Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 2 8 9 10 11 12 13 ПоследнаПоследна
Резултати 276 до 300 от 311

Тема: DIY активна система (заигравка с илюминатори)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Не не съм слушал с резистори. Първо, нивото ще ми е много различно и докато го наглася ще видя зор
    Второ, резисторите трябва да са хубави. За мен е важен резултатът до толкова, до колкото ще си спретна по-адекватна постановка с токов драйв - токова ООВ на усилвателя за СЧ. Тогава, след като го напасна, ще слушам. Може и да стане до края на годината. Ти май имаш възможност за настройка на нивото и може по-лесно да слухтиш с резистори ..... От друга страна е силно вероятно токовият драйв да има различни предимства и недостатъци за различните говорители, т.е. по-добре виж дали с твоите ВГ ще е подобен резултата, преди да тръгнеш да правиш токови усилвателчета Моторите на твоите сканове и на моето сеасче са вероятно доста различни .....
    Другото, което за моята подобна система ще е интересно, е да пробвам open baffle конструкции за средите и/или мидбаса, който още нямам
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Пробите с резистори стават супер лесно и бързо, защото не е необходимо никакво изравняване на нива, тъй като е грешка говорителя да се слуша заедно с останалите. Единствения коректен метод е да се слуша сам говорител в изолация. Само на един канал! Иначе нищо няма да разберете
    Почва се от някаква крайност - например 50-100 ома, но така може да се слуша само ако говорителя работи поне 2-3 октави извън честотата на механичния си резонанс. После се слага 5-10 ома, накрая 1 и бързо става ясно кое как точно влияе на звука. За всяка комбинация говорител/кабел/филтър/усилвател си има оптимална стойност, под и над която винаги звучи по-лошо. Тя може да се определи единствено на слух.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Това да го разбирам ли като "напасване"на дъмпинг фактора по отделно за всеки драйвер? Щото точно на това ми прилича.
    И по-лесно според мен ще е са ползваш жичен потенциометър.
    Редактирано от hristow; 11 August 2017 в 19:30.
    Невъзможни неща няма, има недостиг на информация и липса на желание.

Цитат Публикувано от hristow Покажи мнения
    Това да го разбирам ли като "напасване"на дъмпинг фактора по отделно за всеки драйвер?
    По-скоро с това( с извинение ще се самоцитирам )- пост N113 https://bgaudioclub.org/showthread.p...%B:cool:/page5 В този ред на мисли контрола над резонанса разбира се е много важен , дори и говорителите да се ползват над него .
    От друга страна намаляването на THD е добре, особено на нечетните хармоници , които нямат абсолютно нищо общо с музиката. По-ценното е обаче намаляване на IMD, чиято чуваемост е поне 10 пъти под тази на THD и свързания с тях ( според някои автори ) моментни фазови изкривявания .Висшите хармоници за токов и напреженов драйв остават мистерия ....
    А за мен най-интересно е разликата между токов и напреженов драйв върху трансиентните изкривявания . Не съм срещал адекватна измервателна оценка на същите, но по скромното ми мнение те са в основата на неизмеримите и силночуваеми разлики.
    Сериозните производители на драйвери като SCAN-SPEAК със сигурност си дават сметка за модулацията на импеданса от L(x) , L(i) , Re(t) и тн.. и взимат съответните мерки , но идеални говорители още не сме видели ...
    Продължавам обаче да твърдя , че постигането на адекватен честотнозависим дъмпинг фактор- FDD ( дали по пасивен или активен начин или комбиниряан ) е ключа в изстискването на максимума от мотора на говорителя в качествено отношение .
    Пожелавам на собственика на тези мераклийски ОТ аудионирвана ...
    Ако се даде малко инфо за помещението и разположение на слушателско място и OT може да се заформят и съвети за звукообработка ...
    Редактирано от Георги Диомов; 11 August 2017 в 21:09.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    По-скоро с това( с извинение ще се самоцитирам )- пост N113 https://bgaudioclub.org/showthread.p...%B:cool:/page5 В този ред на мисли контрола над резонанса разбира се е много важен , дори и говорителите да се ползват над него .
    От друга страна намаляването на THD е добре, особено на нечетните хармоници , които нямат абсолютно нищо общо с музиката. По-ценното е обаче намаляване на IMD, чиято чуваемост е поне 10 пъти под тази на THD и свързания с тях ( според някои автори ) моментни фазови изкривявания .Висшите хармоници за токов и напреженов драйв остават мистерия ....
    А за мен най-интересно е разликата между токов и напреженов драйв върху трансиентните изкривявания . Не съм срещал адекватна измервателна оценка на същите, но по скромното ми мнение те са в основата на неизмеримите и силночуваеми разлики.
    Сериозните производители на драйвери като SCAN-SPEAК със сигурност си дават сметка за модулацията на импеданса от L(x) , L(i) , Re(t) и тн.. и взимат съответните мерки , но идеални говорители още не сме видели ...
    Продължавам обаче да твърдя , че постигането на адекватен честотнозависим дъмпинг фактор- FDD ( дали по пасивен или активен начин или комбиниряан ) е ключа в изстискването на максимума от мотора на говорителя в качествено отношение .
    Пожелавам на собственика на тези мераклийски ОТ аудионирвана ...
    Ако се даде малко инфо за помещението и разположение на слушателско място и OT може да се заформят и съвети за звукообработка ...
    Благодаря за пожеланията, Диомов! И за всички полезни включвания по темата Разстоянието между ОТ е 2,2м, а от слушателското място до всяка от тях е 2,6м. Колоните са на отстояния 70см от страничните и на 35см от задната стена. Самото помещение е малко сложно, тъй като стената пред ОТ (зад слушателя) е частично отворена към другото помещение с бар-плот.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

За симулатора ще ми трябват 3 габаритни размера на помещението . Това , че последното е разчупено ще направи резултатите доста спорни...

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    За симулатора ще ми трябват 3 габаритни размера на помещението . Това , че последното е разчупено ще направи резултатите доста спорни...
    Аз и за това не пуснах размерите, за да не те подведа. Стената, в дясно за слушателя също има отворено пространство (2м х1,3м) без врата. За тавана да не говорим: Окачен, релефен (с множество трегери) таван от гипсокартон. Под него има плътно натъпкана вата, но обикновена, все пак когато ремонтът е правен, помещението не е замисляно за аудио. И кашата стана пълна, но успокоителното е, че всички няколко други стандартни помещения, които съм ползвал за аудио през годините, въобще не са имали по-цветуща акустика от настоящото при равни условия (без специална обработка). А може би тази "разчупеност" по някакъв начин ще ми дойде в плюс
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Релефния таван не е зле , макар че на едно експо на минералните бани в Стара Загора един релефен таван не се представи никак добре . Едно изследване коя област тавана ти подава първо отражение към слушателската позиция , както и може да обмислиш къде е удобно и естетично за ъглови бастрапове - има красиви готови решения .Моето помещение е голямо и разчупено , но проблемите със модите и стоящите вълни стоят с пълна сила . Липсата на симетрия лява/дяснастена/ОТ никак не е добре и отново местата с първи отражения е добре да се третират с дифузори , както и стенета зад слушателското място . Добре е да се направи и измерване - то ще каже много неща - очевидно в случая симулатора няма да свърши работа . За основните моди положението е по-сериозно като методи за лечение .
    Редактирано от Георги Диомов; 12 August 2017 в 10:24.

По принцип ъглите зад колоните са ми свободни за третиране, както и стената зад тях. Мога да си позволя и дифузьор зад слушателското място.Да, ясно ми е, че задачата не е лека и може би ще се обърна един ден и към специализирана фирма за помощ.

Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    46
    vmwfkl617, извинявам се, че ще попитам в хубавата ти тема, но тук пишат хора дето са по-навътре в нещата.
    А какво става в случай, на обратното на триампинг? В смисъл - 3 лентова активна система и вместо 3 ампинга и активния кросоувър се поставят пасивни филтри в тонколоните, настроени на честотите на срез, точно както са в активния кросоувър.
    Иначе казано: да се "преправят" на класически 3 лентови ОТ - очаква ли се разлики в звученето, съответно влошаване?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Гарантирано! Макар и всичко да е въпрос на вкус...
    Лично аз, не познавам човек, ползвал висококачествена многоампингова, активна система, да се върне съзнателно на моноампингова, пасивна.

Типично, проблемите на многоампинга, произтичат от сложността на настройване и ползване и изискването за по-задълбочени познания в материята. Разбира се, съществува възможността да се оплетат тотално нещата...
    Но в случай, че се подходи обмислено и методично, ефекта е огромен!
    В най-ниските честоти особено е фрапираща разликата.
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

Цитат Публикувано от syr_pi4 Покажи мнения
    vmwfkl617, извинявам се, че ще попитам в хубавата ти тема, но тук пишат хора дето са по-навътре в нещата.
    А какво става в случай, на обратното на триампинг? В смисъл - 3 лентова активна система и вместо 3 ампинга и активния кросоувър се поставят пасивни филтри в тонколоните, настроени на честотите на срез, точно както са в активния кросоувър.
    Иначе казано: да се "преправят" на класически 3 лентови ОТ - очаква ли се разлики в звученето, съответно влошаване?
    Ами, аз на тоя въпрос за себе си си отговорих още преди година. В смисъл, преди да започна този голям проект реших да си изясня коя е моята концепция, по пътя на сравненията пасивен/активен вариант. Още на старите ми ОТ. Пак казвам, лично за мен, кадърно изпълнен активен проект е много по-добре от пасивна система. Но всичко си има цена, това е по-трудният път. Новите ОТ нямам желание да ги тествам с пасивни филтри, защото за мен ще си е чиста загуба на време.
    Сега, за предимствата на активния контрол е говорено достатъчно и няма да повтарям нещата. В никакъв случай не искам да налагам моята концепция, най-сигурния начин човек да намери своята е личният експеримент.

П.п: Bis ме е изпреварил, но това, което искам да кажа се покрива на 100% с неговото мнение!
    Редактирано от vmwfkl617; 12 August 2017 в 15:53.

Тодоре, дай му линк към темата ти за кефовете. Там много хубаво си описал пътя ти от пасивна към активна система.

Поздравления още веднъж за ентусиазма. Като се захлади времето ще се пусна по течението на Дунава да ги чуя. Някоя събота ако ти е удобно, но ще го съгласувам с теб предварително.

По въпроса за помещението, таванът, мисля няма да бъде проблемен. По скоро стената зад слушателя и страничните стени в първите 2 метра. Аз съм взел няколко пана с пирамидки и експериментирам с разположението им. Има подобрение. Намаляват се отраженията и може да си позволиш повече усилване. Не знам как, но това някак си се отразява положително и на баса.

Като цяло за мен помещението е фактор номер едно и при толкова старание, което си положил в изграждането на компонентите, доброто акустично третиране ще ти донесе толкова радост, колкото при минаването ти от пасивна към активна система.

поздрави
    Музиката е много повече от звук.

"Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Точно сега е моментът да бъдеш възможно най-критичен, защото когато посвикнеш със звука, а това ще стане бързо, после ще ти е по-трудно да откриеш проблемите за изчистване, а такива е невъзможно да няма. Ако има нещо сигурно в аудиото, то това е, че винаги може и още по-добре. Таван няма, или ако има - то той е толкова висок, че още никой не е успял да го стигне.
    Какво в момента е най-належащо? - трябва да се има предвид, че мидбас говорителя в момента е потенциален източник на сигнал с немалка аудио гравитация, защото недостатъчно подтиснатия му от електронния филтър сч спектър в някаква степен винаги привлича вниманието на мозъка (условието от втора точка оттук http://www.goodsoundclub.com/Forums/...ID=19552#19552 ) и дори за момента да чуваш добре фокусиран звук, то е абсолютно сигурно, че може да се подобри и още. По принцип дефиницията ми за истинско подобрение е когато след дадена промяна си кажа "как изобщо съм слушал досега?"
    Какво предлагам като решение? - в случая е нужно да се направи допълнителен акустичен завал на средночестотния спектър на мидбаса посредством най-обикновена филтрираща бобина, чиято стойност можеш да намериш само експериментално. Не е нужно да е от дебел бобинажен проводник, защото говорителят работи извън диапазона на механичния си резонанс. След уточняване на стойността, купуваш качествена лентова бобина и си готов. Дори минималното съпротивление между ампа и мидбаса ще подобри възпроизвеждането на ниската среда. Така чрез умелото комбиниране на електронен + пасивен филтър, ще получиш елиптичен филтър, който има слаб първоначален наклон и после почва да става по-стръмен. По този начин говорителя няма да звучи като филтриран и ще имаш добро подтискане на диапазона, в който има резонанси и по-важното - който привлича вниманието на мозъка върху себе си.
    Същия подход може да се приложи и на нч горителя, въпреки че той е филтриран комфортно ниско, но едно 5-6дБ допълнително затихване на резонанси никога не е излишно...
    Както винаги си прав, Хараланов, адмирации!
    Спретнах си малко бобини днес и се заиграх с мид-баса. Да припомня, че той отгоре е отрязан активно на 625 херца (24dB/oct). Добавих бобини 3mH/ф1мм/Rdc=1,05 ома, които практически трябва плавно да почват да отрязват малко преди 400 херца и така, до като срещнат стръмната крива на активния филтър на ниво минус 4-5 децибела. И се случва точно това, което описваш по-горе. Подобрение в ниската среда, по-фокусиран звук и изчезва някаква натрапчивост в тази област, като цяло е доста по приятно за слушане. Подозирам, че малко трябва да намаля индуктивностите до към 2,5mH за оптимален ефект, но това утре, на по-пресен слух

Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Тодоре, дай му линк към темата ти за кефовете. Там много хубаво си описал пътя ти от пасивна към активна система.

Поздравления още веднъж за ентусиазма. Като се захлади времето ще се пусна по течението на Дунава да ги чуя. Някоя събота ако ти е удобно, но ще го съгласувам с теб предварително.

По въпроса за помещението, таванът, мисля няма да бъде проблемен. По скоро стената зад слушателя и страничните стени в първите 2 метра. Аз съм взел няколко пана с пирамидки и експериментирам с разположението им. Има подобрение. Намаляват се отраженията и може да си позволиш повече усилване. Не знам как, но това някак си се отразява положително и на баса.

Като цяло за мен помещението е фактор номер едно и при толкова старание, което си положил в изграждането на компонентите, доброто акустично третиране ще ти донесе толкова радост, колкото при минаването ти от пасивна към активна система.

поздрави
    За съжаление темата за "KEF Q900" е само за подобрение на фабричните им филтри и етапа, който съм ги слушал активно не фигурира там
    Благодаря за пожеланията и се обади, когато имаш път. Ще ми бъде приятно да поговорим и за акустичното третиране на помещението, знам, че отдавна дерзаеш в тази посока!

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Уха това с бобините е интересно ..... ще е добре обаче да послушаш седмици , за да няма уау ефекта. Ако нивото е по-ниско в областта на среза, значи или сега нямаш напасване, или преди не си имал ......
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от syr_pi4 Покажи мнения
    Както писа и Бис, не виждам причина някой, който си е позволил мерцедес С-класа примерно и си го е направил/купил, да се върне на вектра примерно.... И без това са много малко хората, които успяват да стигант до това ниво, няма как да очакваш да се върнат обратно с толкова голямо стъпало назад .....
    Казано с по-прости думи, разликите са фундаментални в басовия регион най-вече, и нагоре да речем почват да намаляват, но не е като да ги няма. А и тук сме DIY-ъри, едни разбират от електроника, други от акустика, т.е. ако само няколко души могат да измислят и направят и настроят активен филтър, за тях е по-трудно да направят и настроят пасивен /за мен например е почти невъзможно / Т.е. за всеки гледната точка е различна. Не е лъжица за всяка уста /даже за мноого малко усти е лъжица това/ , но за тия, които го могат или поне са близо, е правилният път за развитие

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    Уха това с бобините е интересно ..... ще е добре обаче да послушаш седмици , за да няма уау ефекта. Ако нивото е по-ниско в областта на среза, значи или сега нямаш напасване, или преди не си имал ......
    Да, разбира се ще се слуша пак, бърза работа няма И ще се донапасва индуктивността. По-важно е, че има хляб в тая занимавка. Точно в областта на среза става лек завал, да, но то май и това е целта на упражнението, да се избегне стръмния срез в тази чувствителна за ухото зона и да стане по-меко интегрирането със СЧ-високоговорител.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    Както винаги си прав, Хараланов, адмирации!
    Спретнах си малко бобини днес и се заиграх с мид-баса. Да припомня, че той отгоре е отрязан активно на 625 херца (24dB/oct). Добавих бобини 3mH/ф1мм/Rdc=1,05 ома, които практически трябва плавно да почват да отрязват малко преди 400 херца и така, до като срещнат стръмната крива на активния филтър на ниво минус 4-5 децибела. И се случва точно това, което описваш по-горе. Подобрение в ниската среда, по-фокусиран звук и изчезва някаква натрапчивост в тази област, като цяло е доста по приятно за слушане. Подозирам, че малко трябва да намаля индуктивностите до към 2,5mH за оптимален ефект, но това утре, на по-пресен слух
    Според мен, не се занимавай с бобини или кондензатори, че се засилваш в зоната на субективизма а там точни съвети няма, ами промени типа на филтъра. Не случайно, във всеки процесор има заложени поне 3 типа и с по няколко стръмности.
    Тук вече навлизаш във висшият пилотаж на електро-акустическите настройки, съобразени с конкретната акустиката на помещението ти. И знай, че НИКОЙ не може да ти каже, какво ще ти се получи и ще си харесаш на слух най-много...

Малко теоретични принципи около типа на филтрите, на които да стъпиш:
    Бесел от Батъруърд се различава от нивото на ФЧХ в зоната на граничната честота, като осигурява по-плавно изменение на фазите и амплитудите, при съешването на разделителните честоти. Т.е., нещо подобно на съвета с бобината, но без бобината и всички негативи от свързването й последователно...
    Линквиц-Райли се отличава от Бътъруърт по това, че при него честотата на разделение между честотите се смята при -6дб, а не при -3дб, както е прието в сметките за филтри.
    За това, Линквиц-Райли е подходящо да се използва в мониторен тип ОТ, за наблизо, когато фазите на акустическото излъчване на съседни честоти от различни точки са взаимосвързани помежду си и не се омешват от различни фактори.
    В случаите на по-големи помещения, реверберацията, отраженията и закъсняващите сигнали, довеждат до нарушаване на взаимовръзката между акустическите и електрическите сигнали и в този случай, наслагването на звуковото налягане на съседни честоти довежда до промяна и на акустическата мощност, която често се интерпретира, като фокусиране...разбира се, това е релевантно само за конкретната фонограма, която слушаш. На друга, нещата няма да стоят така.
    Нещо такова се получава:
    Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: wave_2.gif
   Показано: 23
   Обем: 144.2 KB
   ID: 91521
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    Да, разбира се ще се слуша пак, бърза работа няма И ще се донапасва индуктивността. По-важно е, че има хляб в тая занимавка. Точно в областта на среза става лек завал, да, но то май и това е целта на упражнението, да се избегне стръмния срез в тази чувствителна за ухото зона и да стане по-меко интегрирането със СЧ-високоговорител.
    Ами нещо не съм съгласен
    Оптималният кросовер между 2 ВГ е когато в областта на срез те са изравнени по ниво, имат оптимални фази и т.н., тъй че резултатът да е АЧХ без аномалии и АЧХ с голяма дупка при дефазиране на единия ВГ. Сега как и с какъв филтър се постига това не мога да коментирам, аз ползвам май само Linquitz Riley. Няма как /според мен/ да имаш по-"меко" интегриране , и при това с филтър 24дБ там дето си работи. Или имаш изравнени/правилни нива в единия случай или в другия, или нивата не са ти изравнени в нито един случай - няма как да са и в двата обаче...
    При всеки случай правиш не-коректно сравнение. Също, нямам никаква идея, защо ползваш 4-ти ред филтър, като имаш 4 ленти. 4-тият ред е хубаво нещо за някои говорители и по-малко ленти типично ..... но се напасва по-трудно от 2-ри ред /хаха, и по-лесно от 6-ти, 8-ми и т.н./ , особено в любителски условия без възможност за професионални измервания. Нямам и идея дали имаш бафъл степ компенсация .... всъщност някаква схема /може и блокова/ на филтъра няма да е зле, за да коментираме по същество ....
    Мисля, че Хараланов имаше друго предвид, не да правиш 4ти + 1-ви ред, той до колкото помня мислеше по-скоро в посока да имаш няколко /напр. 2/ 1-ви реда на различни честоти, вместо един 2-ри ред на една честота. Това не мога да го коментирам, до колкото не съм го пробвал нито правил някакви адекватни симулации /щото не знам и как най-малко/, но все пак само с цифров кросовер може да се пробват всякакви изгъзици и варианти, но човек може да се загуби в един момент .....

Между другото, мериш ли с някакъв микрофон и с какъв?
    Невъзможни неща няма, има недостиг на информация и липса на желание.

Няма начин, да не стане сблъсък на мнения при въпроси с такъв деликатен характер. Все пак материята е доста хлъзгава
    Значи: при уточняването на срезовете и стръмностите на настоящия кросоувър дълго време разигравах постановката със софтуерни филтри, от изброените от Bis видове, с различна стръмност и срезове. Не ми е проблем по всяко време да върна тази постановка и пак да сверявам часовника. За първия срез 94Hz нямам никакво колебание и ще си остане така, с 24dB/oct. стръмност. Най-високия срез между СЧ и ВЧ е изпълнен пасивно, Линквиц, 12dB/oct, също след серия подбирания, там също нямам забележки. Серийната бобина на СЧ, както и резисторите от L-pad на ВЧ, до някъде, с тяхното активно съпротивление повлияват положително и на желаното умишлено намаляване на дъмпинг-фактора в тези ленти (дали е достатъчно, още не съм експериментирал с идеите на Лозев за добавъчни нискоомни резистори към въпроснитв ВГ, но един ден и с това ще се експериментира). Остава уточняване на коментирания срез, между мид-баса и СЧ. Имам добри спомени, че софтуерно съм пробвал и 12dB/oct срез, превключвайки в реално време на 24dB/oct и на слух разликата е много трудно доловима. Както и да е, ако този по-стръмен срез според вас е проблем, не ми е трудно да заложа 12dB/oct, но задължително първо ще чуя, дали си струва това начинание.
    Иначе, Махинов, съгласен съм и за равните АЧХ и за фазовите изравнявания, до този момент съм се стремил и електрически, и физически да се справя максимално с това. Имам и бафъл-степ компенсация, която не ми върши работа при тия ОТ и е за постоянно изключена.
    А Хараланов, дали въобще някой го разбра, той ще каже. Аз мисля, че той има предвид полезността от съчетаването на стръмния активен с пасивен от първи ред и всички предимства произхождащи от това. Разбира се, човекът спомена, че си трябват много проби за да се уцели точно деликатния срез, не става въпрос за някакви фрапиращи дупки да се направят в АЧХ, а всичко да стане много деликатно за ухото, мисля...То ако ставаше с промяна стръмността само на активния филтър-фасулска работа. Разбира се вече експериментирам с това и подкрепям тази идея, но си иска още работа преди да се внедри, или отхвърли.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    32
    Значи пак дойдохме до момента че не може да измерим с параметър "качество на звука" Иначе като кажа че най-добре е система от двата свята активен и пасивен ми казвате че устата ми е малка

@ - до автора пробва ли ако е предвидено разбира се леко събиране на фокуса на говорителите подобно на Фокал Утопия?
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Значи пак дойдохме до момента че не може да измерим с параметър "качество на звука" Иначе като кажа че най-добре е система от двата свята активен и пасивен ми казвате че устата ми е малка

@ - до автора пробва ли ако е предвидено разбира се леко събиране на фокуса на говорителите подобно на Фокал Утопия?
    Да, предвидени са такива корекции. Тези положения са уточнени отдавна. Нека ситуацията не се възприема, като наличие на някакъв фрапиращ проблем в звука...по скоро въпроса е експериментален и вече се търси изглаждане на много фини детайли.

Преди два дни правихме замерване на помещението с един колега. Оказа се, че имам един доста сериозен пик на 50 херца, та мисля да експериментирам с добавяне на ноч-филтър в НЧ-канала за активно подтискане на стайния резонанс.
    Махинов, дали има наличен някакъв калкулатор за пресмятане на въпросния филтър на Линквиц, или си ги смятал по формулите твоите?!
    Въпросът е и към всички други де.

Страница 12 от 13 ПърваПърва ... 2 8 9 10 11 12 13 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени