Резултати 1 до 24 от 24

Тема: Измервания на ВГ - DBS C6504-8 и DBS-G4001-8

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28

Измервания на ВГ - DBS C6504-8 и DBS-G4001-8

Здравейте колеги !

От около година разполагам с Dayton Audio DATS V2 Computer Based Audio Component Test System, поръчана от parts-express.com.
    Принципно го използвам за собствени нужди, но имам страничка във фейсбук, където качвам всички измервания, които правя, било то на мой драйвери или на приятели и колеги. Работния екран:

Принципа на работа на устройството може да погледнете тук:

https://www.youtube.com/watch?v=PZiTJtLiYQg

Измерените днес драйвери бяха - DBS-G4001-8 и DBS C6504-8.

DBS-G4001:

DBS C6504-8:

НЕ претендирам за абсолютна вярност на данните, верни са толкова, доколкото са възможностите на уредчето. Калибрарано е адекватно. Знам че не е профи уред, а любителски, но поне е някакъв ориентир.

Линк към фейсбук страничката, където публикувам измервания:

https://www.facebook.com/groups/1288496577904935/
    Измервам безплатно реални T/S параметри с Dayton AudioDATS V2 !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Евалла Владо!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    И аз съм засичал доста несъответствия между заявените и реално измерените параметри на различни говорители.
    Ползвам Speaker Workshop със самоделна установка, затова не претендирам за абсолютна точност, но мисля че в общи линии е така.

Основните разминавания са в Fs, Qms, Qes, Vas. По-високи резонанс, механичен и електрически фактор и по-малък еквивалентен обем. След разработване се променят леко, но никога не са точно като декларираните, затова предпочитам да меря преди да смятам обеми и тип конструкция.

В това отношение, най-добре е да се ползват говорители без параметри . Там човек не е предубеден към резултатите, макар че пак може да има някакви предварителни очаквания предвид магнитна система, мембрана, окчаване и т.н.
    Subsonic

Конструктор на профи ОТ knockout11's Avatar
    Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    31
    В моя опит и практика с профи говорителите, то след подобаваща и задължителна разработка, то измерените от мен T/S параметри и тези дадени от производителя се разминават с максимум 10% и то на по-евтините серии профи говорители. Меря с Audiomatica CLIO 11.
    http://www.soundwavepro.audio "SoundWave" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

Цитат Публикувано от Vlado89 Покажи мнения
    Здравейте колеги !

От около година разполагам с Dayton Audio DATS V2 Computer Based Audio Component Test System, поръчана от parts-express.com.
    Принципно го използвам за собствени нужди, но имам страничка във фейсбук, където качвам всички измервания, които правя, било то на мой драйвери или на приятели и колеги. Работния екран:

Принципа на работа на устройството може да погледнете тук:

https://www.youtube.com/watch?v=PZiTJtLiYQg

Измерените днес драйвери бяха - DBS-G4001-8 и DBS C6504-8.

DBS-G4001:

DBS C6504-8:

НЕ претендирам за абсолютна вярност на данните, верни са толкова, доколкото са възможностите на уредчето. Калибрарано е адекватно. Знам че не е профи уред, а любителски, но поне е някакъв ориентир.

Линк към фейсбук страничката, където публикувам измервания:

https://www.facebook.com/groups/1288496577904935/
    Тези измервания не може да са реални,нещо не е наред в постановката.

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    Толкова са коректни, колкото уреда. Калибриран е и знам как се работи с него. Измерванията ги върша по учебник. Не си първия, не си и последния, който ще е отрича верността на данните. В фейсбук също получих няколко коментара и съобщения от типа " туй не е вярно", "не може да е така", "не се занимавай с глупости", "бъркаш сметките" и прочие...

Аз отделям от времето си за да предоставя някаква свършена работа с готов резултат БЕЗПЛАТНО в услуга на обществото, при което винаги има % от хора, винаги недоволни каквото и да правиш.

Потвърждавам думите на Краси (knockout11), че по-сериозните марки отговарят много близко до заявките си...Като скъпи, не винаги значи сериозни, както и обратното.

Ама разбира се, както кажеш, важното е да е безплатно.

http://www.lechpol.eu/sites/default/...et-c6504-8.pdf
    Това освен че е безплатно е и вярно

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    Те от една бройка до друга имат големи разлики, а ти мислиш, че тези написаните било то в нета или на етикета на кутията, ще са верни...и то за china made говорител за 10-15лв КРАЙНА потребителска цена...не е ли малко наивно ?! И ако погледнеш, че тези дадените от производителя, колко по-оптимистични и хубави са...ех мечти за 15лв...

А да дадеш един и същ обем за отворен и затворен обем, както е в pdf файла, е абсолютна глупост, да не споменавам че и площта на порта е абсолютен фейл...

Aко не ми вярваш, вземи един такъв говорител и много просто можеш да разбереш къде му е резонансната честота...и ще ти кажа, че без интервенции по трептящата система е много над 55hz, по-скоро между 70-80hz.

А да, мерената бройка е работила много време вече на сериозен напън, което би трябвало да доведе до още по-нисък FS, а то какво стана

Честно да си кажа и мен малко ме съмнява тази Fs на DBS-G4001..... 428 Hz не са ли нелогично високи за 4-инчов говорител ?
    А разработвани ли са говорителите, защото все пак китайците след като ще пускат такава голяма партида (предполага се при тази цена) може и да са си направили труда да ги разработят преди да ги измерят. Ако не са то се обезсмисля труда ти, понеже те ще работят с тези параметри само първите 2-3-5 дни интензивно слушане.
    Of all the things I`ve lost
    I miss my mind the most
    OZZY OZBOURNE

Моя грешка - то било среда в затворено шаси.
    Of all the things I`ve lost
    I miss my mind the most
    OZZY OZBOURNE

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    Средата е 4" в затворено шаси, т.е. в затворена камера. Говорителите са свирели вече около 6 месеца в колата и след това съм ги мерил. За жалост уреда го нямах, когато говорителите бяха още нови за да направя справка преди и сега.

Искрено ме съмнява да ги разработват, защото спомняйки си колко stiff бе трептилката на 6.5" и сега когато вече са работили известно време при сериозни нива...просто предположение.

Аз НЕ претендирам за абсолютна вярност. Но не може примерно драйверите на Hi-Vi и BMS да са почти 1:1 с много малки отклонения, а Ground Zero или китайски no name да дават такива много големи отклонения...значи не уреда е прост, нито метода ми на измерване...
    Редактирано от Vlado89; 15 November 2017 в 12:47.

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    31
    Владо (Vlado89) от чисто любопитство питам и ми е интересно, как точно става с измерването с твоя уред ? Какво се прави, каква е последователността ?
    А относмно измерванията на профи говорители, то при BMS нещата са 100% повтаряемост, с което малко фирми могат да се похвалят....при други производители отново на профи говорители съм срещал разминавания в рамките на 10тина % което е допустимо. Разработката е задължителна и то минимум 20 часова със синус 10-15Hz. За средночестотните и компресионните драйвери няма нужда от разработка.
    http://www.soundwavepro.audio "SoundWave" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    https://www.youtube.com/watch?v=PZiTJtLiYQg&t=3s

Това е старата v1 версия, при мен е v2, каква точно е разликата, не съм се вглъбявал, мисля че ще са дребни неща.

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Девиациите вероятно се дължат на по-твърди трептилки и по-слаб магнит. Феритът губи магнитните си свойства при Т под -40 и над 250 градуса по Целзий. Неодимовите магнити пък държат едва до 80 градуса, но могат да се охлаждат с течен азот без послествия.
    Subsonic

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Subsonic Покажи мнения
    Неодимовите магнити пък държат едва до 80 градуса, но могат да се охлаждат с течен азот без последствия.
    Неодимовите магнити които държат до 80 градуса отдавана са в историята за съвременните (про) говорители! Това бяха първите неодимови мотори от преди 10-15 години. Отдавана в (про аудиото) се ползват високо-термоустойчиви неодимови магнити които държат над 200 градуса по Целзий. Просто цената им е висока (поне за крайните потребители )

Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Vlado89 Покажи мнения
    Изгледах клипчето и имам някои забележки. Говорителя трябва да се мери във вертикално положение (мембраната да е перпендикулярна на пода) и далече от масата...трябва да е във въздуха. Така както е на масата, то самата маса прави екран и отделно му е запушена централната полюсна наставка ! Метода с добавената маса е по-неточен особено за малки размери говорители. Най-добре е да има тестови затворени обеми и чрез тях да се мери.
    Re (активното съпротивление) програмата ли си го мери не разбрах ? Ако е тя, то по-добре го мери с точен мултицет. Площта на мембраната ръчно ли я въвеждаш ? Ако я имаш дадена от производитвля е най-добре, ако не се изчислява като се мери диаметъра на последната с половината от гофрите....така пак не е много точно но е близко до реалния размер.
    Какво е нивото (във волтове) което отива към говорителя когато измерва импедансните криви ? Може ли да го регулираш ? Ако може го направи максимално високо.
    Също така има ли възможност измерването на импеданса да става по-бавно ? Самия sweep сигнал да да тече повече време ? Така измерването ще е по-точно. А най-добре, ако може sweep-a да върви на стъпки...така е най-точно измерването, но и най-бавно....примерно при мен на CLIO-то, измерване на импеданс на стъпки с най-висока резолюция, може да отнеме 10тина минути на крива. А ако е не стъпково с ниска резолюция, то измерването трае под 1 секунда както е на клипчето.

Цитат Публикувано от knockout11 Покажи мнения
    ...А най-добре, ако може sweep-a да върви на стъпки...така е най-точно измерването, но и най-бавно...
    При тоя вид измервателни системи, суипът винаги е на стъпки. Ако са достатъчно малки или се сменят бързо, не се усещат на слух.
    Редактирано от ittso; 15 November 2017 в 14:34.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    При метода с добавената маса...чисто практически... колкото по-голям диаметър има мембраната на говорителят, или по-остър конус, толкова по-голяма трябва да е добавената маса.
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Членува от
    Sep 2008
    Възраст
    28
    Изгледах клипчето и имам някои забележки. Говорителя трябва да се мери във вертикално положение (мембраната да е перпендикулярна на пода) и далече от масата...трябва да е във въздуха. Така както е на масата, то самата маса прави екран и отделно му е запушена централната полюсна наставка ! Метода с добавената маса е по-неточен особено за малки размери говорители. Най-добре е да има тестови затворени обеми и чрез тях да се мери.
    Re (активното съпротивление) програмата ли си го мери не разбрах ? Ако е тя, то по-добре го мери с точен мултицет. Площта на мембраната ръчно ли я въвеждаш ? Ако я имаш дадена от производитвля е най-добре, ако не се изчислява като се мери диаметъра на последната с половината от гофрите....така пак не е много точно но е близко до реалния размер.
    Какво е нивото (във волтове) което отива към говорителя когато измерва импедансните криви ? Може ли да го регулираш ? Ако може го направи максимално високо.
    Също така има ли възможност измерването на импеданса да става по-бавно ? Самия sweep сигнал да да тече повече време ? Така измерването ще е по-точно. А най-добре, ако може sweep-a да върви на стъпки...така е най-точно измерването, но и най-бавно....примерно при мен на CLIO-то, измерване на импеданс на стъпки с най-висока резолюция, може да отнеме 10тина минути на крива. А ако е не стъпково с ниска резолюция, то измерването трае под 1 секунда както е на клипчето.
    Говорителя си го меря във въздиха като е поставен между два стола или импровизирани поставки стабилно закрепени, така че да е перпендикулярно на пода и във въздуха без обструкции зад магнитната система.

Re го мери както програмата, така и аз ръчно си го меря с мултицет на Мастех. Досега не съм забелязъл да има сериозни разминавания.

Метода с добавената маса изчислява единствено mms-a и vas. Реално аз малки говорители почти не меря, защото уреда се ползва с повече car-audio насоченост, където интереса пада върху суб/мидбас, където влияението на обема и настройката са много по-големи от да речем на куполна среда или каквато и да е било висока. При последните в повечето случай поради естеството на car-audio-то, е ясно и лесно да се определят условията в които ще свири среда/висока, докато с мидбаса/суба не е така.

Площта на мембрана най-често ползвам данните на производителя, когато я няма, меря ръчно, наясно съм как се мери piston diameter в основния смисъл...
    https://www.avforums.com/threads/rel...those.1899701/

Програмата сама си казва, ако добавената маса е недостатъчна и е нужно да се добави допълнително. Ползвам сравнително точна кухненска везна, която мери добавената маса. Най-често използвам тежести за дъмбел (гири) поради почти идеалното разпределение на тежестта спрямо мембраната на ВГ.

Има опции за Volts per division и Time per division.

Не съм експерт с програмата и уредчето, а все още я разучавам, така че не мога да дам абсолютно всичко като инфо какво може и какво не. А и това не е профи техника, а любителска такава без претенции за супер точни резултати.

Все пак идеята ми бе просто да е ориентир при сътворяването на симулации с басбокс-а или winisd-то, особено пък когато ми домъкнат No Name драйвер или такъв без каквито и да е параметри.

Не че и бас бокса или която и да е друга програма за симулации са много точни...особено когато се гони як SPL в кар-аудиото, нещата въобще не могат така лесно да бъдат калкулирани...

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Съгласен съм с товите забележки, но дори да са нарушени повечето изброени условия, няма как това да повлияе на Force Factor-a например или на твърдостта на окачването. Изключение е ако магнитната система е вентилирана и при измерването се запушат отворите. Но всеки що-годе грамотен технически човек би трябвало да се сети, че не е редно.

За мерене с добавена тежест - мисля, че условието беше да се ползва поне 1/3 от масата на мембраната или промяната в Fs с добавената маса да е поне 10-15% за да е валидно измерването.

Speaker Workshop-a например мери с розов шум, не със суип. И пак се получават такива разлики между обявените и измерените параметри на повечето говорители.

Thiele-Small се водят small signal параметри. В профи аудиото по-често май се работи с Large signal параметри защото това до по-голяма степен се доближава до реалния режим на работа на говорителите в профи ОТ-тата. Казвам май защото признавам, че нямам опит в профи приложенията.
    Small Signal и Large Signal параметрите се различават като стойности. За домашно ползване small signal параметрите са достатъчно добри. Ако производителят е мерил Large Signal параметри е редно да го упомене, а не да ги публикува като small signal такива.

Съгласен съм, че трябва да се ползва дадения от производителя Sd, ако се прави сравнение между измерени и обявени параметри.

Re, измерено с мултицет да, но след като се извади вътрешното съпротивление на сондите и уреда.

И пак, не знаем как производителят мери своите параметри - избира 1 говорител от партида, избира 10 говорителя от партида и осреднява, или пък избира най-благоприятните измежду измрените екземпляри. Много често ми се е случвало като въведа публикувани от производител параметри в прозореца за добавяне нов драйвер на WinISD да ми казва, че някои от въведените параметри са грешни (според формулите за изчисление). Най-често става въпрос за закръгляне, но понякога има и умишлено завишаване, например на чувствителност, или занижаване на еквивалентен обем.

Също, не знаем дали производителят актуализира изследванията всеки път когато смени доставчика на трептилки, гофри и магнити, и дали доставчиците на трептилки, гофри и магнити уведомяват производителя всеки път когато сменят някои от своите доставчици, например на текстил, гума, неопрен или както там се казва суровината, феритен прах и т.н. По-вероятно не.

Да не забравяме и маркетинга.

Затова мисля, че е нормално да има девиации между реалните параметри на продукта и обявените. Просто е хубаво преди нов проект, драйверите да се разработят доколкото може, да се измерят и след това изчисленията за проекта да се напрвят наново ако има нужда.
    Subsonic

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    35
    Абсолютно съм съгласен с забележките на Краси по начина за измерване.А за Rdc или активното съпротивление бих казал от там почва всичко .Ако то не е коректно измерено то последващите измервания няма да са точни.Изчислителният софтуер и този измервателен го засягат грешки на съпротивлението до втори знак след десетичната запетая.Измерване с мултицет дори като отстраниш грешката на сондите е вярно само до първия знак след десетичната.Затова аз какво правя използвам мултицет като пусна постоянен ток 1,10 дори 100 мили ампера(за кратко) и меря пада на напрежение на самата намотка и изчислявам лесно какво е Rdc.Друго което бих добавил е мерене на конкретен екземпляр веднага след като е работил самият той на голяма мощност .А това което Краси е написал за по голямата сила на сигнала е абсолютно така .Мерения при 1mA ,10mA и повече измервателен ток при самото измерване дават доста различни резултати.Самите визатон преди години упоменаваха при каква стойност на тока са измервали като при малките говорителчета бе 1 при повечето бе 10 а при профи насочените екземпляри бе 50 милиампера като се настоява че тези параметри пак са мало сигнални.
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

Много напредничаво, ама защо не погледнеш това писание...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени