Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Резултати 126 до 150 от 171

Тема: разлика в звука между класовете

TIM са вид кратковременни изкривявания . Те възникват за момент и после изчезват . Механизма им простичко е следния -при VAS с висока скорост и изходен токов с ниска, в даден момент сигнала от ОООВ претоварва VAS , защото токовия още не е осигурил очакваната промяна на изхода, която да "укроти" сигнала за грешка от ОООВ .За това и начина им на измерване е "степенка" 0 - 1/2 Vcc и едновременно високочестотен сигнал с ниска амплитуда , за да се види какво му се случва преди , по време и след резкия преход. Изследвани са в зората на транзисторните ампове , когато крайните са били бая бавни .
    Връзката между Амплитудната модулация , THD и IMD е очевидна и еднозначна - определя се от кривата на предаване - промяна на коефициента на усилване / трансформация във функция от нивото . Ако я познаваме може да знаем всичко за трите явления - ОК .
    Каква е връзката между АЧХ и ФЧХ ? Това са двете компоненти на трансферната функция на линеен четириполюсник , която може да се обобщи от импулсреспонса .Би ли обяснил как фазовочестотните изкривявания са функция от амплитудночестотните ?? Ако успееш да го докажеш това ще е събитие от ранга на теорията за относителността при физиката .
    Редактирано от Георги Диомов; 10 October 2017 в 09:39.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ами въобще не са кратковременни тия TIM.
    Ако подадеш на входа синус на изхода виждаш хубав трион. И ако гледаш THD виждаш огромни изкривявания.

Това е същото като на усилвател с усилване 10 и захранване +/-15V на входа да подадеш сигнал с амплитуда 2V.
    Ама това не са нов вид изкривявания, а малоумно използване на усилвателя.

Същото е и със скоростта ако ти трябва сигнала в изхода да се променя със скорост 100V/us не ползваш усилвател със скорост 20V/uS на койот да му мериш TIM изкривявания.

А за АЧХ-ФЧХ нямаме разлика във вижданията, просто исках да кажа че няма "Фазово-честотни и Преходни изкривявания" а всичко е просто АЧХ и следствието от нейната неравномерност.

А че може АЧХ да зависи и от амплитудата също е вярно и очеизвадно и въобще не е събитие, поне за хората знаещи основите на електротехниката, не че има такива сред аудиофилите.

Варикапи му викат хората и ги има във всичките полупроводникови прибори.

Да вземем прост пример ВС556/557 VAS с динамичен товар без ОВ. Товарно съпротивление предимно капацитетите Скб на транзисторите без сигнал по 10V пад в транзисторите Скб=1.8pобщо за двата 3,6р
    Ама ако сигнала в изхода иде на 8V на единия транзистор Uke става 2V на другия 18V и съответно Скб 3.8p+1.5p = 5.3p
    Е еднаква ли ще е АЧХ при 0V и +8V в изхода.

Това е и една от причините да виждаме частично самовъзбуждане в определена част на синусоидата при не добре честотно компенсирани крайни стъпала и може да е само в едната част примерно само на върха на положителната вълна и то само при голяма амплитуда близка до ограничението, когато напрежението Uке е най ниско, и съответно капацитетите най големи.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    62
    Ами въобще не са кратковременни тия TIM.
    Ако подадеш на входа синус на изхода виждаш хубав трион. И ако гледаш THD виждаш огромни изкривявания.

Това е същото като на усилвател с усилване 10 и захранване +/-15V на входа да подадеш сигнал с амплитуда 2V.
    Ама това не са нов вид изкривявания, а малоумно използване на усилвателя.

Същото е и със скоростта ако ти трябва сигнала в изхода да се променя със скорост 100V/us не ползваш усилвател със скорост 20V/uS на койот да му мериш TIM изкривявания.
    По първото- в рамките на звуковия диапазон може да нямаш този ефект, и пак да имаш TIM. Простичко казано, всички съвременни усилватели, че даже и тези с 20V/uS са достатъчно бързи , че да не се усеща такова изкривяване в диапазона до 20К. Обаче, при жива музика е възможно наличието на фронтове доста по-бързи от стръмността на синусоидата, тогава именно ООВ закъснява със сигнала за корекция, ама не че тези усилватели са с лоши параметри, просто не покриват повишените изисквания, най често , поради ограничаване на горната честота, вследствие дълбока ООВ, за да не се получават осцилации .
    Редактирано от rope; 10 October 2017 в 18:33.

Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    ...Обаче, при жива музика е възможно наличието на фронтове доста по-бързи от стръмността на синусоидата...
    Не възможно, а постоянно.
    Това са всички инструменти с рязка атака - ударни, пиано, арфа, чиста ел. китара, класическа китара...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Не че приемам позицията на Санди, но

1 - колко от микрофоните стигат сериозно над 20kHz?

2 - голям брой усилватели по дефолт си имат филтър на входа именно за да намали тези проблеми.

По-сериозен от живата музика проблем ми се струват ужасиите излизащи от много дакове над 20kHz. Не дай си боже пък да е някое NOS творение.

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    Не че приемам позицията на Санди, но
    1 - колко от микрофоните стигат сериозно над 20kHz?
    Много. Особено такива, които се използват за звукозапис на класически инструменти, напр:
    http://www.earthworksaudio.com/micro...eries-2/qtc40/
    Но и синтезирани звуци биха могли да имат сериозно спектрално съдържание над 20kHz.

NOS-ът пък има филтър на изхода!

Моят, преди да го включа в ампа, го минах през осцилоскопа. Страх лозе пази!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    Много. Особено такива, които се използват за звукозапис на класически инструменти, напр:
    http://www.earthworksaudio.com/micro...eries-2/qtc40/
    Благодаря. Явно още живея с идеята, че всичко хубаво е записано с Neumann

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    NOS-ът пък има филтър на изхода!
    Голям брой (повечeто?) от разработките нямат аналогов филтър. А би трябвало да имат и sinX/X.

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Не възможно, а постоянно.
    Това са всички инструменти с рязка атака - ударни, пиано, арфа, чиста ел. китара, класическа китара...
    А тези инструменти, не са ли предимно в средния честотен диапазон?
    Редактирано от Виктор Симов; 10 October 2017 в 21:39.

Само да уточним че TIM изкривявания няма има метод за измерване на изкривявания причинени от скоростта на нарастване с това име.
    Със същия успех това може да се измери и с ТHD но с честоти по големи от звуковите 100-500KHz на максимална амплитуда, не че повечето усилватели няма да изгорят при това измерване. А може и просто де се измери скоростта на нарастване.
    Виждате че винаги ви давам и изкривяванията на 100KHz при максимална амплитуда на нещата който ви показвам.

А иначе да питам за озвучаване на концерти ли говорим, микрофон миш пулт, усилвател, или за домашни усилватели. ???
    Я ми покажете източник на записана музика с такива скорости на изхода му. >3V/uS че като ги усилим 30 пъти в крайния усилвател да станат 100V/uS.

Кой грамофон, магнетофон, DAC има честотна лента 100KHz?
    И може да изкара сигнал 100KHz с амплитуда 5V и дори да ги изкара рязането (ТIM) почва от <3V/uS приблизително.

Виж в изхода на делта-сигма DAC с токов изход за филтъра трябва много специален усилвател защото трябва да филтрира 40-75MHz.
    Ама за там е друга тема вече.

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Кой грамофон, магнетофон, DAC има честотна лента 100KHz?
    Никой! Максимума е 21 (24)KHz и дори и той е нечуваем за нас. Въпреки всичко, честотната лента до и над 100 (200)KHz, създадава едно усещане за по чист звук и илюзията за по равномерно разпределение на инструментите в диапазоните. Дали е точно илюзия или усещане, въпрос за мозъка който възприема честотите чрез ушите.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от Виктор Симов Покажи мнения
    А тези инструменти, не са ли предимно в средния честотен диапазон?
    Хармониците стигат доста високо. Те формират атаката.

Членува от
    May 2012
    Благодаря. Явно още живея с идеята, че всичко хубаво е записано с Neumann
    Разбира се, че много хубави неща за записани с Neumann...
    Аз също ги харесвам, те също стигат над 20kHz.
    Но разбира се основното за хубавите неща е, че те са пред микрофона

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    26
    В клaс А има нещо, може би магия, но то категорично не се харесва на всички. А и не съм чул клас А усилвтел, който субективно се характеризира като много бърз. Би ми било интересно да чуя такъв.
    И аз съм останал с такова впечатление, макар че СМСМ е възможно, да се постигне. Имал съм възможността, да докарам именно клас А SE усилвател с феноменална (подскачаща) бързина. Но разходите за такъв усилвател са големи. И е важно, да работи далеч от пределната си мощност. Според мен именно мекото лампово кривене разваля магията на бързината и субективно действа "запушващо". Което много мразя.
    Чува разсвирването и посоката на кабелите, посоката на щепселите, градивните елементи, чува въглища и панделки по системата си!

В края на краищата кой клас е бърз и кой не? Има ли трик при производителите относно маркирането с класове или просто се обозначава по този начин харчелъка на уреда? Може би клас А/Б е най-бърз? Дали пък има някакви други данни, дето трябва да се гледат и да се съобрази, кой усилвател е бърз?

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    26
    Първо, да дефинираме бързина - чрез измерваем параметър или субективно усещане?

Ако е субективно усещане. Наричам бързина усещането на рязката атака. Усещането, което те изненадва, понякога дори подскачаш. Бързината те въвлича в музиката и я прави интересна. Според мен е изключително необходима относно усещането за тембрален реализъм в акустичните инструменти, там където има рязка атака - струна, чинел, барабан.

Според личния ми опит, върху тази бързина влияе не само източника, но и усилвателите и колоните. Интересно ми е, които измерваеми параметри корелират с нея? Ако има такива въобще.
    Чува разсвирването и посоката на кабелите, посоката на щепселите, градивните елементи, чува въглища и панделки по системата си!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Slew rate, headroom

Източника - изключвам ги от влиянието им! Остават усилвателя и ОТ-тата! Тук едното без другото - никакъв шанс!!!
    Въпросът ми по-горе, обаче си остава!

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    26
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Slew rate, headroom
    Усетът за бързина (по мой вкус) трябва да се усеща и при ниски звукови нива, ако визираме headroom.

Виж, за slew rate не знам. Какъв е той за лампов усилвател с изходен трансформатор с 200-300pF паразитен капацитет? Приемлив ли е?

Цитат Публикувано от Виктор Симов Покажи мнения
    Източника - изключвам ги от влиянието им! Остават усилвателя и ОТ-тата! Тук едното без другото - никакъв шанс!!!
    Въпросът ми по-горе, обаче си остава!
    Подозирам, че всеки клас усилвател в дадена система може, да бъде накаран, да звучи "бързо".
    Редактирано от 50AE; 20 October 2017 в 21:50.

Цитат Публикувано от 50AE Покажи мнения
    Подозирам, че всеки клас усилвател в дадена система може, да бъде накаран, да звучи "бързо".
    Не! Пак опираме до въпросите поставени от мен по-горе! Дори и частични да са моите въпроси, то те са донякъде отправна точка! Бърз усилвател без бързи ОТ-та е нищо и обратното. Източника не влияе!

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    26
    Източникът не влияе на усета за бързина, това си е твое мнение.
    Добре де, в случая обсъждаме усилватели.

Според личния ми опит, върху тази бързина влияе не само източника, но и усилвателите и колоните. Интересно ми е, които измерваеми параметри корелират с нея? Ако има такива въобще.
    Интересен въпрос . Според мен за различните честотни области ухото има различни ориентири . Според скромното ми мнение за ниските честоти приема за бърз звук такъв с по-кратки преходни процеси и по-фазово стабилен - тук пръст има и DF на усилвателя , Qtc на системата , акустичното оформление , за средите и високите приема за по-бърз фазовокохерентен звук - тук отношение имат фазовата нелинейност на кросоверите , на говорителите , времезакъсненията между лентите . Стръмен фронт минал през фазовонелинейно ОТ излиза неузнаваемо "полегнал " ако ще усилвателя да има безкрайно голям slew rate .Сигурно и други фактори влияят , доколкото все още не е съвсем разгадан механизма за разпознаване на звуци и това какво и как му пречи да го прави бързо и категорично .
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Източникът не влияе на усета за бързина, това си е твое мнение.
    Добре де, в случая обсъждаме усилватели.
    Какъв източник имаш на в пред вид? Аналогов, цифров? Какъвто и да е, то според моето скромно мнение не влияе върху усилвателя и ОТ-тата. Просто е сигнал подаден към усилвателя. Вече връзката или по-точно напасването между усилвателя и ОТ-тата, дава предимството на подадения сигнал и ги предоставя на слушателя във вид, според качеството на двете. Тук не става на въпрос за качество на сигнала, а за бързина на предаване.

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Интересен въпрос . Според мен за различните честотни области ухото има различни ориентири . Според скромното ми мнение за ниските честоти приема за бърз звук такъв с по-кратки преходни процеси и по-фазово стабилен - тук пръст има и DF на усилвателя , Qtc на системата , акустичното оформление ,
    При слушалките как е?

Страница 6 от 7 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени