Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 58

Тема: Усилвател клас Д 2000вата на базата на IRS2092

Премерих всички напрежения си ги има.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Шестте мощни транзистора си съобразил G D S как са подредени на платката ?

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Както споменаха и по-напред в темата, тая работа бе осцилоскоп си е гадаене и шаманстване...

Редакция:
    Сравни схемата с дейташита за очеизбодни разлики. На първо време, тоя кондензатор 1 нано, на входа не ми харесва като стойност.
    Редактирано от ittso; 2 December 2017 в 14:04.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    С това време за редакция, ще пишем последователни постове...

Имам неприятното чувство че някой се е избъзикал с тая схема. Нещо като тест за наблюдателност.
    Тъй като схемите нямат анотация, ще караме на обяснения...

Липсва кондензатор 150 пико в обратната връзка, между резистори 1к и 4к7.
    Губи ми се резистор 10к между пинове 15 и 16 на 2092.

Не съм чел дейташита, и нямам представа кой пин на чипа за какво служи. Само сравнявам набързо апликейшъна в дейташита със схемата от първото мнение.
    Редактирано от ittso; 2 December 2017 в 14:14.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    36
    Разсейваната мощност от транзисторите се определя от класа на работа ,то и от температурата до която ще охладиш работещите елементи.За пример 100 вата усилвател разсейва крайният транзистор примерно при кпд 70%( клас АБ )30 вата .Тоест 100вата се разсейват в товара ,а още 30 се разсейват от крайните ту в единия ту в другия транзистор .И тук идва въпроса аджеба колко да е мощен крайния еми 30 вата с ток 5 А (4 ома товар).Ауууу 30 вата ,ще каже бате Бисер 30 но кристала на крайният трябва да е 25 градуса макс което при 25 околна трябва охлаждане с фреон с водно няма как да стане .И от тук се тръгва по пързалката колко по лошо охлаждане толкова повечко транзистори и по мошни.Навремето с 70 вата транзистори изкарвах доста над 100 вата ,но с вентилаторно охлаждане.НО в един слънчев ден вентилаторите спряха и след 3-та та песен и музиката спря .От тогава и аз мошността я смятам по така да има .
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Не се гледа само мощността, а Safe operating area. Тя пък се стеснява с вдигане на температурата. За транзисторите в ключов режим е важно и времето за превключване. Колкото по-стръмен е фронтът на превключване толкова по-малко енергия ще се губи в интегралната величина U(t)*I(t) и съответно по-малко ще загрява транзистора.

Elektro, из руските форуми, с много мнения за тази схема пишат, че не работи това изпълнение. Ето и преработената версия, като руснаците я пускат в работещ усилвател. Погледни как е направен входа и обратните връзки. Ицо е прав, че с 1 нано не става. Макар да пишат и тази схема има кусури.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    • File Type: pdf amp.pdf (71.8 KB, 86 преглеждания)

Как мога да намаля топлинните загуби в клас АБ ? В момента съм с 4х2SC5200 и 4х2SA1943"усилители ланзар" , осигурява ми мощността ,но много грее на 2 ома.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Охлаждай. Загубите са проблем ако не ти достига мощност от захранването. В твоя случай само температурата е проблем, а той се решава с технически средства:
    1. Оптимално разполагане на транзисторите върху охладителя.
    2. Подобраване на топлообмена към охладителя - пасти, медни шини.
    3. Подобравяна на топлообмена към околната среда - оптимално разполагане на ребрата, принудително охлаждане.
    4. Друг тип охлаждане, напр. с междинен флуид - вода, фреон.

Малка част от загубите можеш да спестиш ако минеш в клас В.

[QUOTE=L.K.;568158]Охлаждай. Загубите са проблем ако не ти достига мощност от захранването. В твоя случай само температурата е проблем, а той се решава с технически средства:
    1. Оптимално разполагане на транзисторите върху охладителя.
    2. Подобраване на топлообмена към охладителя - пасти, медни шини.
    3. Подобравяна на топлообмена към околната среда - оптимално разполагане на ребрата, принудително охлаждане.
    4. Друг тип охлаждане, напр. с междинен флуид - вода, фреон.

Малка част от загубите можеш да спестиш ако минеш в клас В.[/Q

Трафа ми е на макс натоварен т.е той ме спира да качвам още мощност.Ако губя 100вата в топпина си е проблем. Как да мина в клас В?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Настройваш ток на покой близо до нулата. На тихите пасажи ще ти прехърква, но за усилен субуфер няма да е проблем.

Цитат Публикувано от Didov Покажи мнения
    Elektro, из руските форуми, с много мнения за тази схема пишат, че не работи това изпълнение. Ето и преработената версия, като руснаците я пускат в работещ усилвател. Погледни как е направен входа и обратните връзки. Ицо е прав, че с 1 нано не става. Макар да пишат и тази схема има кусури.
    Не работи изпълних я .

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Едно предположение - откъде купи чипа, да не е менте ?

Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Кой ти говори за DC режим...той със сигурност е по-нисък. Има и криви в импулсен режим. Забележи, че SOA е за единичен импулс, при тези ограничения на тока, напрежението и времето му.
    Прикачване 95291

Хайде сега сметни необходимото напрежение и ток, за да получиш желаната мощност на конкретният импеданс...
    http://epc-co.com/epc/Portals/0/epc/..._datasheet.pdf

Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    Едно предположение - откъде купи чипа, да не е менте ?
    Не е менте ,освен ако не е изгорял заради предната схема.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Има ли вероятност да се добереш до осцилоскоп?

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Той поне с мултицет да попремери Vaa и Vss колко са, защото пише , че вътрешните ценери са до 11mA , при 2.7К и 40 V захранване , ако са за 5V , тока ще превишава тези 11мА . Руската схема са турили външни ценери. С колко волта захранват схемата в първоначалната версия, не даваш линк откъде е .

Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    Той поне с мултицет да попремери Vaa и Vss колко са, защото пише , че вътрешните ценери са до 11mA , при 2.7К и 40 V захранване , ако са за 5V , тока ще превишава тези 11мА . Руската схема са турили външни ценери. С колко волта захранват схемата в първоначалната версия, не даваш линк откъде е .
    Виждал съм я и в сайт, но не се сещам, ето я тука в форума им. http://forum.cxem.net/index.php?/top...-2000-wtt-rms/

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Има ли вероятност да се добереш до осцилоскоп?
    Не за съжаление.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Набери повече знания, опит, измервателна апаратура и почвай отначало.

Да след като не получавам помощ , не работещи схеми за, които ми се споменава , че са такива чак едва ли не когато вече съм ги събрал...Правя последен опит и ако пак не стане заривам огъня и си купувам готово стъпало. То аз вече похарчих средства за два сигурно само да лепя не работещи схеми. Спрях се на тази за сега http://soundbass.org.ua/amp/amp-class-d-3200w.html ако има кусури да търся друга .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Тази схема е със същата сложност и ще срещнеш същите проблеми. Не разчитай само на късмет.

Приятелски съвет - схеми клас Д е невъзможно да бъдат подкарани без осцилоскоп и дълбоки познания по принципа им на действие. Останалото е както ти казаха чист късмет, а на него не можеш да разчиташ. Смятам че не трябва повече да се занимаваш с тези схеми поне на настоящия етап на познания и оборудване. Започни със намиране на осцилоскоп, и после започни с елементарни схемки от този клас, докато накрая с разбиране стигнеш до схемите от този клас. Няма да ти навреди да поработиш и с някой симулатор. Определено доста неща ще ти се изяснят след няколко читави симулации, стига разбира се да знаеш какво да подадеш на симулатора. Не прави повече такива схеми сега. Резултатите ще са потрошени още пари и неработеща схема. И ако питаш мен - ползвай си клас АБ, защо да е проблем отделената топлина?

Страница 2 от 3 ПърваПърва 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени