Страница 5 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ПоследнаПоследна
Резултати 101 до 125 от 182

Тема: 3 way ОТ с SB Acoustics и Visaton

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    В предложението има смисъл. Дървената конструкция е жива и след някое време ще се появят неприятни пукнатини по множеството снадки.
    За мен пиано-лакът не е подходящо решение за голямо ОТ. Изглежда добре, но изисква много пазене и в крайна сметка резултатът пак ще е следи по лака.
    Отдавна, проблема с движението на " Живата дървена конструкция" /и не само на дървения материал, още по- голям е при МДФ-а/ съм го разрешил и обяснил. Който е имал желание, е прочел и осмислил публикациите в моя пост. Решението е плод на многогодишен опит, а дали някой го е осмислил- не е мой проблем!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    35
    Ако не е вече късно за прекрояване, аз бих добавил 4" среда - SB12MNRX25. Като цена е нищо на фона на целия проект. Единствената неприятност е още една лента за сфазиране, което и без друго не е лесно, ама няма пълно щастие...

gore's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от L.K.
    За мен пиано-лакът не е подходящо решение за голямо ОТ. Изглежда добре, но изисква много пазене и в крайна сметка резултатът пак ще е следи по лака.
    Добро решение е. При мен лака си е ок, на 2 diy чифта. Даже имам на село едни мнооого дърти руски тела със супер запазен лак.
    Е ако ще се разнасят телата по сватби и др. по-добре е да им се лепне някакъв филц, тепих, мокет, или както там му се казва, а също и здрави колеленца.
    d(°L°)b

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Дано да се шегуваш!

Вчера си отделих малко време, и разгледах топ говорителите нарочени от самия мен за ъпгрейд. Определено няма да се занимавам скоро с подобно нещо! Ако някой ден ще си усложня живота може и друг проект да има.

Не съм го решил окончателно още, но мисля да са черен мат! Лъскавото не ми е любимо. Харесвам засукани шарки на фурнир, но както казах по-трудно ще ги интегрирам вкъщи. За да взема това решение, май ще мина на гости на Краси да ги видя на живо.
    Половина тук мисля, че не разбирате за колко големи ОТ става дума! 12-ката на живо е много голям говорител 35см е
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

gore's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    40
    Исках да ти кажа да не се вталясваш много, а да действаш.
    Направи си ги както на теб ти харесва. В крайна сметка ти ще си ги слушаш.
    d(°L°)b

Ванка, чисто дизайнерски съвет - не ги боядисвай черни ! Освен че ще се вижда всичката прах и пръсти, два големи черни обекта смаляват стаята оптически. Предполагам, че стаята ти е светла - фурнировай ги в някакъв светъл фурнир и почти няма да личат в стаята:

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    На последното голямо нещо, дето правих, му вкопах отстрани с фрезата по един канал 100х10 с Ф12 да го подхващам при пренасяне и се оказа много полезна добавка. Тонколони по принцип не се местят често, но докато се направят доста подмятане има.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от jororaitchev Покажи мнения
    Отдавна, проблема с движението на " Живата дървена конструкция" /и не само на дървения материал, още по- голям е при МДФ-а/ съм го разрешил и обяснил. Който е имал желание, е прочел и осмислил публикациите в моя пост. Решението е плод на многогодишен опит, а дали някой го е осмислил- не е мой проблем!
    Прерових плявата и извадих мнението на Жоро Райчев. Не ми направи удоволствие, но това го разбрах по-късно.
    Благодаря Ви за интереса към работата ми!
    Повдигнахте доста въпроси, на които аз не мога да отговоря еднозначно и кратко- което е проблем.
    Стойките за колоните ги изработвам по този начин, поради следните съображения; сама по себе си те трябва да са със стабилна конструкция, функционални и естествено красиви. В моя случай през тях трябва да минава и кабела за колоната.
    Идеята Ви за няколко вертикални парчета /т.е. оформянето на някаква призма/не е подходяща в конкретния случай- ще станат много леки, а запълването с пясък изисква допълнителни излишни коструктивни усложнения. Видно е от снимките, че формата е доста сложна
    и оребряването е единствената алтернатива. Не на последно място е факта, че използвам отпадъчен материал.
    Конкретно за проблема със "сезонното движение"; МДФ е единственият материал/ визирам -дървен/, който ако е обработен правилно няма
    да те изненада неприятно с "негово мнение". Лепилата с които работя са предимно тези:
    За слепването на ребрата ще използвам" Хенкел"- водоустойчив, като през всички ребра ще поставя 2бр, -шпилки Ф6мм. След
    допълнителна обработка ще нанеса 7- 8 слоя полиуретанов грунд. В часта с ребрата с помоща на "Поли хлор опреново"то ще залепя
    плътен евтин фурнир- пр. бук.Отново 7-8 слоя грунд, тониране, 10 слоя авто акрилен лак, полиране и никакви проблеми с оребряването,
    което Ви тормози. Факт, бавно, трудоемко но правиш нещо, което не е за един ден. Стойките ще носят изделие за над 1К Евро.
    Пускам Ви снимка на базата под фронталните колони- те са правени по подобен начин и носят зачителна тежест без никакви проблеми.

Относно фурнира; честно казано нямаше да Ви обърна сериозно внимание /повечето неща ги има в началото на поста/ ако бяхте задали въпроса за огъването на фурнира по по- различен начин. Да, един естествен фурнир може да се огъва аксиално или радиално, но Вие сте забелязали, че аз съм го огънал и диагонално, което означава че сте "пипали" такъв материал.
    Ако работата по стойките Ви се вижда много, тази с фурнира - не знам..., но да започвам:
    - Върху готовата колона от паус/ най- близко подобие на фурнир/ правите шаблони, които трябва да легнат идеално върху основата.
    -По тях / правех го преди много години/ може да изрежете допълнителен шаблон от пр. фазер, по който по-лесно да изрежете фурнира.
    -Технологията за събирането на фурнира, трябва да Вие ясна- иначе всичко се обезсмисля, само да вметна, събраните парчета ги наложете върху прозорец, ако минава светлина- имате проблем.
    Ако сте докарали нещата до тук, следва момента на истината -залепването му с както Вие казахте "Хелметекс". Ясно Ви е ,че нямате право на грешка, неправилното докосване разлива на момента "млякото на децата", а когато говорим за "Птичи явор" цената му е от 80лв.кв.м. нагоре.
    Пускам Ви една картинка с приблизителната ситуация на мойте колони. Стана много дълго и за четене, но надявам се да съм бил полезен.

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    L.K. - Много благодаря за усилието. Снощи търсих, но заспах

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от JKay Покажи мнения
    Ванка, чисто дизайнерски съвет
    Май си прав, имам приятел дизайнер, но не съм го търсил още. Той черта панела Ще го напъна да ми направи малко цветове да видя, ако са електронен формат може да ги публикувам тук.

И аз бих гласувал за светъл цвят. Може би нещо като слонова кост... Говорителите ще изпъкват красиво в контраст, а ако решиш да слагаш плат отгоре, то лесно ще го съчетаеш със светлите ОТ (всичко ще им приляга). Сив плат ще им ходи добре.

Преди окончателния слой боя им сложи няколко слоя от същия цвят, но по евтина. Когато приключат с цепенето и улягването, ще сложиш и окончателната боя. Обикновено след година-две. Освен това при ъпгрейдването им ще си по-спокоен ако ги дернеш или удариш, или изпуснеш. А и ще ги разнасяш нагоре надолу докато приключиш
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    И аз бих гласувал за светъл цвят. Може би нещо като слонова кост... Говорителите ще изпъкват красиво в контраст, а ако решиш да слагаш плат отгоре, то лесно ще го съчетаеш със светлите ОТ (всичко ще им приляга). Сив плат ще им ходи добре.

Преди окончателния слой боя им сложи няколко слоя от същия цвят, но по евтина. Когато приключат с цепенето и улягването, ще сложиш и окончателната боя. Обикновено след година-две. Освен това при ъпгрейдването им ще си по-спокоен ако ги дернеш или удариш, или изпуснеш. А и ще ги разнасяш нагоре надолу докато приключиш
    И аз бих ги направил така имам предвид слоновата кост и сивата решетка.Или светъл фурнир било то дъб или птичи явор съчетано с кожа на предния панел.Нещо в стил като на Дани колоните.
    caprihorn,rotel rb971,rotel rsrp-960ax,sony cdp-m12,mission cyrus one ,audio nirvana super8 castframe backloaded horn,cd philips cd480

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    32
    Ванка с какво мислиш да ги усилваш след като гледам ,че си пуснал стъпалото и преда за продажба?
    caprihorn,rotel rb971,rotel rsrp-960ax,sony cdp-m12,mission cyrus one ,audio nirvana super8 castframe backloaded horn,cd philips cd480

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Като гледам как на никой не му се дават пари май ще е със стъпалото и преда Въобще не ми се продават, просто ми трябват много пари за кратко време. Ако замине първо Олроуд-а тия дни ги свалям от продажба

А бе много ми се ще да са фурнир в два цвята, ама не си ли обясня как да ги направя не мога да карам никой да ги прави Иначе светла боя мисля че ще е най-добре, проекта е далеч от краен вариант. Реално мога сам да си ги фурнировам, просто съм реалист и не виждам кога ще имам толкова време...
    Редактирано от Vankata_84; 13 February 2018 в 15:29.

Навремето като тинейджър избелвах дърво по рецепта от някаква стара книга - помня само че беше с амоняк и кислородна вода. Запазват се жилките, но се обезцветяват до такова белезникаво като на горната снимка. Някой стар дърводелец би трябвало да знае тоя трик, пък младите могат да проучат в интернет. Идеята ми е, че ако ги боядисаш в чист цвят, ще изглеждат като големи светли петна в стаята. А като има ненатрапчива шарка по тях, да се заиграе окото, няма да изглеждат толкова големи. Та затова те подбутвам към естествен фурнир (изсветлен - избелен до някаква степен) и мат лак.
    Евентуално - лек байц за постигане на точния цвят.
    Редактирано от JKay; 13 February 2018 в 17:05.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    L.K. - Много благодаря за усилието. Снощи търсих, но заспах
    Моля! Не ми представляваше трудност, но първо изчаках автора да прояви снизхождение към нечетящите всеки негов постинг.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от gore Покажи мнения
    Исках да ти кажа да не се вталясваш много, а да действаш.
    Направи си ги както на теб ти харесва. В крайна сметка ти ще си ги слушаш.
    +1.
    Ванка, моят съвет е да ги направиш според първоначалната си идея и ги финиширай по най-лесния за теб начин.
    След това със сигурност ще се наложат промени и корекции, но нали затова човек се залавя с DIY проекти - за да научи повече и да натрупа практически опит.

Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    40
    За мен изказването ви е много крайно/ существуват много по- прости решения, без опастност да се "четат" снадките на кутията/, автора на проекта, все още не е наясно, как ще изглежда проекта му в завършен вид- факт!
    проблема със снадките и даже с дупките от винтовете не е толкова голям, колкото този с 100 мм дебелия лицев панел от ШПЕРПЛАТ срязан под наклон, с което лъсва огромна площ от слоеве (нещо което за да се скрие особено при боядисване задължително ще трябва да се китва с АВТО кит, който пък може да създаде други болежки след време).

ако под по-прости решения визирате метода цитиран от L.K. от вашия пост, то нека всеки сам си прецени кое е по-просто и лесно.

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    59
    Нека го кажа така;- в случаят с материала/ бреза/, независимо от големия наклон на среза, бих направил следното:
    - една разфасовка полиуретанов грунд с повишено сухо веществооколо 7-9 лв/л.
    - втвърдител 05л. - 3-4лв.
    - полиуретанов разредител 4,5/л.
    В пропорция 1-2 смесваме втвърдител и лак / работи се с малки количества коло 15-20% л/, не е необходимо да се слага разредител.
    Нанасянето, може да се направи по няколко начина; мече с много къс косъм/ от онези с оранжевият цвят/, четка или пластмасова шпакла, за шприцване въобще не става дума. След изсухване, шлайфане и повторно минаване на повърхностите, само , че в лака се сипва разредител-5%. Описаният начин го препоръчвам ако решите да фурнировате колоните.Времето за такава обработка, при температура 15-20 гр.е една събота и неделя.
    Аз правя друго, за информация/
    С хартиено тиксо отсичам мястото, което ще обработвам като оставам да надстърча няколо милиметра. Хоризонтирам плоскостта и изливам в обособеното пространство грунда. Ако искам да ускоря процеса на съхнене, или температурата в помещението е под 10 гр., нагрявам детайла от достатъчно разстоние с постолет за горещ въздух. След 10-15 мин. отстранявам тиксото. С помоща на трупче и шкурка120/ бяла/ свалям от лака до нивото на идеално глаткост. Процедурата се повтаря с всички останали равнини.
    Така подготвям всички основи за фурнироване. Ако ще се пръска пиано лак, задължително първо фурнировам и.. нещата са описани по-гре.
    Колегата от форума предложи облепване с фазер, има логика особено, когато материала е многослоест мдф, в конкретният случай, той няма да помоге много, защото местата на среща между отделните парчета, пак трябва да се обработват, заради дебелината им /3мм/

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Снощи на сБирката в Бургас, дори коментирахме нещо подобно. Първата година-две, всичко е ОК. Но автомобилният кит старее и "дръпва" по различен начин в разнородна среда.
    Защо, ако всичко е "цветя и рози", при китвани автомобили, търкане и пръскане се заличават следите от щета, но след 2-3 години почва да се получава хлътване на това място, или напукване, или най-малкото заграпавяване на боята?!

Позволявам си дам един съвет. ВИНАГИ третирайте и вътрешната част от дървената конструкция със същите мерки, на които подлагате и външната част. Дървените материи са хигроскопични и поемат влагата от вътрешната страна, не по-малко отколкото от външната. Свивания и разширения при температурни аномалии, на две различни среди, също се отразяват и за това се получават разпуквания или различни деформации при снадка с такива разнородни материали.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    ...............
    Позволявам си дам един съвет. ВИНАГИ третирайте и вътрешната част от дървената конструкция със същите мерки, на които подлагате и външната част. Дървените материи са хигроскопични и поемат влагата от вътрешната страна, не по-малко отколкото от външната. Свивания и разширения при температурни аномалии, на две различни среди, също се отразяват и за това се получават разпуквания или различни деформации при снадка с такива разнородни материали.
    Няколко допълнения:
    -Когато става въпрос за плоскост / фурнирована или грундирана/ нещата са ясни, каквото е от едната страна, така трябва да се третира и невидимата страна, с по- нисък клас фурнир и съответно с някакъв вид грунд, ако плоскостта ще се боядисва.
    -При фурнироване на колона, ясно е/ ако не е двустранно фурнирована предварително плоскост/, особено при сложните форми, че нещата са по- трудни- не се изразих правилно, изискват допълнителна обработка, усилия, време с една дума ,внимание към вътрешността им, включително и на оребряването/ ако има такова, какъвто е и нашият случай/.
    -Когато, инвеститорът на един проект е наясно, със смисъла на този проект в дългосрочна перспектива, инвестициите,/включвам и "безсмислен труд"/ са на заден план. Видно е, че при този проект си заслужават и вниманието и средствата. Добрата кутия, е инвестиция.
    Когато е изпълнена, като истински инструмент за звук, тя се отплаща във времето дори ,когато се налагат ъпдейти/ смяна на говорители/, обработката на челния панел при фурнирован финиш , е несравнимо по- лесен за корекция и с много по-малки рискове, ако финиша е "Пиано лак".

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Кутия е първото нещо, което отива на боклука след неуспешен проект. А той може да бъде неуспешен заради това, че за кутията са отделени повече усилия, отколкото за измервания на говорителите и филтрите в отделните етапи на конструирането. Затова препатилите правят пробни кутии или ползват готови и ако нещо не им допада в концепцията или говорителите хвърлят кутията или продават проекта на тестова фаза. Преди време, когато експериментирах с хорни и други екзотики, подарявах кутиите на ентусиастите. В нашия базар също са се появявали такива кутии.

Кутията от тази тема определено няма да има такава съдба, но не е правилно да се генерализира, че добрата кутия е инвестиция. Тя е добра само в рамките на нечии представи и за някакво конкретно приложение. Ако един от тези фактори се промени инвестицията се обезсмисля. Най-точно това може да се разбере като се пусне кутията на пазара и се види реалната и цена.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Тя всяка кутия е подходяща само за конкретен говорител в неговите специфични изчисления и целеви настройки. Дупка с определен размер в каквато и да е претенциозно направена кутия не се запълва толкова успешно с друг говорител със същият размер...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Кутия е първото нещо, което отива на боклука след неуспешен проект. А той може да бъде неуспешен заради това, че за кутията са отделени повече усилия, отколкото за измервания на говорителите и филтрите в отделните етапи на конструирането. Затова препатилите правят пробни кутии или ползват готови и ако нещо не им допада в концепцията или говорителите хвърлят кутията или продават проекта на тестова фаза. Преди време, когато експериментирах с хорни и други екзотики, подарявах кутиите на ентусиастите. В нашия базар също са се появявали такива кутии.

Кутията от тази тема определено няма да има такава съдба, но не е правилно да се генерализира, че добрата кутия е инвестиция. Тя е добра само в рамките на нечии представи и за някакво конкретно приложение. Ако един от тези фактори се промени инвестицията се обезсмисля. Най-точно това може да се разбере като се пусне кутията на пазара и се види реалната и цена.
    И по какъв Ваш критерии, тази кутия няма да отиде на боклука? А да, изплагиатствана е! Разбира се, това е най- правилният начин и аз се ползвам от благата му, японската нация го използва в автомобилостроенето, по- старите помнят този момент.
    Никоя кутия , не може да отиде на боклука, защото нещата опират до умения.

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Тя всяка кутия е подходяща само за конкретен говорител в неговите специфични изчисления и целеви настройки. Дупка с определен размер в каквато и да е претенциозно направена кутия не се запълва толкова успешно с друг говорител със същият размер...

Позволявам си една вметка;
    "Дупка", се прави в земята, а ние говорим за отвори, т.е с точно определени дименсии, нали всеки милиметър е от фатално значение?

Страница 5 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени