Резултати 1 до 10 от 10

Тема: Балансиран дискретен ОУ ала OP1005

Балансиран дискретен ОУ ала OP1005

Bal-Op.jpg
    Адаша (madrigal) нещо се мъчеше с балансиран вариант на ОP1005, та рекох да ударя едно рамо.
    Редактирано от SandyTodorov; 3 February 2018 в 16:05.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    За какво ще го ползвате?

Аз за нищо.
    Безсмислено упражнение просто.
    Виж на Адаша мераците не са ми ясни.
    Според мен е по удобно и практично да се вържат два ОР-1005 или други дискретни от сорта.
    Разликата в броя на чарковете е минимален до никакъв, а виж платката на такова добиче ще стане ужасна.

Ужасна, но хаудиофилска!

Можеше да дадеш линк към въпросните мераци?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    49
    Еми винаги съм имал мерак да направя балансен слушалков, даже имам един направен (елементарен според разбиранията на Адаша ), който даже и работи. Той, обаче е напълно симетричен и там нямаше проблеми. Въпросът беше как да се направи нещо такова, когато входното стъпало е с един диференциален усилвател (тук - двойката JFET-и). Е, адаша го е измислил още преди време с високоволтовия балансен - за какво му е бил, той да каже .
    Тук (пък и там) ми е интересно как точно работи схемата за поддържане на офсета? Ако в изходите на лявата и дясната части има равни, но с различен знак напрежения?
    Токовите огледала, свързани към емитрите на крайните също са интересни - за поддържане на тока на крайните ли са?

Bal-OP.jpg
    Не са токови огледала BCV61/62 само така изглеждат.
    Такива схеми за поддържане на тока на покой на крайните обсъждахме с Goro едно време.
    Но това работи само за клас А (да се има из на в предвид)!!

Тук съм направил дясната страна стандартна за да се види по добре идеята.
    Виждаме че десния изход иска пад в емитерните резистори около 0,65V.
    Така че в лявата част транзистора вързан като диод просто компенсира пада на транзистора следящ тока, а тока на Т6/7 се ползва просто като генератор на ток за тия диоди.
    Така пада в двата емитерни резистора остава равен на пада в R7 и маже да се направи сравнително малък 50-100мV примерно.
    Така изходното съпротивление на стъпалото без ОВ остава ниско, равно на емитерните съпротивления които са поне 10-20 пъти по ниски в левия вариант.
    BAL-OP1005.PNG
    Иначе ето стандартно балансно връзване.
    Общо взето като количество чаркове е едно и също, а е по гъвкаво, че и по точно и с по малки изкривявания, защото ОВ си е към входовете на диференциалното входно стъпало на всеки от усилвателите, а не като на балансния усилвател към сорсовете на диференциалната двойка.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    49
    Е, адаш, пропуснал съм обсъждането на тия схеми, сори. В общи линии, поддържа се сумата от двата тока през крайните константа. Въпросът е какво ще стане, ако излязат от клас А? Ще направя някаква симулация, ама сега съм малко на ски и някак си не остава време .
    Колкото до балансното свързване - то е ясна тази схема, ама идеята беше да се направи с една входна част (първият, който правих, беше с двоен диференциален усилвател с JFET-и и нали знаеш колко са евтини подбраните четворки ).

Е мине ли в клас Б тоя тип изход става зле не трябва да минава.
    А иначе като сравниш схемата на балансния операционен с тая на 1005 примерно виждаш че на практика са си пак 2 1005 като количество чаркове.
    Но входа на балансния е бая по зле заради обратната връзка през сорсовите резистори, вече следящия каскод на практика нищо не следи и не намалява ама хич входните капацитети.
    Така че двата операционни са си значително по елегантно решение.
    Да не говорим за реализацията на платката на балансния, единствения приличен начин да стане нещо е монтаж на двете рамена на различни страни на платката, ама тогава трябва 3 или 4 слоя че да си остане пак една голяма маса като полигон.

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    49
    Е, това за платките ще го мислим, те китайските платкаджийници предлагат добри цени и за четирислойки, та съм се замислил .
    Абе защо трябва обратната връзка да я забиваш в сорсовете - не може ли да се направи инвертиращ усилвател? Аз така го бях направил моя първия.

Може разбира се но входното съпротивление става ниско. И вече е от голяма значение и еднаквостта му между двата входа за да се потискат добре синфазните смущения.
    Никакви ползи просто няма в сравнение с варианта два отделни усилвателя вързани в балансна схема.

То по логиката с инверсно връзване може и един единствен усилвател да си направиш с балансен вход.
    Изхода просто няма да е мостов, но остава проблема с нискоомните вече входове.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени