Резултати 1 до 23 от 23

Тема: Мод на будилник+bluetooth/mp3 колонка

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46

Мод на будилник+bluetooth/mp3 колонка

Имах нужда от нов будилник (тип "радио" – старият взе да изтощава бакъп батерията 9V много бързо) със светещи цифри и пред алтернативите за 30-40 лв. избрах комбиниран с bluetooth/mp3 колонка от 50, който да може се вземе и на път.
    DSC_0178.jpgDSC_0179.jpgDSC_0180.jpgDSC_0182.jpgDSC_0183.jpgDSC_0184.jpgDSC_0185.jpgDSC_0186.jpg
    Като го чух в магазина на Thunder звука беше доста добре за немарков китаец, а и стерео, но след като сложих до леглото забелях недостатъците:

1. Има високочестотен шум от говорителите, когато е включен часовника и е в режим изчакване на време за аларма, явно крайното стъпало е включено постоянно и няма "auto mute" – гледах в youtube клип за намаляването му с пускане на допълнителен кабел към маса на крак 7 на чипа на усилвателчето.
    2. Батерията не издържа първата нощ, след второто зарежда изкара една нощ, но й нямам доверие и го включвам към захранване. Може да се добави 2-ра батерия.
    3. Дисплея свети много ярко през нощта – явно няма автоматично димване през нощните часове. Мисля да пробвам с резистор последователно на общия край на дисплея, ако има такъв, да димна малко, съответно да се удължи живота на батерията.
    4. Китайката казва „radio mode” преди да пусне радиото и реално тя ме буди. Като го пробвах с музика от USB, направо тръгна музиката и се усилваше прогресивно, но не знам какво ще й скимне през нощта…

Приемам идеи за подобряване, точно този модел не открих модифициран/отворен в youtube, а и най-вече за отварянето – няма винтове под лепенките отдолу (не че няма кривини по пластмасовата отливка, както се вижда на снимките и интервенцияте няма да е фатална).

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Върни го в магазина. Няма смисъл да купуваш ново изделие, за да го ремонтираш.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Принципно си прав, да, и аз не искам да си губя времето, НО светът е променен, каквото и да купиш в момента е ментак...
    Старият ми телефон на 3 години Gsmart е по-функионален и издръжлив от новото ми Sony XA Ultra, което трябва да се зарежда всеки ден с ненужните му приложения, които не се деинсталират...

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Ето го шума:

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Ок, щом си се решил - давай. Ето моите съвети:

Има високочестотен шум от говорителите, когато е включен часовника и е в режим изчакване на време за аларма, явно крайното стъпало е включено постоянно и няма "auto mute" – гледах в youtube клип за намаляването му с пускане на допълнителен кабел към маса на крак 7 на чипа на усилвателчето.
    Ако стане - добре. Можеш да добавиш кондензатор 100uF/35V (високоволтов заради по-ниското ESR) близо до крачетата +/- на чипа на усилвателя.

Батерията не издържа първата нощ, след второто зарежда изкара една нощ, но ѝ нямам доверие и го включвам към захранване. Може да се добави 2-ра батерия.
    Устройството е с мрежово захранване. Дръж го включено в контакта. Батерията не е предвидена да свети денонощно. Може да не е лесно и правилно да се слага втора батерия. Виж каква е и ще го обсъдим.

Дисплеят свети много ярко през нощта – явно няма автоматично димване през нощните часове. Мисля да пробвам с резистор последователно на общия край на дисплея, ако има такъв, да димна малко, съответно да се удължи живота на батерията.
    Виж дли има ръчно димване от сетъпите. Резисторът не спестява батерия. Енергията отива в топлина. Евентуално може да му се присади ново захранване с импулсен преобразувател само на тази верига. КПД-то ще е по-високо. Може да се помисли и за автоматично регулиране на осветеността. Има радио-часовник-още нещо си с такава функция и е много удобна.

Китайката казва „radio mode” преди да пусне радиото и реално тя ме буди. Като го пробвах с музика от USB, направо тръгна музиката и се усилваше прогресивно, но не знам какво ще ѝ скимне през нощта.
    Нямам опит с китайки. Новото може и да няма този недостатък. Може да има друг.

Подозирам, че по битаците ще се срещнат по-нормални устройства с подобни функции

И не е й. Й не е ѝ. За ѝ натискай Shift+x.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    46
    можеш ли да правиш нещо с това NFC ?
    това китайче ако има и безжично зарядно за телефон ще е супер добра покупка
    яркостта на дисплея идва от цвета на светодиодите - трябва да са червени за да не дразни и не напряга очите нощно време . аз преди време когато избирах радиочасовник точно това ми беше един от главните приоритети - от марковите само Филипс бяха червени и вече 18 г. не съжалявам за покупката
    Редактирано от apm; 25 August 2017 в 15:16.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Благодаря за напътствията, също и за Shift+x, отчитам го като сериозен пропуск и ще го ползвам с голямо удоволствие...

Не съм имал време да пробвам NFC.

Краен вариант е да му лепна червено фолио в/у дисплея под решетката... старият е червен и вече почти са му избледнели цифрите.
    Редактирано от deo71; 25 August 2017 в 15:42.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Моето е с жълти символи на черен фон. И денем се вижда добре, и нощем след димиране.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Пробвах да махна страничните метални капаци, но не поддадоха.
    Предната решетка излезе сравнително лесно с подпъхване на тънка отверка в дупките (с подложка от хартия отдолу да не се повреди пластмасата):
    DSC_0191.jpg

Има някакво тънко черно кече м/у решетката и дисплея/говорителите:
    DSC_0190.jpg

Върху дисплея е залепен зелен филтър, който може да се смени с червено фолио.
    Диодите светят топло бяло, но е добре и нещо матово да има под фолиото, че си личат... може би самото двойнозалепващо ще свърши тази работа... това в последствие.

Като развих двата винта на дисплея, не можах да го сваля, май ще се наложи да се освободят спойките.

Развих и големите 6 винта с надеждата всичко да излезе напред, но не помръдна и спрях за сега, ще отлежи малко... може и да се наложи да използвам груба сила за съжаление.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Отделих горният капак – има щипки в четирите ъгъла, някои не оцеляха…
    Страничните алуминиеви капаци се плъзгат нагоре и едва тогава ще може да свали капака с говорителите. Говорителите са в затворен обем.
    С платката на дисплея е трябвало да бъда по-смел – оказа се на куплунг. Под нея има още 2 винта.

DSC_0207.jpgDSC_0208.jpgDSC_0210.jpgDSC_0211.jpg

Пробвах с кондензатор 100uF/35V на различни места без да намалее пищенето:

• Захранването на крайния чип PAM8406
    • Изхода на конвертора FP6298
    • На мястото за С28 на гърба на платката с дисплея – тук даже се засили пищенето

Съвсем леко намаля като го сложих на захранването на самия куплунг към платката на дисплея, но пък нещо започна да не се пуска всеки път и го махнах.

Остава да проверя дали шумът е от крайния чип или от „музикалния“ контролер като прекъсна входовете към чипа… може да се намали малко чувствителността на чипа с резистор към маса на входа, и без това почва да криви като се засили много.
    Ще пробвам и с дебел проводник да дублирам масата от платката с дисплея към крайния чип – може да има разлика в потенциалите… използвали са много 0-леви резистори за джъмпери.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    1. Намаляването на чувствителността с резистор 1к на входа към маса не даде резултат - звука става по-слаб, но пищенето се чува, даже се усеща по-лесно.
    2. Дублирането на масата не даде резултат също.

3. Като прекъсна входяща пътечка и усилвателя остане на празен ход пищенето е същото, следователно е или в PAM8406 или в конвертора FP6298 от напрежението на батерията до 4,8V, странно защо допълнителни кондензатори не помагат.
    SMD елементите около чиповете са супер ситни... май ми трябва лупа-челник и духало за разпояване на SMD, за да изолирам конвертора и да проверя как ще бъде със захранване от батерията.

Може да идват смущения от блутут модула - в моята самоделна блутуут колонка има и не са от усилвателя, но и шумът не е точно такъв високочестотен.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Всичко е възможно... след поредното заслушване вчера, установих, че самият дисплей или платката зад него пищи най-силно, явно наистина съм си купил боклук.

Поне ще знам какво да гледам следващият път.

П.С.

При мен "ѝ" излиза при Shift+ь.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от deo71 Покажи мнения
    Всичко е възможно... след поредното заслушване вчера, установих, че самият дисплей или платката зад него пищи най-силно, явно наистина съм си купил боклук.

Поне ще знам какво да гледам следващият път.

П.С.

При мен "ѝ" излиза при Shift+ь.
    При мен двете са на един клавиш. Ь за фонетична и х за английска подредба.

Опитай да укротиш дисплея - 100nF в захранването, дебела маса, екраниране.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Освободих платката с усилвателя и смених единият кондензатор 220uF/10V, който е на изхода от FP6298 с 2х220uF/25V+1x680nF.
    Според всичкомера оригиналният е 230uF/ESR=0.32Om, а новите така събрани са 450uF/ESR=0.07Om.
    DSC_0213.jpgDSC_0214-1.jpgDSC_0215.jpg

Може и да си внушавам, тъй като не съм измервал шума, но ми се струва, че пищенето намаля... от говорителите почти не се чува.
    Тогава ми направи впечатление, че дисплея шуми.
    Редактирано от deo71; 8 September 2017 в 13:22.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    ...

Опитай да укротиш дисплея - 100nF в захранването, дебела маса, екраниране.
    Благодаря, ще пробвам...

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Забравих да напиша горе - пробвах при изключено положение с мост от + на батерията 3,7V към + на сменения кондензатор за байпас на DC/DC конвертора - усилвателя и чесовника тръгват, но пищенето пак го има.
    Може би не са му вдигнали достатъчно високо честотата, за пръв път чувам диоди да пищят... (може разбира се да е от чиповете отдолу).

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Можеш да добавиш феритно пръстенче в плюсовия проводник.

Ако говориш че физически пищи нещо извън високоговорителите, то със сигурност това не може да бъде нито диод, нито интегрална схема, нито какъвто и да било полупроводник. Пищят дроселчетата с феритна сърцевина, и по-рядко керамични кондензатори.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Логиката е такава, но не мога да преценя откъде идва... Отдолу има SMD-та, може някой да е дросел, а може да има дросели м/у дисплея и платката...

Млъкна... почти напълно, ако не знам, че го е имало, няма да забележа нищо.
    Първо добавих керамичен 100nF SMD на празното място на 6-ти крак на TM1668 или + на захранването и маса, успоредно на съществеващия. Намерих дейташийт на китайски само... но според него трябва да има и 104pF успоредно на захранването. Не усетих промяна в пищенето.
    После добавих 100uF/35V на местото на с28 и усетих чувствително затихване, не знам защо се влоши предният път, освен да на съм наместил хубаво платката...

Добавих 220pF успоредно на 100nF и като смених електролита с 220uF/25V останах доволен. Затворено с решетката, кечето и червеното фолио, което сложих за намаляване на светлината почти нищо не се чува.
    Ще го махна това зеленото и ще стане червено по-натам...
    DSC_0220.jpgDSC_0216.jpg

Може би не е лошо да пробвам с един диод на мястото на 0-левия резистор в захранването на управлението на дисплея, ще падне малко напрежението, съответно интензитета, а може и пищенето съвсем да изчезне... но ми трябва стационарна лупа с тия въшки.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    На батерия в режим bluetooth и нормално усилване за слушане в стая издържа около 6,5 часа, но имаше прекъсване при отдалечаване на телефона над 2м.
    Запоих удължение на края на пътечката на антената и сега работи без прекъсване до 10м.

Смених първо 0-левия резистор в захранването на дисплея (под надписа U6) с феритен пръстен от Комет - Ferrite bead 0805, 330Ohm@100MHz, 90mOhm@1.5A.
    не усетих промяна в пищенето.
    След това смених 4R7-овия R13 с 39 ома и забелязах затихвене на писъка, както и леко намаляване интензитета на дисплея.
    Пробвах и със 100 ома, и след като не чух вече писък, го оставих така.
    Смених филтъра на дисплея с червен и останах доволен от светенето през нощта, съответно за момента спирам с модификациите.

DSC_0270.jpgDSC_0268.jpg
    Редактирано от deo71; 2 October 2017 в 10:33.

... светът е променен, каквото и да купиш в момента е ментак...

Светът е променен, но за жалост не и по нашите ширини. Радвам се че в крайна сметка имаш положителен резултат.

Браво !

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Благодарности за съветите и подкрепата!

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •