Страница 305 от 306 ПърваПърва ... 205 255 280 295 301 302 303 304 305 306 ПоследнаПоследна
Резултати 7,601 до 7,625 от 7638

Тема: Касетни Декове

Да. Мотора е на една скорост, защото е сменяван вече. Ще го разглобя и смажа както и по механиката, а ремъците пристигнаха вече. Евентуално един познат ще ми изпрати нов мотор(оригинал) до края на месеца.
    Получава се така, че порадването на декчето идва от това да го ремонтираш(игра на лего с механиката) от колкото да го слушаш.
    Редактирано от nico; 4 December 2017 в 08:47.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от Schu Покажи мнения
    Пълно разглобяване на мотора, а той е за двете скорости и надали ще намериш
    бързо подобен...за директна замяна. Може да се сложи и какъвто намериш със съответния волтаж, посока на въртене и габарит , но ще имаш само едната скорост!!! Тракането идва от това , че скоро не е виждал смазка -- особено задния лагер ..... Фрикцията също е за смяна -- може и ремъка да се е поотпуснал.... Сега е момента да се направи пълна профилактика ( както спомена колегата преди мен ).... А това е типът касетка , която ако даден дек работи с нея добре (механично) --- то не би трябвало да има проблеми с други касетки ... Успех!
    +1
    Или както обикновено се изразявам - тези машини са си на възраст и ако не им се направи пълен ребил са си просто скпап... (според мен кондерите също са за смяна).
    https://www.youtube.com/watch?v=gBZc0H2llGk
    R2R: Otari MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    47
    Цитат Публикувано от Schu Покажи мнения
    .... А това е типът касетка , която ако даден дек работи с нея добре (механично) --- то не би трябвало да има проблеми с други касетки ... Успех!
    +1
    Имам касети,които в момента цапат глави.А съм ги купувал чисто нови.
    Направо отлагат магнитния носител върху главите.А са с ценни записи.В студио са ми ги правили.
    Времето си оказва своето влияние.
    Успех.

Не е само времето! Това до колко се отлепва магнитния слой от лентата се определя както от качеството на самата лента, така и от условията на съхранение. Лентата не обича влагата, и касети съхранявани при относителна влажност на въздуха над 50% деградират доста по-бързо. Касетите обичат влажност от 40% надолу, такава която е вредна за човек. С поставянето на PVC дограма, зимата вече не е предпочитан сезон за касетите в къщи .

Неизбежно е. Докато се забавлявах с "дедо", през него минаха и няколко касети Ампекс. Оказа се че всички са пред разпад, но едната беше изключително зле. При възпроизвеждане залепваше за главите и касетофона не можеше да я помръдне по никакъв начин. Пренавиваше я безгрижно. На ръка, също не беше стегната.

Някакви сонита издаваха скърцащ звук при възпроизвеждане - пак между лентата и главата. Вероятно е сходен проблем, в по-начален стадий.

Някои касети SA-X са започнали да издават странни звуци при пренавиване.

Хубаво е че нещата се движат горе-долу синхронно - по времето когато двигателите на тия касетофони ще са трайно размагнитени, а пластмасите им ще са на прах, вече няма да има годни за употреба касети.
    Редактирано от ittso; 5 December 2017 в 13:19.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    48
    Напоследък май все по-малко фирми правят касетъчни декове. "Заядох" се да "търся" кои са последните модели на пайнер денон сони жейвиси и тн. Ами ... май вече няма ...
    Има ли нещо такова, или аз се "филмирам" нещо ??
    Най-хубавите неща в живота, са и най-тихи ...

Цитат Публикувано от ingkunev Покажи мнения
    Напоследък май все по-малко фирми правят касетъчни декове. "Заядох" се да "търся" кои са последните модели на пайнер денон сони жейвиси и тн. Ами ... май вече няма ...
    Има ли нещо такова, или аз се "филмирам" нещо ??
    Аз ли не разбирам въпроса или какво? Касетни декове не произвежда никой от поне едно 20 години насам.
    Относно разпада на касетите - по линията на времето е неизбежно някъде в безкрайността всяка лента да се разпадне. Но в един 40 годишен интервал ставаме свидетели на ленти които не пускат и грам. Давам пример с няколко магнетофонни ролки които притежавам, на подобна възраст които все още не цапат главите. Производител Agfa и ORWO. Изненадващо дори добре съхранявана Свема не пуска чак толкова.
    С касетите същата работа - добре известните драгорки които попринцип пускат доста, скоро станах свидетел на една такава драгорка която не зацапва главите и грам. Така че е 90% до съхранение. Ако няма от къде да погълне влага колоида, то няма и защо да се разпадне, естествено има и друго стареене, и понякога дори остарява полимера от който е направена самата лента и последната става силно къслива (пример магнетофонна лента MILPHON)
    Редактирано от Supraphon; 5 December 2017 в 13:34.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Така че е 90% до съхранение. Ако няма от къде да погълне влага колоида, то няма и защо да се разпадне, естествено има и друго стареене, и понякога дори остарява полимера от който е направена самата лента и последната става силно къслива (пример магнетофонна лента MILPHON)
    Не е чак толкова на съхранение а на направия (и лепила и полиране на слоя). Тази Драгорка ако не в момента ще започне да пуска до няколко годинки. Да - има ленти, които са изкарали 30-40 годинки. Факт е, че като не се произвеждат нови а се ползват NOS-ове на по 30 години то максималния кеф и живот на нещо сега записано е съвсем по-късо във времето. Най-добър пример са Ампекс и Гранд Мастър, Всичките им ленти, независимо как са били съхранявани са неизползваеми. А не са били никак евтини и са били с утвърдено име, когато са се произвеждали.
    R2R: Otari MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D

Така е, но говорим за ленти произвеждани през 50-те години. Които освен че са вече на почетна възраст, са и от зората на производството на ленти. Смятам че има известен напредък в технологията, и лентите от преди 20 години ще изкарат повече. Може и да греша естествено! Безспорен факт е обаче че съхранявани на влажно ленти деградират в пъти по-бързо.

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    47

Ampex-Grand Master

Цитат Публикувано от BoardMan Покажи мнения
    ... Най-добър пример са Ампекс и Гранд Мастър, Всичките им ленти, независимо как са били съхранявани са неизползваеми. А не са били никак евтини и са били с утвърдено име, когато са се произвеждали.
    Аз имам една,която мисля още може да слушам с концертен албум на Dire Straits.
    Но нищо чудно и тя да зацапа главите.
    Интересно ми е за касети,които съм купвал чисто нови още с пускането и след една минута високите ги няма.
    Може да са били и ментета.
    Успех.

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    48
    Първото условие лентата да ви зацапва главите е да се съхраняват на сухо и проветриво място. Без пряко попадение върху тях на слънчева светлина. Аз поне изхвърлих около стотина касети, задето ги държах на влажно място и повече няма да сбъркам... Самата лента става влажна и дори и само 10 секунди са достатъчни, за да се зацапа главата и да се промени звукът. Отделно на това и се получава скърцане... Държах ги на 30 градуса във фурната, на слънце, въртях ги през тензух, но така и така продължиха да зацапват... С мъка се разделих с тях в коша.

Помните ли този магнетофон, показан в колекцията ми?

CIMG8570 (Large).jpg

Лентата му не се вижда на снимката, но беше от първите - на хартиена основа. Произведена е късните 30 години - преди почти 80 години. Магнитният слой е с доста груба структура, но не се рони или замазва. Машината дойде в безобразно състояние и едва ли е съхранявана при специални условия. Записаната музика е в прилично състояние с относително добри високи.

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Аз ли не разбирам въпроса или какво? Касетни декове не произвежда никой от поне едно 20 години насам.
    ...
    Това не е точно така.
    Ето един пример https://www.musicworld.bg/bg/c_1139/...m_CD_A750.html
    Ето още един https://www.musicworld.bg/bg/c_1024/...N_780_RE2.html
    Доскоро имаше още 3-4 модела.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от bojitchko Покажи мнения
    ... в прилично състояние с относително добри високи.
    Точно казано. За лентите само времето ще покаже колко още ще удържат. И не всичко наистина е до съхранение а до добра направия. Например Grand Master не е била никак евтина лента (и не е на 50 години а само на 30-35), но въпреки това си страда. Правена е по времето на Maxell XL I, които пък нямат никакъв проблем. При мен имам доста от различни марки и модели, съхранявани в доста добра среда и с грижа. Голяма част не просто отдават слой а и имат механични проблеми - лепваковост, трудно развиване. Други по-стари пък са си ОК и не страдат от проблеми. Например едни модели на ORWO са неслушаеми вече, други тяхни модели все още са пригодни за употреба. За лентите и касетите е ясно - ще гадаем колко още ще доизкарат за разлика от касетофоните, за които е ясно че до 10 години ще са тотална разруха.

Членува от
    Jan 2017
    Възраст
    53
    Например Grand Master не е била никак евтина лента
    В Кореком нормалната Grand Master беше по-скъпа от хром BASF и TDK, но пък бяха красиви и ги купувахме.
    Мен нещо друго ми прави впечатление прослушвайки стари касети свързано с съхранението на записа. Пазя записи от 80-те и началото на 90-те писани на машините които съм имал тогава (Sony 777 ,Aiwa 770 ,Technics 905 ,965) и спомена ми е че преди двайсетина години не намирах особенна разлика в качеството ,но в момента не е така .Явно за трайноста на записа е от значение и записващата машина освен лентата.
    Редактирано от BoardMan; 6 December 2017 в 16:53.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от wnaso Покажи мнения
    Мен нещо друго ми прави впечатление прослушвайки стари касети свързано с съхранението на записа. Пазя записи от 80-те и началото на 90-те писани на машините които съм имал тогава (Sony 777 ,Aiwa 770 ,Technics 905 ,965) и спомена ми е че преди двайсетина години не намирах особенна разлика в качеството ,но в момента не е така .Явно за трайноста на записа е от значение и записващата машина освен лентата.
    Точно така - различните машини имат различни критерии за подмагнитване. Едни използват по-висок ток и по-дълбоки честотни корекции, други използват оптималния подмагнитващ ток даващ пик на 400Hz и не чак толкова дълбоки честотни корекции.

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    47

Ampex-Grand Master I

Днес попаднах в нета на съсипани от влагата и др. фактори касети.
    Ето малко снимки-
    Това е и пример как не е трябвало да бъдат съхранявани.
    Успех.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg 1.jpg (330.7 KB, 31 преглеждания)
    • File Type: jpg 17.jpg (293.2 KB, 31 преглеждания)
    • File Type: jpg 5.jpg (300.3 KB, 28 преглеждания)
    • File Type: jpg 21.jpg (332.6 KB, 24 преглеждания)
    • File Type: jpg 24.jpg (218.6 KB, 28 преглеждания)
    • File Type: jpg 25.jpg (232.3 KB, 25 преглеждания)
    • File Type: jpg 27.jpg (260.3 KB, 25 преглеждания)
    • File Type: jpg 28.jpg (201.6 KB, 21 преглеждания)

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    48
    Аз наскоро помирисах една стара DL-60 на Hitachi и с учудване установих че характерния за нея аромат се беше запазил. Това направо бе за мен като една машина на времето ...
    Най-хубавите неща в живота, са и най-тихи ...

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от ingkunev Покажи мнения
    Аз наскоро помирисах една стара DL-60 на Hitachi и с учудване установих че характерния за нея аромат се беше запазил. Това направо бе за мен като една машина на времето ...
    И не само - затова си ги харесвам и Макселките LN

+1
    (според мен кондерите също са за смяна).
    Това са много кондензатори. Ти би ли подменил всичките. Или само някои.
    WP_20171207_21_35_54_Pro.jpg някакви впечатления от такава касета(оригинално не е прозрачна пластмасата)

Разбира се всичките!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от nico Покажи мнения
    Това са много кондензатори. Ти би ли подменил всичките.
    Колко пък да са много:
    https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net...ce&oe=5A8F9BBE

На машините, които си правя за мен без притеснения си подменам всичките (не отнема малко време, но е забавно). На машините, които правя за приятели или клиенти - според тяхната финансова преценка. Определено не е евтино начинание (и отново не отнема малко време).

После като погледнеш - половината обърнати обратно
    Давай с начала!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    После като погледнеш - половината обърнати обратно
    Давай с начала!
    Случвало се е и то не по моя грешка. Напримен няколко кондера на въпросното Хитачи са погрешно означени по поляритет на самата платка. Затова, когато сменям кондензатори при разпояването на всеки гледам как е ориентиран (индивидуално). Проверявам го по схема и преценям какъв да сложа (тип и стойност). Захранващите и филтровите по правило ги преоразмерявам, тези в разделителните вериги по пътя на сигнала Elna Silmic II а за другите с общо предназначение - Panasonic FC. Но това с обръщането на поляритета също е ззабавно. Например съм имал случаи (по невнимание) да обърна входен филтров след мостов изправител. Има разлика между аудио-визуалния ефект между Panasonic и Hitano. Единия си гърми с шум и миризма, другия просто леко фъшка Това доказва, че има разлика и в качеството на самите кондери
    Редактирано от BoardMan; 8 December 2017 в 03:16.

Ще ги сменя тогава, но понеже са две машинки ще ми отнеме време. Филма да е пълен

Страница 305 от 306 ПърваПърва ... 205 255 280 295 301 302 303 304 305 306 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени