Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 46 от 46

Тема: Говорител:"ВКН11340",оригинал

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    E то Mms ще се увеличи като се навие повечко проводник на бобината за да се вдигне Bl и да се намали Qes.

Вероятно може де се постигне 20Hz, но въпросът е с цената на какво?

За 15 херца искрено се съмнявам да се получи използваем говорител. Mоже и да греша.

А и основният въпрос е какво ще се възпроизвежда на такъв говорител. Няма да започвам пак - но в повечето музика няма нищо под 40Hz.

Преди време имаше тема за суб, който да свири от 20 Hz
    Редактирано от Subsonic; 14 August 2017 в 10:24.
    Subsonic

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Има огромно значение дали масата ще е част от задвижването или от излъчващия елемент. Най-балансирания вариант се постига, когато масата на мембраната е равна на тази на бобината, но това изисква супер лека мембрана (а не тежка бобина), която на практика няма как едмовременно да бъде голяма, здрава и лека.
    Ниска резонансна честота изобщо не се гони с цел говорителя да свири до 20Hz, а за да може импедансните и съответно фазовите аномалии да се избутат възможно най-надолу в звуковия диапазон, където има незначително музикално съдържание и където също така ухото е доста по-толератно към звукови проблеми. Не знам как не се разбра това за 10 години съществуване на форума...
    Съвсем отделно от това, гъвкавото окачване понижава значително влиянието на изкуствената механична спирачка на мембраната, което води до по-ниски изкривявания, импулсно поведение и още много други все съществени за добрия звук неща.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Кой казва, че трябва да се утежнява подвижната система за да се смъкне резонансната? Единственото правилно решение за постигане на ниска резонансна е използването на възможно най-гъвкаво окачване. В 21-ви век има всякакви трептилки и гънки. Добаването на тежест към подвижната система винаги е голяма грешка.
    В по горните постове собственика на високоговорителя предлага отежняването като решение.
    А що се касае използването на по-гъвкаво окачване за конкретния случай тогава Vas ще се повишаяа с намаляването на fрез.,а той и без това не никак малък.

Да предлага каквото си иска, после гадния бас ще бучи в неговите уши, а не в моите
    Колкото до големия VAS, изискващ голяма кутия - винаги това е цената, която трябва да се плати за получаване на добър звук. Който не иска голяма кутия - да слуша от вградените в лаптопа си говорителченца. Те не заемат никакво място.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Собственика на говорителите

Въпросният собственик съм аз... и за сега още нищо не съм предлагал... само чета... ако се получи нещо хубаво от тях ( вместо да ги изхвърля ) ще се ползват... ако не... здраве да е...

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    .
    Съвсем отделно от това, гъвкавото окачване понижава значително влиянието на изкуствената механична спирачка на мембраната, което води до по-ниски изкривявания, импулсно поведение и още много други все съществени за добрия звук неща.
    Да,ама не....
    Остави един говорител с много мека трептилка и гънка и чакай добро импулсно поведение пък и да се разчита само на адиабатните процеси в затворения зад говорителя въздух.. Закъснението на обратния ход при единичен импулс ще компрометира следващия тон.....
    При говорителите няма най добър параметър,има само добри комбинации....Иначе всички щяха да правят безкрайно меко-гъвкави окачвания.....
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Няма такова нещо като закъснение на обратния ход. То ако се чака на окачването да връща мембраната...
    В момента, в който дойдеш да ти пусна експериментален 15" с резонансна 12,5Hz, всичките ти предразсъдъци ще се изпарят светкавично в момента, в който чуеш как от него излиза супер артикулиран, динамичен и дълбок бас. В сравнение с него, този суб бас говорител ( http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/32w-4878t00.pdf ) имащ твърда трептилка звучи супер спънато. А по отношение на микродинамика го бие дори 25-сантиметровия Сканспийк от класик серията, който е с доста по-голям Cms.
    Комерсиално не се произвеждат говорители със супер гъвкави окачвания не поради някаква друга причина, а заради изискванията на параза - да може да се изкара сравнително дълбок бас от малък обем. Иначе никой няма да си купи. А и едва ли някой иска да си вкара автогол като произвежда и продава говорител, на който звуковата бобина може да промени концентричната си позиция в магнитния процеп и да почне да се търка в полюсните накрайници. Големи мембрани и супер гъвкави окачвания могат да си позволят само малцината, които могат да ползват за обем съседна стая в къщата, или в екстремния случай да изкарат задната вълна с вълновод направо извън къщата. При VAS от порядъка на 15-20000 литра друг вариант просто няма.

Subsonic's Avatar
    Членува от
    Oct 2007
    Възраст
    36
    ...
    Ниска резонансна честота изобщо не се гони с цел говорителя да свири до 20Hz, а за да може импедансните и съответно фазовите аномалии да се избутат възможно най-надолу в звуковия диапазон, където има незначително музикално съдържание и където също така ухото е доста по-толератно към звукови проблеми. Не знам как не се разбра това за 10 години съществуване на форума...
    ...
    Тук не мога да не се съглася с теб. Но ниската резонансна честота не идва безплатно.

Има и друго, което според мен е много по-важно - 9 от 10 слушатели предпочитат леко бумтяща система пред критично демпвана такава. Затова прекалено ниският Q фактор също не е панацея. Въпросът защо хората предпочитат да слушат изкривявания е по-скоро философски.

В крайна сметка добрият проектант взима наличното и изгражда най-доброто възможно. Ако започне да търси ултимативните съставки може да се загуби в търсенето.

Мисля, че добре свирещи ОТ могат да се изградят и с оргиналните, и с фактически моднатите, и с предложения мод говорители (ултранисък Fs, ниско Q, голям Vas).
    Subsonic

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    51
    Няма такова нещо като закъснение на обратния ход. То ако се чака на окачването да връща мембраната...
    .
    При 1ват може и да не се види,но напъни малко един говорител с лабаво окачване със музика с тъпан и валдхорна едновременно,и ще видиш как мембраната се разхожда като пиян циганин....ефекта на плуване .
    Нямам нищо против ниската резонансна честота,но това трябва да върви в комплект с много нисък пълен качествен фактор на цялата система..
    А като е много нисък качественния фактор, бас няма и кръга се затваря..
    Окачването трябва да върне шпулата в равновесно положение при несиметричен сигнал,иначе всеки импулс който следва несиметричен сигнал стартира от неравновесно положение на шпулата...
    В случая трептилката е важния елемент на говорителя,понеже работи с ниски загуби...
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от lozef Покажи мнения
    Окачването трябва да върне шпулата в равновесно положение при несиметричен сигнал,иначе всеки импулс който следва несиметричен сигнал стартира от неравновесно положение на шпулата...
    Една прекъсната навивка от стоманена тел в звуковата бобина и тя сама ще си се центрира от магнита .

Цитат Публикувано от lozef Покажи мнения
    При 1ват може и да не се види,но напъни малко един говорител с лабаво окачване със музика с тъпан и валдхорна едновременно,и ще видиш как мембраната се разхожда като пиян циганин....ефекта на плуване .
    Говорим за висок клас говорители, а не за недоклатени боклуци от по 10 лева. Този, който мога да ти демонстрирам по всяко време с ултра ниската резонансна, няма и нотка на колебание при движение на мембраната. Дори при ход над 20мм нищо не "плува" и има светкавично отработване на киковете. Плътно и артикулирано. Но все пак имай предвид, че съотношението излъчваща площ/тегло е много голямо и дори когато няма присъединен към мембраната въздух от вълновод или рупор, пак няма паразитни колебания, плувания и подобни артефакти. Това на безкраен екран, като с апериодично оформление сигурно ще е още по-добре, но още не съм пробвал за да кажа.
    Над една критична стойност на подвижната маса, нищо не може да предотврати поразиите, които голямата й кинетична енергия може да причини на звука. Сложи прекалено тежка мембрана и нито окачването може да я контролира успешно, нито усилвателя, особено ако резонанса е високо и постоянно има сигнал, който да го задейства.
    Много искам да разбера кое точно в записа ще задейства резонанс на няма и 13 Херца . Особено когато е добре демпван от въздуха и ако говорителя се използва правилно (макс ход 5-6мм, което се постига с необходимото количество говорители).
    Ако вземеш произволен мидбас с резонансна да кажем 40Hz и му смениш окачването така, че резонансната да падне на 30Hz, то мембраната може да почне да плува както казваш, но това не е по вина на говорителя, а заради аудио-Геврека, който не й слага филтър и я пуска да работи в зоната на резонанса й...
    Ако някой пусне пълноспектърен сигнал на високочестотен говорител, говорителя ли е виновен, че ще звучи отвратително, или някой друг (?).

Членува от
    Aug 2015
    Възраст
    40
    Ок, но в дадения случай имаме шест поне изходни комплекта условия - с какво се разполага като първоначални данни на оригиналния говорител, какви са били предявените желания на поръчителя, какво всъщност е очаквал (може и да не се е изявил достатъчно категорично и еднозначно при заявката), за какъв обем са предназначени моднатите говорители, с какво се разполага в България като материали, които да се използват при преработката, за какво е готов да плати поръчалия модификацията, и още сигурно много неща има, които да повлияят за достигане на един или друг резултат, и съответно една или друга степен на постигане на заявените желани характеристики...

Краят на сагата...

Въпросните БГ говорители са мои... сагата продължи прекалено дълго а крайния резултат не е задоволителен, поне за мен... всичко отива в коша... ще се търсят други качествени 10 или 12 инча нискочестотни, подходящи за 2 нормални домашни ОТ, без претенция за ХАЙ ЕНД ... за нормално домашно слушане... всяка чаша си има ръб... моята го преля вече... омръзна ми... писна ми... надявах се, че това шаси има потенциал, но уви... явно няма... да... това ме натъжава и ми се искаше да има поне един истински майстор, който освен парите, да търси и добрия краен резулта, но... явно няма такива... или ако има... не съм готов да чакам 3 5 10 години за два умрели говорителя... живота ми ще мине в чакане... ( сещате се кой добър майстор визирам, не искам да го обидя, но с това се слави той ) ... и наситих се... на експерименти... вече търся нещо скъпо и добро... следващата ми стъпка е профи ОТ в домашни условия... явно в бг това е варианта за истински саунд изработен от собствените ръце на някой, а не закупени 20 30 50 годишни изтръпнали, спукани от концерти или вкаменели от стоене "легендарни ОТ" ... и така сагата е безконечна...
    Благодаря на всички намесили се до тук и за всичко... прочетох и научих много неща...
    Бъдете здрави и щастливи... и нека късмета е винаги със вас... със всички вас...

Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    56

...............................

Това е кривата, на ужасно скапания "Доправен" бас, в комбинация с много добрите"SC10N"' и ''SC13'', за среда
    Като, драйверите са разположени в общ,затворен обем 70литра.За среда и високи, трябва да се предвидят 7литра, както и две оребрения по височината на кутията.Така чистият обем слиза до 60литра. Размери:
    вис.-950мм
    шир.-290мм
    дълбочина-255мм.
    За честоти на срез са избрани:500 и 5000Hz, типовете са 2-ред за всички ленти.
    Елементи на филтъра за:
    ниски:L1=3.3mH
    C1=14mikroF/160V

За средни: C2-9.4mikroF/160
    L2-3.37mH
    L3-0.48mH
    за високи: C3-2.2mikroF/250
    L3-0.45Mh
    За среда и високи, са включени и последователни резистори, тях и самата схема ще кача по късно, ако все пак някой се заинтересува и пожелае да "хаби дървен материал" ,за "скапани, дрънчащи на тенекия" баси.Които обаче, не знам по каква причина, в тестовият бокс в който са проведени всички измервания, и настройката на филтровите звена, звукнаха много прилично: достатъчен бас, с ясни среда и високи. ––(Провала от около 6db на около 1000Hz, вече е изгладен)
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Костадин Крумов Рахнев-Loudspeaker fixer http://biliar.snimka.bg/arts/12-quot...07087.31040447
    skipe: kocito81
    Measurements: "T/S"parameters,''MLS''. Inductor soft.,inductors.Filters.
    0885 067 687 0896 317 930

ctef's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    57
    Пак ще се обадя.
    Може би грешката ти е че характеристиката ти е прекалено линейна. Много хора не харесват линейния звук.
    Пробвахте ли да пуснете басовия с няколко децибала по-силно?

Към поръчителя, кое в баса не ти харесва? Изразил си се много общо.
    Другите 2 Визатонски говорителя са сравнително добри.
    Ползвал съм ги за да преправя едни Тонакси на приятел, който не може да се каже че не е претенциозен, и настройвайки ги заедно с него след доста проби, остана доволен. Разбира се с някакви забележки към баса и на Тонакса
    И, не мисля че е добра идея да се купуват професионални ОТ за в къщи. Освен под професионални да разбираш фабрични, маркови.
    Все пак, кави цели се преследват? Музика за купон, или спокойно слушане?

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от Subsonic Покажи мнения
    Има и друго, което според мен е много по-важно - 9 от 10 слушатели предпочитат леко бумтяща система пред критично демпвана такава.
    За съжаление това е истина. Тази тенденция се отразява и на съвременните конструкции. 9 от 10 комерсиални иделия се характеризират с точно такова възпроизвеждане на ниските. Не е тук мястото да правя обстоен анализ за причините, но фактите са налице и бе бива да ги пренебрегваме при избора на озвучителни тела.

Цитат Публикувано от Subsonic Покажи мнения
    В крайна сметка добрият проектант взима наличното и изгражда най-доброто възможно.
    Ако поръчваме високоговорители (независимо къде), задължително трябва да изготвим техническо задание. В случая това е консистентен набор от T/S параметри, като не забравяме да дефинираме разумен толеранс за всеки от тях. Ако полученото изделие отговаря на заданието, значи изпълнителят се е справил. Ако не ... действаме според конкретната уговорка с него.
    Най-често се налага да се направят няколко итерации, докато получим искания резултат - това все пак е развойна дейност, която, неизвестно защо, у нас се подценява твърде много. На тези, които се съмняват в написаното от мен, бих препоръчал да пробват да поръчат някоя фирма-производител на високоговорители да им конструира нещо по поръчка и после да коментираме тук цените и количествата.
    Поради това в моите конструкции се стремя да използвам високоговорители, които са налични на пазара. Ако не успея да намеря такива, ги поръчвам с ясното съзнание, че трябва да заплатя и за развойната дейност - най-малкото труда за изработка на всички тестови екземпляри.

Цитат Публикувано от xarvatina Покажи мнения
    Въпросните БГ говорители са мои... сагата продължи прекалено дълго
    Не може да бъде...

а крайния резултат не е задоволителен, поне за мен...всичко отива в коша...
    Това е инфантилно!

... надявах се, че това шаси има потенциал, но уви... явно няма...
    Напротив, има си потенциал, аз поне съм го изкарвал Получавало се е страхотно.

да... това ме натъжава и ми се искаше да има поне един истински майстор, който освен парите, да търси и добрия краен резулта, но... явно няма такива...
    Напротив, има! Но ще ти стане още по-тъжно, като разбереш, че не му се занимава с такива като теб. А доколкото усещам, на Коцето вече също...

или ако има... не съм готов да чакам 3 5 10 години за два умрели говорителя...

За два умрели говорителя никой не би чакал, но за два живо свирещи...аз самия бих стига да има кой да ми ги направи, не да се блъскам аз...

живота ми ще мине в чакане... ( сещате се кой добър майстор визирам, не искам да го обидя, но с това се слави той ) ...
    Да, сещат се, ама се сещат и за многото качествени неща, излезли изпод ръцете му! А когато има мрънкащи, хленчещи клиенти, капризни и НЕПЛАЩАЩИ!, ще има и трудности и в комуникацията, както и в изработката! И на мен ми е писнало от такива с претенции, капризни и с неотлъчно изискване нещата им да станат по най-тънката лайстна, компонентите не са безплатни. А на теб лично не помня да съм ти бавил нещо 3, 5, 10 години, обаче помня много добре, колко капризен беше и колко труден като клиент! И да - радвам се, че не си ме потърсил изобщо, защото веднага щях да ти усетя и прекомерните претенции, и капризите и т.н. Мерси за титлата "добър майстор" и за нежеланието да обиждаш, но вече го направи така или иначе и при положение, че за теб и такива като теб се славя само с ТОВА! а не с висок професионализъм, то трябва да ти кажа, че губещият си ти, не аз! ДА, Коцето е променил параметрите леко в обратна посока, но той е позитивен човек с желание за развитие, като всеки от нас си има своите недостатъци...затова сме хора...
    ...и наситих се... на експерименти...
    Аз обаче не - още експериментирам и откривам страхотни неща и ставам все по-добър, слава Богу, но таланта ми и постиженията ми ще са недостижими за такива като теб!

вече търся нещо скъпо и добро...
    Бедна ти е фантазията колко "скъпи и добри" ОТ съм подобрил, колко прехвалени марки и "продукция" на самозвани майстори са минали през мен.

следващата ми стъпка е профи ОТ в домашни условия... явно в бг това е варианта за истински саунд изработен от собствените ръце на някой,
    Грешка, не се намират лесно профи високоговорители на поносима цена, с нужните показатели за домашни висококачествени ОТ, най-малкото ще ти е доста трудно да намериш такъв с резонансна под 20 херца, каквато е нужна за наистина висококачествено ОТ И доста още неща не се намират ей така, те сигурно тези, извървели този трънлив път са някакви идиоти и нищичко не знаят

Както казах, този високоговорител за мен е детска игра да го подобря, спрямо ФАБРИЧНИТЕ му данни, но при такава нагласа от теб, при това напълно незаслужена, няма как да стане! Личи си прекалено много неуважението ти към мен лично! Знам какво ще отговориш, че нито си имал намерение, нито и ще имаш такова, знам - вече казах, че не аз губя. Просто държах да го знаеш Какви по-сложни не ща съм правил, та това ли...

И като си рекъл - със здраве да е, успех с търсенето!
    Редактирано от Audiomaster; 19 August 2017 в 03:50.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140; 0879 857 140 - номерът е на bob

http://greatsound.snimka.bg/

ИЗВИНЯВАМ СЕ!!!

Искам да се извиня на всички, които съм засегнал в последния си пост, и най-вече на Костадин Рахнев. Не съм искал да обидя никой, малко прекалих с коментара, но доста се напрегнах заради някой от постовете в темата. Говорителите няма да отиват в коша, а проекта ще бъде докаран до край. След като завърша всичко, както ми го е подготвил съфорумника Рахнев, ще направя нова тема със всички детайли и много снимки.
    Поздрави на всички!

helix's Avatar
    Членува от
    Mar 2010
    Възраст
    41
    Според мен не са съвсем за изхвърляне тези говорителчета. В момента съм с DIY колони с тези говорители http://vissokogovoriteli.bg/products...-11_370-11.htm в сток вариант, и свирят нелошо. Оформени са в 25 литра затворен обем с около 200 гр. звукопоглъщащ материал.

Така е по-добре, радвам се, че ме послуша.
    Радостин Атанасов
    0899 867 140; 0879 857 140 - номерът е на bob

http://greatsound.snimka.bg/

Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    56

Схема на трилентов филтър

Това са схемата и елементите.Измерванията и настройките на филтъра, отнеха 11дни.Предвид проекта, не е много.Резисторите и "С2",могат да се заменят на вкус.И на слух.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Костадин Крумов Рахнев-Loudspeaker fixer http://biliar.snimka.bg/arts/12-quot...07087.31040447
    skipe: kocito81
    Measurements: "T/S"parameters,''MLS''. Inductor soft.,inductors.Filters.
    0885 067 687 0896 317 930

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени