Страница 3 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 134

Тема: DIY активна система (заигравка с илюминатори)

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    Проводникът трябва да е тънък (около 0,1мм оптимум), сплесква се докато придобие формата на шайба с дебелина около 2мм, върху него се слага малко разпухена коприна и отново една такава шайба от сплетен и намачкан проводник. Не се предават никакви вибрации и горното тяло ще има механично инертна опора под себе си, за разлика от варианта, в който е закрепен на смешна кекава стойка с висок център на тежестта.
    Методът наистина е ефективен и си заслужава да се приложи. Въпреки съвсем различната реализация, всъщност принципът на действие е същият като при спайковете - осигуряване на здрава механична опора, като вибрациите предизвикват механична деформация в една точка (при спайковете) и в хиляди точки (при проводника) и по този начин се елиминират.
    Такива решения използват водещи производители на озвучителни тела, като използваният материал са преплетени дълги стружки.
    Самият аз съм се замислял да конструирам на този принцип интегрирани краченца, по подобие на Soundcare - две капачки, влизащи без механичен контакт една в друга и между тях подходящ материал (алуминиеви стружки примерно).

Интересно ми е защо устата на късия рупор не е с по-голяма площ, каква точно е била идеята. Може би Ручо ще се включи в темата.
    За съжаление Qes на нискочестотния говорител е доста по-висок от дадения във фабричната спецификация, а окачването му е по-меко.
    Увеличаването на устата на рупора би предизвикало нежелана гърбица в АЧХ, както е показано на графиката - с червено е илюстрирано какво ще се получи, ако увеличим тази площ 4 пъти.

Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: SS-BVR-V2.png
   Показано: 40
   Обем: 6.5 KB
   ID: 89494

Принципно няма точно определена граница между късата хорна (BVR) и басрефлексът (BR). Разбира се, по-голямата площ на устата е желателна за по-добро съгласуване на акустичния импеданс, но размерът често е ограничен от параметрите на самия високоговорител.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Би ли публикувал реалните параметри, че ми е любопитно и резонансната колко е. Чифтето на Machinow припокриваше ли се като параметри с публикуваните на Сканспийк-ския сайт?
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    38
    По спомени моите бяха 1...2 хз над заводските. Може би още са улегнали разминаването с в данните ме учудва...
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Това сериозно ли го казвате, че говорители на такава цена не си отговарят на параметрите ?????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????
    аудио мал'умник

Хм, не знам с колко се разминават параметрите от тия в документацията
    Когато предприех този проект, моите изисквания бяха да се направи най-добрата конструкция за този тип ВГ без ограничение за големина на кутиите, бюджет, или каквото и да е. От моите първи впечатления (няколко дневното им прослушване) мога да потвърдя, че моите изисквания за реалистичен бас са покрити напълно и съм изключително благодарвн на Румен, който за мен си свърши перфектно работата. Сега, до колко и колко са допустимите разминавания с параметрите на хартия, тази мистерия мисля ще разкрие човека, който пряко е конструирал кутии, не веднъж за тях. При разговор с него чух, че това са едни от най-добрите 10 инчови ВГ и вече вярвам, че е така.
    Може и Махинов да каже, какво му е впечатлението от същите, макар и в друга конструкция.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Това сериозно ли го казвате, че говорители на такава цена не си отговарят на параметрите ?????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????
    Всеки продукт има някакъв производствен толеранс...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    От моите първи впечатления (няколко дневното им прослушване) мога да потвърдя, че моите изисквания за реалистичен бас са покрити напълно и съм изключително благодарвн на Румен, който за мен си свърши перфектно работата.
    От всичко друго това е най-важно и най трудно - ти да си доволен Щом това е така, друго нищо няма значение. Румен знае какво прави и го е направил, така че смело напред!
    PS Не обръщай внимание на хейтъри, на които целите им сестеми струват много по-малко от единия ти говорител

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    От всичко друго това е най-важно и най трудно - ти да си доволен Щом това е така, друго нищо няма значение. Румен знае какво прави и го е направил, така че смело напред!
    PS Не обръщай внимание на хейтъри, на които целите им сестеми струват много по-малко от единия ти говорител
    Много си прав!
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    55
    Друга възможност за декуплирането на средночестотните е да се продължи рамката на която са монтирани до пода и да стъпват на отделни крачета. Разбира се рамката не трябва да е от мдф, нито да е толкова широка.

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    По въпроса за говорителите, не хейтвам, но съм меко казано ... смутен, какво ти гарантира цената на говорителите ..??
    От гледна точка прагматизъм - голяма червена лампа светва ярко. Контрол качесто (OTK), при производителя, нещо...???

Също така, съм озадачен, каква система може да се събере на цената на един от говорителите, защото не се сещам .
    аудио мал'умник

Апелирам към по-сериозно отношение, все пак темата не е (все още) в акордите. Не обсъждаме някакви китайски ВГ, взети на "тънка лайсна" не знайно от къде. Мисля, че подлагането на съмнение за "контрола на качеството" и прочие на утвърдени фирми като "ScanSpeak" е меко казано смехотворно!

За мен е странно.
    Под качество имам предвид данните на говорителя да съвпадат с обявената техническа характеристика (quality assurance, ОТК).
    Както за какъвто и да било друг продукт, който има обявени характеристики.
    аудио мал'умник

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    Поздравления за работата по озвучителните тела и тяхната концепция.
    Ето такива теми трябва да има в повече.
    Радвам се изключително много, на подобни проекти.
    Ще следя темата!
    -----------------------------------------------------------
    Не обръщай внимание на излишните постове в темата!
    Редактирано от ДРГеоргиев; 19 June 2017 в 16:28.
    High-End Player / High-End DENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology - High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Поздравления за работата по озвучителните тела и тяхната концепция.
    Ето такива теми трябва да има в повече.
    Радвам се изключително много, на подобни проекти.
    Ще следя темата!
    Не обръщай внимание на излишните постове в темата!
    Благодаря ти! И за мен е удоволствие да следя твоите проекти

Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    Благодаря и аз.
    Мисля си, че една такава система, заслужава и акустично обработено помещение.
    (ако има възможност за реализирането му)
    Редактирано от ДРГеоргиев; 19 June 2017 в 18:18.
    High-End Player / High-End DENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology - High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Благодаря и аз.
    Мисля си, че една такава система, заслужава и акустично обработено помещение. (ако има възможност за риализирането му)
    Да, така е. Съгласен съм напълно и щом завърша системата ще се погрижа и за помещението.

Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    40
    ще се погрижа и за помещението.
    Радвам се тогава за това, че си го запланувал.
    Защото много аудиофили, наливат хиляди в системи и слушат в помещения с акустика на обществена баня.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    52
    Би ли публикувал реалните параметри, че ми е любопитно и резонансната колко е. Чифтето на Machinow припокриваше ли се като параметри с публикуваните на Сканспийк-ския сайт?
    Ще ги публикувам при първа възможност.
    Измерванията са именно на чифта на machinov.
    Колкото до точността - досега не съм срещал нискочестотен високоговорител, чиито T/S параметри да съвпадат напълно с дадените от производителя.
    Това е нормално: най-често производителят не указва по какъв метод точно са снети въпросните параметри, при каква околна температура и влажност.
    Някои производители дават параметрите на разсвирени високоговорители, други - при напълно неразсвирени.
    Именно затова съм създал моя сайт - там измерванията са направени при едни и същи условия и на базата на това може да се направи сравнителна оценка.
    При интерес бих могъл да напиша кратка статия по какво да разпознаем доколко качествени са дадени говорители, но, честно казано, се съмнявам че ще се намерят дори десетина човека, които биха имали интерес да я прочетат.
    Колкото до високоговорителите на ScanSpeak, лично за мен те са изделия от най-висок клас. Не ми харесва единствено неприятното държание на търговците им при контакт, но това май е всеобща черта на датчаните.

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    ...................
    Колкото до високоговорителите на ScanSpeak, лично за мен те са изделия от най-висок клас. Не ми харесва единствено неприятното държание на търговците им при контакт, но това май е всеобща черта на датчаните.

Ето ,това е нещото ,което ме отпрати при "SEAS" / никакви претенции за сравнение с Вашият опит/, опитвах се на стари години да намеря къде е "Искърското дефиле"/ .

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    57
    Здравейте! Представям ви моята активна система, плод на четири годишен труд. Системата е "триампинг", изцяло DIY - изпълнение. Озвучителните тела са изпълнени с драйвери на "ScanSpeak", 4-ленти, обособени в отделни акустични обеми.
    Активното разделяне е с аналогов кросоувър с дискретни оп-ампове и буфери.
    Поради нарастналия интерес публикувам снимки сега, с уговорката, че горната част на ОТ не е финиширана още и в момента е на тестови стойки, които от своя страна са задължителни, преди направата на окончателните и спомагат за правилното времево изравняване и разположение в пространството на високоговорителите.
    Прикачване 89419Прикачване 89420Прикачване 89421Прикачване 89422
    Поздравления за идеята Ви, такава винаги е била и моята идея / с изключение на бас секцията/ за озвучително тяло. поради обстоятелството, че яйцето е следващата правилна форма, моите проекти са в тази насока, направо ме засърбяха ръцете , ще Ви предложа някои мои хрумки за общата визия, ако ми позволите, разбира се.
    Поздрави!

Може би сега му е времето (преди да се направи стойката за горните модули) да се помисли и за интергирането на супер туитър, който със сигурност ще повлияе много сериозно на звуковия реализъм. Иначе тортата остава без черешка. Берилиевия високочестотен се пуска през много малка лентова бобинка, в паралел на която има "шунтов" резистор и чрез неговата стойност ще се определи стръмността на филтриране. Може да се докара и до под 3дБ/окт, тъй като е желателно филтъра да е изключително плавен.
    Правилната позиция в пространстовото на този канал е между сч и вч говорителите. За съжаление обаче тук не мога да помогна с избора на говорител, защото досега не съм попадал на достатъчно добър (който да има светкавично импулсно поведение и същевременно да не звучи остро в най-високите чуваеми високи). Ако някой има предложения - да каже.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Цитат Публикувано от jororaitchev Покажи мнения
    Поздравления за идеята Ви, такава винаги е била и моята идея / с изключение на бас секцията/ за озвучително тяло. поради обстоятелството, че яйцето е следващата правилна форма, моите проекти са в тази насока, направо ме засърбяха ръцете , ще Ви предложа някои мои хрумки за общата визия, ако ми позволите, разбира се.
    Поздрави!
    Благодаря Ви! Вашите произведения и старание са достойни за дълбок поклон, за мен е чест да ми предложите съдействие!

За съжаление обаче тук не мога да помогна с избора на говорител, защото досега не съм попадал на достатъчно добър (който да има светкавично импулсно поведение и същевременно да не звучи остро в най-високите чуваеми високи). Ако някой има предложения - да каже.
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...%D0%BD):smile:
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Оценявам идеите за супер-туитър. Не че не ми е хрумвало, но май на сегашния етап още не ми стиска да навлизам в тия води

Да, така е. Съгласен съм напълно и щом завърша системата ще се погрижа и за помещението.
    А дали не трябваше да се започне именно от помещението ?

Поздравления за резултатите. Няколко дена преди да публикуваш темата се канех да ти звънна, за да разбера как върви проекта. Радвам се, че си вече на финалната права. Готви се скоро за посещения на поклонници
    Редактирано от jean-philippe; 19 June 2017 в 21:15.
    Музиката е много повече от звук.

"Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Страница 3 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •