Резултати 1 до 23 от 23

Тема: Активен суббас абсорбер

Активен суббас абсорбер

Формата Klein + Himmel - един от водещите производители на студийни монитори предлага едно ефективно решение за модалните проблеми в слушателските помещения . Интересното е, че са дали важни подробности по позициониране и настройка без специална апаратура - само с уши и тонгенератор . В DIY условия резултата може да се повтори успешно, ако се разполага с :
    1 Минимум 2 еднакви суба ( най-добре 4 )
    2 Минимум 2 усилвателя ( за 4 суба могат да се вържат по 2 суба на канал )
    3 Закъснителна верига до 30 ms и стъпка през поне 0,1ms и възможност за завъртане на фазата 0/180 градуса
    4 Възможност за коректно разположение .
    Описанията са доста подробни и с достъпно DSP - било то външно , софтуерно - примерно JRiver , foobar и тн .и 2 изхода могат да се получат много добри резултати . Ако ми остане време мога и да го попреведа.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ето и малко симулации на тема 1 суб , 2 бр суба , 4 суба , поставени и настроени по описаната рецепта - коментара е излишен . При симулациите е зададена пълна липса на звукоабсорбция . Това е вълшебна пръчка за решаване на модални резонанси - скоро ще пробвам .
    Странна е липсата на интерес към тема , даваща решение на проблеми , дискутирани в безчет теми ...
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Просто изключително малко хора са наясно с методиката и възможностите...
    То ако не беше ти да популяризираш тук и обясняваш по-подробно механизмите на DSP процесирането, фазово-честотни сходимости, акустически аномалии и прочие реалности, както и практическите им приложения, още щяха да бъдат напълно неизвестна материя за мнозина...
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Закъснение от 30 мс не е ли вече ревърб ефект .
    Kaкто и да е, закъснителната линия е нещо неособено подлежащо на DIY.
    Или през компа, или DSP модули събрани по наш вкус, което е вече по-DIY, ама идеята не е за всеки.
    Резултата и цената, не знам струва ли си, при положение че има готови DSP кросоувър модули.

А ако имаме разхвърляни из помещението субове, с цел добро звуково налягане в ултраниските, всичките тези настройки и времезакъснения...
    Ще са ок спрямо избрано слушателско място. Или греша ?
    А спрямо другите възможни слушателски места?
    В смисъл, като ходиш из помещението, няма ли вече да излезнеш от перфектната зона и да е все тая?
    Редактирано от emosms; 17 July 2017 в 12:46.
    аудио мал'умник

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    32
    Емо ако седнеш извън сУиТ поИНтъ на системата ще се махнат ли модалните резонанси?

Аз ще изкажа благодарности за темата от нея, и няколко други научих много. Най-важното разбрах какво е много, и какво ми трябва на мен(подпис на един човек във форума).
    Редактирано от Vankata_84; 17 July 2017 в 13:13.
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Доколкото разбирам, с времезакъсненията се получава акустично намаляване на амплитудата на сигнала за честотите на модалните резонанси.
    Които ефект, се гласи, спрямо центъра на помещението. Т.е. това е слушателската позиция.

Интересно ще е, колко по-добър е ефекта на този подход, спрямо EQ на съответните честоти. Чрез EQ не премахваме модалния резонанс. Чрез времезакъснение му пречим да се прояви..
    аудио мал'умник

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Трябва да започнеш от по-далеч - какво е вълна, как се разпространява, какво е фаза, интерференция, дифракция.
    Модалните резонанси остават - те са свойство на помещението. С това устройство така се напасват фазите на вълните, че да няма пропадане в слушателската точка. Ще има някъде другаде и от физиката няма да избягаш.

Като вторичен ефект някъде може да се получи такъв максимум, че да повреди нещо.

Интересното при тази схема е , че създава относително равномерен бас в цялото помещение ( за съжаление това важи предимно за правоъгълно помещение ). На симулациите в ляво е показано помещението и две случайни точки за които важи АЧХ то горе в дясно . https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif.Причината е , че в следствие на разположението се тушират резонансните честоти , поддържани от повърхностите таван/под , както и лява стена/дясна стена . Разстоянието от суба до близката повърхност е 1/4 от цялата дължина - на графичното разположение се вижда .Има и още по-атрактивни решения с 8 суба .
    Механизма за гасене на резонансите предна/задна стена е активен . Когато звуковата вълна , предизвикана от предните 2 суба ( 1 и 2 ) достигне задната стена , там я посреща звуковото поле от субове 3 и 4 , което е закъсняно с разстоянието предна/задна и инвертирано на 180 градуса , като по този начин "
    гаси" пристигналото звуково поле и отражение от задната стена липсва - все едно я няма за честоти 0 - 80 Hz .
    Това пак може да се изпълни по пасивен начин , но разположението на субовете ще втрещи всяка домакия ... дори и най-страстните аудиофилки .
    За някои физиката е досадна наука , но все пак някакси законите й не престават да функционират , което я прави още по-досадна .....
    • File Type: jpg aram1.jpg (57.8 KB, 16 преглеждания)
    • File Type: jpg aram2.jpg (57.2 KB, 15 преглеждания)

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Това пак може да се изпълни по пасивен начин , но разположението на субовете ще втрещи всяка домакия ... дори и най-страстните аудиофилки .
    Става въпрос по-специално за това https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gifНе знам дали е достатъчно ясно , но цената на тази прекрасна АЧХ в ниските, липса на DSP, както и липсата на скъпата и неефективна суббасабсорбция е .....4 суба на неверояааатни места ...
    Редактирано от Георги Диомов; 18 July 2017 в 23:57.

И още нещо , което не е много ясно от графиките . Това е хитроумно овладяване на резонансни процеси свързани с дълго отзвучаване на определени честоти ( Предимно най-фрапантните аксиални резонанси , свързани директно с разстояние на срещулежащи стени и положение на ОТ на графиките от примера сините , червените и зелените репери ) , които по този начин офалшивяват баса , правят го бавен, бумтящ и неприятен за слушане. При определени пропорции на помещението и разположение на ОТ може да се получи толкова голяма дупка в АЧХ , че направо да ти се струва , че липсва.... . Хем ти се иска въпросните 2-3 октави да ги има , хем възпроизвеждането им е толкова проблематично , че ти се иска да ги няма ....
    За съжаление оптималното разположение на субовете , не съвпада с това на основните ОТ ... Това може да се ремонтира отново с DSP ...

Още нещо , може би последно по темата. Икономична схема с 2 суба . Този път всеки бас е на височина от пода =1/3 от цялата височина и разстояние от близката стена =1/3 от цялото разстояние между съответните стени . Задния бас пак е закъснян с разстоянието до предната стена и инвертиран. Особеното в случая е , че този път това хубаво АЧХ важи само за означената слушателска позиция и подозирам , че ще има по-високо време на реверберация за резонансните честоти .... пълно щастие няма.https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gifво

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Ако зад субовете и/или зад слушателя се сложи нещо поглъщащо шансовете да се скъси времето на ревеберация се увеличават.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Не мисля че за реверберацията в резонансните честоти е важно да се слага "нещо поглъщащо" зад субовете, или зад слушателя - има много по-ефективни места.

и аз така мисля . В процеса на структуриране примерно на аксиалните резонанси се получава така , че съставката на звука "налягане" има максимум при прилежащите стени , а максимума на съставката " движение "e в центъра на помещението за първия резонанс , на 1/4 от стените за втория и тн. За тангенциалните и обхождащи модални резонанси е по-сложно . Абсорберите са ефективни там където има максимум на движението на частиците , тъй като работят на принципа движение-триене-топлина .Край стените специално за баса под 100 Hz са ефективни мембранни абсорбери или конвертори налягане/движение-триене-топлина . Има нови и интересни материали в този ред на мисли тип сандвич - лице-мембрана-вата .
    Редактирано от Георги Диомов; 22 July 2017 в 00:13.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    ГМ

Това за скоростта и налягането го споменаваш отново. Ако съм го чувал и преди, не съм му обърнал внимание, но изглежда логично и много убедително.

Ще взема да направя и аз малко рисърч в тая насока, че само отлагам неизбежното. Какво смяташ за съществуващата и доста повсеместна практика да се поставят трапове по ъгли и в зони с високо налягане - напълно неефективно ли е според теб? По едно време си поиграх да слагам Хелмхолц резонатори, че само това имам, в точките, в които и меря и чувам пикове и ако изобщо има измерваем ефект от резонаторите, той е само в тези точки и много скромен. Всъщност изобщо нямаше да ги ползвам ако не намаляваха доста сериозно RT60 около резонансните си честоти.

Защо са толкова популярни бас траповете - скромното им мнение по въпроса :
    1 Басoвите честоти принципно се водят от 20Hz ( 17m ) до да речем 250 Hz (1,36m) . Ефективното разстояние между абсорбер и твърда отразяваща повърхност за дадена честота е горе долу от 1/8 от дължината й нагоре. Най-ефективно е на 1/4 ( там движението на частиците има пик ). т.е. за 20Hz това са 2-4 метра , а за 250 17-34 см . За трапове с отстояние примерно относително 40 см от повърхността ги прави логично използваеми до поне 80-100 Hz .
    Има и по-сложни резонанси като да речем обхождащите , които обхождат помещението по тристенните ъгли и биха пресекли бастрапа по диагонал при това няколко пъти при един рикошет, което ще снижи честотата на ефективната му работа специално върху тези резонанси .Въпросните резонанси са относително високо . За едно помещение 4/6/2,4 стартират от 80 Hz , а до 200 Hz вече са 23 на брой и макар да са с ниска тежест ( 20 dB под аксиалните ) все пак броя им е неприятен а бастраповете са много ефективни в лечението им .Тангенциалните модални ( 10 dB под аксиалните )също пресичат бастраповете под ъгъл, a въпросните за такова помещение стартират от 50 Hz .
    2 Някои бастрапове са с по-сложна структура и имат конвертиращ налягане/движение/триене ефект .
    3 Имат страхотен WAF фактор и много добро съотношение инвестиция/ефект тъй като един абсорбер влияе на много честоти .
    Все пак за основните и с най-голяма тежест първи аксиални резонанси работата на бастрапа е на границата или извън възможностите му , СМСМ . За едно правоъгълно помещение 4/6/2,4m , това са 28Hz и 56 Hz по дългата страна , 43Hz и 86Hz по късата и 71Hz и 140Hz между таван и под . Визираното в темата решение пък се справя брилиянтно с тях.

Между другото на последното експо бяхме провесили тежки пердета и пориозни мокети на 3 метра от стените по дължината . Ефекта им се забеляза доста до ниско , само дето забравих да измеря точно как ....

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от analogsa Покажи мнения
    ГМ

Това за скоростта и налягането го споменаваш отново. Ако съм го чувал и преди, не съм му обърнал внимание, но изглежда логично и много убедително.

Ще взема да направя и аз малко рисърч в тая насока, че само отлагам неизбежното. Какво смяташ за съществуващата и доста повсеместна практика да се поставят трапове по ъгли и в зони с високо налягане - напълно неефективно ли е според теб? По едно време си поиграх да слагам Хелмхолц резонатори, че само това имам, в точките, в които и меря и чувам пикове и ако изобщо има измерваем ефект от резонаторите, той е само в тези точки и много скромен. Всъщност изобщо нямаше да ги ползвам ако не намаляваха доста сериозно RT60 около резонансните си честоти.
    Поставянето по ъгли е най-ефективно, тъй като в ъгъла имаш високо налягане, но сравнително лесно постигаш разстояние от ъгъла, където имаш висока колебателна скорост (т.е. поставен на 40см от стена поглътител изглежда по зловещо отколкото поставен на 60 см от ъгъла, поне според съпругата ми). Освен това в ъглите с един удар - два заека (да не кажа три) - модални резонанси по повече от един размер на помещението.
    Споре мен Хелмхолц резонаторите са подходящи за сравнително малки помещения, където първите моди са сравнително високи като честота, а следващите вече минават честота на Шрьодер за помещението.

+1. За тези , които се опитват да си представят какво точно се случва с частиците в една стояща вълна при образуването на стаен мод и защо аджеба абсорберите трябва да са на определено отстояние от отражаващата повърхност за да бъдат ефективни има доста готини визуализации. .При малко по-богата фантазия човек може да си обясни и защо положението на ОТ спрямо стените влияе на крайния резултат и как функционират активните абсорбери .http://www.acs.psu.edu/drussell/Demo...dingWaves.html

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Благодаря на ГМ и bobalan за изказаните мнения. Като цяло затвърждават мислите ми по отношение на третирането.

Активни решения като обекта на темата...със сигурност имат приложение, но не за мен. Корекции с JR или друг софтуерен плеър в реално време от моя гледна точка са несъвместими с всякакви представи за висококачествен звук - покрай третирането на проблеми в ниските убиват и повечето неща в звука, които харесвам.

ГМ

Това за скоростта и налягането...
    Благодаря на ГМ...
    А кой е ГМ?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Извинения към Георги. Искал съм да напиша ГД.

Тъкмо се зарадвах , че съм получил някое партизнаско име тип Great Master или Гоуемио Мисуитеу
    Иначе еквализацията в ниските на неравномерностите , причинени от помещението си е друга , доста интересна тема . Дори и да е извършена по перфектен начин , това е отчаяна стъпка , която прави баса малко по-слушаем . С нея не се намалява Rt60, нито се увеличава съотношението пряк/отразен сигнал , нито се коригират времевите аномалии в следствие на рикошетите , дори напротив увеличават се във вид на ФЧХ изкривявания и пост рингинг . Признавам , че слушам с корекции , просто и аз отлагам неизбежното - адекватна акустична обработка и поне един активен басабсорбер ...

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени