Страница 327 от 327 ПърваПърва ... 227 277 302 317 323 324 325 326 327
Резултати 8,151 до 8,175 от 8175

Тема: Касетни Декове

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от sa-ex510 Покажи мнения
    Сега забелязвам, че след демагнетизирането (аматьорски изпълнено), силния шум липсва при възпроизвеждане на касети записани преди това от други декове и е не по-голям от другия ми дек. Остана само този при запис.
    Този по време на запис може да се дължи на ликажен разделителен изходен кондензатор или пък на огромна асиметрия на подмагнитващия ток. Асиметрията може да се проследи и с осцилоскоп. Всякаква постояннотокова компонента към записващата глава би породила допълнителен шум по време на запис. За да си сигурен дали идва от изтриването или от подмагнитването може да направиш следния експеримент: премахваш изходните разделителни електролити след записващия усилвател. Така остава да влияе само подмагнитвашия генератор и ако шума пак е наличен значи проблема е в асиметрия на подмагнитващия ток. Ако пък изчезне, значи нещо го поражда или в екуализиращите вериги преди записващия усилвател или ликажен електролит. Наскоро се занимавах с един Tandberg 3014A. Всъщност правя две такива в момента. При еднотипни настройки и сменени компоненти в единия канал по време на запис има фонов шум. Оказа се, че не е до електроника или асиметрия а до релапване на записващата глава (въпреки, че беше предварително прилежно почистена и демагнетизирана в продължение на 5 минути). Шума бе подобен на осцилация все едно слушаш радио на средни вълни, променлив но основно с високочестотен спектър. След похабени 2 дни по търсене на проблем в електрониата реших да разменя изходите на записващите усилватели и установих, че проблема идва от самата глава, а видимо нямаше нужда от релапване.
    R2R: Otari MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox А700/A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Не знаех, че ги лапваш главите Борка? Че и повторно?
    С Бира ли?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Цитат Публикувано от BoardMan Покажи мнения
    ... и установих, че проблема идва от самата глава...
    То това е и проблема!

Симич, не пиши глупости, защото гледам още не си ми отговорил за кръпките?

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Симич, не пиши глупости, защото гледам още не си ми отговорил за кръпките?
    Като дойда в Русе...

Найш кво Русе ще ти дам?

Бегай в тъпата тема за заплати и други простотии, прочети ми въпроса и обясни вещо и научно!

Найш кво Русе ще ти дам?

Бегай в тъпата тема за заплати и други простотии, прочети ми въпроса и обясни вещо и научно!
    Баси... и ти си изтрещял...

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    Така де, 1 пост с някакви щурави резултати от похабено време за нищото (щото хич не ми дреме дали на някой му е интересно лапвам ли ги главите) и 4-5 поста глупости. Затова и избягвам да пиша. Някой да даде обяснение какво може да породи модулационни шумове от неравномерно покритие на глава (или да предполага за таковя явление)? Но поне ще му спести поне 2 дни... А последващ напън за съвети по темата 'касетни' декове (или как да се отървете от тях) защото машини на 40 години са си точно за кофата ще има след като... ми дойде музата (или ги запратите в кофата, където им е мястото).
    R2R: Otari MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox А700/A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D

Тогава да резюмирам:

За първи и последен път задавам професионален въпрос на симича, той не желае да отговори и си пише неговите глупости

За съжаление 510 няма осцилоскоп, надявам се да намери назаем във Варна!

Борката с лапането вероятно е искал да използва българските термини (рядко използвани) притриване/лепинговане.
    Lap означава (освен останалите амнайсет значения) гънка. Има термин lapping.

По този случай поздрав за всички с едно от любимите ми парчета, защото виждам че обещавате да използвате само българска техническа терминология:

Членува от
    Aug 2015
    Възраст
    44
    Благодаря на BoardMan за обяснението, лично на мен ми е интересно и полезно написаното от него, както и прочем цялата тема, която продължавам да чета, макар и бавно, (като тук е мястото да благодаря на основното ядро, няма да ги изброявам, то се вижда кои са, които с толкова много желание и любов пишат за тази остаряла технология). Преди време с негова помощ (дори бях изгледал всичките му клипчета) си бях направил тестова касета (по аматьорската, разбира се) и изтеглих програмата с честотомера, докато преборвах моторчето на един много стар Пайнер. За съжаление не разполагам с оборудване (както предположи Букито, най-сложния ми уред е мултицет от Елимекс и един всичкомер от Алиекспрес) и в повечето случаи знанията и уменията ми приключват до елементарна проверка и подмяна на компоненти, като се старая да не съсипвам допълнително техниката. Нямам и приятели, които да се занимават с електроника, просто мен ме влечеше като малък да си запоявам разни модулчета от Млад техник, но в последствие се насочих в друга посока и така. В конкретния случай си позволих да сваля главата, понеже тя не е оригиналната и заводските настройки са отишли на кино още при смяната й. Изглежда добре, поне външно, но понеже не знам историята й, може и да си е отишла. Иначе дека си е напълно функционален от гледна точка на механика и управление, като единствено проблем е този шум (като най-добре го определи Борис - "все едно слушаш радио на средни вълни, променлив но основно с високочестотен спектър", явно е същия като при неговия Tandberg 3014A, единствено ме притеснява, че при мен е и в двата канала (т.е. причината е обща и за двете вериги). Гледам също така, че в схемата на ЗУ и ВУ освен електролитните има доста от оранжевите кондензатори, но не знам една пълна тяхна подмяна, доколко би подобрила нещата.
    Редактирано от sa-ex510; 10 September 2018 в 09:06.
    Akai 4000DS mk2 + Респром УС-221 + ОТМ 1-02

...А последващ напън за съвети по темата 'касетни' декове (или как да се отървете от тях) защото машини на 40 години са си точно за кофата ще има след като... ми дойде музата (или ги запратите в кофата, където им е мястото).
    На какво се дължи толкова рязка загуба на интерес към тоя вид техника? Вярно е че тия ветерани на моменти могат да са дразнещи, но повечето дърти техники могат да са такива.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    48
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    На какво се дължи толкова рязка загуба на интерес към тоя вид техника?...
    Това се получи,защото навлезе цифровото.
    А също и от използването вече на обработващи(монтажни) програми в това число и видове player-и.
    Но пресен случай при мен от миналата седмица.
    Взех едно CD Technics SL-PG340A.Понякога имам дискове за прослушване.
    Вчера му поочистих леко оптиката(беше прашасала от годините). Може би по нататък ще му настроя и тока.
    Та първото ми впечатление от него е много добро.
    Но после пуснах дека Denon DR-M20.
    И какъв е резултатът смятате?
    С някои по-добри записи на качествени ленти дека си го слага в "малкия джоб".
    А какво би станало,ако пусна и ролковия магнетофон?
    Успех.
    Редактирано от Machine Head; 10 September 2018 в 16:51.

Знаем, знаем, записваш CD на лента и става така мьеко, ламбено...

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    48
    Знаем, знаем, записваш CD на лента и става така мьеко, ламбено...
    Защо от CD,след като имам супер грамофон.А също и плочи.

Цитат Публикувано от Machine Head Покажи мнения
    ...А също и плочи.
    Колко са?

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    48
    Не съм ги броил.Но може би около 50.
    Имам доста касети с прекрасна музика от миналото.

Това се получи,защото навлезе цифровото.
    А също и от използването вече на обработващи(монтажни) програми в това число и видове player-и.
    Но пресен случай при мен от миналата седмица.
    Взех едно CD Technics SL-PG340A.Понякога имам дискове за прослушване.
    Вчера му поочистих леко оптиката(беше прашасала от годините). Може би по нататък ще му настроя и тока.
    Та първото ми впечатление от него е много добро.
    Но после пуснах дека Denon DR-M20.
    И какъв е резултатът смятате?
    С някои по-добри записи на качествени ленти дека си го слага в "малкия джоб".
    А какво би станало,ако пусна и ролковия магнетофон?
    Успех.
    Експлоатационните им неудобства както и недостатъците им са известни. Ясно е че тия които се занимават с тях, го правят повече от фенщина и заради някаква тръпка. Поне на мен все още са ми интересни. Има какво да почоплиш, да измериш, да помислиш, да коригираш, да изгориш някой транзистор или диод...
    Модерните техники представляващи 2 чипа с по 500 крака и 1 милион реда индийски софтуер ми стават все по-безинтересни.

За друго питах. Бях останал с впечатление че Борис е от феновете на тоя вид техника, но от последните му постове оставам с впечатление че е минал в другата крайност и са се разлюбили с лентите. Той си знае.
    Редактирано от ittso; 11 September 2018 в 14:01.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Дано да не е от общуването с мен ... Че да не вземе и бирата да откаже и ще се почувствам мноо виновен ...
    Редактирано от DIMM; 11 September 2018 в 14:14.
    Kris Dimitrov написа:
    Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!

Не съм ги броил.Но може би около 50.
    ...
    За това говоря!

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Бях останал с впечатление че Борис е от феновете
    Не е така. Отдавна е писал против старите разкапани касетни. Но не е съвсем прав, защото едно е машина навъртяла стотици километри лента и друга, приспивала баба ми.

Да, прав си! Колата е карана от баба ми само в неделя до църквата...

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от bojitchko Покажи мнения
    Не е така. Отдавна е писал против старите разкапани касетни. Но не е съвсем прав, защото едно е машина навъртяла стотици километри лента и друга, приспивала баба ми.
    Съвсем друга е да - с напълно разкапани Рифа кондери, въпреки, че не е въртяла нищо (дори и от кашона не е разпечатвана. Я да видим сега каквко е мнението на хората за чисто новите на Нак DR-ки (има такива) - кондерите им изфирясали. Живейте си с надеждите, че 30 годишен Максел (въпреки че все още е на апарати за изкуствено дишане) ще покаже нещо смислено (ще бие 24 битов дак). И не е само до това, че цифровото уби всичко. До това е, че няма от къде по нормален начин да си вземете чисто нов консуматив с гарантирани параметри (глави, притискащи ролки, ремъци или каквото и да било), без да се налага някаква индивидуална и сложна процедура за замяна. За тези, които искат да имат в колекцията си нещо, което се врътка и изкарва звук това е супер. А защо ги мразя ли - много е лесно за досещане: 1983та година, дефект в главата, няма шлайфане (или лапане, или каквото и да било) - директно нова а дефектната се бракува (20 долара) и всички са хепи и най-хепи са сервизните техници. Година 2018 - хората си купуват някво тъпо 'дърво' за 1500 евра и очакват от него супер резултати. Уви, нова глава няма - има използвани (вероятно със същите проблеми) за умопомрачителни цени. Цялата процедура по смяна и напасване (комплементарност на честотни корекции, което си е индивидуален подход) отнема страшно много време (нерви), псуване.. после тази 40 годишна техника била супер. И най-вече никой не е хепи - нито човека дето ще го ремонтира, нито този дето ще го ползва защото все нещо не му било както той очаквал да е. Разправяйте ги на... а в момента нови касети няма. Да не ви казвам колко ще цената на новата боклукчава касета тип 1, която RM ще пусне към края на годината официално. Лента нормална (за нищо сериозно не става, освен за емоция де), цена колкото половин марково СД с платени авторски права. Шел под всякаква критика - по нищо не сравним дори с шела на ТДК-Д, които на времето са се продавали за долар и малко центове. Седя и си пия бирата - кефа от хобито си е кеф, когато не вземе да преминава границата на лудостта и си мисля... това не е ли лудост?

сульо
    Членува от
    Aug 2011
    Възраст
    50
    Борка, всичко е точно така. Но все пак точно за това е хоби. За да носи някаква наслада за душата. Гледаш как нещо цъка, мига, върти се. Там е емоцията. Поне за мен. При DAC -а имаш една черна кутия, която свири. Нищо не мърда, нищо не се върти, нищо не свети. Сухо. Скучно.
    Иначе за всичко друго си прав. Чак се чудя на търговците, които очакват да продадат такава техника за 150-200 лв...независимо от класа им. Реалната цена на този тип техника в момента е 50-70 лв. За да си начешеш хобито. Нещо да щрака, мига и да се върти.
    Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.

...Живейте си с надеждите, че 30 годишен Максел (въпреки че все още е на апарати за изкуствено дишане) ще покаже нещо смислено (ще бие 24 битов дак). И не е само до това, че цифровото уби всичко...
    И е така, и не е.
    Едва ли има трезво разсъждаващ човек, който да живее с илюзията че касетофон може да се опъне на съвременен ЦАП. По-скоро е хоби като всяко друго, с всичките му нелогични на моменти за околните действия.

Какво можеш да видиш в един ширпотреба съвременен ЦАП? Резистори от Комет (от китайския, немския, японския Комет) кондензатори от Комет, чипове от Комет, и т.н. Че какво да им гледам? Ширпотреба чаркалък (боклуци).
    1 милион реда индийски софтуер, с ежемесечен ъпдейт/бъг фикс.
    И прочие банални и безинтересни неща от съвремието ни...

Цитат Публикувано от skiman Покажи мнения
    Борка, всичко е точно така. Но все пак точно за това е хоби. За да носи някаква наслада за душата. Гледаш как нещо цъка, мига, върти се. Там е емоцията. Поне за мен. При DAC -а имаш една черна кутия, която свири. Нищо не мърда, нищо не се върти, нищо не свети. Сухо. Скучно.
    Иначе за всичко друго си прав. Чак се чудя на търговците, които очакват да продадат такава техника за 150-200 лв...независимо от класа им. Реалната цена на този тип техника в момента е 50-70 лв. За да си начешеш хобито. Нещо да щрака, мига и да се върти.
    Това е защото ти не обичаш музиката, не обичаш да слушаш музика правилно, изобщо си лаик-антимеломан.

Чест ти прави само отношението към надуваемите кукли - не мърдат! Е, поне еФтините...

Страница 327 от 327 ПърваПърва ... 227 277 302 317 323 324 325 326 327

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени