Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 48

Тема: Помощ за избор на първи

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31

Помощ за избор на първи

Здравейте,

Сигурно ви е омръзнало от подобни теми, но честно казано нямам към кой друг да се обърна за помощ.

Та, на въпроса. До скоро се мъчех да избегна идеята за грамофон и аналогово аудио, но тази муха все пак успя да ми влезе в главата и май няма да излезе. Познанията ми са много ограничени в тази област и точно за това се обръщам към вас. Като цяло съм се насочил към сравнително бюджетно решение, понеже дори не съм сигурен, че това е "моето нещо". Проблемът е, че търся възможно най-доброто съотношение звук/визия/цена. Не държа да взема нов грамофон, но не е и изключено.

За взимане чисто нов вариантите ми са в общи линии два:

Pro-ject Elemental за 385 лв. с доза Ortofon OM5E
    Audio-Technica AT-LP120 за около 500 лв. с доза AT95E (за която май има по-добри отзиви от OM5E)

При вариантите втора ръка наистина става сложно. Идеята ми е, ако ще е втора ръка да е по-скоро около 300 лв. и ако вече наистина нешо много ми хване окото да дам малко повече. Порових из родните сайтове и си харесах доста бройки, но честно казано не знам по какви критерии да ги сравня, за да направя избора си. Ако някой може да сравни изброените или да ме насочи, кой става, кой не става, ще съм много благодарен.

1) TEC System 4001 (Rotel) https://bazar.bg/obiava-20071929/gra...tem-4001-rotel

До колкото разбрах това се предлага и като модел на Grundig. Не знам дали наистина има нещо общо с Rotel. Дозата пише, че е АТ120,
    но на снимките гледам, че пише АТ12. На външен вид що годе става, но и по-хубави съм виждал

2) Saba 900 https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...D0%BD-saba-900

Цената е идеална за бюджета ми, дозата е Ortofon OM10, което май не е никак зле и визиата му е що годе читава. С горния модел са ми фаворити май.

3) Akai AP-206C https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...rive-turntable

Определено по-добре изглеждащ от TEC Systems 4001, но всичко останало по него ми е мъгла.

4) Akai AP-B20 https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...turn-turntable

Има забележки някакви, но пък изглежда симпатично. Изглежда като да има потенциал чисто визуално с малко DIY работа да стане доста добре изглеждащ.
    Като звук функции и тн. - пак мъгла.

5) Dual CS415-2 https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...-dual-cs-415-2

Това май е ново като модел, но пък като функции май не предлага много. Предполагам е по-добре да взема Pro-ject-a.

6) Rega Planar 3 https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...84%D0%BE%D0%BD

Много добре изглеждащ и май доста читав модел, но пък доста над бюджета ми. По-скоро е като някакъв краен вариант или ако кажете, че е много по-добър от останалите.

7) Technics SL1610 https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...BC%D0%B0%D1%82

Изглежда доста добре, но е малко над бюджета ми и предполагам ще трябва да се дават допълнителни пари за нова доза и сервизиране.

Dual CS 505-3 https://www.olx.bg/ad/dual-cs-505-3-ID6UE0d.html

Изглежда симпатичен, дозата е Ortofon, но не пише кой модел.

9) AKAI AP 100 C https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%...-akai-ap-100-c

Добра цена, но не знам дали има някакви други преимущества. Предполагам е нужно сервизиране, доза и тн., за да стартирам.

Въобще, както виждате, в главата ми е настанала пълна каша. Реално имам и още няколко грамофона, които съм си букмаркнал, но мисля, че тогава тотално ще ви загубя. Ако някой има търпението и желанието да метне едно око и да ми даде някакъв съвет е добре дошъл. Извинявам се за дългата тема
    Редактирано от astoinov; 6 December 2017 в 14:40.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31
    Понеже сега виждам, че няма как да изтрия или преместя темата, а със закъснение установих, че май е за раздел "Мнения и препоръки - източници", ако е нужно моля да се премести.

Също така заглавието ми е като за оскар, но и това не мога да променя - ако е възможно някой да го промени на "Помощ за избор на първи грамофон", ако пък не, ще си бера срама

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Темата ти я преместих а заглавието ти си е правилно написано, но в карето със заглавията на Форума излизат само определен брой символи, защото е дълго. Така е настроено. Като отвориш мнението си седи, като подзаглавие цялото.
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31
    Благодаря.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Общо взето рега-та е прилична оферта, но дозата е ... първото стъпало от стълбата. И всички ми се струват възскъпички за компромисно решение.

Да вляза в ролята на някои хора ..., а плочи имаш ли, не е лошо да събереш поне 15-20, за да има смисъл от инвестиция в грамофон за 300 лв, намирането на хубави плочи е доста по-сложна и скъпа задача...иначе от изброените от теб аз мога да дам положително оценка за Акай 206, ако намалиш малко цената особено. изобщо не се вързвай ако някой ти говори, че за да усетиш магията на грамофона и разликата в звука от аналога ти трябва супер-дупер техника за няколко хилядарки. въпрос на слух и опит е да установиш разликата, това, че тя невинаги в полза на винила е друга тема.... поздравления за решението, грамофонът и плочите са като подвързаната книга, показват отношение и подчертават ценността на музиката, това е, успех.
    Редактирано от Stavrogin; 6 December 2017 в 18:50.

Съвет - откажи се от "идеята за грамофон и аналогово аудио"!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Stavrogin Покажи мнения
    Да вляза в ролята на някои хора ..., а плочи имаш ли, не е лошо да събереш поне 15-20, за да има смисъл от инвестиция в грамофон за 300 лв, намирането на хубави плочи е доста по-сложна и скъпа задача...иначе от изброените от теб аз мога да дам положително оценка за Акай 206, ако намалиш малко цената особено. изобщо не се вързвай ако някой ти говори, че за да усетиш магията на грамофона и разликата в звука от аналога ти трябва супер-дупер техника за няколко хилядарки. въпрос на слух и опит е да установиш разликата, това, че тя невинаги в полза на винила е друга тема.... поздравления за решението, грамофонът и плочите са като подвързаната книга, показват отношение и подчертават ценността на музиката, това е, успех.
    Нямам никакви, но и съм доста нетърпелив и шанса да си купя плочи и да нямам на какво да ги пусна е почти нулев. Не е проблем инвестицията, понеже дори и да реша, че това не е за мен, предполагам че ще мога в последствие да продам накупените неща (но честно казано се съмнявам, че точно това ще се случи).

Иначе причините да се насоча към винил са няколко:

1. Смятам, че е приятно и интересно като хоби да си търсиш и колекционираш музика на плочи;
    2. Цялостното преживяване от това да си пуснеш музиката по този начин изглежда привлекателно;
    3. Всеки говори за звука от аналогов източник, по-добрата динамика и така нататък, та различният звук (било то по-добър или по-лош в различни аспекти) ме блазни, понеже обичам да експериментирам;
    4. Може би на последно място, но все пак от някакво значение - смятам, че грамофонът, дори и като визуално допълнение към интериора, в къщата на един човек обичащ музиката е много подходящ.

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Съвет - откажи се от "идеята за грамофон и аналогово аудио"!
    В какъв смисъл? Да се откажа от идеята за грамофон или за аналогово аудио като цяло?

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    43

Биващо ново срещу предполагаемо добро старо

От изписаното от Вас си правя извода , че не сте готов да се впускате в покупката на грамофон втора ръка с всичките придружаващи подводни камъни , мишингии отвътре / ооо , много са / , почти задължителното купуване на наистина нова игла и прочие и прочие. Ако не Ви е ухапало кучето и да Ви е заразило с бяса колекционерство то :
    Не се занимавайте с глупости , не четете глупости по базарите , а вземайте Pro-ject Elemental за 385 лв. с доза Ortofon OM5E , особенно ако Ви е модерно обзавеждането .
    Евентуално няма да е последният Ви , но ... само евентуално .
    Времето ще покаже нуждите Ви покриват ли се с предлаганото .
    Не си губете времето в базарите .
    Вземайте новото , и търсете плочи .
    Останалото - времето ще покаже ...
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Both

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Може да ви изненадам, но дори и да смятам вече ползването за винил за безсмислено, ще подкрепя желанието на съфорумника да пробва това усещане!
    Нашият живот се състои от постоянен избор, за едно или друго, като е воден от рационални или нерационални решения. Те формират опита ни, който е само и единствено личен и не може да се препредава със съвети от един или друг.
    Просто, трябва да е наясно, че може да му хареса или може и да не му хареса. Но трябва да и е наясно, че това е негов избор и не трябва да съжалява за него!
    За да бъдат все пак полезни съветите към него, нека дефинира някакви рамки на очаквания и намерения. Така съветите ще имат смисъл и полезност.

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    43

Защо ?

Да , всеки има право на избор и всеки може да обоснове своя , не да налага другиму избор на източници.
    Аз не съм луд по винила , но започнах да си купувам грамофони , подтикнат по една проста причина -
    Любими на мен групи са издали твърде много макси сингли и клубни релийзи през 80-те само и единствено на винил .
    Вместо да ги дигитализирам , купуваните такива , предпочитам да ги слушам "натюр" , но признавам , че не потръпвам от
    целия ритуал по запуска на определена плоча . Просто слушам и за кратко съм отново на 18-20 години .
    Приятно е . За кратко.
    Ето една проста причина да има човек грамофон .
    Някакъв....
    Редактирано от hifiresearch74; 6 December 2017 в 23:08.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Аз и сега имам 2 грамофона (имал съм десетина), които не слушам...може и никога да не пусна вече такъв. Останали са ми и поне 30-40 плочи, които не съм слушал от мноого време.
    Но ако човек САМ не придобие СОБСТВЕН опит, кое - как е, няма кой да му го обясни. Както едно дете, докато не се опари на печката и придобие за първи път усещането за горещо, колкото и да му обясняват преди това родителите, няма да знае какво е.
    В смисъл, че опитът изисква жертви. Не може да бъде пренесен с обяснения и препоръки. Не можем да гадаем, кое ще му хареса или дори дали ще му хареса. Единственото, което правим експонирайки съветите си, е да се опитаме, да фокусираме вкуса си върху него, защото смятаме, че това е правилно. Ама за нас си. За друг, ако няма мнение и собствени усещания, е добре дошло...Но колко му е полезно и до каква степен това е НЕГОВ избор?! Това си е НАШ избор... Ето за това иде реч.
    За това, обикновено съвети купи това и това не давам. Давам мнение, за концепции или личностни впечатления. И оставям избора на решение за всеки, сам да го направи. И да си носи сам последствията и усещанията от това решение. В това е смисълът на живота.
    Човекът е мотивиран за покупката на грамофон. Иска да изхарчи едни пари... Нека не го отказваме и да го лишаваме от СОБСТВЕН опит.

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    За да бъдат все пак полезни съветите към него, нека дефинира някакви рамки на очаквания и намерения. Така съветите ще имат смисъл и полезност.
    Като цяло съм решил, че искам да се докосна до винила и за това нямам колебания. Причината да съм решил това е, че искам да чуя един различен звук от дигиталния. Възможно е да не ми допадне, но няма как да разбера без да опитам. Предвид, че основно слушам компресирана музика (Spotify заради удобството) и тук там FLAC, е възможно различния звук да е и по-добър от това, което слушам в момента. А относно рамките - търся грамофон, който предлага възможно най-добрия звук за бюджета, който съм определил (около 200-500 лв. грубо), но вземайки предвид и външния му вид (така или иначе моделите, които съм подбрал що годе ми допадат като външност, но като качество и възможности нямам как да преценя). Ако се запаля по това, в бъдеще бих могъл да инвестирам и повече.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Това и обяснявах по-горе... Подкрепям те, в начинанието, дори и да не ти хареса после. А дали ще ти хареса, САМ ще прецениш. Не се съобразявай с мненията ни.
    Тук аз съм един от най-големите критици на винила. Не виждам смисъл вече от него. Но това е моята гледна точка и моят опит. Не е задължително да импонира с твоят.

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31
    Благодаря ня всички за отговорите ви и все пак, ако някой има някакъв опит с конкретните устройства, за които се колебая или пък вижда някакви очевидни проблеми с някое от тях, то моля да сподели. Това ще ми е много полезно, ако реша да взема втора ръка, ако пък се спра на нов, там изборът ми ще е доста по-лесен.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от astoinov Покажи мнения
    В какъв смисъл? Да се откажа от идеята за грамофон или за аналогово аудио като цяло?
    Абсолютно. Това е разумният съвет и го давам от позицията на някой, който е имал грамофон от поне 45 години, хиляди плочи, сериозно количество всякаква техника свързана с грамофоните и който все още майстори смотани риа коректори, а от време на време и цял грамофон.

Ако не е за интериора - не си струва. Разбира се, съвети основани на здравия смисъл никой не приема

OK, да взема и аз да обясня моите cons

Експериментът със сигурност ще е мнооого неуспешен. Дори няма да можеш да си направиш някакъв извод за винила...

Лошото е, че не обясняваш дали си меломан или хаудиофил (човек слушащ некви звуци).
    Може 100-200 плочи да си купиш и по закона на Мърфи нито една от тях да не е хубава. Това ще означава ли, че плочите sucks

Не е ясно имаш ли RIAA, изобщо грамофонът не е за слушане...

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    40
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    меломан или хаудиофил (човек слушащ некви звуци).
    От кога аудиофил означава слушащ звуци?
    Това са хора, които ценят качествено направената възпроизвеждаща техника и високото ниво на звучене на цялата им система. И не е някаква крайност. И за съпоставка м/у две се слушат цели албуми. Само звуци не става.
    Виж меломаните могат да минат и с GSM и YouTube. Само да е любима музика.

Извинявам се за спама!
    The difference between genius and stupidity is that genius has its limits.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    ...Разбира се, съвети основани на здравия смисъл никой не приема
    Вероятно в това се съдържа отговора на въпроса на astoinov Здравия смисъл за кого?
    Много от нещата, да не кажа 90%, за които се дискутира в този форум, за "нормалните" хора са лишени от здрав смисъл
    Аз пък бих го посъветвал - вземи си грамофон. Това ще си бъде част от твоя си път към музиката.
    Ще допуснеш много грешки, може да претърпиш и някои разочарования, но ще научиш и безкрайно много неща
    от "този свят", за който сега само четеш. Ще имаш личен опит! който е безценен

astoinov,
    Що се отнася за моделите, които си постнал... не бих си взел нито един от тях.
    Абстрахирам се да посочвам друга алтернатива,
    защото мнението ми нито ще бъде обективно, нито в този бюджет, който посочваш.
    При всички случаи имай пред вид - за да получиш сравнително! добър звук от грамофон е скъпо начинание.
    Не много, много, но винаги повече от очакваното.
    За добър звук пък е още по-скъпо
    Защото грамофона не "живее" сам. Той е част от един по-голям организъм... доста комплексен.
    При избора си обърни внимание на дозата, нека да бъде добра и скъпа, колкото ти е възможно.
    Не забравяй RIAA предусилвателя! Изключително важен компонент
    Ако си се насочил към vintage техника, имай пред вид възможни изненади...
    Мислех да ти пусна линк към OEM грамофоните на Mikro Seiki... но още повече ще те объркам.
    Основно правило - НЕ БЪРЗАЙ!

Приемаме, че останалите ти компоненти са си на ниво...достатъчно добро (ха сега, как да дефинирам това
    В противен случай, това за което си говорим тук, няма много смисъл.
    Преди грамофона имаш да изграждаш още мнооого по-важни неща

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    41
    Формулирано обобщено - грамофона сам по себе си е почти чисто механично устройство, за да свири свестно се изисква да има платер, въртящ се с точни обороти, с минимум шум от лагеруването и минимум отклонение от точните обороти. Рамо, което да поддържа дозата над винила безшумно, в точно положение и с точен натиск, като при това има минимум собствени резонанси, и естествено читаво окабеляване читаво екранирано, така че да доведе сигнала от дозата до предусилвателя без загуби и с минимум привнесен брум и радиоприемане.

Трябва да е стъпил на основа, непредаваща вибрации от ходене или създаваща акустична обратна връзка с "тонколоните". Особенно отговорно при по-зле окачени и конструирани грамофони.

Следва дозата... предусилвателя...

При покупка на втора ръка грамофон от първостепенна важност е състоянието на екземпляра, като цяло директ-драйв моделите са по-малко податливи на деградация, т.е. при друг тип задвижване е по-вероятно да има проблемни износени или остаряли елементи в задвижването.

Казуса е като с покупка на кола втора употреба - когато не разбираш е много вероятно да ти пробутат боклук...

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    48
    Радвам се, че има хора които се запалват по старият аналогов звук. Първо е красиво да се гледа как се върти плочата и второ, процедурата по поставянето и пускането на системата е голям гъдел. Звукът е наистина добър, но тук от значение е и дозата с иглата.
    аз като запален Pioneer-джия исках да ти препоръчам един Pioneer, но този евтиния е много измушкан, а другия е скъп и като за първи грамофон не бива...
    Затова от споменатите от теб грамофони, ти препоръчвам Akai AP-206C. Имам го същия и съм много доволен.

Успех с избора и дано аналоговия звук от грамофон ти донесе желаното щастие: Вики

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от Виктор Симов Покажи мнения
    ...аз като запален Pioneer-джия исках да ти препоръчам един Pioneer...
    Имаш пред вид този от bazar.bg? Ммм, май беше някъде около 500лв.? (не съм сигурен),
    И на мен ми направи впечатление но нямайки опит с Pioneer се въздържах да го посоча...
    Изглежда доста добре. Пишат добри неща... половината да са истина, ок е

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    31
    Малко със закъснение отговарям, но цял ден днес нямах възможност. Та може би наистина е уместно да разкажа за себе си, системата ми и предпочитанията, които имам.

Не знам дали съм аудиофил, не съм фен на тази дума, а и всеки има различна дефиниция за нея. Обичам да слушам музика и през последните години съм запален по това да я слушам на колкото се може по-качествена техника. Не съм от хората, които си падат по екстремности, кабели с посоки за стотици или хиляди левове и така нататък. В търсене съм на най-подходящия звук за мен и не смятам, че трябва да продам бъбрек, за да го постигна. Както написах няколко поста по-нагоре, много често слушам музика от спотифай, която е 320 kbps ogg, но пък и не смятам, че щом слушам компресирана музика всякакви колони вършат работа (по простата причина, че чувам прогрес, когато го има). До скоро смятах, че не съм и кой знае какъв слухар, но пък след няколко модела слушалки и колони, то виждам, че мога да дефинирам очакванията си и се целя да ги постигна.

Та на системата ми - за някой от вас може би много базова, но пък постоянно подлежи на ъпгрейд и експерименти. Озвучителните тела са Mission M74 с модифицирани филтри, усилвателят в момента е Marantz PM6005 (има RIAA), източникът е PC което по опитка е свързано с DAC-а на усилвателя и дай боже скоро ще имам и още един източник, който е и предмета на тази тема. Иначе, за да се добие още по-ясна представа за опита ми с аудио техниката, от скоро съм фен и на слушалки като последните са планарни Hifiman HE400i и ги слушам с DAC Fiio E10K (ако постигна подобен звук от ОТ вкъщи ще съм много доволен, но това е друга тема). Други слушалки, които притежавам са AKG K7XX (K702 65th anniversary edition), Ultimate ears UE6000, Superlux HD662 Evo, Monk Plus и някой други не до толкова интересни.

Музикалните предпочитания - принципно съм склонен да експериментирам със всякакви стилове. Имал съм периоди, в които съм слушал електронна в какви ли не под-стилове, дори доста експериментални, в момента съм доста на вълна джаз, рок и въобще акустична музика, има моменти, в които слушам класика, абе въобще стиловете не ме вълнуват особенно, просто обичам хубава музика и ескпериментирам с какво ли не.

Постарах се изчерпателно да отговоря на въпросите от предните постове, дано не съм пропуснал нещо.

Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    Формулирано обобщено - грамофона сам по себе си е почти чисто механично устройство, за да свири свестно се изисква да има платер, въртящ се с точни обороти, с минимум шум от лагеруването и минимум отклонение от точните обороти. Рамо, което да поддържа дозата над винила безшумно, в точно положение и с точен натиск, като при това има минимум собствени резонанси, и естествено читаво окабеляване читаво екранирано, така че да доведе сигнала от дозата до предусилвателя без загуби и с минимум привнесен брум и радиоприемане.

Трябва да е стъпил на основа, непредаваща вибрации от ходене или създаваща акустична обратна връзка с "тонколоните". Особенно отговорно при по-зле окачени и конструирани грамофони.

Следва дозата... предусилвателя...

При покупка на втора ръка грамофон от първостепенна важност е състоянието на екземпляра, като цяло директ-драйв моделите са по-малко податливи на деградация, т.е. при друг тип задвижване е по-вероятно да има проблемни износени или остаряли елементи в задвижването.

Казуса е като с покупка на кола втора употреба - когато не разбираш е много вероятно да ти пробутат боклук...
    Горното е една основа за размисъл.
    Като добавим, че някои грамофони са непоправими, че не всяка доза става на всяко рамо и то по 3-4 различни причини, следва термина кауза пердута. Има я в гугль

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени