Страница 26 от 345 ПърваПърва ... 16 22 23 24 25 26 27 28 29 30 36 51 76 126 ... ПоследнаПоследна
Резултати 626 до 650 от 8611

Тема: Касетни Декове

проблема е визуален даже младежа е пуснал обавя в далаверата със снимка

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

И аз да попитам нещо. Понеже обурудвах един приятел с дек (аз понеже не разбирам от декове всмисъл слушам винил и ЦДта, а пък въпросния приятел притежава богата колекция от оригинални касети викам грехота е да нямаш дек, взимаме ти) Та, така дека е Kenwood KX4520 в перфектно работещо състояние, обаче прочетох малко и разбрах че с прослушването около 10-20ч. понеже се получава индукция около главата тя се магнетизира.Как се извършва т.нар. процедура размагнетизиране, а и не мога да разбера дали дека има такава с-ма, чувал съм за Nakamichi и Aiwa че някои имали.И още нещо как да почистваме главата след време?Ще бъда благодарен на декаджийте корифеи които помогнат с отговори на въпросите ми Пък току-виж и аз да си взема дек въпреки че нямам нито една касета, но пък половинката има колекция от всички албуми на любимата и група Нирвана, така че може

Бог е добър!

avalon's Avatar
    Членува от
    Jul 2009
    Възраст
    47
    Не е необходимо да демагнетизирате главите, не го мислете. По-важно е да се почистват, както и останалите части, влизащи в контакт с лентата като тонролки и тоноси. Времето между две почиствания зависи от това какви касети се пускат - ако са добре запазени и чисти, може през по-дълъг период от порядъка на 30-50 часа. Все пак визуалният контрол си е най-меродавен. За почистване най-леснодостъпното средство е етилов спирт 95% от аптеката. Има и по-чист от порядъка на 99,7-99,9 %, но по-трудно се намира. Остава още памук (по-добър за чистене е изкуственият, ако се намери - на вид е лъскав и "хрущи" при стискане) и една дървена чиста пръчица, на която се намотава малко памук на върха след потапяне в спирта, за да не се хлъзга. Клечките за чистене на уши не са подходящи, макар че са готово намотани, защото са късички и са меки, огъват се лесно. Необходим е известен неголям натиск, за да се чисти. Задължително се ползва фенерче за осветяване и контрол на операцията да не остане памук нещо, ако го хване тонос примерно. Друга още по-добра почистваща течност е изопропиловият спирт, ако се намери, но той се изпарява много бързо и това е малко неудобно.
    Decks:Aiwa AD-F850,AD-F220; Sony TC-KE 400S,TC-WE 435,TC-K470;Technics RS-BX727;Onkyo TA-2230;Marantz SD-45 II;Yamaha KX-393; JVC TD-X331; Denon DRM-740;Turn.:Technics SL-BD20;CD:Sony CDP-XB720 QS,CDP-XE220; Rec.:Sony STR-DE197; Sp.:TANNOY Mercury mX3

Цитат Публикувано от avalon
    Не е необходимо да демагнетизирате главите, не го мислете. По-важно е да се почистват, както и останалите части, влизащи в контакт с лентата като тонролки и тоноси. Времето между две почиствания зависи от това какви касети се пускат - ако са добре запазени и чисти, може през по-дълъг период от порядъка на 30-50 часа. Все пак визуалният контрол си е най-меродавен. За почистване най-леснодостъпното средство е етилов спирт 95% от аптеката. Има и по-чист от порядъка на 99,7-99,9 %, но по-трудно се намира. Остава още памук (по-добър за чистене е изкуственият, ако се намери - на вид е лъскав и "хрущи" при стискане) и една дървена чиста пръчица, на която се намотава малко памук на върха след потапяне в спирта, за да не се хлъзга. Клечките за чистене на уши не са подходящи, макар че са готово намотани, защото са късички и са меки, огъват се лесно. Необходим е известен неголям натиск, за да се чисти. Задължително се ползва фенерче за осветяване и контрол на операцията да не остане памук нещо, ако го хване тонос примерно. Друга още по-добра почистваща течност е изопропиловият спирт, ако се намери, но той се изпарява много бързо и това е малко неудобно.
    Благодаря, жив и здрав да сте

Бог е добър!

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    nilro, тук виждам такъв дек при Йонко: http://audio-bg.org/ver3/category.php?id_category=5
    Машината предполагам като механика не е зле. Не знам какви са точно главите, но ти ако искаш сподели. С две тоноси и ролки е, което е добре. На мен лично не ми харесва автомаичния bias и липсата на "rec level". Дисплеят не е зле изглежда удобен за работа. Важното е все пак като звук да се харесва на собственика. До тук съм напълно съгласен с всичко казано от avalon от предишното му мнение. Действам по сходен начин с моя дек. Хигиената е от голямо значение. Малко разяснение как да го почиствате. Главите е добре да са в положение "play"- вдигнати. Така са по-достъпни. Тонролките се почистват както и тоносите в положение "play", за да могат да се въртят и почистването да става бързо и равномерно. Гледайте да няма власинки от памук и като го намотавате на клечка да няма празно място и да нараните главите! Аз лично ползвам клечки за уши, но с добре навит и фиксиран памук. За почистването на механизма и главите в един дек според мен вършат чудесна работа, въпреки че се огъват при по-силен натиск. Все пак това е нежна техника и не се налагат такива напъни.

Цитат Публикувано от Димитър Димитров
    nilro, тук виждам такъв дек при Йонко: http://audio-bg.org/ver3/category.php?id_category=5
    Машината предполагам като механика не е зле. Не знам какви са точно главите, но ти ако искаш сподели. С две тоноси и ролки е, което е добре. На мен лично не ми харесва автомаичния bias и липсата на "rec level". Дисплеят не е зле изглежда удобен за работа. Важното е все пак като звук да се харесва на собственика. До тук съм напълно съгласен с всичко казано от avalon от предишното му мнение. Действам по сходен начин с моя дек. Хигиената е от голямо значение. Малко разяснение как да го почиствате. Главите е добре да са в положение "play"- вдигнати. Така са по-достъпни. Тонролките се почистват както и тоносите в положение "play", за да могат да се въртят и почистването да става бързо и равномерно. Гледайте да няма власинки от памук и като го намотавате на клечка да няма празно място и да нараните главите! Аз лично ползвам клечки за уши, но с добре навит и фиксиран памук. За почистването на механизма и главите в един дек според мен вършат чудесна работа, въпреки че се огъват при по-силен натиск. Все пак това е нежна техника и не се налагат такива напъни.
    Да от Йонко е. Значи собственика не го бърка че няма ръчни калибровки, той записи няма да прави, всичките му касети са матрични така ако мога да се изразя, така че по-добре че е с ауто биас.А рек левел си има машината виж пак снимката.За главите не знам човек. Като звук на мен ми хареса, също и изработката на компонента.Мерси и на теб за инфото, всичко добро

Бог е добър!

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Този големия тример-потенциометър върши ролята на ограничител на входния сигнал. Няма нищо общо с "rec level" тример-потенциометъра, който служи за регулиране на нивото на запис на записващите усилватели. В случая щом няма да се записва това не е никакъв проблем. Инак дека изглежда много, много запазен, а и си е японска техника от онуй време. Със здраве да си го ползва новия притежател!

Цитат Публикувано от Димитър Димитров
    Този големия тример-потенциометър върши ролята на ограничител на входния сигнал. Няма нищо общо с "rec level" тример-потенциометъра, който служи за регулиране на нивото на запис на записващите усилватели. В случая щом няма да се записва това не е никакъв проблем. Инак дека изглежда много, много запазен, а и си е японска техника от онуй време. Със здраве да си го ползва новия притежател!
    Мерси, мерси то момчето много се радва че отново ще съживи старите ленти и то на качествена техника.

Бог е добър!

Членува от
    Apr 2008
    ХОП - Проблемче! Моят дек - SONY k815s се поиздъни... Не го бях пускал 1 месец, тъй като не бях в града. До тогава всичко беше ОК. А сега - пускам касетата и той ми излиза с гадните номера на едновремешните касетофони, които продаваха на пазара със прецакване на лентата. Значи пускам касетката - първата 1 секунда записът е прекрасен, после изведнъж звукът става ужасен - нивото пада, високите и ниските също, демек изчезват всички детайли от записа. Като изкарам касетката се вижда, че лентата е прецаката от единия край... Е това не съм си и помислял че може да стане, още повече пък ейтака от нищото... ПОМООООЩ!!!!
    грамофони: SONY PS-X50; DUAL 1229 и 721; HITACHI HT-354
    дози: GOLDRING 1042; AT95 Paratrtace; SHURE V-15 III/M91ED/M75ED; ORTOFON M20E; STANTON 500 E MK3 и др...
    усилватели: HITACHI HA-5300; WEGA 3220; SONY TA-F55; PROTON D540;
    кас. декове: KENWOOD KX-1100HX; DENON DR-M2; HARMAN/KARDON CD91C; DUAL C830
    ОТ: TANNOY Mercury S; MISSION 761 и 3020 INFINITY RS-2001;

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Само на тази касета ли го прави или и на други? Преди на тази касета правише ли го този ефект? Най-вероятно двойното водене е виновника, което е срещан проблем (дори и при мен ТС-К790ES мачка две от лентите). Всичко си зависи и до някъде от прецизността на изработката на капаците на касетата. Ако лентата се подава с неточност там, най често левия водач създава допълнително напрежение, в следствие на което лентата се измества от лявата тон ос и така се избутва нагоре или надолу и се намачква. В случая виновника може би е самата касета ако проблема е само с нея.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Свали капачката и гледай какво точно става
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

avalon's Avatar
    Членува от
    Jul 2009
    Възраст
    47
    Това е един от недостатъците на касетната техника... Касетата в началото ли беше, когато това се случи? Каква е касетата? Тонролките излъскали ли са се от работа? Интересното е, че при дековете Aiwa, модели AD-F800/810/850 (с две тоноси са) това никога не се е получавало. При тях, когато тонролките се излъскат, в един момент лентата в касетата просто спира на място - тоносите буксуват, но лентата не се поврежда. Може да дадеш снимка на гнездото за касетата на твоя дек да видим в какво състояние са тонролките.
    Decks:Aiwa AD-F850,AD-F220; Sony TC-KE 400S,TC-WE 435,TC-K470;Technics RS-BX727;Onkyo TA-2230;Marantz SD-45 II;Yamaha KX-393; JVC TD-X331; Denon DRM-740;Turn.:Technics SL-BD20;CD:Sony CDP-XB720 QS,CDP-XE220; Rec.:Sony STR-DE197; Sp.:TANNOY Mercury mX3

Членува от
    Apr 2008
    Много интересно. Повече от половината ми касети са RECORD II на BASF. Такава е и тази, с която стана проблема. Пуснах 3-4 други марки - няма такъв проблем. Ама всичките ми BASF касети са записвани на този същия дек и никога досега не е имало проблем... В началото на касетата се случва това и малко след началото. Превъртях в средата и си върви нормално. Тонролките са сменяни с нови, така че не са износени... Пуснах други касети също отначалото и няма проблем, но с тази има...

РЕДАКЦИЯ!!!
    Превъртях я един път цялата и я върнах пак и си тръгна нормално...
    дози: GOLDRING 1042; AT95 Paratrtace; SHURE V-15 III/M91ED/M75ED; ORTOFON M20E; STANTON 500 E MK3 и др...

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от rusnaka
    В началото на касетата се случва това и малко след началото. Превъртях в средата и си върви нормално. Тонролките са сменяни с нови, така че не са износени... Пуснах други касети също отначалото и няма проблем, но с тази има...

РЕДАКЦИЯ!!!
    A ето го и обяснението - двойното водене е проблемът, а защо се влучва в началото: там силата на опън от към предаване е най-ниска (поради ниската скорост на въртене на отдаващият куплунг, а оттам и по-малкото триене което се получава в спирачката). Така това обуслявя по-голяма нестабилност на лентата в лявата тон-ос. Може да се оправи, ако леко се претегне спирачката на предаващият куплунг. Обикновенно това е една пружинка, която придърпва триещо киче.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D

avalon's Avatar
    Членува от
    Jul 2009
    Възраст
    47
    Много интересно. Повече от половината ми касети са RECORD II на BASF. Такава е и тази, с която стана проблема. Пуснах 3-4 други марки - няма такъв проблем. Ама всичките ми BASF касети са записвани на този същия дек и никога досега не е имало проблем... В началото на касетата се случва това и малко след началото. Превъртях в средата и си върви нормално. Тонролките са сменяни с нови, така че не са износени... Пуснах други касети също отначалото и няма проблем, но с тази има...

РЕДАКЦИЯ!!!
    Щом е в началото причината е, че силата на изтеглящият куплунг (който приема и навива лентата в касетата) е малко голяма явно. Не знам на този дек как се регулира. Остава да почистиш тонролките добре, за да имат добро триене с лентата. Иначе задвижването на лентата с две тоноси е по-добро, отколкото с една. Проблеми винаги може да се получат по едни или други причини.

avalon's Avatar
    Членува от
    Jul 2009
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от BoardMan
    A ето го и обяснението - двойното водене е проблемът, а защо се влучва в началото: там силата на опън от към предаване е най-ниска (поради ниската скорост на въртене на отдаващият куплунг, а оттам и по-малкото триене което се получава в спирачката). Така това обуслявя по-голяма нестабилност на лентата в лявата тон-ос. Може да се оправи, ако леко се претегне спирачката на предаващият куплунг. Обикновенно това е една пружинка, която придърпва триещо киче.
    Като (ако) натегне по някакъв начин пружината на спирачката, дека ще започне да "влачи" в края на касетата. Причината - намалялото рамо от периферията на ролката до оста на куплунга.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Като (ако) натегне по някакъв начин пружината на спирачката, дека ще започне да "влачи" в края на касетата. Причината - намалялото рамо от периферията на ролката до оста на куплунга.
    Така е, пав си - и аз доста съм си мислил дали натегнатата пружина на спирачкатра на отдавашият куплунг няма да повлияе лошо върху коефициента на детонации. Това е факт и точно това ще се случи, при полужение че силата на притегляне е малка. Но ако се замислим - ако силата на притегляне е по-голяма (а тя се специфицира в стандарта) и отговаря на силата на отдаване, то тогава силата на отдаване дори и по-голяма да е, няма да има никакъв проблем с детонациите. Ако двете сили се изравнят (а практиката показва че силата на придърпване от притеглящият куплунг е по-голяма) то при изравнени сили, единственното нещо което остава да "влачи" лентата с минимално усилие е тон-оста.

Въпреки това, практически се получава, че с леко натягане на спирачката на предаващят куплинг изчезва ефекта на грешка от двойното водене а не се получава влачене в края на касетата, колкото и чудно да е (тествано е!). Предполагам, че в дековете, при които не се получава проблем от двойното водене тънкостта се крие именно точно в силата на предаване. Просто не се позволява тя да е прекалено ниска! При ролковите декове това е решено с обратна механична (или серво) връзка.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Щом е в началото причината е, че силата на изтеглящият куплунг (който приема и навива лентата в касетата) е малко голяма явно. Не знам на този дек как се регулира. Остава да почистиш тонролките добре, за да имат добро триене с лентата. Иначе задвижването на лентата с две тоноси е по-добро, отколкото с една. Проблеми винаги може да се получат по едни или други причини.
    Направи при теб множество тестове (аз лично съм ги правил при мен и на различни машини). И да увеличаваш силата на придърпване, и да я намаляваш, усукването се получава именно в лявата тон-ос а не в дясната (още повече, че двойното водене фиксира константа сила на опън между двете тон-оси /опъна, който се получава в лявата тон-ос е вследствие на дясната тон-ос и при фиксирана скорост на възпроизвеждане е константен независимо от придърпващото усилие/). Ако човек се замисли и експериментира малко, ще види че силана на придърпване влияе върху дасната тон-ос а силата на предаване върху лявата (при полужение, че има двойно водене). Ако силата на придърпване беше проблемната, то ефекта на намачкване щеше да се пoлучава върху дясната тон-ос, а той на практика се получава върху лявата.

П.С: От доста време експериментирам върху проблема с коректното водене на лентата при затворена система тип Closed-Loop. Все още нямам категоричен отговор за проблемите, кото пораждат намачкването на лентата, но доста от тях съм споделил по-горе. Но категорино съм наясно, че този проблем напълно ще изчезне ако се въведе механична или серво обратна връзка, която контролира силата на отдаване, така че тя да е константна във всяко едно полужение (диаметър на оставаща лента - именно както е и при ролковите декове).

Членува от
    Apr 2008
    Пичове, много в исе кефя наистина, ама просто как да ви кажа... не разбирам много... Аз съм човек, който се кефи на качествения звук, музикант съм, работил съм в студио и съм по-вещ в други неща, с електрониката съм на ВИЕ. Имам само някои съвсем общи познания, без които все пак не върви. Но ето че има ми още. Ако можете да ми обясните как да пробвам това натягане, ще ви бъда благодарен.

Имам още един проблем, който е по-сериозен според мен. Декът ми влачи. Всъщност "влачи" не съм сигурен дали е най-точната дума. Повече от половината ми позначи не могат да го доловят, но не си внушавам - сигурен съм. Това го разбрах наскоро, след като ми се наложи за писвам един джаз пианист. Като почна пианото определено го усетих - и като сравних чрез бутона МОНИТОР разбрах, че съм прав. Влаченето е постоянно - без значение дали е в началото или в края на касетата. Пуснах една синусоида от компютъра, която на записа беше понакъдрена. Забележете - това се усеща още докато го записва, а не след това. Всъщност, мисля че думата"къдрене" е най-подходящата - разбирате ме - леко и доста бързо колебание в сигнала. И наистина трябва да се пусне абсолютно прав тон, за да се усети. Дразни ме това и не мисля, че е нормално. Идеи?

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Ако можете да ми обясните как да пробвам това натягане, ще ви бъда благодарен.
    Най-лесно е като свалиш капачето за касетата на дека, пуснеш някоя касета която намачква в началото като ти през това време леко с пръст триеш по предаващата ролка (така все едно увеличаваш спирачното действие на спирачката).

Всъщност, мисля че думата"къдрене" е най-подходящата - разбирате ме - леко и доста бързо колебание в сигнала. И наистина трябва да се пусне абсолютно прав тон, за да се усети. Дразни ме това и не мисля, че е нормално. Идеи?
    Трябва да се види това къдрене от какво е породено: промяна на скоростта (детонации) или промяна на амплитудата - паразитна модулация в следствие на контактни проблеми свързани с движението на лентата. За да се изключи първото е добре да се пусне на запис чист тон и да се следи с честотомер за вариации в скоростта. Ако проблема се окаже там, то тогава на машината трябва да се направи пълна профилакика - разглобяване и почистване особенно на тон осите, смазване на триещите части метал-метал с финна смазка и профилактика на DD мотора (може би смяна на някои от кондензаторите в платката за управление на мотора за директно водене). Във всички случаи е добре да се замери с измервателна техника самия блок за управление на мотора за да се види дали дестабилизиращият фактор не идва от опорния уж точен генератор (някакви шумове около опорната верига).

Членува от
    Apr 2008
    Пусках пак - няма проблеми с намачкването, ако се появят, тогава ще му обръщам внимание. А мога да направя запис - да сравните оригинала със записа на касетата от това пиано, където се усеща - на останалите места си звучи ОК. А всъщност пробвах на различни касети и на TDK SA, SAX, обикновени - навсякъде го има този проблем и записите звучат по един и същ начин.

avalon's Avatar
    Членува от
    Jul 2009
    Възраст
    47
    При слушане на тон от пиано наистина могат да се забележат лесно неравномерности в движението на лентата, ако са над допустимите норми. Сменените тонролки на дека - не е сигурно много дали са достатъчно добри като изработка и особено важно: дали са правени някакви корекции на размерите им или просто са паснали, монтирани са както са си били? Качи някъде записите на този тон да ги чуем. Също не е лошо да направиш една снимка на гнездото на дека да видим как изглежда вътре.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Мислейки си тези дни как евентуално би могло да се реализира контролиране на силата на отдаващият куплунг попаднах на този красавец:
    http://audio-database.com/ONKYO/player/ta-7x-e.html

In order to obtain a back tension proper from the start of a tapes to the end, the electronic servo back-tension system is adopted. By detecting the rotational frequency of a supply side reel electrically, and controlling it, the stability of a tapes run improves and level fluctuation, a modulation noise, etc. are reduced.
    Нещо, до което и аз стигнах като извод, че е единственното решение което може да се приложи, особенно когато всички дупки, които дават достъп до лентата са запълнени с глави, тон оси или притискащи ролки. При наличие на единично водене е лесно да се реализира лост, който да опипва натиска на лентата и така да го стабилизира с обратна връзка. Но при наличие на двойно водене просто няма как това да стане. По същата идея, използвана за предаващия опън може и да се направи контрол и на придърпващия опън. При придърпване да се мери честотата на въртене на приемащият куплунг и да се пуска ток към мотора на куплунга, който е линейно зависим от честотата на въртене (а не напрежение - момента е пропорционален на тока през DC мотора а скоростта на въртене към подаденото напрежение). При предаване пък да се мери честотата на предаващия куплунг и да се управлява електронна триеща спирачка. Интересно ще е ако някой има още информация за подобни хитринки, да я сподели (дали има реализирани такива неща и в кои модели)

В традиционните модели за реализиране на предаващия опън се използва триещо киче, притиснато към куплунга с пружинка. Силата на притискане на кичето е константна. В началото на касетата, когато диаметъра на навитата лента върху предаващият куплунг е най-голям се получава че моментът е най-голям (той е силата на придърпване на лентата, която трябва да е константа във всеки момент, умножена по рамото, което се явява радиуса на лентата). Към края на страната, когато вече лентата се е развила, за да се запази същата сила на придърпване, моментът намалява. В края на касетата обаче скоростта на въртене на предаващия куплунг е най-висока, което обаче поражда по-голямо спирачно действие от триенето на спирачката, като последното влиза в противоречие с изискването за намаляне на момента. Във всички евтини, както и в много от скъпите машини този конструктивен недостатък си съществува за жалост.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Този дек го имам, голяма слабост си ми е...
    Другото му наименование е : ТА-2060...но спря да върви след като го получих от всеизвестен старозагорки"колекционер"
    проблеми с фрикциона, който не успяхме да оправим...

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    А как е изпълнен самия фрикцион, може ли да дадеш повечко подробности (ако не те затруднява и имаш възможност и да го снимаш вътре)?

Страница 26 от 345 ПърваПърва ... 16 22 23 24 25 26 27 28 29 30 36 51 76 126 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени