Резултати 1 до 13 от 13

Тема: Дайте идея за нов субуфер (diy)

Дайте идея за нов субуфер (diy)

Имам един diy субуфер с W130X (7л. обем с настройка на порта 38hz) по проект на визатон

В момента го слушам със запушен порт, тъй като не ми допада как звучи в "пълния си блясък".
    Чудя се дали вместо да се занимавам с опити за подобрение на звука с друга кутия, да не направя нов събуфер с малко по-голям говорител (и кутия), а сегашния говорител да ползвам за преносима "джангър кутия" (boombox), която мисля да направя след като завърша текущите проекти

Мисля че W130X ще свърши чудесна работа за boombox-a, тъй като е проектиран за работа в малък обем.
    Преди време имах ограничение за размера на субуфера и затова се спрях на този говорител.
    Тъй като размера вече не е фактор, си мисля че ще е по-разумно вместо да търся подходящ басов говорител за boombox-a, да ползвам този който имам и да мина на нов субуфер за дома.
    Чудя се дали субуфер с Visaton W 200 S или W 250 S ще е по-добре в сравнение със сегашния вариант.

Усилвателя е 2.1 с LM1875
    Системата се ползва предимно за фоново слушане.
    Желанието ми е да постигна максимално артикулиран и качествен бас от субуфера от към 40hz до към 100-130hz.
    Разбира се, доколкото позволява бюджета за говорител - 100-150лв
    В момента сателитите са с 3" широколентови говорители.
    За в бъдеще мисля да ги сменя с 5-8 инчови, пак широколентови и тогава "ъпгрейда" на субуфера ще си е необходим.

Приемам предложения и насоки

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Visaton W 200 S в 30L с басрефлекс ф63 и дължина 110мм според сайта на производителя http://www.visaton.com/en/chassis_zu...n/w200s_8.html трябва да ти даде 39Hz отдолу. Над резонансната честота си, което е в плюс. За да го използваш пълноценно ще е добре да предвидиш 100W и нагоре усилвател.

W 250 S в 70L с два басрефлекса ф70 и дължина 147мм според сайта на производителя http://www.visaton.com/en/chassis_zu...n/w250s_8.html трябва да ти даде 39Hz отдолу. Също е над резонансната честота си, което е в плюс. За да го използваш пълноценно ще е добре да предвидиш 150W и нагоре усилвател.

Тук изниква въпросът от какво имаш нужда. Колко е голямо помещението и на какви нива ще слушаш. Съседите също са фактор. И в двата случая ще ти трябва по-сериозен усилвател.

За двата говорителя има пълни данни и можеш да си проектираш собствена конструкция, стига да знаеш какво търсиш. За стая 4х4м и неекстремални нива малкият говорител ще е достатъчен.

Относно джангър кутията - не я мъчи под 100 херца. Ще гълта много ток, а ако я слушаш на открито мощността на ниските честоти няма да се усети. Ако сравняваш с бъдещия субуфер направо ще бледнее.

Изчакай!

И вместо да хвърляш така напосоки разни числа, си помисли какви нужди имаш
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Бе аз си чакам, ако беше някой друг досега да беше сменил няколко субуфера и усилватели

Наясно съм че усилвателя е слабичък, а и ниските не са силната страна на тоя чип, така че вероятно и малкия говорител е леко "недоклатен" и би звучал по-добре с по-адекватен усилвател.

Тествах bose acoustimass с два пет инчови (колкото моя) и звучи доста по-линейно. Може би малко по-бумтящо и меко, но определено е по-добре.
    Моя субуфер просто не "пълни" толкова, звучи по-тънко.
    С отворен порт слиза по-ниско от Bose-то, но се усещат повече вибрации в най-ниските, което не е особено приятно.

А относно boombox-a, предполагам че ще най-добре да тествам, преди да взимам окончателни решения за говорители и обеми.
    Идеята ми е да се захранва и от 220V и от външна батерия при нужда.
    За моемнта не мисля да вграждам батерия, ще се ползва повече включено в контакта и ще се слуша и на закрито, където субуфера все пак има някакъв шанс.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Давам ти 65% цената на нов говорител за Визатона. Продаваш ми го, и си купуваш истински после. Примерно ГФ200, или СБакусттик. Не прави 100 проекта, един като хората е много по-сладко. Бумбокс искам от много време, но на пазара има готови решения всякакви и ако не е спортна злоба, няма смисъл!

Мога да ти дам телефон и да ти донеса у вас да чуеш суба от подписа с W200S
    Редактирано от Vankata_84; 31 October 2017 в 13:10.
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Не знам тоя усилвател как ще се справи с GF200 или с някой друг "истински" говорител и дали изобщо си струва в случая.

Естествено, резултата може да се разбере само с проба.
    За момента не мисля да продавам w130x, а по-скоро да експериментирам като ми остане време (незнайно кога )

Ако някой ден имаш път насам, може да вземеш за проба твоя суб с W200S.

Съгласен съм, че има голям избор на всякакви преносими джаджи, но хубавите си струват пари, които бих предпочел да инвестирам в по смислена аудио техника.
    Предпочитам да вкарам чаркалаците с които разполагам, да взема едно RPi ZeroW за 10$ (dac имам) и да видя какво ще се получи

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Ако си вързал намотките последователно, пробвай в паралел, и обратно.

Пробвай и само с една намотка, а на другата можеш да експериемнтираш с отворена верига и с няколко различни стойности съпротивления.

Малко експерименти няма да навредят.
    Subsonic

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения

Тествах bose acoustimass с два пет инчови (колкото моя) и звучи доста по-линейно. Може би малко по-бумтящо и меко, но определено е по-добре.
    Моя субуфер просто не "пълни" толкова, звучи по-тънко.
    С отворен порт слиза по-ниско от Bose-то, но се усещат повече вибрации в най-ниските, което не е особено приятно.
    Bose-то е далеч от линеен суб. Той е направен да звучи авторитетно, но реално не слиза кой знае колко ниско. Особеното при него е, че основната работа се извършва от въздуха в портовете - по спомен представлява 8-ми ред бандпас. Всички бандпас суб-ове звучат авторитетно, но характерното за тях, че "пеят" само една нота. http://www.whatsinside.info/bose-aco...i-transparent/

W130X e говорителче с площ на мебраната по-малко от 100см2 - колкото половин осмичка. А за добро присъствие в ниските, ти трябва или голяма площ на мембраната, или помощ от въздуха - както е при Bose.

38 hz ми се струва нереално ниска настройка за такъв малък говорител. Така, на прима виста, 50-60 Hz e По-реална настройка на порта и в крайна сметка можеш да получиш по-пълнокръвно звучене. Освен всичко - говорителят има доста ниска чувствителност - 78 dB/W/m
    Редактирано от Subsonic; 31 October 2017 в 22:31.
    Subsonic

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Бандпасът има много кусури, ама като го пуснах усетих, че в стаята има голямо животно. Стигнал съм до извода, че с малки говорители няма смисъл да се прави субуфер. Осмица е най-бедняшкия вариант. После се отива на две озмици изобарик за по-малки размери. След това са големите.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    33
    Мъча W130X в колата и за сега просто нищо не мога да се похваля. Свири нещо ама е далеч от уважително. Аз замествам ОЕМ Ауди суб като от него ползвам кутията. За стая това може да стане само на много по-висока настройка.
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Отдавна се каня да тествам как ще звучи при различно свързване на намотките, но "проблема" е че трябва да разпоя "моста" и да си купя малко кабелни обувки
    Относно Bose-то, честно казано не ми хареса като звук, но поне се чуваха повече неща в баса с еднаква сила и затова реших че е по-линеен.
    При суба с w130x като че ли има "дупки" и то не съвсем в долния край.
    Мислех че основно помещението е виновно, но с Bose-то картинката се оказа е по-различна

Здравей, може да погледнеш моя бюджетен суб от тази тема:
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...M8N-%D0%B8-B3S
    Цената на говорителя е на долната граница за твоя бюджет, така ще имаш малко повече пари за дървения и изработка. Ако имаш място и ти харесва мога да ти пратя чертеж и да го повториш. Според симулация ще имаш 0дб на 37хз, но реално в моята стая с повдигането имам сигурно около 33-34хз 0дб( да не кажа, че повдигането на тези честоти на ухо го определям поне +5/6дб). Чуваемо слиза до към 29-30хз, вече под тези честоти няма никой
    The Real Sound is Horn Subwoofer !!!

Благодаря за предложението!
    Междувременно по препоръка се сдобих с един 8" Logitech W200OF120-02F (май е Tang Band W8-670Q) и мисля да повторя кутията на Z-2300.
    Иначе идеята за TL субуфера ми изглежда доста примамлива

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени