Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 4 5 6 7 8
Резултати 176 до 193 от 193

Тема: "Безупречный" УМЗЧ

Както писах и аз съм правил един усилвател вдъхновен от този, но схемата е доста силно модифицирана, та не знам до колко може да се нарече подобие на тази тук.
    https://bgaudioclub.org/showthread.php?29602-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82-%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D 0%BB-%D1%81-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B5!-(%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%82%D 0%B&p=608205&viewfull=1#post608205
    Свири си много добре, но и аз не съм му направил кутия. Чака си реда, че в момента съм доста натоварен!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

DIY Audio Member renegadel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Както писах и аз съм правил един усилвател вдъхновен от този, но схемата е доста силно модифицирана, та не знам до колко може да се нарече подобие на тази тук.
    https://bgaudioclub.org/showthread.php?29602-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82-%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D 0%BB-%D1%81-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B5!-(%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%82%D 0%B&p=608205&viewfull=1#post608205
    Свири си много добре, но и аз не съм му направил кутия. Чака си реда, че в момента съм доста натоварен!
    И моя си пее на дъска Схемата ти е доста подобрена. Ако остане време ще я пробвам в симулатора!
    Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
    (Arthur C. Clarke)

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от renegadel Покажи мнения
    Платката е тази от втори пост на темата.
    Мерси, чак сега я разгадах. Размерът в ПДФ-а не е коректен, но се оправих.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Направих нова платка за ревизия 2.0 на усилвателя. Ползвах схемата на Санди, и още малко доработка с помощта на приятели от форумите.
    Общо взето добавихме филтри на захранването, защита за ОТ, опция да се добави jfet дискретен буфер на входа по схема на Санди, рейка за бъдещи проби на токова защита за крайните.
    Платките са правени в JLCPCB, идния уикенд се каня да го пусна ако не ме домързи
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    (Arthur C. Clarke)

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Тестовото шаси е от ревизия 1.0 на усилвателя. Ще подменя само радиаторите с по-големи.
    (Arthur C. Clarke)

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Гледам платките на проектите ти които пусна тия дни, и се чудя. Имаш голям охладител. Защо транзисторите на филтрите на захранването не са закрепени на него, а са на отделни радиатори?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Гледам платките на проектите ти които пусна тия дни, и се чудя. Имаш голям охладител. Защо транзисторите на филтрите на захранването не са закрепени на него, а са на отделни радиатори?
    Греят слабо, и не ми се правят още дупки на радиаторите. Ако се наложи и демонтаж на платката, два болта по-малко ще развивам
    (Arthur C. Clarke)

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от renegadel Покажи мнения
    Греят слабо, и не ми се правят още дупки на радиаторите. Ако се наложи и демонтаж на платката, два болта по-малко ще развивам
    Така е, но от друга страна, ако са на радиатора, ще е по-прегледно, ще заемат по-малко място, и ще монтираш по-малко джаджи. А ако се използват транзистори в изолиран корпус, няма да се занимаваш с изолационни подложки.
    Ти си знаеш де. Беше ми интересно защо не използваш големия радиатор.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    то на тия май никакъв радиатор им не трябва Само да устискат пуска по SOAR, другото е лесно после
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Я затова ги облякох с радиатори да не са хептен голички
    (Arthur C. Clarke)

То хубаво схемата, но входният ти буфер няма да е буквално по схемата на Санди, както и моят не е. При него има следяща обратна връзка която намалява нелинейните изкривявания, докато при теб и при мен няма - захранени са с постоянно напрежение. То не, че е от такова голямо значение де, но просто като спомена на Санди схемата обърнах внимание. То и няма как в този усилвател да се реализира въпросната схема. Чудя се само защо са ти Т9 и Т10 като те работят просто в режим на повторител. Не можеше ли JFET буфера да се захрани директно от +-15 волта от параметричните стабилизатори. Не е като да консумира голям ток. Защитата по ток на стъпалото до колкото виждам е просто ограничение на тока, което реално не върши много добра работа ако се очакват чести ситуации с късо съединение в изхода или претоварване. Да кажем, че все пак е по-добре от без хич.
    Относно претоварването по SOA при включване на двата електронни филтъра в захранването, едва ли за този тип проблем ще помогне радиаторчето, това което може да се случи се случва преди топлината да е имала време да сигне до гърба на радиатора, но така или иначе едва ли от там ще имаш проблеми.
    Другото по отношение на стабилността на тока на покой. При проектирането на моя усилвател, както теб сложих на общия радиатор крайните, предкрайните, управляващите в схема ОЕ и компенсиращият транзистор за преднапрежение (при мен крайните са в схема дарлингтон и компенсацията не става само с управляващите емитерни повторители). При това бях твърдо убеден, че тока на покой ще бъде "бетон". За съжаление се оказа, че не е точно така. Действително тока на покой слабо зависи от температурата на радиатора, обаче се оказа, че зависи повече от колкото ми се иска от температурата на транзисторите Т5, Т11, Т8 и Т14. Просто променяйки се тяхната температура се увеличава тока в клоновете и се увеличава малко и преднапрежението от където тока на покой. И тъй като емитерните резистори на крайните са с доста малка стойност около 0.1 ома, тока на покой зависи доста силно при минимални вариации на преднапрежението. Та и аз не знам как може да решиш този проблем. Евентуално да се помисли как преднапрежението (от зеления светодиод) да се направи да компенсира промяната в температурата на транзистора (например полупроводников диод залепен за двойката транзистори свързан последователно на светодиода...)
    В емитерите на Т17 и Т18 мисля, че е добре да има някакво съпротивление 10 до 20 ома. Ще се подобри стабилността на схемата по променлив ток поради намалената стръмност на повторителя. За съжаление обаче, с тази вариация се увеличава зависимостта на тока на покой от температурата на крайните транзистори. В твоя случай при монтаж и на предкрайните и на крайните на един радиатор се надявам, че това няма да бъде проблем.
    Иначе схемата си е трепач, ще трябва и аз един ден да я изпълня с минимални модификации и да и пусна едно ухо от любопитство, интересно ми е как свири в тази входна конфигурация. Моят усилвател с подобрения по тази схема за който стана въпрос по-нагоре в темата също е в процес на изпълнение на кутията (надявам се до две седмици да е готов), та един ден може и да ги сравним по звучене двата.
    Успех!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Опцията за jfet буфера я добавих заради колеги от друг форум. Санди има няколко варианта на jfet буфера и се чудя как го коментираш без да съм дал схема коя версия ще се ползва. Аз буфер не ползвам, понеже съм закачил директно изхода на преампа към усилвателя.
    Т9, Т10 ги добавихме за да не се товарят ценерите. След като измерихме консумацията на буферите избрахме този вариант.
    Защитата по ток с диодите е само да плаши гаргите. Заложената 5 пинова рейка ще служи за добавняне на друга дискретна защита. На нея рейка в момента има BC560 като диод с 700ohm серийно съпротивление между базите на съставните. Без тази добавка не може да се настрой началния ток. Стой доста висок и плава драстично при студен и загрял усилвател. С добавката при студен тока е 50mA като загрее спира на 100mA.
    Ампа имаше проблем с осцилация. Решението беше с намаляне на капа в ООВ от 6.8p на 1p, Капа в ЧК в момента е 270p. Но като си сглобя функционалния генератор ще го компенсирам по-добре и ще го намаля още. Другото много важно за тоя изход е да се замаси радиатора!
    Вече имам две кутии от ресивъри, та ще събера ампа в една от тях
    (Arthur C. Clarke)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Понеже имам двойка платчици от Ицо, чудя се какви експерименти мога да направя с тази схема, която не харесвам изначално .
    Първо мислех да пробвам крайни КТ818Г/КТ819Г като живо доказателство, че и дърти руски не-проводници може нещо да правят ..... евентуално....
    Сега обаче мисля тази гадна CFP конфигурация да я докарам до ..... термал-трак дарлингтони в нормален Общ Колектор..... Имам под ръка STD01N / STD01P. Приложението евентуално ще бъде за СЧ усилвач .....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    ...термал-трак дарлингтони в нормален Общ Колектор..... Имам под ръка STD01N / STD01P. Приложението евентуално ще бъде за СЧ усилвач .....
    Я, колко интересно!
    Едни много "лъскави" имат по 12 на канал от тези STD01
    28.jpg
    + още други интересни и за мен "екранирани кутийки"
    Готина посока!
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    И високоволтовият драйвер LME49810...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    И високоволтовият драйвер LME49810...
    Как бързо си го припозна! Стар "любимец" май?!
    -------------
    А отдолу се крие захранване, много подобно на това на Nagra с PFC
    Тук не са се скъпили нито на технологии, нито на компоненти. Макар lundahl-ите да можеше да са "по-така"...
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    ...
    Да, но няма нужда от кавички. Драйвера е чудесен, но не е най-доброто решение за мощни професионални стъпала...
    За мощни домашни е тамън, особено за по-мързеливи потребители или ако трябва да се пести място, някъде.
    Има само един проблем - вече не се произвежда.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    -------------
    А отдолу се крие захранване, много подобно на това на Nagra с PFC
    Тук не са се скъпили нито на технологии, нито на компоненти. Макар lundahl-ите да можеше да са "по-така"...
    Май и за двете са се скъпили .
    Дарлингтоните имат едно предимство пред отделните тр-ри и то е, че заемат по-малко място . Само за трафчетата не знаех, че са "ординарни"
    Докато не виждам и мелф-ове и изобщо нищо интересно по тази платка, не бих казал, че са се изхвърлили с тек или чарк......
    bus bar-овете са нещо, без което не могат, и вместо нормални медни мостчета са сложили нещо по-така да хваща окото, почти съм сигурен, че са се похвалили с тях някъде по брошурите . Аз кат по-прост си ползвах ПВА-1 1.5mm2 и си го режех и гънех на каквито дължини искам, даже с 3-4 различни украски .....

Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 4 5 6 7 8

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени