Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 66

Тема: Каква е тайната на баса при преносимите (bluetooth) колонки?

Каква е тайната на баса при преносимите (bluetooth) колонки?

Вчера бях на един купон на който музикалното оформление беше последна грижа.
    По едно време домакините решиха, че все пак няма да е лошо да има някаква музика за фон.

Имаше някакви "деведесетарски" пластмасови токолони Sharp вързани към нещо като DVD плейър, но се оказа че нещо не работи и от някъде се появи едно Bose soundlink mini.
    Музиката тръгна и първоначално реших че са успяли да пуснат пластмасовите колони, даже се зачудих какъв бас "вадят".
    Оказа се обаче, че свири Bose-то...

Невероятно е какъв бас има тая кутийка с размери и тегло приблизително колкото половин литорва бутилка минерална вода.
    Човека който пусна музика през телефона си, по едно време потърси еквалайзер за да намали малко баса.
    Май беше единствения освен мен, който имаше отношение към това

Принципно не съм фен на bluetooth колонките, не ме впечатляват и не им обръщам внимание. Брат ми има две, отделно съм слушал разни на приятели и познати. Слушал съм друг модел Bose, но на открито и тогава ми направи впечатление, че звучи доста добре при слушане на ниски нива от близо.
    Цената му тогава беше около 800лв, не знам кой е модела.
    До сега обаче не бях слушал колонка с такъв бас като на Soundlink-a.

Баса не слиза много ниско и като цяло май се "върти" около 80hz, но успешно създава впечатлението за як, дълбок и плътен бас.
    Средите и високите не ме впечатлиха, горе-долу се чуваше музиката, но баса определено беше впечатляващ, най-вече предвид размерите на устройството.

Моето лично обяснение е, че въпросният резултат е постигнат с говорителчета с голям ход (малки помпи ) с максимално ниска резонансна честота за размера си.
    Има и пасивна мембрана, но в крайна сметка е само няколко квадратни сантиметра.
    Почти сигурно има и някакво повдигане на АЧХ-то в определен диапазон в ниските.
    Чудно ми е обаче, как е постигнато това без да има вграден DSP (предполагам че няма де).

Играл съм си с пасивни мембрани и FRS8 (даже от скоро пак възобнових заниманието ) и общо взето съм изчел каквото може да се намери в нета по темата за пасивни мембрани.
    Така че от опит знам горе-долу какво може да се постигне с тях (а може и да не знам нищо де).

FRS-ите като че звучат "по-истински" в средите и високите от малката колонка, но при баса определено отстъпват.
    Правил съм опити с различни настройки на EQ, но плътността и усещането на баса на Bose-то според мен са доста трудни за постигане.

Осъзнавам, че няма как да слагам под един знаменател моя подход и познания и опита и знанията на инженерния екип на Bose, но в крайна сметка не става въпрос за космически технологии (поне така си мисля ) и би трябвало да може да се обясни как е постигнат този резултат.
    Като се замисля, май е по-лесно човек (diy-ер) да си направи големи "хай енд" колони със скъпи говорители и добре изчислени филтри и кутия, отколкото да си направи миниатюрна преносима колонка с параметрите на Bose-то.

Гледал съм доста клипчета на тема "diy boombox" и в повечето случаи звука е посредствен, разбира се доколкото може да се съди за звука от записа.
    Ще се радвам да си почешем езиците и да обменим опит и мнения по темата

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Понеже вече съм се чудил според мен едното което ти е неизвестно е кутийния ефект. Ако въпросната колонка е от твърд материал няма да звучи така.
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Стария подход - кеф или новия - висока вярност, изберете сами.
    五郎

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Понеже вече съм се чудил според мен едното което ти е неизвестно е кутийния ефект. Ако въпросната колонка е от твърд материал няма да звучи така.
    Кутията на колонката изглежда е алуминиева.
    Дай малко инфо за кутийния ефект

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    "Баса не слиза много ниско и като цяло май се "върти" около 80hz, но успешно създава впечатлението за як, дълбок и плътен бас."

Създава впечатление, но ако сравниш с една дървена тонколона отстъпва по всички направления. Озвучителите казват на 80-те херца дежурен бас. В тази честотна област има доста музика, но онова, на което се кефим, е по-надолу.
    Да, говорителите са с относителен спрямо размера голям ход, има и еквализация на ниските. Не е задължително да е с DSP. Ако свържеш външно ОТ ще се хванеш за главата какъв осакатен сигнал се подава.

Имам подобна малко по-голяма колонка. Свири впечатляващо добре.

Ако човек е прекарал време в слухтене на колони и говорители, ще усети къде куца малката колонка и без сравнение.
    Но баса определено прави силно впечатление.
    Все пак на повечето хора това им е основния критерии за добър звук и за това производителите наблягат на него
    По отношение на DIY, вероятно с тон корекции (бас и високи) донякъде може да се напомпат ниските.

Bosse са си фокусническа фирма . Ето какво са извадили от ръкава в случая (според скромното ми мнение)
    На графиката е АЧХ то на въпросната играчка , снета от някакъв пич във всекидневната ( зелено ) и дрешника ( Жълто ) . Втората е от по-стерилна акустична среда и може да служи за някакъв анализ . Прави впечатление любимата на Bosse еквализация тип "лястовича опашка " това психоакустично подчертава баса и високите , правейки ги "впечатляващи". Вероятно системата е с висок Q фактор , което значи висок КПД и но и създаващ съответен пик на 180 Hz . Пасивната мембрана не е настроена да продължи плавно АЧХ то надолу а полвин октава по-надолу , правейки един отново явноизразен пик в АЧХ на 120 Hz . Интересното е , че при пасивните мембрани резонанса им в кутията е в противофаза с двигателния говорител и оставя следа в АЧХ като минимум т.е в случая 75 Hz от въпросната графика , която съвсем на доверие сме приели за чиста монета . Пасивната мембрана е с правоъгълна форма т.е. възможно най-голямата , позволяваща кутийката . Усилвателя е клас D , ползващ захранване през повишаващи трансвертери от батерията . Говорителчетата са с неодимови двигатели и имат възможно най-висок Cms , за да се затворят в по-миниатюрни обеми . Никакви демпвери и абсорбери . Стайната акустика довършва започнатото ....
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg Bosse.jpg (55.0 KB, 101 преглеждания)
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Bose обичат изобарните изпълнения за суб - нищо чудно да са барнали едно и тук в комбинация с пасивен излъчвател .

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Това което се чува от подобни колонки, трудно може да мине за бас. По-скоро, е нещо подобно на потропване. Подобен звук може да се получи ако потропваме с пръсти по масата, в такт с музиката.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    38
    Може би говорителчето е нещо подобноhttp://www.tb-speaker.com/products/w2-2040s

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Това което се чува от подобни колонки, трудно може да мине за бас. По-скоро, е нещо подобно на потропване. Подобен звук може да се получи ако потропваме с пръсти по масата, в такт с музиката.
    Абе в конкретният случай е по-скоро с юмруци, а не с пръсти

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от kaloian Покажи мнения
    Може би говорителчето е нещо подобноhttp://www.tb-speaker.com/products/w2-2040s
    Да, само че "качва" по-високо от 2kHz. Отделно взето говорителчето не е нищо особено. Впечатляваща е само комбинацията в такъв малък обем. В темата на Любчо за блутут колонките споменах, че АЧХ се отрязва откъм ниски честоти да не се товари излишно говорителя и да не се хаби електрическа мощност.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    В темата на Любчо за блутут колонките споменах, че АЧХ се отрязва откъм ниски честоти да не се товари излишно говорителя и да не се хаби електрическа мощност.
    Това е сигурно . Подобни играчки се изстискват от всичко излишно и се следи КПД за всяко процентче - тиражите и конкуренцията са огромни . На цялата тази електроника едно DSP въобще не се коментира - то се грижи вероятно и за виртуална защита от претоварване . Ето го и въпросното устройство разглобено - нищо извънземно . 2 еднакви пасивни елипсовидни излъчвателя и 2 говорителя с видимо от клиповете поне +- 5 mm , огромни за размерите им неодимови рингови магнити - където най-вече е заровено кучето , З.О. естествено , няма изобарни акустични схеми. За самия говорител M.N.360563-0040 спецификация нещо не намерих ...
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg Bose.jpg (64.1 KB, 156 преглеждания)

achodemo's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    41
    Аз също доста се впечатлих от един модел на JBL , но тук се вижда ясно ,че баса се "подпира" от пасивни мембрани в двете страни . Определоно се чува доста стабилно и не става въпрос изобщо за усещане на потропване по масата с пръст

download.jpg

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Да тази и мен ме впечатли ... а в подписа ми съм написал какво слушам ....
    Е за малки колонки не съм толкова придирчив, но когато такова малко нещо извади звук като от доста по-едричка мини-системка и аз викам "браво". Компактно е и може да си го носиш по почивчици, разходки и т.н., където иначе няма никакво озвучаване
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

achodemo's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    41
    Да точно за такива цели е идеална , но има и по внушителен модел , който гледах на клипове звучи мощно

jbl-boombox-007.jpg

Чувал съм малкия JBL на открито и наистина звучи като нещо доста по-голямо. Вероятно в стая 'баса' ще е още по-впечатляващ. Особено ако е като при Bose-то.

Преди повече от 10 години се разхождах в един парк (на запад от Гринуич) и през няколко алеи чух музика. Реших, че са се събрали улични музиканти и ще си правят концерт "на шапка". Отправих се към звука, потривайки ръце и докато вървях към тях се настървявах все повече, защото показваха изумителна класа на музиканти. Хубав, класически джаз квартет свиреше стандарти и го правеше повече от добре. След 10тина минути стигнах до мястото и не можах да повярвам. Група скейтъри се бяха събрали на едно по-отворено пространство и си караха на "музичка" от едно "босе" не по-голямо от разгърната тетрадка с вградена бектерийка. А до последно си мислех, че са музиканти на живо.

Не съм се интересувал от модела, нито от цената, но още тогава останах смаян от това , което съвременната технология е способна да поднесе като звук в малък обем. И винаги ще ми стои като едно на ум. Сигурен съм, че в бъдещето има скрити още много интересни за нас неща.

Да сме живи и здрави да се докоснем до повечето от тях
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Наистина това "което съвременната технология е способна да поднесе като звук в малък обем" е впечатляващо.

Първата bluetooth колонка която чух, беше безименно китайско кубче с размери около 6 x 6 x 6см и не ме впечатли особено.
    Имаше повече бас и пълнеше стаята със звук в сравнение с телефон, но си звучеше като малка колонка.

По някое време ми подариха подобна като размер, но без bluetooth и общо взето събираше прах, докато не я дадох на сина ми (тогава беше на 1,5г) я подмята за кабела.
    И на него му писна много бързо
    За нейния бас може да се каже, че звучи като потупване с пръсти по масата.

Брат ми скоро си купи нова колонка JBL Clip 2 и според него и според мен, старата му (китайското кубче) звучи по-добре в някои отношения.

Явно повечето такива колонки са си дрънкалки, но определено има такива дето "къртят зъби"

Aleksam78's Avatar
    Членува от
    Sep 2016
    Възраст
    41
    Определено не всички са дрънкалки.
    Аз имах шанса да чуя доста от тях през миналата година.
    Най ме впечатлиха продуктите на Soundmatters. Даже имаха версия на единия модел с кабел Audioquest Evergreen.
    Редактирано от Aleksam78; 9 January 2018 в 16:00.
    "Sometimes less is more"
    "Сам си си виновен, ако не си възроптал"

Всичките са много добри докато ги сравниш директно с
    чифт средно ниво малки тонколонки примерно MB Quart One.

Веднага разбираш че освен размазан думкалник друго не слушаш.
    Взех такава микро система Yamaha на жената за кухнята.
    Първото впечатление беше "Егати баса" от тез мъници.
    Малко след това ме заболя главата и отидох в другата стая.
    Среди и високи отврат (направо ги няма, вероятно затова и баса изпъква)
    Баса слиза фалшиво ниско и е размазан.

Но това се продава Това кльопа навалицата и бизнеса процъфтява.

Допускам че ще минат от мода както евтините 5.1 комбинации DVD с 6 колонки от мукава,
    както вече отшумяват и караоке кофите наводнили всяка бакалия.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Нема плюеш бизнеса на Серго!

Aleksam78's Avatar
    Членува от
    Sep 2016
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от bodan Покажи мнения
    Всичките са много добри докато ги сравниш директно с
    чифт средно ниво малки тонколонки примерно MB Quart One.

Веднага разбираш че освен размазан думкалник друго не слушаш.
    Взех такава микро система Yamaha на жената за кухнята.
    Първото впечатление беше "Егати баса" от тез мъници.
    Малко след това ме заболя главата и отидох в другата стая.
    Среди и високи отврат (направо ги няма, вероятно затова и баса изпъква)
    Баса слиза фалшиво ниско и е размазан.

Но това се продава Това кльопа навалицата и бизнеса процъфтява.

Допускам че ще минат от мода както евтините 5.1 комбинации DVD с 6 колонки от мукава,
    Аз тая надежди. Все пак има фирми, които развиват само такива мъници.
    За разлика от Yamaha, които произвеждат всичко.
    А и някои от тях са скъпи. Дано да има различна от маркетингова причина.
    Някъде бях чел, че Bose Soundlink III бил Лексуса сред тях. Ще ми е интересно да чуя наблюдения.
    "Sometimes less is more"
    "Сам си си виновен, ако не си възроптал"

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Цитат Публикувано от bodan Покажи мнения
    Страхувам се, че модата на подобни изделия тепърва предстои.
    Потребителският вкус е вече култивиран в нужната посока.

Засега всичко това е нищо повече от компромис за сметка на компактност. Когато и където има нужда си струва всяка оптимизация в тази посока.
    Няма технология, която да осигури съответния фундамент и плътност на звука без обема на ОТ и прилично стабилна кутия.

Има го визуалния ефект - като видиш такова компактно нещо и да кажеш - супер яко дъни .... за размера си.
    Обратното е - мой авер каза, че струпаните ми неща свирили много слабо за размера си, а отделните бас ОТ, все едно че ги нямало... , макар че далеч не се сливат така перфектно.

Съотношението цена/ефект на такива системи също не е за пренебрегване. Аз съм слушал и виждал разни такива системки (bose), и никога не бих дал толкова пари за това .. нещо...
    Не съм добър пример за мющерия , но определено не беше евтино като ново.

Ако трябва мобилност - за навън... никакъв смисъл, никаква полза, далеч като потенциал и неоправдано като цена, сравнено с кола + кар аудио система.
    Ако ти трябва мобилност - за купони по вили и паланки, вътре - има някакъв резон.

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени