Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 3 4 5 6 7
Резултати 151 до 171 от 171

Тема: разлика в звука между класовете

Разбира се, нямам и най-малкото намерение да налагам своето виждане по въпроса за бързината, но главния виновник е усилвателя и ОТ-тата. По-скоро ми се ще да разбера мисленето относно потърпевшия! Не е усилвателя, щото той дава това, което му е по възможност! Крайния виновник е озвучителното тяло! Тук специално на мен ми е интересно кой, как мисли!? Има различни по вид, тип, конструкция и т.н. озвучителни тела. Всяко от тях разбира се, си има предимства и недостатъци. Но да се съсредоточим най-вече към бързината. Кой тип говорител, като изграждане има потенциала за този приз? Имам предвид материали, конструкция и начин на вграждане към озвучителното тяло.
    Ако леко измествам темата, то моля да бъда извинен, но е важен въпроса и е интересно кой, как мисли!
    Благодаря.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от 50AE Покажи мнения
    Първо, да дефинираме бързина - чрез измерваем параметър или субективно усещане?

Ако е субективно усещане. Наричам бързина усещането на рязката атака. Усещането, което те изненадва, понякога дори подскачаш. Бързината те въвлича в музиката и я прави интересна. Според мен е изключително необходима относно усещането за тембрален реализъм в акустичните инструменти, там където има рязка атака - струна, чинел, барабан.

Според личния ми опит, върху тази бързина влияе не само източника, но и усилвателите и колоните. Интересно ми е, които измерваеми параметри корелират с нея? Ако има такива въобще.
    Импулсните Сашо, импулсните!
    Виждаш Гошо е намекнал това-онова.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    Първо, да дефинираме бързина - чрез измерваем параметър или субективно усещане?

Ако е субективно усещане. Наричам бързина усещането на рязката атака. Усещането, което те изненадва, понякога дори подскачаш. Бързината те въвлича в музиката и я прави интересна. Според мен е изключително необходима относно усещането за тембрален реализъм в акустичните инструменти, там където има рязка атака - струна, чинел, барабан.

Според личния ми опит, върху тази бързина влияе не само източника, но и усилвателите и колоните. Интересно ми е, които измерваеми параметри корелират с нея? Ако има такива въобще.
    при лампов (двустъпален) усилвател това съм го постигнал само когато първото стъпало е било с решетъчно преднапрежение - тогава атаката е най-рязка, особено при струнни инструменти се усеща най-добре, като същевременно музиката звучи нежно и отзвучава най-дълго

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    26
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Импулсните Сашо, импулсните!
    Виждаш Гошо е намекнал това-онова.
    Четох, четох, благодаря.

Цитат Публикувано от apm Покажи мнения
    при лампов (двустъпален) усилвател това съм го постигнал само когато първото стъпало е било с решетъчно преднапрежение - тогава атаката е най-рязка, особено при струнни инструменти се усеща най-добре, като същевременно музиката звучи нежно и отзвучава най-дълго
    И при мен решетъчното преднапрежение дава субективно усещане за по-бърз звук. Оттам нататък при мен се намесва схемата и компонентите в захранването (кондензатори, дросели), както и прехвърлящите кондензатори, ако има такива. Изключително важен е и изходният трансформатор, където ми прави впечатление, че диелектричните материали също влияят сериозно на усета за бързина и тембрален баланс.
    Чува разсвирването и посоката на кабелите, посоката на щепселите, градивните елементи, чува въглища и панделки по системата си!

Бързо патент!
    Ако не за ехо, то поне за реверберация
    Един потенциометър изведен за "решетъчно преднапрежение" и хоп - Хол, Стадион, Ройъл Албърт...

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    за ниските честоти приема за бърз звук такъв с по-кратки преходни процеси
    Бих казал, че продължителността на преходните процеси остава фактор и нагоре в спектъра за субективното възприятие за бързина.

Цитат Публикувано от Виктор Симов Покажи мнения
    При слушалките как е?
    Закономерностите на психоакустиката не се променят при слагане на слушалки...
    Редактирано от Stone; вчера в 17:47.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят; всъщност, те го правят." — Бъртранд Ръсел

Но затова пък преходните процеси са много по-кратки, примерно поради многократно по-малката маса...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    И по-малки размери спрямо дължината на вълната.

Май от приказки за усилватели и класовете им, го обърнахте на приказки за колони.
    Най бърз усилвател е тоя с най широка честотна лента и това няма абсолютно никакво отношение с това какъв клас е.
    В добре конструирания усилвател преходни процеси (разтрептявания) просто няма.
    А и да ги има са на такива честити които и прилепите не чуват, нито има колона която може да ги възпроизведе.
    Разликите в усилвателя и колоните в това отношение е от няколко порядъка.
    За Дъмпинг фактора въобще при транзисторни усилватели няма какво да се говори дали е 100 или 1000 е все тая в сравнение с 4ом на колоната, само кабела до колоната ще го влоши поне с 1-2 порядъка.

Това се отнася за твоя кабел

А вече това:
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    Най бърз усилвател е тоя с най широка честотна лента и това няма абсолютно никакво отношение с това какъв клас е.
    ...
    си е чиста истина и обяснение на всичко!

^^ Визирам психоакустическите принципи. Предходните процеси в звуците играят и съществен фактор в разпознаването на инструментите. Ако намесим и ОТ, горните разсъждения са уместни, но това не елиминира чуваемо повлияване във възприятието за бързина от ОТ до ОТ поради преходни процеси в областта над ниските честоти. В тоя ред на мисли, слушалките конкретно са добро средство при необходимост от извличане на най-много детайл, в комбинация с директното позициониране пред ушния канал. Но там пък има други проблеми, свързани с АЧХ и възприятието ни на басите, което не ги прави надеждни за всякакви оценки. Това разбира се при обикновено слушане не е толкова важно.

В добре конструирания усилвател преходни процеси (разтрептявания) просто няма.
    А и да ги има са на такива честити които и прилепите не чуват, нито има колона която може да ги възпроизведе.
    Разликите в усилвателя и колоните в това отношение е от няколко порядъка.
    За Дъмпинг фактора въобще при транзисторни усилватели няма какво да се говори дали е 100 или 1000 е все тая в сравнение с 4ом на колоната, само кабела до колоната ще го влоши поне с 1-2 порядъка.
    +1
    Редактирано от Stone; вчера в 21:18.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят; всъщност, те го правят." — Бъртранд Ръсел

Е да всеки инструмент си има характерна атака и съотношение на хармоничните, иначе казано тембър.
    И няма усилвател дето да не може да ги възпроизведе точно, нямам в предвид ламповите естествено.

Проблемите идват от микрофоните за записа и от колоните, дето трябва да ги впреобразуват.
    Е с микрофоните проблема е разбира се на порядъци по малък.

Не е лесно да разклатиш голям обем въздух с равномерна АЧХ.
    При слушалките разбира е е много по лесно защото трябва да разклатиш много малко въздух, но не можеш да получиш "ерекцията" от удара на баса в корема на рок концерт.

Така е, обаче проектирането на слушалки се оказва сериозно предизвикателство и всички имат поне 1–2 значително неравномерни участъка / долове в АЧХ, за разлика от добрите монитори. А понеже баса го възприемаме отчасти и с тялото, не само с ушите, това частично бива компенсирано с АЧХ при слушалките.

Е да в слушалките не можеш да монтираш 3 лентови говорителчета с филтрите.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Опитите продължават.

Дори някои твърдят че са направили успешни такива http://www.musiciansfriend.com/pro-a...#productDetail
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Не съм съвсем сигурен защо се ограничаваш само с първото стъпало - на мен и крайните лампи ми харесват повече с фиксирано преднапрежение, но трябва да е изключително добре изправено и филтрирано, докато по входа и с батерия става.

Вероятно защото иска да каже, че само в първото стъпало влияе на бързината, доколкото има такова понятие.
    А вече схемотехниката на ламповите - в други теми...

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    52
    Май от приказки за усилватели и класовете им, го обърнахте на приказки за колони.
    Това е неизбежно. Не може да разглеждаме поведението на един усилвател извън контекста на динамичния товар на ОТ, които той трябва да контролира.

И при мен решетъчното преднапрежение дава субективно усещане за по-бърз звук.
    За съжаление бързината, постигната по този начин, за мен често граничи с агресия. Разбира се, за някои озвучителни тела тази агресия е незабележима, а за други - направо желателна.
    Желаната "бързина" аз постигам с подбора на входна лампа.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    За съжаление бързината, постигната по този начин, за мен често граничи с агресия. Разбира се, за някои озвучителни тела тази агресия е незабележима, а за други - направо желателна.
    Желаната "бързина" аз постигам с подбора на входна лампа.
    искаш да кажеш, че схемотехнически е без значение как ще е изпълнението - влияе само типа на лампата а не начините на осигуряване на режима й ? защото при някои лампи са възможни няколко варианта на преднапрежение
    при мен с решетъчно преднапрежение ми звучи най-нежно - може би твоите опити са били със силен входен сигнал в близки до граничните стойности на решетъчното напрежение (в границите на ~ -0.7-0.9 V)

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    времето ми за редакция изтече но да уточня

- под решетъчно преднапрежение имам пред вид получаването му като пад върху много високоомно над 5 Мом ( аз съм пробвал от 10Мом до безкрайност) съпротивление от протичането на нищожните решетъчни токове . преднапрежение, получено с батерия в решетката се води фиксирано

- крайните ми лампи са с фиксирано преднапрежение

Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 3 4 5 6 7

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени