас D не прави нещо специално, че да свирят по-добре ниските. Просто, за качествени високи не става и за това може да се ползва само за ниски. Най-голямото му предимство е по-високото КПД.
    За друго, не се сещам.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Еееее, човекът е ентусиаст, оставете го!

А Ванката не е прав...

Тази сутрин изчетох тази http://www.hometheatershack.com/foru...ic-filter.html тема и мисля, че по отношение субсоник филтъра има какво да се помисли още. Например стръмността. Обсъдени са и различни варианти на схемата. Захранването на ИС как мислиш да го реализираш?

Точно щото е профи говорител с висока чувствителност, за вкъщи, за какво му е мощност?
    При 96дб/ват , какъв спл ще имаме при 80 вата синус?
    Това не е някакво дърво с 86 дб/ват.
    Друг е въпроса дали си отговаря на параметрите.
    А тези 600 вата.... аз не бих го пуснал и на 200.
    - http://megavoice.bg/?pid=124&product=949

Все пак, говорим за суб. Единствено ни интересува колко спл дава в най-ниските, при допустимо xmax, и възможно по-нисък GD.

Като недостатък.... много трудно ще се нанери говорител, който да позволява.настройка на порта ... примерно 23 херца .

Има едни модове на китовете с тда - слагаш поне 2,2 uf входен кондензатор, за да нямаш спад в най-ниските. Също и по-голям буутстрап кондензатор.
    Редактирано от emosms; 1 March 2018 в 12:10.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Сметката е проста. Днес е активен суб в домашна обстановка с преоразмерен високоговорител. Утре, като му омръзне, може да го пренасочи за друго или продаде, но тогава ще бъде един суб с недооразмерен усилвател. Усилията за изработка на средномощен и мощен усилвател са еднакви. Разликата идва в цената на мощните елементи - трансформатор, кондензатори, радиатор. С 200W субуфер можеш да подобриш звука на заведение или градински купон.

Основно ще се наиграе с пред частта...

Говорителя в най-ниските, с Xmax 8mm, дали е преоразмерен, не е ясно....
    И то за далеч под споменаваните мощности .

Ако приемем, че е преоразмерен:
    - интересно ще е да дадете предложения под 240 лв/бр., които да свирят поне толкова ниско.
    Нишата е интересна
    Редактирано от emosms; 1 March 2018 в 15:45.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Кому е необходимо това? Темата е за проекта на Тодоров. Той си има и говорител, и кутия.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Кому е необходимо това? Темата е за проекта на Тодоров. Той си има и говорител, и кутия.
    Ами на някой, който иска да си оразмери такава система за домашно ползуване..
    Съответно, да намери говорител по-подходящ за целта.
    Разбира се, преоразмерената мощност на говорителя* (като най-скъпия компонент) винаги може да се преглътне, при липса на по-изгодно предложение.
    Нормално е да не искаш да купиш по-скъп такъв, който за сметка на това е по-рисковано да бъде изпърдян .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Демек да формулираме задачата така: Търсим говорител с Fs<29Hz и цена до 240 лева ($150).

https://www.madisoundspeakerstore.co...w938-9-woofer/
    https://www.madisoundspeakerstore.co...y-cone-woofer/
    https://www.madisoundspeakerstore.co...er-cone-black/
    https://www.madisoundspeakerstore.co...-woofer-8-ohm/

Това е решението на задачата днес. Утре може да е друго. Затова се съмнявам, че някому това ще е полезно. Полезно ще е да знае как да формулира правилно задачата.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени