Страница 19 от 19 ПърваПърва ... 9 15 16 17 18 19
Резултати 451 до 469 от 469

Тема: DIY активна система (заигравка с илюминатори)

Уви, с 30 литрова кутия да речем пада на 60 херца. Но идват твърде обемисти (а и тежки) за тая конструкция. Не знам дали трябва да се мисли и за такъв компромис
    Между другото ги чух в новите кутии и разликата е разтърсваща, сравнение със сферите, които безвъзвратно отпадат от проекта, ако ли да ми беше някак по-естетично с тях
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Защо не затворен обем? Все пак активно ги ползваш, не е като да не може да се изравнят.
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Ванка, знам, че предпочиташ затворен обем. Аз самия една година ги слушах така, но сега реших да ги чуя първо с порт, а опцията затворен обем си я имам по подразбиране (ако запуша портовете). Няма да пропусна да ги чуя и така, преди окончателно да избера варианта, но и с портове много впечатляват. Понеже се заговори за импедансния пик, ами да, при затворен обем пада с някакви си 5 херца, ако това въобще е от значение. Гледах и други проекти с илюминатора, май никъде не са прекалявали с обеми по големи от моя (за 4 ленти говорим!). Ако някой се сеща за мероприятие, с което да се снижи още този пик да предлага
    Редактирано от vmwfkl617; 11 February 2019 в 10:14.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Пак ги слушам и не мога да им намеря кусури (поне за сега). Много съм впечатлен от подобрението.Напълно заслужени кутии. Толкова важна се оказа тази четвърта лента, в повечето случаи подценявана (признавам си до скоро и от мен), а в повечето проекти и напълно липсваща. Обаче тази лента, начинът по който "кореспондира" с другите ленти променя тотално звуковата картина в целия честотен обхват. В смисъл в момента усещането е, че слушам друга система. Усещане за по-стабилен фундамент, по-плътни вокали, дори перкусиите звучат по-реалистично и чисто с по-реални отзвучавания и финес. И всичко е много по-детайлно и избистрено, което си го обяснявам с драстично по-малкото разтрептявания на новите убежища на илзминаторите.
    Тембрално нещата също са много по-приятни с брезовия шперплат, сравнено с бамбука, който аз лично вече намразих за аудио-цели.

Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: DSCF5240.jpg
   Показано: 94
   Обем: 96.3 KB
   ID: 109016
    П.п: Без претенции за естетика, за момента гоним звук!

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    40
    Е айде сега, подценявана лента, то почти никой не слуша 3 истински ленти, камо ли активно разделени, а чак тогава идва 4-тата с активна филтрация.
    8861-ците още са затворени, нали? Последно на колко режеш бас - мидбас и какви варианти си пробвал ?
    Аз съм толкова доволен от моите по принцип, че единствените подобрения, за които мисля, са чисто акустически /в посока подобряване на акустиката на помещението/ и функционални /глупости като easy TV mode, sub/cinema mode и др./
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Здравей Кала. Радвам се, че се включи. Прав си, хората и с две ленти са щастливи. Всеки сам си избира лентите в края на краищата. Аз не проповядвам нищо, само споделям наблюдения от собствени експерименти. Може пък на някого да е полезно. За да не бъда разбран погрешно да добавя, че и с една лента можем да покрием звуковия диапазон, факт. Истината обаче (явно не само според мен) е, че повечето ленти позволяват всеки ВГ да работи в най-комфортната си област без да бъде изнасилван да свири нещо, дето не го прави както трябва. Да, трудно се напасват нещата при увеличаване на лентите, но не е невъзможно. И многолентовата система ще превъзхожда двулентовата примерно винаги, но само ако има перфектно напасване между отделните ВГ. Ето това е, за което се боря и всеки знае, че хич не е лесно.
    За басовата секция питаш, вече много пъти споменах, че Румен там си е свършил перфектно работата и нямам планове да пипам там каквото и да е. Никакви забележки. Среза между бас-мидбас ми е на 78Hz/втори ред. Ниско, благодарение на това, че е подпрян с мидбас все пак. Рязал съм ги и на 150Hz/четвърти ред, по ми допада първия по-плавен вариант и така си е и в момента. За спорта съм правил експерименти да вдигам среза и до 500 херца, но аз лично не бих го пуснал да свири над 90 херца/втори ред.

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Вече виждам на къде отиват нещата

Значи мид-баса при тоя срез според мен е грешка да е на толкова слаби основи. Губиш музикална енергия от разтрептяването на основата му колкото и да е малко то. За мен и от там идва 50% от подобрението което чуваш заради по-добрата, квадратна, и тежка кутия, другите заради допълнителния обем.

Като казах виждам на къде отиват нещата не се шегувах, за мен това ще е крайния вариант с леките изменения при теб, само една среда още и си ти:

ПП - Нищо от това което казвам не е някакъв закон, упрек, или нещо друго. Само добронамерени съвети погледнато през моята камбанария, без претенции, че съм прав
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    40
    Ох да, сори, забравил съм детайлите по най-интересната за мен система в този форум, България и може би /доколкото не следя активно световните DIY-ери/ и по света
    Басовата секция е BVR-конструкция, изработена от Rutcho. Финиша е изпълнен от местна фирма, с двукомпонентна акрилна боя.
    70-100Hz си е добре за 2-ри ред за този ВГ и според мен. На теория над 100-130Hz втори ред или 170-190 четвърти и басовите ВГ почват да си показват рогата Та така всеки като мен и теб стига до разумния компромис с 4 ленти - е аз съм на малко по-ранна фаза с допълнителен компромис в мидбаса/ниската среда

Ванка, скъпите колони от снимката са с пасивни филтри, и яки кутии
    Човек ако иска нещо подобно, и е DIY-ер, определено е по-добре да мисли за активно разделяне.
    Дето се вика аз бих могъл да живея със звук /pre-out/ от ресивър, слушалков изход от ТВ, евтин ЦАП, но не бих се отказал лесно от активния филтър и басовата секция.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Вече виждам на къде отиват нещата
    Благодаря за споделянето Ванка, ценя мненията ти и не се притеснявай да ги постваш Няма как да не съм си задал и въпроса за стойките, дали са достатъчно здрави. Ако се върнем доста назад в темата, те са обсъждани надълго и нашироко. Все пак приех този вариант, с основа около 50мм дебелина и с пълнеж от кварцов пясък. Куплиранито с басовите секции съм направил по специални препоръки с няколко вида подложни шайби. Метода работи много добре. Преди да монтирам новите тела се опасявах, че ще трябва да се мисли за нова стойка, но след като чух какво се получи се отказах. Или ако направя нова такава, ще е по-скоро от естетични съображения. Като заковани са вече мид-басите. Ще трябва да чуя наистина нещо по-добро, за да се амбицирам за нови промени. Но се опасявам, че ще мине доста време до тогава.

cellist from the stock kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения

Като казах виждам на къде отиват нещата не се шегувах, за мен това ще е крайния вариант с леките изменения при теб, само една среда още и си ти:

Ами, това не е края, а едва началото
    Прикачени Прикачени Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: wamm.jpg
   Показано: 16
   Обем: 38.9 KB
   ID: 109039  

"Давай наставления само на този, който търси знания, осъзнавайки своето невежество"
    Конфуций

"Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет." Сократ

” Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш.” Стивън Кинг

Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    ... е аз съм на малко по-ранна фаза с допълнителен компромис в мидбаса/ниската среда ...
    Никога не е късно за още една лента (поне). Лошото в нашето хоби е, че ухото бързо се разглезва с поредните подобрения и иска нещо "по-така", но пък хубавото е, че това ни движи напред и елиминира скуката в аудиото

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Ами, това не е края, а едва началото
    +100

Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    Никога не е късно за още една лента (поне).
    От още една лента едва ли, но от още един мидбас, разположен под средночестотния, определено. Ако говорим за драстични подобрения - това е то. По този начин мидбаса ще почне да "диша" от пространството, където са разположени сч/вч секциите, все едно че звука идва от тях. А това само с един мидбас няма как да стане, където и да се разположи спрямо останалите.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    А това само с един мидбас няма как да стане, където и да се разположи спрямо останалите.
    Ех, мечти Обсъждахме някога и този вариант, спомням си. Даже е и в списъка ми, някъде по-назад. Надявам се и това да го чуя един ден.

cellist from the stock kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    59
    Цитат Публикувано от Хараланов Покажи мнения
    От още една лента едва ли, но от още един мидбас, разположен под средночестотния, определено. Ако говорим за драстични подобрения - това е то. По този начин мидбаса ще почне да "диша" от пространството, където са разположени сч/вч секциите, все едно че звука идва от тях. А това само с един мидбас няма как да стане, където и да се разположи спрямо останалите.
    И аз мисля така
    Един ден, ако е рекъл Господ, ще сложа и този мидбас звяр FOSTEX FS 41 RP
    и ще си дам заслужена почивка
    Прикачени Прикачени Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: fostex rp 41.jpg
   Показано: 36
   Обем: 7.2 KB
   ID: 109063   Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: blog Fostex mid-bass.jpg
   Показано: 34
   Обем: 32.6 KB
   ID: 109064   Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: f41.jpg
   Показано: 29
   Обем: 6.8 KB
   ID: 109065  

"Давай наставления само на този, който търси знания, осъзнавайки своето невежество"
    Конфуций

"Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет." Сократ

” Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш.” Стивън Кинг

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Ако някой се сеща за мероприятие, с което да се снижи още този пик да предлага
    Вариовент

Цитат Публикувано от kaloian Покажи мнения
    Вариовент
    Ох, благодаря, ама май става въпрос за голям обем и много вата. За съжаление все неща, които не долюбвам
    DYNAUDIO_VARIOVENT.pdf

Толкова важна се оказа тази четвърта лента, в повечето случаи подценявана (признавам си до скоро и от мен), а в повечето проекти и напълно липсваща. Обаче тази лента, начинът по който "кореспондира" с другите ленти променя тотално звуковата картина в целия честотен обхват. В смисъл в момента усещането е, че слушам друга система. Усещане за по-стабилен фундамент, по-плътни вокали, дори перкусиите звучат по-реалистично и чисто с по-реални отзвучавания и финес. И всичко е много по-детайлно и избистрено, което си го обяснявам с драстично по-малкото разтрептявания на новите убежища на илзминаторите.

Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: DSCF5240.jpg
   Показано: 94
   Обем: 96.3 KB
   ID: 109016
    Със сигурност новите кутии са оказали голямо влияние за описаното от теб подобрение, но като гледам снимката, мидбаса се е доближил до високочестотния (спрямо предната конфигурация) и според мен немалка част от подобрението се дължи именно на това.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

О, да. Погрижих се да ги доближа максимално. Със сигурност и това добавя щипка подобрение, мисля дори се усеща като по-хомогенна звукова картина.

Страница 19 от 19 ПърваПърва ... 9 15 16 17 18 19

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени