Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 28

Тема: Качествена звукова карта(ADC) за измервания и записи

Качествена звукова карта(ADC) за измервания и записи

Здравейте , от известно време достигнам до истината, че ми трябва някакъв читав измервателен инструмент.Резултатите от DIY започват сериозно да се размиват когато нямаш база за сравнение и читава техника да отчетеш дори и най-очевидните неща.

Та... Трябва ми спектрален анализатор. Тъй като подобна машина струва над 1000$(на старо) започвам да си мисля за някаква прилична звукова карта която да може да върши тези неща.

За анализ на сигнала вероятно ще се използва CoolEdit, защото с него съм свикнал и мога да изкарам всичко. Върши работа и за скоп и за анализатор и други неща може да прави с приемлива точност. Освен това мога да нормализирам сигнала спрямо референтен източник(?).

Изискванията са( ):

-Ниско ниво на шума.
    -Минимални изкривявания.
    -Максимална фазова и честотна линейност.
    -USB/FireWire интерфейс.
    - 2 канала за запис(Line In), не държа на Mic c boost.

Парите които ми се ще да похарча са не повече от 200$ , но ако има смисъл може и да ги увелича. Ако пък има и възможности за модификации още по-добре.

Благодаря за вниманието!

ПП. A какво мислите за CD Recorder от старите машини? С него дали ще докарам по-точни измервания?

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    http://www.behringer.com/UCA202/index.cfm?lang=ENG
    - сигурно ще ти свърши чудесна работа. Аз отдавна се каня да си купя, но все не успявам да стигна до Динакорд.. http://www.pro-technica.com/

Софтуер - SpectraLab е по-удобна за целта.

Можеш да погледнеш и това: http://www.behringer.com/FCA202/index.cfm?lang=ENG

24 бита, все пак. Пък и като гледам шасито - ще има място за модване при нужда.

Благодаря!

А например с какво би биха били по-добри от това? :

М-Аудио Джаджа

Някой засичал ли е някъде в нета инфо в коя карта какъв чипов набор има? Че и сложим лампи на входа... :P

А ето го и отговора на въпроса по-горе

Чипов набор

Аз си харесах...

E-MU0404 usb-AK4395 (older)-AK4396 (new) (emu10k2/PCM1804)
    E-Mu.

ADC-то е TI и се ползва и в по-високия им клас...

И както обикновенно цена в щатите 179$+free shiping , цена в България 450 лева в магазина...

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Това E-Mu изглежда много добре.

Ако не Ви се занимава да модвате обикновени звукови карти (и имате малко по-дълбок джоб, но не чак като за Audio Precision), Lynx Studio изглежда като нелош избор за измервателна карта.

Поздрави.

Да, Lynx-овете са и с по добри ADC-та и вече доста се приближават до професионалните карти. Само че всичките им модели са PCI, което не ми върши работа.

USB-то ще е значително по-лесно да се изчисти като захранване. А и настолния ми е малко слабичък вече за толкова сериозна карта.

От друга страна искам да имам мобилност за да мога да се метна на някой концерт с лаптопа, да се включа в пулта и да запиша нещо.

За сега мисля как да се докопам до EMU0404. Само ще ми трябва после някой с наистина качествен спектрален анализатор , за да я калибрирам с по-голяма точност.

Цитат Публикувано от Кръстака
    Да, Lynx-овете са и с по добри ADC-та и вече доста се приближават до професионалните карти.
    Кръстак, защо си мисля, че картите, които превъзхождат по параметри Линксовете са изключително малко? Т.е. не виждам как Линкса се доближава до професионална карта, като за мен е такава.

Здравей,
    Понеже съм сменил доста ADC-та в опита си да намеря читаво такова за измервания, ще се опитам да нахвърлям най-важните изисквания, или поне според мен.
    1. Full duplex действие в декларираните режими! Не всички карти работят както си ги рекламират производителите. Четете и най-добре пробвайте кои режими и как ги поддържа конкретната карта. Например ако някой производител твърди че картата му работи на 96К 24 бита- в общият случай това не значи че ще може симултантно да "говори" и да "слуша" в този режим;
    2. Външен интерфейс - USB, а още по-добре Firewire;
    3. Липса на външно захранване, aka захранване по интерфейса;
    4. Балансни входове;
    5. Външни хардуерни "врътки". Това се оказа изключително полезно. При измервания настройката на нивата се извършва веднъж, калибрираш и работиш на установени нива.

От M-audio съм имал Transit - не струва. По-големите модели предполагам е са доста по-добре конструирани.

Цитат Публикувано от PicMaster
    ...не виждам как Линкса се доближава до професионална карта, като за мен е такава.
    Най-вероятно си прав. Аз не споря по въпроса. Просто ми трябва USB/Firewire карта в приемлив ценови диапазон. Lynx не предлагат нито едното нито другото.Благодаря все пак

Иво благодаря. В крайна сметка ти на какво се спря последно? Ето какво намерих аз за EMU-то в нета:

The card couldn't work in full duplex in the 192 kHz 24-bit mode - due to USB connection. Given the buffer was large enough, playback was flawless. However we still couldn't make the card record acceptably in this mode.
    В действителност точно 192/24 има ли смисъл да се използва? Аз си мислех повече за 96/24. Не съм много наясно какви са ползите от едното и другото. Само знам, че S/N и THD Ratio-тaта на АДЦ-то се влошават с увеличаване на честотата...

A/D converter: AK5385A

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    . . . . .В действителност точно 192/24 има ли смисъл да се използва? Аз си мислех повече за 96/24. Не съм много наясно какви са ползите от едното и другото. Само знам, че S/N и THD Ratio-тaта на АДЦ-то се влошават с увеличаване на честотата...
    Щом ще я използваш за измерване, то задължително 192/24 (щОт няма повече). На въпроса - защо, отговора се крие в теоремата Котелников-Шенън .

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от PicMaster
    Да, Lynx-овете са и с по добри ADC-та и вече доста се приближават до професионалните карти.
    Кръстак, защо си мисля, че картите, които превъзхождат по параметри Линксовете са изключително малко? Т.е. не виждам как Линкса се доближава до професионална карта, като за мен е такава.
    Да допълня - не само не се доближават ами направо са си едни от най добрите професионални карти на пазара!
    Друг сериозен производител за професионална работа е Digigram ( http://www.digigram.com/ ) но определено държат по високи цени от Lynx.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Иво благодаря. В крайна сметка ти на какво се спря последно? Ето какво намерих аз за EMU-то в нета....
    Последно съм с Еdirol UA-25. Всичко му е хубаво, ама пак има малко разминаване с режимите на работа. Както и да е подкарарах го на 96/24 и заспа.

Ох аз уж избрах 0404 и кажи речи уговорих една...
    Обаче попаднах на по-горния модел в нетаа... и то на не лоша цена за втора ръка.

Ето го и самия него:
    http://www.musicmarketing.ca/products/emu_1616m.asp

Oт една страна използва по-добрия адц, AK5394A, от друга PCMCIA интерфейса позволява по-сериозен трансфер на данни и може да записва на 192kHz.

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    Ох аз уж избрах 0404 и кажи речи уговорих една...
    Обаче попаднах на по-горния модел в нетаа... и то на не лоша цена за втора ръка.

Ето го и самия него:
    http://www.musicmarketing.ca/products/emu_1616m.asp

Oт една страна използва по-добрия адц, AK5394A, от друга PCMCIA интерфейса позволява по-сериозен трансфер на данни и може да записва на 192kHz.
    На пръв поглед- добре, но се зачудих, защо липсват н'екои данни:
    - не е указана АЧХ при 192kHz Sampling Frequency(би трябвало да е ~80kHz)
    - не е указано "THD+N (1kHz at -1dBFS): -110dB (.0003%) " при каква Sampling Frequency се постига(за Analog Line Inputs )
    - -[color=blue]low [/color]jitter clock subsystem: [color=darkblue]< 1ns [/color]in PLL mode (44.1kHz, Opt. S/PDIF Sync)

Иначе вграденото DSP, разширява възможностите за музикантски цели

Такаа...
    Emu 0404-USB вече е при мене. На пръв поглед добра изработка.
    Взех я втора ръка за 320 лева.

Пробвах я първо без нищо включено , потенциометрите на входовете на 0 , запис на различни sampling rate. Нива на шум които показа:

44100@24 - 102db шум - горна граница ~22kHz
    96000@24 - 96db шум - горна граница ~40kHz
    192000@24 - 74db шум - горна граница ~80kHz

После направихме със съквариранта едно записче. Озвучено от микрофон кубе берингер. На 96kHz/24 с не особенно добър микрофон успяхме да докараме някъде към -60db шум при ниво на записа -6db.
    На слушане звучи доста прилично. Потенциометара на пред-а беше посредата.

После се хванах да направя малко замервания на моята техника , всичко на 96kHz/24. Тука обаче ударих на камък.

Нивото от CD-Player-a ми идва прекалено ниско за да се мери без усилване от картата. Като усиля от картата излиза една грозна картина , която и на слушане звучи ужасно. Хармоници до безкрай на ниво -40db. Изходния импеданс на Плеъра ми е около 1500 Ома , входния на картата е 1МОм. Изходното ниво на плеъра е нисичко ... сигурно около 0,5В(ще го премеря за по-точно).

Направих няколко теста плеъ от изхода на картата , запис във входа на картата. И открих нещо доста неприятно.

Вариант 1. Изхода е на 90%, вохода е на 0. Тая Нула се води неутрално ниво. От нея надолу има още малко, но вече не влияе на сигнала. Сигнал -12db ... 1kHz синусоида. Измервам като резултат добре изглеждащ неизкривен сигнал с няколко хармоника под -90db границата. Шум някъде на -102db. До тук добре.

Вариант 2. Изхода е на 10%, входа е на 9(макс 10). Сигнал -12db ... 1kHz синусоида. Измервам някакъв ужасен силно изкривен сигнал, с 12-13 хармоника върху 1kHz с ниво -48дб , големичък пик на 50Hz с една камара хармоници на -54-60db. Ниво на шума -70db.

И при двата варианта съм гледал внимателно да няма клипинг. Нивото не е минавало -12db...

Какъв извод си направих аз? Предусилвателя на входовете не става за line-in сигнали.

Някакви други предположения?

PS. Забравих да се похваля, че на 5-тата минута я разглобих да я поразгледам. Има доста свободно място вътре. Всичко е на SMD. Две двуслойни платки. Някакви средна хубост понтенциометри и никакви електролити. Има само няколко за Фантом захранването за микрофони.Очевидно цялото изправяне на захранването е в адаптера-миниатюрна импулсна джажа с 1,5м кабел. Може би има някакви SMD капацитети , нямах време да я разгледам по-подробно. Ще има и снимки скоро.

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Вземи лепни един Rubycon MBZ на буксата за захранването, би трябвало да има подобрение

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    Нивото от CD-Player-a ми идва прекалено ниско за да се мери без усилване от картата. Като усиля от картата излиза една грозна картина , която и на слушане звучи ужасно. Хармоници до безкрай на ниво -40db. Изходния импеданс на Плеъра ми е около 1500 Ома , входния на картата е 1МОм. Изходното ниво на плеъра е нисичко ... сигурно около 0,5В(ще го премеря за по-точно).

Направих няколко теста плеъ от изхода на картата , запис във входа на картата. И открих нещо доста неприятно.
    . . . . . . . .
    Вариант 2. Изхода е на 10%, входа е на 9(макс 10). Сигнал -12db ... 1kHz синусоида. Измервам някакъв ужасен силно изкривен сигнал, с 12-13 хармоника върху 1kHz с ниво -48дб , големичък пик на 50Hz с една камара хармоници на -54-60db. Ниво на шума -70db.

И при двата варианта съм гледал внимателно да няма клипинг. Нивото не е минавало -12db...

Какъв извод си направих аз? Предусилвателя на входовете не става за line-in сигнали.

Някакви други предположения?
    Първо честито!
    Нивото от CD-Player е около 2 V max - не е ниско, другаде е причината. Запиши на един ROM 1kHz 0 dB, и тогава експериментирай.
    1 MoM е високо входно, шунтирай до самия вход с 47 -51кОм(паралелно на входа).
    Ако нещо не бъркаш с усилванията на картата, то нивото, ако е високо можеш да го свалиш с резистивен делител.

Благодаря Жоро!

Точно проблема ми е , че нивото идва ниско,а не високо.Така се налга ползването на предусилвателя на входа , който ако са правилни измерванията и впечатленията ми , криви зверски.

А нивото на CD-то ми не е 2V , но може би трябваше да кажа, че аналоговата му част е мое творение.

Иначе ще пробвам да го шунтирам както ти предлагаш. Може би ще помогне малко за напасване на импедансите.

Включвам се и аз в темата, защото живо меинтересува!!
    Аз също си търся читава външна звукова карта за измервания.
    Целта ми е да я ползвам с лаптоп за по-голяма мобилност.
    В общи линии достъпните неща са на М-аудио и ЕМУ. Като цяло предлаганите неща са на добро ниво. 0202 и 0404 на ЕМУ са по-скоро любителски. 300-400 лв предполагат продукт от непрофесионалния сегмент, но с по-високо качество на изпълнение.
    Eто и моите изисквания - сравнително опростена от екстри карта с много добра елементна база /нискошумящи пред-ове и читави ADC-DAC/; фантомно захранване; много добра линейност на АЧХ в диап. 20-20000 Хц и т.н.
    Това, което ми направи впечатление като модели:
    M-Audio Fast track Pro
    M-Audio FireWire Solo
    EMU Tracker Pre
    EMU 0202; 0404
    Проблема е, че идеално щастие няма - един модел има едни опции, друг - други, едната карта има фантомно, но се захранва през интерфейса, другия модел пък има външно захранване, но да речем няма фантомно. А аз бих искал картата ми да има и двете опции.
    Така, че продължавам да се чудя към какво да се насоча???
    Все пак би било интересно някой да сподели преки впечатления от някой от споменатите модели /освен Кръстака/.
    П.С. EMU Tracker Pre все още няма обявена цена за България и я няма налична Но имам чувството, че ще е добра.
    "Things should be described as simply as possible, but no simpler." A. Einstein

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53
    И аз май съм за E-MU Tracker Pre за вместо E-MU 0404 ако ще се мери с него. Имам предвид цената му от 324лв нова с ДДС.
    http://www.almar.bg/welcome/index.ph...mart&Itemid=23
    http://www.emu.com/products/product....Specifications
    Ако michev го устройва може да вземеме 2 бр. Може да има отстъпки. И аз искам вече да меря.

p.s. Сега видях, че си имат и 5% отстъпка до 15 януари.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53
    ... Измервам някакъв ужасен силно изкривен сигнал, с 12-13 хармоника върху 1kHz с ниво -48дб , големичък пик на 50Hz с една камара хармоници на -54-60db. Ниво на шума -70db.

Кръстак, докъде го докара с кривотиите? Оправили нивото на плеяра си?
    Питам дали си видял къде е проблема, че се каня да взимам E-MU Tracker Pre, който като хардуер е същия.

mvangel's Avatar
    Членува от
    Dec 2008
    Възраст
    42
    Малко офф топик, но попаднах от линковете на diyAudio int форум над доста препратки към сайта Zalph Audio.Човека прави много качествени референтни проекти и използва за измерването им следната постановка:

http://www.zaphaudio.com/setup.html

Creative Labs Audigy 2 ZS Platinum.
    Behringer ECM8000
    pre-amp is a Behringer EURORACK UB1202
    По бърза справка в комел софт,
    Creative Labs AUDIGY 2 ZS PLATINIUM $209.50 336.41 лв
    Creative Labs AUDIGY 4 PRO $263.50 423.12 лв
    "If there is a will, there is a way"

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    53
    Да, но тук говорим за външен интерфейс, включващ балансирани входове и изходи, микрофонни предусилватели, хардуерни врътки за нива, мобилност. А тук ни трябва десктоп система, отделен микр.предусилвател. При Е-МУ го имаме всичко в едно устройство. А и фантомно захранване. Така че, избора засега определено клони към него

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    36
    Някой случайно да е сравнявал такава карта спрямо добър CD player на звук как ще е т.е. дали ще е по-добър вариан за използване като източник за слушане на музика?

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени