Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 108

Тема: NE5532P -> OPA2604AP на Sony CDP-XA3ES

Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...Не че няма до ~10nF и керамика Тип-I (С0G)...
    Правеха такива докъм 470 нано...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    52
    За Х7R си е графиката и е нормално да се по малки промените от колкото за 10uF естествено. Но все пак са си значителни.
    Не че няма до ~10nF и керамика Тип-I (С0G)

I/V конвертора е операционния със съпротивлението 330ом.
    Ток се конвертира в напрежение със съпротивление не с кондензатор.
    А кондензатора вързан успоредно на това съпротивление прави R/C филтър вече режещ честотите над 86kHz.
    Вярно ли реши, че трябва да ми пишеш като на индианец. Ако беше прочел по-внимателно темата - едва ли. Автора иска насоки с конкретни елементи. Не знам защо всички скочихте да плюете такова решение (5,6nF C0G в цитирания БГ магазин няма - там са до 1,0nF) - ами дайте по-доброто решение според Вас и съответно линк за поръчка. Аз не виждам особен смисъл за сериозни инвестиции в конкретния плеър (XA3ES) и съответно го ориентирам към бюджетно решение.

И да за "глухите" като мен 2-3% изкривявания са приемливи на слух, ама все пак не всички са музикални инвалиди.
    Моля четете написаното по-внимателно - 2-3% в промяна в капацитета на керамиката

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Правеха такива докъм 470 нано...
    И не са чак толкова скъпи/нисковолтовите/, има няма, една цигара.

Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от berov Покажи мнения
    И не са чак толкова скъпи/нисковолтовите/, има няма, една цигара.
    Или малко повече от една цигара - 2,18 лв без ДДС и доставка:
    http://www.mouser.bg/ProductDetail/K...bDGTCBmawZY%3d

и най-голямата стойност (налична в Mouser) e 15nF/25V:
    http://www.mouser.bg/ProductDetail/K...ipbGIuqg%3d%3d

Чакаме линк за 470nF в 0603 формат.

Цитат Публикувано от gos Покажи мнения
    Или малко повече от една цигара - 2,18 лв без ДДС и доставка...
    Пуши по-скъпи цигари бре...

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    59
    Малко се измести темата. Никой не е имал намерение да се заяжда с теб. В предния пост съм пропуснал да дам линк.
    Ето:
    http://www.tme.eu/bg/katalog/kondien...022%2C24925%3B

Не са 0603, но според мен вършат работа.

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    52

Моля четете написаното по-внимателно - 2-3% в промяна в капацитета на керамиката
    3% промяна на капацитета в динамичен режим е сериозно отклонение,което ще добави не само прости нелинейни изкривявания,но и такива от друг характер.
    Да се слага подобна керамика в звуковия тракт е крайно некоректно.Дори и да не се чуе субективно в конкретното устройство,то е нежелателно от гледна точка на електрическата етика....
    От какъв зор корпуса трябва да е 0603 .Това вече е вманячване.Ако ще работим със стотици мегахерци е наложително,но в случая няма никакво значение.
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Вярно ли реши, че трябва да ми пишеш като на индианец. Ако беше прочел по-внимателно темата - едва ли. Автора иска насоки с конкретни елементи. Не знам защо всички скочихте да плюете такова решение (5,6nF C0G в цитирания БГ магазин няма - там са до 1,0nF) - ами дайте по-доброто решение според Вас и съответно линк за поръчка. Аз не виждам особен смисъл за сериозни инвестиции в конкретния плеър (XA3ES) и съответно го ориентирам към бюджетно решение.

Извинявам се за индианеца.
    Ама как по написаното от теб да разбера че не си.
    За мен човек който иска да замени полиестерен кондензатор с керамичен X7R заради 2мм крака и 3мм писти за честоти от 100KHz си е абориген от всякъде.
    Ако толкова те е страх от GHz сложи един керамичен 820р-1nF С0G може и 0805 и те стават между краката на чипа и смени 5,6n с 4,7n https://store.comet.bg/Catalogue/Product/23949/
    Не че това няма да е пак аборигенско де. Аз въобще не бих сменял оригиналния кондензатор.

Къде видя да съм написал че промяна на капацитета с 2-3% ще предизвика изкривяване с 2-3%.
    Написах че мен не ме бъркат и 2-3% изкривявания понеже съм си музикален инвалид.
    Така че кой трябва да чете по внимателно?

пенсионер от кариерата PinkPanther's Avatar
    Членува от
    Mar 2015
    Възраст
    71
    @ gos

Имаш интересен подход - заяждаш се открито със всеки който дръзне да се обади и после пишеш "да не се счита за заяждане"
    А за какво, бе!

Никой не ти е казал копче за настояването ти да си работиш с SMD елементи, но ти продължаваш да спориш (с кого ли), че това е най-важно.

Не, за мене е най-важно да НЕ бъде с керамика X7R, а с NP0/C0G а корпусътси го избираш по вкус.
    Що се касае за асортимента на пазара, най-широк асортимент керамични кондензатори SMD/MLCC/NP0/C0G има при поляците от ТМЕ - до 100nF в корпус 1206. И са на прилична цена.
    Що се касае до кондензаторите с изводи (това можеш да не го четеш, не е предназначено за тебе), най-богат избор има в Digikey, до 220nF, но цените са средно над долар парчето.

И накрая да те помоля да ми обясниш какво е "капацитет на керамиката" защото действително не знам. Какво е капацитет на кондензатор или паразитен капаитет - знам, но капацитет на керамиката...

P.S. Хванах се на бас с един приятел, че няма да ми отговориш, особено на последния въпрос, а ще ме пратиш за зелен хайвер, и аз съм убеден, че утре бирата ще я плаща той!

Цитат Публикувано от PinkPanther Покажи мнения
    ...Що се касае за асортимента на пазара, най-широк асортимент керамични кондензатори SMD/MLCC/NP0/C0G има при поляците от ТМЕ - до 100nF в корпус 1206. И са на прилична цена.
    Що се касае до кондензаторите с изводи (това можеш да не го четеш, не е предназначено за тебе), най-богат избор има в Digikey, до 220nF, но цените са средно над долар парчето...
    Приличен асортимент кондензатори NP0 имаше и в Дистрилек (през Фючърел).
    Вюрт електроникс също предлагаха не лош асортимент...

Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    52
    @ gos
    И накрая да те помоля да ми обясниш какво е "капацитет на керамиката" защото действително не знам. Какво е капацитет на кондензатор или паразитен капаитет - знам, но капацитет на керамиката...

P.S. Хванах се на бас с един приятел, че няма да ми отговориш, особено на последния въпрос, а ще ме пратиш за зелен хайвер, и аз съм убеден, че утре бирата ще я плаща той!
    Трябва да се разбира като промяна на капацитета (като стойност) на керамичния кондензатор, например. Нали за това спорехме и се пускаха графики. Цялата драма тръгна от това, че в Комет няма по-добри капацитети в 0603 вариант. 0805 понякога е проблемено (поне за мен - остават под напрежение/натиск) да се събере м/у крачетата на чипа. Не съм се опитвал да твърдя че няма по-добри вариант, но нито са лесно достъпни нито са бюджетни.
    Лично аз ползувам (във финалния вариант) SMD филм капацитети на Wima и Panasonic, но са семпли и даже не знам откъде може да се доставят.
    Горното не пречи да пиете бира - по една от него и по една от теб.
    Редактирано от gos; 24 August 2017 в 08:49.

пенсионер от кариерата PinkPanther's Avatar
    Членува от
    Mar 2015
    Възраст
    71
    Благодаря, gos!

Ей така обичам да се дискутира, добронамерено, без заяждане. (нищо, че бирата ще е от мене). Сега стана ясно, че предпочиташ по-малки корпуси за да се намалят механичните напрежения. А ние се чудехме за плеер ли говориш или за антенен усилвател

От повече от година се опитвам да популяризирам използването на MLCC керамични кондензатори (най-вече в българския им вариант - КРМП), но се натъквам на яростна съпротива, подкрепена от аргументи от сорта "аз тия ги знам, пълен боклук са", "керамика в звуковия диапазон - няма начин да не микрофонира", "кво ще ги пробвам, аз тия ги знам"...Цялата дискусия е в темата "Паладиеви кодензатори"(заглавието не е мое!).
    Вчера за пръв път нямаше подобни оценки. Разбира се има и привърженици и противници на използването им, но и едните и другите разбират аргументите на отсрешната страна. И едно неуспоримо предимство - размерите! Държа в ръцете си 100nF/63V стирофлекс и шублер и резултатът е 27 х 19,5 х 11,5 mm. Сам можеш да сметнеш колко броя 1206, да не говорим за по дребни се хващат в този обем.

Пожелавам ти успех при намирането на микроскопични SMD-та и ако имаш проблеми, питай без да се стестняваш.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    40
    От повече от година се опитвам да популяризирам използването на MLCC керамични кондензатори (най-вече в българския им вариант - КРМП), но се натъквам на яростна съпротива,
    Би трябвало отдавна да си разбрал, че ако се опитваш да популяризираш нещо, ще има яростна съпротива, колкото и хубаво или пък лошо да е то. Затова аз никога нищо не се опитвам да налагам/популяризирам и т.н. , особено пък ако нямам интерес - дето се вика не си губя времето с глупости и да решавам чужди проблеми
    Виж може да давам ненатрапчиво мнение на ограничен кръг приятели/познати .... и естествено се интересувам от мнението на някои хора /тук включвам и твоето, Санди, Лозеф, Иттсо и др. / и правя каквото сметна за добре
    Даже съм чел и въпросния Киро Батман - оная статия и даже отдавна си сковах генераторче подобно на неговото /или май само идеи взаимствах/, за да разбера, че тая работа не е толкова лесна . И естествено не съм ограничил употребата на кондензатори до тия, които той е тествал с добър резултат , а събирам всякакви мнения и после сам тествам колкото мога и колкото искам
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Здравейте пак, още не съм изпаткал плеъра и има леко развитие по него. Оп-амповете вече са на сокети и байпасирах два от тях по една от схемите в сайта на лампизатора. Доста се поизбистри звукът и определено ми хареса. Нивото му съответно съвсем леко намаля.

Oще обаче не съм доработвал захрането и съответно до амповете за I/V конверсията все още има -+7В.
    Както казахте в по-предните постове е хубаво да дигна напрежението на -+15В и по възможност с отделни захранвания.

Из други теми четох, че може новите захранвания да са свързани директно с оп-амповете и да се прекъснат пистите към захранващите пинове.
    Масата съответно би трябвало да се свърже максимално близко до звездния център.

Има ли смисъл, ако се справя с тази задача, да се купуват по-качествени оп-ампове за I/V прехода?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg XA3ES.jpg (186.5 KB, 151 преглеждания)

Здравейте колеги,

Из форума намерих схема на двуполярно захранване, което бих искал да използвам за оп-амповете.
    Като прикачен файл ще намерите част от схемата на плеъра и захранването. Из прочетеното от други теми не ми стана ясно как точно се свързва новото захранване. Бихте ли посочили оптималния вариянт?
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    • File Type: pdf XA PSU.pdf (436.9 KB, 49 преглеждания)
    Редактирано от kpuc; 9 October 2018 в 21:40.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    40
    Първо премери какво напрежение имаш на вторичната на трафа в точки А1 и А2 спрямо маса. Ако е достатъчно си ползвай оригиналният трансформатор.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Аз си взел вече траф, тъй като бих искал новото захранване да е с отделен.
    Не ми е ясно опроводяването на масите. В кои точки е опималния вариант да бъдат свързани двете захранвания?

Здравейте,

1. Проработи вече захранването +-15V за операционните усилватели.
    Неговата маса е свързана към аналоговата маса (А-GND) на оригиналната захранващата платка на плеъра (точно към кондензаторите преди стабилизаторите на аналогвата част).

2. Оригиналното захранване си остава да движи дака, двата Pulse Current Convertors и другите дигитални щуротии. На него както се вижда на схемата по-горе си има отделна D-GND.

3. Отделно, платката на клока на Жоро си има нейно захранване, чиято маса ще е свързана максимално най-близко до дака.

От изброените точки става ясно, че ситуацията е голям миш-маш. Може ли някой да даде съвет дали вървя по прав път?
    Трите захранвания още не са свързани към и пускани към плеъра, но пуснати заедно напреженията им без товар са си както трябва.

Мерси предварително.

Здравейте,

тръгна плеърчето и свири много по-приятно. Мерси на всички помогнали в темата от самото й начало. Почна се от една замяна на оп-ампове, че се мина през клок и 3 отделни захранвания.

Последното, което искам да направя по него, е да премахна изходните кондензатори C532/632.
    Бихте ли ми казали как да зануля офсета на пин-1 на IC503/603, тъй като от тях взимам директно сигнал?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    40
    Браво за постигнатото! Но защо го взимаш от там сигнала? Редно е да го вземеш от 7 краче на IC602. След смесителя.

Бях чел в сайта на "Лампизатора" идеи за модове. Вижте номер 3, но май в моя случай не е коректно, да прав си

http://lampizator.eu/SNIPIT/lampizator_DIY.html
    Редактирано от kpuc; 20 October 2018 в 18:03.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    40
    Дак-а ти е с диференциални изходи. Чуй как ще звучи, като вземеш сигнала от 7 краче. Може да ти хареса повече. А и офсета там ще е нищожен и можеш да минеш без кондензатор на изхода.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    40
    И ще имаш почти два пъти по-високо ниво, което е в плюс също.

Мерси колега, да наистина звученето се подобри. Глупава моя грешка по-време на еуфорията по сглобяването.
    В такъв случай ще трябва да се снабдя с още два по-качествени оп-ампа. За I/V конвертирането си взех дискретни, за смеситeля имам в наличност само оригиналните NE5532.
    Редактирано от kpuc; 21 October 2018 в 13:37.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    40
    Не е грешка, споко. Хубаво е че си чул и двата варианта за да оцениш по-добрия. Какви дискретни взе? Може ли снимка, ако не е тайна?

На смесителите също сложи дискретни, защото ще са ти и изходни. Нещо с буфер в клас А.

Страница 4 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени