Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6
Резултати 126 до 134 от 134

Тема: DIY активна система (заигравка с илюминатори)

Може да разводнявам темата, но бих искал да стимулрам хората да се занимават с материята .

Това за което диомов говори - за импулсната характеристика, импеданси и ФЧХ, това което машинов и vmwfkl617 правят като изпълнения (дискретни усилватели с по няколко транзистора на рамо, ултра линейни стабилизации на захранване с огромни радиатори, дисткретни ОУ), може въобще да не им е нужно, за да усетят предимствата и разликата.
    Усещам огромна разлика със съвсем непретенциозен и достъпен суб говорител + мидбас + вч. И все още, въобще не съм стигнал до фини настройки.
    Като стигна до тях, може евентуално да сменя ВЧ, които има явни недостатъци. Но като цена, дефакто е безплатен
    Системата въпреки това става за слушане, както е, и в момента.
    Разбира се, сега като се сетя, динамиката на 2.1 система с 15'' по-лек и чувствителен профи говорител бяха други... Но пък не слизаше толкова ниско. Ама хич.

Kойто иска да гони наистина високи параметри, нека първо събере и чуе многолентова система без фини настройки. После, ако въобще може да си позволи точни измервания, да мери, да донастройва и да гони дявола и детайлите .
    Ако се окаже, че е доволен без да гони топ топ резултати и измервания, може накрая и по-евтино да му излезне.. А ефекта и разликата от една стерео система с пасивни ОТ да са фрапиращи.
    Редактирано от emosms; вчера в 13:07.
    аудио мал'умник

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Ами фрапиращи са. Вземаш най-евтините говорители, усилватели, включваш ги в звуковата карта на дъното на компа, правиш си настройките на J-river-a
    и слушаш един доста добър звук за без пари. От там нататък тръгваш по трънливия път, ако искаш. Просто като степенувам нещата се оказва , че най-важни са акустиката в стаята, говорителите, филтрите, звуковата карта и т.н. Като се вземе в предвид ,че хубави филтри се правят със скъпи елементи ( бобини и кондензатори за десетки левове парчето и измервания) и също така , че при многолентовите системи говорителите могат да са с различна чувствителност, си мисля , че е доста добра причина да се използва този подход.
    Невъзможни неща няма, има недостиг на информация и липса на желание.

Цитат Публикувано от hristow Покажи мнения
    Ами фрапиращи са. Вземаш най-евтините говорители, усилватели, включваш ги в звуковата карта на дъното на компа, правиш си настройките на J-river-a
    и слушаш един доста добър звук за без пари. От там нататък тръгваш по трънливия път, ако искаш. Просто като степенувам нещата се оказва , че най-важни са акустиката в стаята, говорителите, филтрите, звуковата карта и т.н. Като се вземе в предвид ,че хубави филтри се правят със скъпи елементи ( бобини и кондензатори за десетки левове парчето и измервания) и също така , че при многолентовите системи говорителите могат да са с различна чувствителност, си мисля , че е доста добра причина да се използва този подход.
    Е все пак, компютърът не е без пари.. Но така или иначе го има и е многофункционален.
    Едно прилично и тихо захранване, което в общи линии е и вечно, не е лоша инвестиция като за начало .

Има и алтернатива на Jriver, freeware, която процесва целия звук на системно ниво. В зависимост от хардуеъра, може да работи доста стабилно.
    За предпазване на ВЧ, ако сбъгяса, не е зле да му се остави един кондензтор..
    А после, вариатни с дсп или аналогови изпълнения.
    аудио мал'умник

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    47
    Около 400-500лв средно, за разните заигравки с пасивни филтри и комбинации в някакъв приличен, среднобюджетен вариант...и то почти стигнало нивото на процесор. А времето, ако броим времето...
    Но трябва да си мотивиран и да го искаш! От години го повтарям, че това е друго, по-качествено ниво и всеки дръзнал да опита, се уверява в това!
    Иначе, не познавам някой, минал през активно, многолентово решение и върнал се на пасивни филтри. От кон на магаре трудно се слиза!
    Истината е една, и тя е, че ... няма една истина!

Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    57
    ....... Просто като степенувам нещата се оказва , че най-важни са акустиката в стаята, говорителите, филтрите, звуковата карта и т.н. Като се вземе в предвид ,че хубави филтри се правят със скъпи елементи ( бобини и кондензатори за десетки левове парчето и измервания) .........
    И тук някъде се явява, човешкият ресурс / изключвам този, с които си имаме срещи в този сайт/, не ми се вярва всички в този форум, да са се преборили с това обстоятелство, ще направя едно уточнение , щастливите ергени и тези , които нямат съседи и домашни любимци не са в тази категория.
    Редактирано от jororaitchev; вчера в 14:32.

Ами направих си по-хубав. От ВКН1221 го пренавих с две еднослойни бобини на хартиена основа свързани в паралел както Радо ги прави и после правих сравненията. Така стана двуслойна намотка с почти равен импеданс, много лека мембрана с хартиена гънка , мека, и свирна по-добре от широколентовия си бг събрат.

Отрязан е на 4кхц отгоре е ВЛД .
    26-сантиметровия ScanSpeak е говорител за нисък бас и Тодор го използва точно по предназначение. Говорителят не е правен да се ползва като мидбас, камо ли като среда чак до 4kHz. Не е случайно, че системата е 4-лентова, а не 3. Добавянето на канал за висок бас и ниска среда има изключително големи преимущества и предотвратява не(уше)приятната ситуация, в която бас говорител е пуснат да работи в спектър, в който има проблеми, само защото средночестотния не може да слезе достатъчно ниско, а и няма енергия да уплътни този диапазон.
    От 90Hz надолу 26W/8861T00 е абсолютен император на баса и не може да става дума за никакво сравнение с преработени БГ мидбаси с 38мм бобинки и резонансна честота една октава над сканспийка. По-хубав пък дори и на сън няма как да бъде. Всичко това в контекста на възпроизвеждане на нисък бас.

Качествен нисък бас се постига с голяма бобина (която свири отвратително нагоре), навита с дебел бобинажен проводник (заради тембъра, не заради мощността), който също изкарва отвратително средите, и с гъвкаво окачване, което е еквивалентно на ниска резонансна честота. Веднага става ясно, че няма как да се направи говорителя да е едновременно добър и в ниския бас и нагоре. Иначе всеки би ползвал средночестотени за бас (заради равния импеданс и широката честотна лента нагоре) . Затова се слагат толкова ленти, колкото трябва и всяка една от тях изпълнена със специализиран говорител, най-добър точно в използвания диапазон и филтриран правилно, така че да е максимално разтоварен от честотите, при които има проблеми от различно естество.
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Понеже знам какво може да се постигне в единия ( тази тема ) и другия (моята разработка) случай, няма да споря. Тази четирилентова система не съм я чувал, моята довършена също. Знам също така , че и двете ще свирят страхотно в крайния си вариант, така ,че ще е любопитно да се сравнят някой ден.
    Невъзможни неща няма, има недостиг на информация и липса на желание.

За средите... Има и 7.1 звукови карти, и са доста масови. Най-малкото да се подкара и да се усети за какво става въпрос (ако не и така да си свири).
    Ама, все пак, 8 канала за усилване.. Почва да става досадно
    аудио мал'умник

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    32
    Темата е чудесна и я чета с удоволствие.

Пасивни или активни ми беше тема за размисъл много време. Само ще кажа че според мен и двете направени грамотно с умерени и правилни решения са добри! При двете "мерим" само измеримото, а реално после "слушаме" резултата. Което говори за еднакви шансове за допускане на грешки.
    Последно време ми писна да съм "умен" и срещу света. Аз открито си признавам, че по-приятно от това да имам един готин усилвател с две колони, който да ми харесват НЯМА. Не искам да въртя нищо, да меря нищо, искам да пусна музика и тя да звучи така както аз искам и си представям за правилно.
    Вкъщи: Denon poa2200, hk 980, DIY: visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Колата: pioneer x580bt 3-way NW, sony xm-d1000p5, jbl p1020, OEM Infinity
    Други: str-de425, klipsch tangent t10, kenwood r-se7(x2), RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 2 3 4 5 6

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени