Резултати 1 до 12 от 12

Тема: Демпване кутията на субуфер - за или против ?

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28

Демпване кутията на субуфер - за или против ?

Прочел доста по темата из чуждестранните сайтове, като основния извод е че "на вкус и цвет товарищей нет". Та искам да чуя мнението на ползвателите тук ? Демпвате ли кутията на субуферите си, с какво и защо, субуфера затворен или отворен обем е ?

Аз лично ползвам домашен суб Ciare HW250 в затворен обем от 18мм МДФ, минат с около 1 литър полиестерна смола и акустична вата слагана на око по стените, без челния панел. В чуждестранните форуми съм виждал какво ли не - смоли, продукти подобни на антикор на боди, бутилови изолации, кори от яйца, смесен тип изолаци и какво ли още не...
    Измервам безплатно реални T/S параметри с Dayton AudioDATS V2 !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Чужди форуми четеш, а нашите прескачаш.
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...B0%D1%82%D0%B0

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    Изчел съм както тази тема, така и още няколко други тук. Коментира се само вата. Никой нищо не казва за обливането вътрешността на субуфера с епокси смола или полиестерна ?! Никъде никой не коментира също и ефекта от корите от яйца в СУББАСА, Butyl-вите варианти като STP, Silent Coat и Dynamat или материали като импрегнираните пирамидални материали от полиуретанова пяна (пирамидките).

Практически и теоретичен извод, който аз съм си направил, е че в мидбасовата и суббасова част ефекта от т.н. пирамидки, е че влияе много негативно на SPL-а, тъй като активно поглъща ниски честоти, а масово съм виждал да се слага в субуфери, в което не намирам логика. Дори фабрични кар-аудио субуфери съм виждал с такъв материал вътре. Защо ще слагаш в суббас, материал който поглъща ниски честоти ?!
    Редактирано от Vlado89; 19 December 2017 в 13:32.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Увеличаването на количеството вата, действително сваля малко SPL-а, но едновремено с това, линеаризира импедансната характеристика и силно намаля разходката на мембраната и степ респонса...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    Защо е нужно изравняване на АЧХ на суб, ако той е констриуран правилно би трябвало да свири достатъчно равно ?! Пример - при мен вкъщи и в колата суба свири 15хз<-->50хз с активен срез -24дб в колата и -12дб вкъщи. Защо да гася честоти НАД този диапазон, след като така или иначе те не се възпроизвеждат...е да има някакъв остатъчен сигнал след филтрацията, но той е при доста голямо затихване ?

А и както прочетох, ватата гаси далеч по-висок диапазон от коментарания под 100хз...

Това което stoev е написал за Q-то и Fs/Fc го разбирам, ако идейно се тръгне с проект, където е нужна вата за да се постигне определена резултат - ДА. Но това не се ли смята изначално още с проектирането на суб-а ?

Исках да чуя мнения относно смолите, бутиловите изолации и подобните, както и пирамидковия в обема на НЧ тялото...някаква дискусия да се заформи ми се искаше.
    Редактирано от Vlado89; 19 December 2017 в 15:19.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Ако кутията е направена и оребрена стабилно не ѝ е необходимо мазане със смоли и битуми.

Цитат Публикувано от Vlado89 Покажи мнения
    ... Никой нищо не казва за обливането вътрешността на субуфера с епокси смола или полиестерна ?! ...
    Защото в хиляда теми бе описано използването на битум и на гумена гръцка боя Боди кит
    Да си направиш огледало отвътре е тъпичко...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Използуването на вата в суба е добре..., но не всяка такава става за това. Ватата трябва да е от твърдите и разположена по горната стена, долната стена, страниците и отзад, като там където е фазоинвертора е празно (точно 10см.). Поне така е разположена в моя суб и го ползувам единствено за отмъщение към съседите...

От скромния ми опит и аз като L.K. съм на мнение, че ако корпуса е достатъчно солиден, не би трябвало да има нужда от демпфане.
    Ако е затворен обем и честотата на срез е по-висока, може би с малко вата ще е по-добре.
    Колкото да обере резонансите от по-виските честоти и разните нежелани звуци.
    Това със смолата ми се струва даже противопоказно, корите от яйцата мисля че няма да навредят на звука, даже може да свършат по-добра работа от ватата, тъй като няма да променят толкова параметрите на говорителя.
    Предполагам че и говорителя е от значение за тези неща.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Затворените обеми имат друга импедансна характеристика...само с един изразен пик, докато при басрефлексните конструкции са два. Т.е. ватата пак действа, но в някаква степен по-слабо изразено.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    От ДЕМПФЕР- демпФане. От тук нататък- дискутирайте на воля!
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ,А КОЛКО СТРУВАШ!

Да, ама на английски няма Ф?

http://www.bikerz.bg/viewtopic.php?f=22&t=12423
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени