Страница 3 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 91

Тема: Усилвател с IC в кутия 20х20х8 см

Свързването което си показал трябва да работи! Обаче опроводяването на масата трябва да е с достатъчно дебели и максимално къси проводници (не по-малко от 2.5 квадрата) и да няма клеми по пътя му! Това е много важно!
    Редактирано от Supraphon; 12 January 2018 в 11:09.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Юруш на фотошаблоните за платките
    Единият вариант на платката за TDA2052 е без електролитни кондензатори в захранващата верига, другият е с кондензатори на платката. Така при тестването ще установя дали това има голямо значение.

Благодаря на Lyubcho_88, че сподели платката (тази от ляво). Вероятно по нея ще направя усилвателя, само трябва да изчакам доставката на TDA2050, т.к в магазина на Елимекс, от който купувам, има само една бройка.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от Проект; 13 January 2018 в 15:08.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Попълни си местоживеенето в профила.
    По разните многоканални системи и буфери-луфери има доволно количество LM1875. Може да се огледаш на битака.

Не купувай полупроводникови елементи от Елимекс. Няма смисъл да си разбиваш мечтите и поривите заради ментета. В Елимекс НЯМА полупроводникови елементи които да не са менте. Поръчвай от Фарнел през Комет. Безплатна доставка в рамките на 3 работни дни.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Митко, не си прав. Има и свестни неща, напоследък вече държат на качеството. Аз от там не купувам мощни полупроводници. Но съм намирал при тях неща, за които другаде с ми искали в пъти повече! Имаха, а и още се намират редки схеми и транзистори, които са изкупили преди много години незнайно откъде. Да, и аз пазаря основно от КОМЕТ, но за единични бройки се налага понякога и от ЕЛИМЕКС, и от Братан във Варна, и от де ли не. Между другото собствеността там е сменена от няколко години и имат стремеж да загладят имиджа. Не съм им адвокат, нямам никакви интереси, да не остане някой с такива впечатления. Между другото, за акумулаторните си батерии- LAVA- дават 6 месеца гаранция, докато повечето магазини се ограничават до 3 месеца. А точно от тези батерии съм си патил яко!
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Гаранцията, казвал съм неведнъж, е маркетингов трик. И 2 години гаранция да им дадат, както е по закон, качествата на акумулатора няма да се променят. Ще се промени само отношението на потребителя.

Що се отнася до силиций, Елимекс е само за познавачи, предимно за стари елементи от преди времето на ментаците, разни руско производство, дърти интеграли и тн рядкости.

МАсовката си я зареждат като китайски копия , които при някои ситуации решават проблема.

Относно батериите- нямат аналог в БГ по цена и асортимент. Елимекса ми е любимия магазин за li-ion.

Мисля че TDA2050-ките им бяха с доволно качество. Той чипа от толкоз време го копират, че вече са се усъвършенствали китайците.

Ако искаш да се снабдиш с по-добре свирещия чип за малката платка: LM1875, варианта изваден от разклулачен усилвател не е лош:

http://www.skrap.org/products/view/13055

Тука го има в оригинално производство от SanKen- наименуван SK18752. ХАрактеристиките съвпадат с оригиналния LM1875, пинаута е същия + e с изолиран корпус, което премахва необходимстта от подложка.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Люси, гаранцията според мен не е само маркетинг! Защото едно е 6 месеца, друго 2 години. В КОНРАД има батерии за UPS-и с 2 години гаранция. Качествата на батерията не се променят от гаранцията, но за се се дава тази гаранция значи има нещо по- различно в качеството. Всеки си знае какво внася и какво може да очаква от стоката си. За китайските полупроводници едно ме притеснява- какво се влага в тях. Защото има неща, в които не можеш да икономисваш от материала, но в силовите елементи може. Малък кристал, влошени параметри. Опарих се няколко пъти и повече не опитвам. От ЕЛИМЕКС бях вземал някакви триаци, 12 или 16А, за един терморегулатор. Оправих го уж и тръгнах да го изпробвам с една крушка 15W. По едно време ми замириса на горещо, взех да гледам от де- ами триакът не се пипаше! Бях купил два, пробвах и втория, същата работа. От Китай поръчах IRF4905. Първите две поръчки бяха безпроблемни, но третата се оказа куца! Кристал с площ около половината от площта на оригиналните транзистори и съответно доста по-висока температура при работа. Е, ползвам ги от време на време за неотговорни неща. Но не е така според мен. Копие-копие, но да се направи като хората. Колкото до ИС, там вече нещата са други. Едва ли са и копия, по-скоро нещо, което работи по подобен начин. Но това е действителността за съжаление.

Да, така е за съжаление! По някога наистина копират добре китайците, но в други случаи не е така! Също има случаи в които копират добре, а после изведнъж внасят някакво „подобрение“ и вече не е това положението.
    Давам пример с панелни волтметри с LCD дисплей от Конрад. Преди 10 - 15 години бях купувал и бяха отлични. Преди година ми се наложи пак да купя - два броя, и двата зле - мери с грешка в края на обхвата, някаква нелинейност. Те се базират на добре известната от години ICL7106, но очевидно вече технологията е „подобрена“.

Е проблема не е в по лоши чиове 7106 а в това че ползват в интегратора евтини керамични кондензатори вмести фолиини.
    Редактирано от SandyTodorov; 15 January 2018 в 10:41.

Ами да ти кажа доста си поиграх с боклуците, сменях повечето от елементите (признавам си отново керамики от Комет) но задължително X7R и с по-високо работно напрежение. Но може и да си прав, сега се сещам че на стария панелен волтметър има някакви кондензатори с проходни отвори, нищо чудно да са именно фолийни в интегратора. Ще го тествам при първа възможност, дали замяна на кондензаторите с фолийни ще оправи бозата.

Цитат Публикувано от Проект Покажи мнения
    Юруш на фотошаблоните за платките
    Единият вариант на платката за TDA2052 е без електролитни кондензатори в захранващата верига, другият е с кондензатори на платката. Така при тестването ще установя дали това има голямо значение.

Благодаря на Lyubcho_88, че сподели платката (тази от ляво). Вероятно по нея ще направя усилвателя, само трябва да изчакам доставката на TDA2050, т.к в магазина на Елимекс, от който купувам, има само една бройка.

Никога няма да правя платки с ютия и лазерен принтер - голяма мъка е и не разбрах коя е тази "вълшебна" хартия, която дава добри резултати всеки път.
    Определено не е от списанията на Мтел и Виваком. Пробвах и с хартия от мебелно фолио и от разни гланцирани списания, вкл. и с руска ютия.
    Ето платките, направени с фоторезист или както там се казва тази синята хартия
    Трябва да имате и сода за бъчви - служи за проявяване след експониране. Като за първи опит съм доволен, вижда се дори надписът TDA2052.
    Редактирано от Проект; 20 January 2018 в 18:34.

Няма вълшебна хартия при лазерния принтер. Има вълшебен принтер и вълшебно почистена платка. С една дума - умряла работа, за това и аз минах на фоторезист. Това е правилният метод и гарантира 100% изрядни резултати. А между другото от къде купуваш сухия фоторезист и има ли тънкости при ламинирането му? Защото за момента разчитам на заготовки с ламиниран фоторезист, но си имам едно на ум да разработя собствен метод. Поздрави!

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Няма вълшебна хартия при лазерния принтер. Има вълшебен принтер и вълшебно почистена платка. С една дума - умряла работа, за това и аз минах на фоторезист. Това е правилният метод и гарантира 100% изрядни резултати. А между другото от къде купуваш сухия фоторезист и има ли тънкости при ламинирането му? Защото за момента разчитам на заготовки с ламиниран фоторезист, но си имам едно на ум да разработя собствен метод. Поздрави!
    Фолиото го купих от ибей, като търсих Photosensitive Dry Film. Дължина 5 метра е около 6-7 долара, но не помня точно. Фолиото беше купувано за проба за ецване на надписи върху метал, обаче свърши работа и за платките.
    За ламинирането не открих някаква особеност, въпреки че се чудих дали фолиото трябва да е отгоре или отдолу при вкарване в ламинатора - оказа се, че няма значение.

Разгледах доста материали в интернет, но ако на някой не му се чете на английски, а пък му се правят плати:
    1. Почистваш платката с ацетон.
    2. Махаш единия защитен слой на фолиото. Фолиото го слагаш върху платката и го пускаш през ламинатора. Аз сложих платката в сгънат лист хартия, но може и директно да се пусне през ламинатора. Важно е да няма мехурчета с въздух.
    3. Шаблона го печаташ с лазерен принтер в два екземпляра и после внимателно ги наместваш един върху друг на платката.
    4. Понеже нямах ултравиолетова лампа използвах енергоспестяваща - 20 вата от 20 см, времето е около 10 - 15 минути.
    5. Вадиш платката, махаш второто защитно фолио. Първия път забравих да го махна и не се получи ОК. Потапяш платката в разтор - сода за бъчви 8.5 грама в 1 литър вода. Това "проявява" фоторезиста.
    6. Ецваш с каквото имаш. На мен ми бяха подарили 1 литър железен трихлорид - не знам от къде се купува.
    7. Слагаш платката в разтвор на сода каустик (10 гр. на 1 литър вода). Това сваля синия лак и остават медните писти. Някъде пишеше, че методът позволява широчина на пистите 0.35 - 0.4 мм.
    8. Дупчиш, запояваш и си казваш ... за чий Х.. са ми тази платка и този усилвател, като имам скъпа и качествена уредба?

Сега чета как се метализират отвори. Когато съм готов с просто и ясно описание, ще го споделя за да стимулирам производството на платки и усилватели в България

Мисля, че за начинаещи това ще е полезно, защото повечето правят по 1-2 платки, а цените в платкаджийниците за 1-2 бройки не са ниски.

Успех с метализирането на отвори, но аз съм се отказал от тази работа. Просто никак не е просто и е поне на порядък по-сложно и скъпо от изработването на самата платка.
    Относно цените - на кантар са нещата вече. По платкаджийниците дори за единични бройки на платки с екстрите на тези които си правиш в къщи (т.е. почти никакви екстри) вече са много поносими. Да кажем че си струва за дето няма да се занимаваш с химия в къщи. Аз все още обаче предпочитам да си ги правя - просто ми е приятно да знам че изделието е излязло изпод ръцете ми от схемата до медта. Естествено на сложни двуслойни платки си поръчвам без да ми мигне окото. Не че не съм правил и такива в къщи, но липсата на метализирани отвори си е ограничение.

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    По платкаджийниците дори за единични бройки на платки с екстрите на тези които си правиш в къщи (т.е. почти никакви екстри) вече са много поносими.
    Абсолютно си прав, почти няма смисъл да се правят платки в домашни условия. Преди малко проверих цените - 1 платка с размери 100х110 мм е 12.64 лв, а 10 платки са 57 лв.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Само за прототипи...докато разбереш функционираща ли е платката или схемата има смисъл да се правят в домашни условия.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Членува от
    Nov 2008
    Възраст
    46
    Имам различни платки с TDA7294, LM3886, LM1875, всичките са сглобени и тествани, направени са с хубави части, остава само захранването. Ако някой се интересува да пише.
    "Истинската свобода е липсата на страх"

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Tук някой беше постнал едни клипчета с една руска сладурана, тя е решила въпроса с поставянето на фоторезиста много елегантно. Не помня обаче де беше пуснат клипа! Заготовката се поставя във вана с вода, сваля се защитния слой и фотрезиста се спуска върху текстолита. После текстолита се вади от водата и фоторезиста се "валира" докато се изтласка всяка молекула вода! Лесно и точно! Аз два-три пъти опитвах на сухо, но не стана. Все оставаше въздух и зарязах нещата докато се подредя с химиите. Колкото до платкаджийниците, цените са поносими, така е. Обаче и те творят уникални гафове! И съм скептичен! Тъй като почти не правя патки в серии над 5-10 броя като че ли съм по-спокоен и уверен в резултата когато си ги правя аз. И не чакам 10-15 дни. И със сух фоторезист може да се направят повече заготовки, защото разбирам че с него времето не е проблем.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Ето донор https://www.olx.bg/ad/usilvatelni-pl...tml#5f80319105 - зелената платка.

Направих LED индикатор за нивото на сигнала, като схемата с UAA180 е за 12 LED, но я ограничих до 9 - толкова ми позволява височината на кутията.

Въпросите са:

1. Къде се включва - на входа или на изхода на усилвателя? Има някакво предусилвателно стъпало преди чипа и вероятно този LED индикатор е с голяма чувствителност. Ако е към изхода на усилвателя, вероятно трябва да има някакъв делител с резистори, но не успях да открия схеми, на които е показано свързването.

2. Как да го настроя, така че червеният светодиод да светва при 15 W?

Тонколоните са 4 ома, но не знам за аудио сигналите дали е коректно да се използват формулите
    I = U/R и P=UxI
    Напр. P= (UxU) / R -> (U x U) = P x R = 15 x 4 => U = 7.745 V върху 4 ома = 15 вата.
    • File Type: jpg Audio.jpg (471.8 KB, 38 преглеждания)
    • File Type: gif UAA180.GIF (5.9 KB, 29 преглеждания)

Чувствителността вероятно ще е висока за връзка към изхода. Вероятно свързване на входа след потенциометъра е добра идея, макар че сигурно ще влошава качеството на сигнала. Може да махнеш транзистора и да я свържеш към изхода на усилвателя съответно със или без резисторен делител, като това ще се установи опитно. Може и в настоящия вид да я свържеш към изхода на усилвателя с резисторен делител. Там поне няма да вреди на качеството на звука.
    Индикацията кога кое да светва е твое решение. Най-добрия вариант е червеното да светва малко преди клип. Лошото е че нивото на клип зависи от мрежовото напрежение, ама нищо настрой го така горе-долу. То така или иначе е по-скоро с визуална цел от колкото някаква полезна информация да дава.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Без да гледаш datasheet на тези чипове може опитно да установиш при какво напрежение се изпълва таблицата. Става като от регулируем източник на право напрежение подаваш постепенно докато напълниш светлините, после мериш. След това може да се сметне високоомен резисторен делител, и да вържеш индикацията на изхода на усилвателите. Ако се настрои червената зона да свети когато усилвателя клипва ще е полезна екстра. Иначе е по-скоро само за красота без друга полза.

Тъй де, обаче усилвателя клипва при различни нива в зависимост от мрежовото напрежение, така че няма как да замести истинския клип детектор с разтягане на импулса.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Ясно де, но по-добре от нищо. Колко е флуктуация на мрежовото, +10/-15% ли беше.

Страница 3 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени