Страница 20 от 23 ПърваПърва ... 10 16 17 18 19 20 21 22 23 ПоследнаПоследна
Резултати 476 до 500 от 563

Тема: DIY активна система (заигравка с илюминатори)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Страхотно. Сетих се как бързо се зариби с кеф-овете не толкова отдавна, и с каква скорост стигна до тук
    Мисля си натрупал доста такива черни кашончета вече, моят е само 1 и стана дом на интрументи и материали за дребни домашни ремонти
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Еми, като има желание нещата се случват, макар че оттогава имам чувството да е минала цяла вечност. За кашончетата си прав, доста чарколяк побират и моите. Пожелавам ти да си увеличиш колекцията поне с още две
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Една среда и един бас и вече си левел напред пред Уилсън Аудиото

Какво е краткото обяснение за това решение? В смисъл ъпгрейд е отвсякъде, но наложителен ли беше, или просто искаш да си сигурен?
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Освен всички позитиви от увеличаване на излъчващата площ в този диапазон, очаквам получаване на една още по- фокусирана звукова картина. Басовият ВГ ще има една по-близка подкрепа на разположеният непосредствено над него втори мид-бас. Предстои експеримент и с размяна местата на ВЧ и СЧ. Високочестотния трябва да "придърпа" звука така да се каже и на двата мид-баса към себе си и да се елиминира напълно усещането за горно разположен мид-бас и всичко да е в центъра. Очаквам напрактика написаното да се сбъдне с още по-голяма сила.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Очакванията се оправдават, с пълна сила. Изумен съм (меко казано) от възможностите, които разкриват тези (поредни) подредба и оформление. Заслужават достойно финализиране.

Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: DSCF5005.jpg
   Показано: 101
   Обем: 130.4 KB
   ID: 113370

Е това да ти се сбъднат очакванията верно е голям кеф
    С-ма : Некави Ламбета + Лаптоп + DAC+Asio +BEHRINGER DCX2496 + ОТ - гаражен збирщайн = на Голем Кеф !

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Честито! Ха сега как се описва какво преди не ти стигаше и какво сега е по-добре някой като ме попита и направо не знам какво да му кажа? А в главата ми ясно знам, че се чува съвсем различно.

Както написах и преди малко остава да стане всичко диаполито давай! Аз на слух много харесвам резултатите.

Има ли аномалии в ачх на високо честотния от ръбовете на двете кутий под и над него? От четеното из нета ако има проблеми пробвай да направиш бъфълче от дунапрен, вата, може би хартия. Сигурно ще се подобри резултата. Може да препишеш от Липински л707'
    Редактирано от Vankata_84; 25 June 2019 в 10:59.

Благодаря Ванка! Няма да описвам звук, защото и аз самия до като не чух с ушите си не можех да знам за какво става въпрос, въпреки дълго време преди това да се мъчех да си представя предстоящите промени. Ще кажа само, че от подкрепата на втория мид-бас, размяната на местата на ВЧ и СЧ-говорителчета, новото акустично оформление на среднотоновия и максималното сближаване по верътикала на всичките пет ВГ това са вече други ОТ. Буквално. Подредбата на всички частици от сложния музикален пъзел е съвършено друга, всичко е невероятно фокусирано и няма вече никакво отклонение на слуховото внимание към горен мид-бас, или към който и да е ВГ, дори и на моменти. Всичко вече е "в центъра", чува се много и навсякъде музика. И мисля, че това си почива на достатъчно закони на акустиката и психоакустиката ако щеш, пък който иска да ни обвинява в шаманство и алабализми.
    За високочестотния, стремя се да намаля дифракциите до минимум, като съм се погрижил всички ръбове на всички кутии да са поне заоблени. Но той трябва да е максимално близо, поне до СЧ все пак. За момента остава в това оформление окончателно, тъй като пробвах и той да е на бафълче, но чуваемо деградира така. Експериментирам с разни акустични мостчета, но засега всяка добавка само влошава нещата. Не, че имам забележки във високите, напротив, перфектни са, но винаги може и по-добре, така че опитите в тази насока продължават. Но това са подробности, важното за мен е, че намерих след третия опит една концепция, която наистина може да даде много повече и вдига сериозно летвата. А и отваря много врати за сериозно развитие на системата.

Много добре изглежда, личи си, че има голямо старание за напасване на отделните ленти и търсене на синергия.
    Но съм на мнение, че с разполагането на високочестотния толкова назад се печели едно, но се губи друго. Ако в сегашната ситуация се измери с микрофон, веднага ще лъснат ядове в АЧХ. Може на слух да няма толкова чуваем ефект, но според мен на измервания определено ще се видят аномалиите и те въобще няма да са малки.

Постановката е съвсем прясна, тестова и временна. Освен това високочестотния е предвиден да се плъзга напред/назад с плюс/минус 3см. С настоящия филтър това е правилното му времево отстояние от средночестотния, за да са максимално сфазирани двата. Естествено ще експериментирам и с други отстояния, но лично на мен винаги ми звучи по-добре, когато е правилно сфазиран, а дали трябва да направя компромис с това, не съм сигурен. Естествено ще се пуснат и измервания в процеса на работа, но все пак всичко в аудиото е низ от компромиси и трябва да подберем най-добрите такива.

Всъщност сега погледнах снимката, правена е преди сфазирането на ВЧ-говорител. Впоследствие е минал напред, с повече от сантиметър

Цитат Публикувано от Петър Славов Покажи мнения
    Много добре изглежда, личи си, че има голямо старание за напасване на отделните ленти и търсене на синергия.
    Но съм на мнение, че с разполагането на високочестотния толкова назад се печели едно, но се губи друго. Ако в сегашната ситуация се измери с микрофон, веднага ще лъснат ядове в АЧХ. Може на слух да няма толкова чуваем ефект, но според мен на измервания определено ще се видят аномалиите и те въобще няма да са малки.
    Абе номера е на слух да се докара и да те кефи. То и без това тук в форума повечето са "слухари"
    С-ма : Некави Ламбета + Лаптоп + DAC+Asio +BEHRINGER DCX2496 + ОТ - гаражен збирщайн = на Голем Кеф !

Поздравления за развитието на системата!
    Предвижда ли се по-стабилно и по-независимо "окачване" на отделните тела във финалният вариант?

Благодаря! Да разбира се, старите носещи бордове отпадат. В момента се изработват нови, по-стабилни, съобразно новия облик на телата.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    Очакванията се оправдават, с пълна сила. Изумен съм (меко казано) от възможностите, които разкриват тези (поредни) подредба и оформление. Заслужават достойно финализиране.

Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: DSCF5005.jpg
   Показано: 101
   Обем: 130.4 KB
   ID: 113370
    На прав път си!

Цитат Публикувано от Bate_Pavka Покажи мнения
    Абе номера е на слух да се докара и да те кефи. То и без това тук в форума повечето са "слухари"
    Виждали сме ги слухарите. По-добре с измерване.

Благодаря! Да разбира се, старите носещи бордове отпадат. В момента се изработват нови, по-стабилни, съобразно новия облик на телата.
    Помисли за някаква ефирна, но здрава конструкция.

Цитат Публикувано от Bate_Pavka Покажи мнения
    Аз съм точно за обратния метод - правиш възможно по-добре на измервания и чак тогава, ако не ти харесва правиш леки корекции на слух до желания резултат. Ушите често лъжат, особено в необработено помещение. Затова е добре почти всичко да се гласи според измерванията, пък чак тогава идва слушане и фината донастройка.

С настоящия филтър това е правилното му времево отстояние от средночестотния, за да са максимално сфазирани двата. Естествено ще експериментирам и с други отстояния, но лично на мен винаги ми звучи по-добре, когато е правилно сфазиран, а дали трябва да направя компромис с това, не съм сигурен.
    А при моите опити съм забелязал, че най-много търпи компромис именно сфазирането. Вярно, най-много човешкия слух усеща разлика във високите честоти или поне аз така го чувам, но някой и друг сантиметър по-напред от 'идеалното положение' не мисля, че ще го усетиш така осезаемо. А за сметка на това ще изчистиш другите 'гребенчета' или дупки, които със сигурност ги имаш в момента на АЧХ графиката. То вярно, че се търси възможно по-малък компромис с някой от параметрите, но именно фазата според мен е параметъра с който малко или повече можеш да играеш без да изгубиш много от звука, естествено ако е в разумни граници.
    Разбира се не е задължително да ме слушаш, защото в случая само споделям своите наблюдения и субективни възприятия. Всеки си действа според неговия си опит и слух. Желая само да подхвърля идея за донастройка на слух.

Имай напредвид, че в болшинството случаи при комерсиалните тонколони до среден клас фазова линейност въобще не е търсена. Ако измериш няколко такива и видиш фазата какви въртележки прави свят ще ти се завие. Разбира се, тези колони не са ти репер, защото проекта ти явно се цели по-нагоре от тях. Но, явно има защо конструкторите да не се вталясват чак толкова при сфазирането на отделните говорители. Определено се чува дефазиране, губи се фокус, но само ако е в по-големи градуси отклонението.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    То вярно, че се търси възможно по-малък компромис с някой от параметрите, но именно фазата според мен е параметъра с който малко или повече можеш да играеш без да изгубиш много от звука, естествено ако е в разумни граници.
    Разбира се не е задължително да ме слушаш, защото в случая само споделям своите наблюдения и субективни възприятия. Всеки си действа според неговия си опит и слух.
    Имай напредвид, че в болшинството случаи при комерсиалните тонколони до среден клас фазова линейност въобще не е търсена. Ако измериш няколко такива и видиш фазата какви въртележки прави свят ще ти се завие. Разбира се, тези колони не са ти репер, защото проекта ти явно се цели по-нагоре от тях. Но, явно има защо конструкторите да не се вталясват чак толкова при сфазирането на отделните говорители. Определено се чува дефазиране, губи се фокус, но само ако е в по-големи градуси отклонението.
    +10000 от мене!!!

Много добре обяснено! При мен с ДСП с FIR файл нещата се нагласиха много много добре. Разликата дето се чува е много приятна, но едно да я чуеш трябва първо много добре да оправиш акустичните проблеми в помещението около ОТ....това дето вземат те е примерно 50% от възможностите на ОТ, това дето дава FIR корекцията е 5-10% при мен.

Което ме посети какво е горе-долу помещението ти? Има ли поне малко обработка? Как да разположени колоните в него и тн?
    Редактирано от Vankata_84; 25 June 2019 в 19:37.

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Аз съм точно за обратния метод - правиш възможно по-добре на измервания и чак тогава, ако не ти харесва правиш леки корекции на слух до желания резултат. Ушите често лъжат, особено в необработено помещение. Затова е добре почти всичко да се гласи според измерванията, пък чак тогава идва слушане и фината донастройка.
    +1
    Не се прави на юнак и не бъди глупак! - Доналд Тръмп

Е така де, ама никой не ще да публикува измервания ,а всеки казва как трябва да е на слух

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Щото нещата на измервания, обикновено са трагични...пък то десетина-двайсе човека я са го правили, я не. Ама какво пък, щом слуха го харесва и така, какво значение имат измерванията!?
    Аз може да харесвам най-грозната за другите жена, а за мен да е най-красивата!
    Другите, ще твърдят, че е грозна. Аз, че е красива...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Вярно, най-много човешкия слух усеща разлика във високите честоти или поне аз така го чувам, но някой и друг сантиметър по-напред от 'идеалното положение' не мисля, че ще го усетиш така осезаемо. ...

Определено се чува дефазиране, губи се фокус, но само ако е в по-големи градуси отклонението.
    Искрено се надявам да си имал пред вид милиметри, все пак говорим за ВЧ-диапазон На 5kHz разделителна честота, 3-4 сантиметра напред/назад и вече сме в противофаза. На тая честота и милиметрите драстично променят фазата, не става въпрос за вталясване, просто физика. И това ако не се чуе, здраве му кажи. Иначе да, за компромисите съм съгласен по принцип. Трябва да се преценява внимателно какво губим и какво печелим при всяка манипулация. Аз затова споменах, че специално високочестотния е с голям толеранс на предвижване и не се съмнявай, че съм го чул поне в 10 различни позиции

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения

При мен с ДСП с FIR файл нещата се нагласиха много много добре. Разликата дето се чува е много приятна, но едно да я чуеш трябва първо много добре да оправиш акустичните проблеми в помещението около ОТ....това дето вземат те е примерно 50% от възможностите на ОТ, това дето дава FIR корекцията е 5-10% при мен.

Което ме посети какво е горе-долу помещението ти? Има ли поне малко обработка? Как да разположени колоните в него и тн?
    С DSP е ясно, че можеш да си играеш с фазите кекто си поискаш, но това е вече една друга концепция, която всеки е свободен да избере, или отхвърли. Може ли да споделиш какво точно DSP използваш?!
    За помещението ясно, че е болен въпрос при повечето от нас. Замислил съм да подготвя специална стая за системата, в обозримо бъдеще. Е, много хора ще кажат ама то от там се почва, но това е положението. Да се надяваме, че поради гъвкавостта на системата и познавайки я вече достатъчно добре, лесно и бързо ще я донастроя и адаптирам в новото помещение.

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    За помещението ясно, че е болен въпрос при повечето от нас. Замислил съм да подготвя специална стая за системата, в обозримо бъдеще. Е, много хора ще кажат ама то от там се почва, но това е положението. Да се надяваме, че поради гъвкавостта на системата и познавайки я вече достатъчно добре, лесно и бързо ще я донастроя и адаптирам в новото помещение.
    Е, дано това стане по - скоро ! Тогава ще дойда специално да я чуя, ако ме поканиш, разбира се
    Не се прави на юнак и не бъди глупак! - Доналд Тръмп

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Е, дано това стане по - скоро ! Тогава ще дойда специално да я чуя, ако ме поканиш, разбира се
    За теб винаги

Страница 20 от 23 ПърваПърва ... 10 16 17 18 19 20 21 22 23 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени