Страница 13 от 13 ПърваПърва ... 3 9 10 11 12 13
Резултати 301 до 318 от 318

Тема: DIY активна система (заигравка с илюминатори)

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Хаха, "аз казах ли ти"
    Цитат Публикувано от vmwfkl617 Покажи мнения
    Преди два дни правихме замерване на помещението с един колега. Оказа се, че имам един доста сериозен пик на 50 херца,
    Всички стаи имат пик на около 50 херца. Е може би тия с тавани над 3 метра имат на малко по-ниски честоти
    Аз ползвам това - от R62 включително до буфера Q39/Q36 **, и не съм го смятал, а само симулирал. Не помня от къде видях идеята за тази схема. И се оказа, че на слух е много по-добре ночът да е настроен на 50Хз, въпреки, че помещението има пик на 48Hz, тъй че ще е добре да си оставиш вратичка да променяш честотата с +/- 1-2-3 Хз - чува се доста!! Естествено не препоръчвам да правиш пълна компенсация, а само частична, защото резонансите и компенсацията са от различен характер и защото пиковете из стаята са различни на различните места. Но дори с 3-4 дБ да натиснеш проблема, подобрението е внушително
    ** - всъщност схемата е основно R62, R63, C23, C24 , R64, R65 и съставния C25-C26 /щото е с голям капацитет/ , вързани към ОУ-буфер и след тях съответно се налага да има друг буфер.
    Прикачени Прикачени Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: Room_notch.jpg
   Показано: 41
   Обем: 85.0 KB
   ID: 91675  
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Да, обсъждали сме го и преди и знаех, че ще настъпи и този момент, а и сега след измерванията и чувайки и нещата с корекция знам къде точно да се подтиска. И на мен пълната компенсация ми идва малко в повече, за това ще експериментирам на първо време с между 3 и 6 децибела.
    Благодаря за схемичката и напътствията!
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Е добре е да се знае и Q фактора на филтъра . Ако искаш да прецизираш нещата и имаш комп с някакво DSP примерно , може да пуснеш розов шум и с микрофона и аналайзера да си поиграеш с Q, L ,F докато го изгасиш до равно в слушателска позиция . При ночфилтъра ще ти се наложи и фина донастройка на честотата . Разбира се е излишно да се споменава , че гасенето чрез абсорбция ( активна или пасивна ) е истинското решение , тъй като то касае време на реверберация и линеализира АЧХ , запълвайки и дупки и изглайдайки пикове . От разни симулации които съм правил мога да импровизирам , че става въпрос за втори аксиален между предна и задна стена в комбинация с първи тангенциален предна /задна /под/таван. Подходящо място за абсорбери тип пано на стойка е примерно зад ОТ на поне 80 см от задната стена .Разликата в двете симулации е обработка на задната стена до alfa 0,7 - което е труднопостижимо за тези честоти и е само за демо . Един линк и към влиянието на последователната бобинка за дъмпинга на системата - В твоя случай се е получил аналог на ползване на усилвател с DF>8 . http://www.hi-fiworld.co.uk/amplifie...ng-factor.html Останалите ефекти от намаляване на влиянието на модулацията на импеданса , влиянието върху електрическата и акустичната ФЧХ и сумирането около кросоверната са по-сложни за обяснение и възможни за напасване чрез измерване . Усилвателя също вижда "по-приятен" товар.
    Измерването на помещението трябва да включва и време на реверберация / честота .
    А ... писали сме заедно , не че нещо се разминаваме
   Име: Rezonance 50 Hz с обр.jpg
   Показано: 16
   Обем: 60.1 KB
   ID: 91676   Клик върху изображението за по-голям изглед.
   Име: Rezonance 50 Hz Без обр.jpg
   Показано: 14
   Обем: 62.2 KB
   ID: 91677  
    Редактирано от Георги Диомов; 16 August 2017 в 12:15.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Диомов, много ти благодаря за полезната информация!
    Ето как изглеждат нещата преди и след изравняване с цифров процесор: http://postimg.org/image/407m296xx/
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Ок . Подкрепям съвета на Калоян за активните компенсации - прецезирай f и Q по прибори , но с дълбочината на слух и вкус . И най-вече мисли за абсорбция, като там ключовият момент е площи , разположение . На тази честота най-ефективното разстояние от задната стена на абсорбер е 1,6m . Може да помислиш за мембранен абсорбер - той ще ти изяде едва 10тина сантиметра от задната стена . Примерни сметки за 43 Hz в пост 62 https://bgaudioclub.org/showthread.p...B5%D0%B8/page3

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Ок . Подкрепям съвета на Калоян за активните компенсации - прецезирай f и Q по прибори , но с дълбочината на слух и вкус . И най-вече мисли за абсорбция, като там ключовият момент е площи , разположение . На тази честота най-ефективното разстояние от задната стена на абсорбер е 1,6m . Може да помислиш за мембранен абсорбер - той ще ти изяде едва 10тина сантиметра от задната стена . Примерни сметки за 43 Hz в пост 62 https://bgaudioclub.org/showthread.p...B5%D0%B8/page3
    Още веднъж благодаря за насоките

Един активен бас абсорбер би успал нещата , но за това трябва поне още едно от НЧ тяло , усилвател , закъснение и правоъгълно помещение .https://bgaudioclub.org/images/attach/jpg.gif
   Име: Rezonance 50 Hz активен абсорбер.jpg
   Показано: 15
   Обем: 63.1 KB
   ID: 91678  

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Тодоре, като гледам какво си измерил, бих ти препоръчал подобна схемичка на това, дето ти дадох
    Подтискане 6-7 дБ макс, и без това повече много трудно ще докараш.
    Някои особености:
    - схемата ползва еквивалент на индуктивност. С големината на индукстивността и капацитета се гласи Q-фактора, за това идват и тези електролити по 100-100uF в сигналната верига /нямам нищо против nichicon Muse KZ или Muse ES за там, само им мери капацитета да знаеш колко е/. На практика ти трябва голямо Q, но надали може да стане много голямо, и аз съм се примирил с някаква неточност.
    - много са важни характеристиките на буфера. Буфер с КУ = 0,95 например не е достатъчен, трябва нещо много близо до 1, да речем 0,995 или повече Иначе утрпваш възможностите за атенюация .... Това да го имаш наум като тръгнеш да правиш дискретна схема.
    - Този буфер вижда и на входа и на изхода си голям размах по напрежение, примерно 3...6 пъти размаха на входния сигнал. При 2Vrms номинал лесно се стига до изисквания за захранване над +/-20...24V , е при мен сигналът макс. е 3Vrms някъде, захранването е +/-17.5 и имам едно наум, все пак най-лошия случай е само когато цялата амплитуда на входа е точно с честотата на подтискане, което си е частен случай, и ако главата и комшиите ти някак си го издържите, ще преживеете и малко клипване. Но имай наум нуждата от високо захранване и висок коефициент /близък до 1-ца/ на точно това звено! По-големия Q фактор повишава напрежението на това звено.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Да и винаги е вариант да имаш и лека акустична обработка /приемлива за гледане и живеене с нея/ и по-малка активна компенсация

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    А да, пробвал съм софтуерен ноч в jriver-а и хич не ми хареса, за разлика от аналоговото - имай наум, че ако тестваш някакви цифрови простотии и не ти харесат, с аналогово решение може да е друга картинката, тъй че нека предварителни тестове със софтуери и др. да не те разубеждават.....

Кала, благодаря ти! Всичките ти съвети са ми безценни и ще се съобразя с тях

Заиграх се тия дни с изучаването на ноч-филтрите. Качвам калкулатора на Линквиц, с който се работи много удобно, ако на някой му се наложи да строи такъв тип филтър. Мисля да поръчам по-голяма бройка хубави електролитни кондензатори (100uf) и да подбера по-точни стойности за целта, пред вид по-големия производствен толеранс на тия елементи. Високата точност там е от голямо значение за честотата на срез (+ - 2uf например изместват среза с + - 1 херц). Разбира се честотата може да се променя с промяна и на резисторите R1 и R2, ще предвидя джъмпери на тестовите платки, за фино донастройване на среза в граници 47 - 53 херца. С R3 пък може да се регулира дълбочината на компенсацията в dB.

Калкулатор_ноч_филтър.xls

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    Спокойно, nichicon Muse KZ и Muse ES /BP/ са доста точни, въпреки производствените толеранси. За 100uF елементи май всички 10-тина бяха между 100 и 106uF. Поръчай си 10-20 макс., ако искаш да подбереш четворка еднакви. Предполагам ще ги свързваш 2 по 2 насрещно , че да станат биполярни ....

Точно така, насрещно свързани 2 по 2. И ще ми трябват 4 броя с еднакъв капацитет, ако е малко по-различен от 50uf не е проблем, мога да лавирам с резисторите. Важното е да са 4 еднакви

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    39
    може да лавираш и с другия кондензатор. Освен това, както писах, може би ще е по-добре честотата на настройка да е малко по-различна от пика, дето си измерил.....
    МД аз имам 100uF KZ и мисля нямам 4 еднакви, но ако искаш мога да ти ги пратя всичките да си подбираш или да си поръчаш само 10 ... въпреки, че като се замисля, по-добре си поръчай 20, вместо да се занимаваме с куриерски простотии ... тия са малък капацитет и не са скъпи.
    Имам и 100uF 16V /или 25В бяха ???/ зелени muse ES BP, само че тия ще ти дойдат май много като стойност - биполярни са и не трябва да ги вързваш серийно. Имай предвид все пак ако няма по ТМЕ
    http://www.tme.eu/bg/details/ukz1h10...-tht/nichicon/
    http://www.tme.eu/bg/details/ukz1e10...-tht/nichicon/
    ахаа, ето ги
    http://www.tme.eu/bg/details/ues1h47...-tht/nichicon/
    http://www.tme.eu/bg/details/ues1e47...-tht/nichicon/
    биполярни и със сравнително точен капацитет

Ее, жив и здрав, Кала! Не бях се сетил за "ТМЕ", мислех от друг сайт да поръчам, но тия са екстра! Ще поръчам 20 броя, няма проблем
    Относно измерения пик, да, ще го ползвам за ориентир и ще се "разходя" малко в ляво и дясно от него, да видя как ще е. Също ще си поиграя и с атенюацията, да видя как ще ми се хареса най-много, поздрави!

Пробвай да настроиш по отделно фино ноча на левия и десния канал. Ако помещението и разположението ти бяха симетрични нямаше да има значение , но при теб не са .......

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Пробвай да настроиш по отделно фино ноча на левия и десния канал. Ако помещението и разположението ти бяха симетрични нямаше да има значение , но при теб не са .......
    Има логика в това. При прослушване по отделно на ляв и десен канал дори на слух се долавя, че единият канал има нужда от малко по-дълбока компенсация (което явно е нормално за не стандартно помещение).

Страница 13 от 13 ПърваПърва ... 3 9 10 11 12 13

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени