Страница 3 от 340 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 13 28 53 103 ... ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 8476

Тема: Касетни Декове

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Bis
    Цитат Публикувано от Димитър Димитров
    И още един въпрос от мен (дано на този поне някой да отговори ).На някои дек-ове има едно копче с функция "timer": rec/play.За какво служи този "timer".Странно ми е малко понеже не виждам никакъв брояч на този часовник като нямам и дисплей на дек-а.
    Да, затова си има външни такива таймери, които прекъсват обикновенно захранването. Ако е в режим PLAY например, сутринта в 8.00 може да те събуди с любимата ти песен. На същия принцип, може да тръгне за записва в уречен час ако е на режим REC. На OFF правилата не важат.
    Да, да наистина имаше такива таймери. Виждал съм, но не съм зацепвал за комбинацията им с дек или плеър.Мерси много, че ме светна по въпроса!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64

Re: 3 архаични модела декове Akai, Pioneer и Philips

Цитат Публикувано от welder
    ...
    2) Akai CS-F9 - сив, логическо упралвение, еднокасетъчен, добро състояние, отличен звук, чисто нова сменена японска глава, с Dolby B, леки забележки по външния вид, ремък за смяна /зимата го слушах доста и по едно време започна да влачи, най-вероятно големият ремък на маховика на тон-оста е сдал, оригинален е ... т. е. на 30 г./;
    Понеже темата не е "купувам, продавам", ще си позволя да задам няколко технически въпроса, на които се надявам да получа отговори, ако има добра воля за това.
    След смяната на главата (японска, но не се казва дали е оригинална):
    - възпроизвеждането калибрирано ли е по стандартен магнитен поток, или не (тест лента)?
    -Настроена ли е главата Механически, съгласно изискванията на производителя, за съответствие по височина, азимут, наклон...
    -Настроен ли е канала за възпроизвеждане, пак съгласно изискванията на производителя, по ниво и корекции ?
    -Настроен ли е канала за запис, пак съгласно изискванията на производителя, по подмагнитване, корекции, ниво на запис?
    -Може ли да се покаже честотната характеристика на съвместения канал запис-възпроизвеждане? За отделните видове и типове ленти.
    -Ако е настройван режима на главата, по какво е оптимизиран - честотна характеристика, съотношение сигнал/шум, или клирфактор/THD/изкривявания?
    -Проверен ли е компандера за правилна работа (ниво, компресия ...). Едно семейство честотни характеристики при различни нива би показало доколко е вярна работата, и дали няма грешки при процеса запис/възпроизвеждане.
    И накрая нещо, което трябваше да е в началото. За кои типове и модели касети е калибриран дека?

Надявам се да не предизвиквам субективни спорове по темата. Или поне да бъдат технически и обективни.
    Благодаря за вниманието.
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

RE: smak -> Akai CS-F9

На главата пише BT62 Japan. Азимутът, както и честотните корекции са правени по тестова лента на Philips! Декът има ключ за промяна на подмагнитването за метални, хромни и нормални касети. Регулировката на нивото на запис е само ръчно - чрез потенциометър.

PS: Нямам претенции за дълбоки инженерни познания по Hi-Fi касетни декове, не ги конструирам и изчислявам, нито пък гоня някакви баснословни цени на обявените артикули. Просто споделям това, което знам. Надявам се да е все пак от някаква полза за някои от читателите!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Отговорът е смислен и това очаквах да чуя. Когато цената е определяща, подходът е ясен.
    Съвсем по друг начин стои въпросът за постигане на качество и "отличен звук", нали?
    Тъй като идеята на темата е за касетни декове, добре би било да се изяснят някои въпроси на форумниците, които не са наясно с магнитния запис.
    Надявам се, че задаването на въпросите ще породи желание да се попрочете малко повечко за касетните и ролкови машини, ако не за друго, то поне да се разбере за какво се отнасят .

Що се отнася до търговския момент, по E-bay могат да се срещнат едни и същи модели апаратура, които в зависимост от действителното си състояние могат да се различават до 5-10 пъти. С други думи, апаратура покриваща оригиналните параметри се купува за различни пари от такива, които не са в добро състояние.
    У нас нещата са доста по-различни, но това е друга тема.
    Приятен ден!
    "...Това не е моят народ. Моят народ се би на Шипка. Моят народ прави Велчова завера и вдига Априлско въстание. Моя народ е...а майката на турците при Одрин през 1912 г. Това е моят народ. Този, сегашният, това не е моя народ", каза още Радко Дишлиев.

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Ако някой има нужда от схеми на ролкови магнетофони, имам доста. Нека драсне едно ЛС за линк. Намират се на сървърче в моя комп и това е причината да не давам линка в публичното пространство, че ще дойде момент в който няма да мога да си ползвам компа

Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    http://www.analogaudio.narod.ru/handbook/jvc.htm - малко сбита информация за декове Да се похваля че се сдобих със JVC DD-V7 Хареса ми още на пръв поглед и реших че е за мене Ето още малко информация - http://www.vintagecassette.com/JVC/DD-V7

Имам и Kenwood KX-40, липсват му два-три транзистора и не мога да го подкарам...

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от Milen_Haskovo
    http://www.analogaudio.narod.ru/handbook/jvc.htm - малко сбита информация за декове Да се похваля че се сдобих със JVC DD-V7 Хареса ми още на пръв поглед и реших че е за мене Ето още малко информация - http://www.vintagecassette.com/JVC/DD-V7

Имам и Kenwood KX-40, липсват му два-три транзистора и не мога да го подкарам...
    Да ти е честита новата придобивка!Мен честно казано това JVC не ме кефи много като дизайн, но ме заинтригува това, че има 2 изтриващи глави.Как се предсравя като запис и като възпроизвеждане, Милене ?

Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    Все още не е при мене, като си ида в Хасково ще го видя. Трябва и ремонт да му се направи че не щяло да оперира с касетата...

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    Често страдат от разхлабени ремъци.Този дек е по-стар от мен! Стига да не е пипан само от някой "баш майстрор".

Засега "флагман" в системата ми е Yamaha KX-800. По принцип търсех KX-800U, който има и dbx, но не успях да се "класирам". Ето го красавеца:

А ТУК има малко инфо за модела. Свири добре и се справя чудесно със записи. Като недостатък мога да посоча непрецизната калибровка на BIAS-а (заради едностепенната индикация) и липсата на пикове на нивото на флуорисцентните индикатори. Нямам и дистанционно, поради което губя голяма част от програмируемите функции

Този месец водих преговори за Yamaha K-1020, но продавачът излезе некоректен. Иначе имам и Denon DRM-700 - нелоша машина с хубав звук.

Има при Ларк един сребърен K-1020. Много хубави машини...

Аз лично вбъдеще искам да си взема Kenwood KX-2060, KX-1100... Последния го продаваха преди време, но много му искаха тогава. Първият наскоро също се мерна, само че не разполагах със сумата...

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят; всъщност, те го правят." — Бъртранд Ръсел

rs-b965

аз съм с този и един rs-az7
    http://www.vintagecassette.com/srv/images/60251/
    имам и по слаби модели но тях няма да ги споменавам доволен съм от машинките навремето си струваха доста парици, не смятям че са кой знае какво но входните им групи са като на накамичи -с мосфетчета

965 и 905 на Тechnics имах От тях ми остана колекцията с касети на dbx Хубави машинки

дбх него уважавам много "диша" иначе си е иновация над 100децибела динамичен обхват долби "ес" също не ми хареса имах двоен дек с него още по убива високите а всъщтност идеята е да се стреми да ги запази !

dbx ползвах само за метални и рядко за хромни касети. Основен недостатък за мен беше, че записите не можех да слушам в колата примерно или при приятели

koceto_sh, не е редно да бъдат убивани високите с Dolby. Възможно е да е била разстроена системата или да не са били задавани точни калибровки за подмагнитването и чувствителността. Ако всичко е коректно, не би трябвало да има разлика с оригинала. Ако декът е нямал такава възможност за калибровка, то това иде просто от разликата в лентите.

В други западни форуми често съм чел как някои губят високи с използването на Dolby и компенсират с намаляване на bias-а, което е дефектен сценарий.

Е, dbx може да диша понякога, но ако е комбинирана с един хубав ролков магнетофон, CD-тата отиват в задния двор наказани.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят; всъщност, те го правят." — Бъртранд Ръсел

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    ^
    В истинските студиа калибрирането на многоканалните и мастер магнетофони се извърша минимум два пъти на ден. При всяка смяна на лента, дори от един същи batch, също.
    Калибрирането на системи с Dolby, TELCOM и dbx е много важно, защото тяхната работа е реперирана по нивото на сигнала, а то зависи от много условия, дори и от фазата на сигнала, особено в стерео. Едно малко отместване на референтното ниво обърква работата на цялата система за шумоподтискане. Затова те се калибрират накрая, след калибрацията на записващия и възпроизвеждащ канал. Ако по една или друга причина има разлики/несъответсвия, то работата на шумоподтискащите системи не е коректна, и съответно има повдигане/затихване на честоти, "дишане" и т.н. Т.е. проблемът не е в системите, а в конкретното им състояние.
    Поддържането на касетен дек в правилно състояние не е просто и евтино. Когато някой вземе дек втора ръка за 30-60 лв, никой не очаква да даде 100лв и нагоре за настройка и калибрация. А и ако самия модел не позволява детайлна калибрация, грешките посочени по-горе са неотменима част от работата му. Но това е логично, нали?
    Как беше приказката "Имаш крава, пиеш мляко..."

добре де просто касетка записана на долби "Ц" не звучи еднакво на всеки дек и да не говорим за разликата в оборотите при различните декове което зависи и от времето разбира се и найстина е голяма играчка да се калибрира дек но е адски наложително за да сме в час

Което доказва горенаписаното, че почти всеки дек е разстроен

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от koceto_sh
    добре де просто касетка записана на долби "Ц" не звучи еднакво на всеки дек и да не говорим за разликата в оборотите при различните декове което зависи и от времето разбира се и найстина е голяма играчка да се калибрира дек но е адски наложително за да сме в час
    Ами Смак го обясни много добре.За да работи една шмопотискаща с-ма добре трябва реперните нива и ачх да са заковани.Малка разлика от веднага ще ти даде друго ачх и ще влоши работата на с-мата.
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

каква апаратура овен слух ми е нужна за да настроя долбитата защото найстина мисля че ми е нужно на няколко от дековете ми плс хелп !

Най-вероятно е така изработено, че не подлежи на настройка, първо намери схемата.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    64
    Ами Смак го обясни много добре.За да работи една шмопотискаща с-ма добре трябва реперните нива и ачх да са заковани.Малка разлика от веднага ще ти даде друго ачх и ще влоши работата на с-мата.
    Тези условия не могат да бъдат изпълнени. По една много проста причина. Стандартните магнитни потоци при различните фирми са различни. Това ще рече, че правилно отрегулирани декове на различни фирми, не записват със едно и също магнитно ниво. Всяка фирма си избира според нея кое ще бъде по-добро. Естествено има стандарти, но те се спазват само за професионалните/висококачествените изделия. Това важи с особена сила при ролковите магнетофони. Там един и същи модел може да се калибрира по различен начин, не само като ниво, но и като корекции. Например Revox PR99 излиза фабрично по CCIR или NAB, съобразен с пазара за който е предназначен и целта на употребата. По-старите Revox A77 например имат избор на два типа възпроизвеждане - IEC и NAB, като записа е само по NAB. Направено е с цел да се възпроизвеждат не само домашно-студийни записи, но и професинално-студийни такива.
    Разликите в стандартните магнитни потоци естествено резултират в различни нива на възпроизвеждане, съответно на различно Dolby нивo. Например на Revox B710 mkII , 0dB на peak level meter съответства на поток от 200nWb/m. На Sony, AKAI, Nakamichi се различават, къде повече, къде по-малко. Но техните са си стандартни и оптимални за тях, което значи, че ако се прекалибрират за друго ниво, може вече да нямат обявените параметри.
    Един ярък пример в професионалните записващи устройства е NAGRA-KUDELSKI, магнетофони със световна слава, едни от най-добрите в света. Те не работят със стандартен магнитен поток, нито със стандартни корекции. Но пък имат на 38cm/s, 70 и повече dB S/N без никакви допълнителни системи за шумопонижение.

Има още подводни камъни. Голямото разнообразие на касети не позволява да се прави еталонна калибрация. Защото всеки вид има различни качества и изисквания. Като пример ще спомена TDK D, AD и AD-X. Въпреки че се водят IECI ( железно-окисни) имат огромни реазлики в много от параметрите си. Не може да се извлече максимум за всичките с една калибрация. Това, че се поставят ръчни регулатори на подмагнитването (BIAS) само замазва нещата, защото нито е достатъчно, нито може да се прецени правилната му употреба.
    Това е решение за евтини модели. Сериозните машини имат един куп сервизни настройки отделни за всеки вид (IEC I,IEC II,IEC III, IEC IV), не само подмагнитване.
    Дори само за него отделните ленти изискват различни нива - за пример изискванията на Revox B77, за различни ленти:

Общо взето разлики до 4,5...5dB. При касетите, разликите освен че имат по-голям толеранс, са и по-съществени, поради малката дебелина на магнитния слой и малката ширина на пътечките. Да не забравяме и различните дебелини - C46,C60,C90,C120, което също внася допълнителни изисквания за отделни калибрации.
    И така, с две думи - Работи се само с един тип, вид, дебелина на лентите и се калибрира дека за тях.
    Това важи за качествени машини. За останалите каквото и да се сложи, все тая...

[color=blue]За тези, които не знаят:
    Стандартен магнитен поток = стандартен остатъчен магнитен поток( след намагнитване) на лентата.
    B77, A77, PR99 - са ролкови магнетофони
    B710mkII е касетен дек
    IEC=International Electrotechnic Commission
    Стандарти за видове ленти(за касетни декове)
    IEC I - Fe2O3
    IEC II - CrO2
    IEC III - FeCr
    IEC IV - Metal
    [/color]

Много хубав пост! Пишейки предния си, мислех точно за някои от тези неща. Всъщност, изключително е интересно да се запознае човек с това, дори и в интернет има подробна информация, ако някой има нужда ("deck calibration"), както и книги в електронен вид.
    Наистина, само регулирането на подмагнитването, както предлагат повечето потребителски декове, е част от картинката и не е достатъчен параметър нито за оптимална калибровка за запис, нито за оптимална работа на шумоподтискащата система, но пък и нали целта им на по-достъпни модели е именно такава. А само слуховата настройка на bias е субективна и според мен недостатъчна - зависи при какво звуково ниво се прави, с какви монитори, с какви уши и с каква музика (класическа и електронна най-вероятно ще доведат до разлики), та ако декът няма вграден тестов осцилатор, мисля, че е по-добре да се ползват външни тестови тонове. По-подробни калибровки предлагат малко касетни декове - само най-високите модели, като примерно Luxman K-04.

Не се заблуждавайте, нищо не може да се настрои, дори да има вграден генератор, ако нямаш осцилоскоп и сервизна документация.
    Нали може "чистачките" вече да не показват вярно

Страница 3 от 340 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 13 28 53 103 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени