Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 111

Тема: Избор на осцилоскоп

Избор на осцилоскоп

Здравейте колеги, предстои ми покупка на осцилоскоп. Това ще ми бъде първия и все още не съм на ясно какво да си взема и т.н.
    Спрял съм се на тези две моделчета:
    http://bg.farnell.com/tektronix/tbs1...ion/dp/2383223
    http://bg.farnell.com/keysight-techn...-ch/dp/2690194
    Какви са предимствата и недостатъците?
    Всякаква информация, съвет или критика ще ми бъдат от полза. Не е задължително да е точно някой от тези двата, но да бъде в този ценови диапазон.
    В момента уча електроника и идеята е да мога да го използвам и за напред.
    Благодаря предварително на всички, който ще се включат в темата.
    Поздрави!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Според мен каналите трябва да са четири. 100 MHz са добра граница за повечето електронни занимания. TEKTRONIX EDU модификациите са продават само на учебни заведения.
    Те тук има няколко думи по подобна тема https://bgaudioclub.org/showthread.p...B8%D0%B2%D0%B8
    Не много скъп четири канален http://bg.farnell.com/tektronix/tbs1...sps/dp/2347634
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Ако мислиш да се занимаваш и с цифрова техника, както спомена и Галин, се ориентирай към 4 канален осцилоскоп. Ако ще е с малко канали, поне да е "MSO" (mixed signal) - с аналогови и цифрови входове.
    Друга насока - някои модели, на някои производители, подлежат на "хакане". Което се изразява в отключване на някои софтуерни опции, тунинг на осцилоскопа в посока по-висока максимална измервана честота и други подобни.
    Та, погледни кои модели подлежат на подобни интервенции. Че софтуерните опции хич не са за пренебрегване като сума, а има полезни нещица...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Аз бих те посъветвал да си вземеш аналогов осцилоскоп с CRT. Но зависи с какво се занимаваш предимно цифрова или предимно аналогова техника.
    Какво не харесвам на цифровите осцилоскопи - работи дискретизирайки входния сигнал, от където следва автоматично че се получава „биене“ между честотата на входния сигнал и честотата на дискретизация. Или казано на английски aliasing. Така например може да пуснеш осцилоскопа на развивка 1 милисекунда на деление, и да вкараш сигнал с период 1 микросекунда а на дисплея да получиш идеално виждащ се сигнал със същата форма но период 1 милисекунда. Т.е. може да се излъжеш виждайки нещо което не е там. Респективно работейки с цифров осцилоскоп трябва да знаеш точно как работи и какви недостатъци има. Не знам тези проблеми с aliasing дали са ги решили по някакъв начин в новите осцилоскопи.
    Другото неприятно нещо на по-старите цифрови осцилоскопи е липсата на зависимост между времето за пребиваване на осцилограмата в дадена точка и яркостта на точката. По този начин не само че се увеличава субективното усещане за шум с множество точки и дебела линия, ами и импулсни сигнали, сигнали с модулация и какви ли още не изглеждат на екрана много неестествено. Липсва ти измерението яркост което дава доста информация при аналоговите осцилоскопи. Това в последните модели цифрови осцилоскопи взеха да го оправят, вкараха функция intensity grade display която се справя изключително добре със задачите си и осицилограмите вече не изглеждат дразнещо, докарали са ги почти до тези на аналогов осцилоскоп.
    Двата модела които си посочил са доста скъпи, мисля в момента може да купиш прекрасен цифров осцилоскоп с intensity grade display за по-малко пари. Това е моя съвет, тази функция да я има задължително, няма да съжаляваш за нея!
    Разгледай този клип, както и други от същия канал на тема осцилоскопи - ще ти бъде полезно, разглеждат се доста модели цифрови осцилоскопи и се коментират и някои неща около отключване на заключените им функции:
    https://www.youtube.com/watch?v=Yxj2o24DN7w

Или пък, ако е решил да е един от посочените, препоръчвам втория. (по- евтиния)
    444444444.jpg
    Редактирано от Стефан Петров; 14 June 2017 в 19:17.

Разглеждах осцилоскопи, който са "MOS", но на Tektronix най-евтиния е от 2300 евро, което е непосилно за мен
    Преди да пусна темата г/д знаех или поне предполагах какво да си взема, но сега се вкарах във филма... Ужас...
    Май ще ми бъде по лесно ако се препоръча модел, както направи колегата по горе за което съм му благодарен.
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Ако мислиш да се занимаваш и с цифрова техника, както спомена и Галин, се ориентирай към 4 канален осцилоскоп. Ако ще е с малко канали, поне да е "MSO" (mixed signal) - с аналогови и цифрови входове.
    Друга насока - някои модели, на някои производители, подлежат на "хакане". Което се изразява в отключване на някои софтуерни опции, тунинг на осцилоскопа в посока по-висока максимална измервана честота и други подобни.
    Та, погледни кои модели подлежат на подобни интервенции. Че софтуерните опции хич не са за пренебрегване като сума, а има полезни нещица...

До сега си работил с някои модели осцилоскопи. Огледай се при приятели да "пипнеш" и техните модели. Ако можеш, вземи някакъв осцилоскоп назаем, за да установиш за твойто занимание как му пасват функциите. Имай предвид, че първия ти личен осцилоскоп ще ти "отеснее" сравнително бързо, след като го разучиш и му свикнеш. Разгледай и в по общ план бюджета - ще ти трябват и мултимер, захранване, поялник, генератор на сигнали. Ако избереш осцилоскоп с генератор - печелиш място и цена.

До сега не съм работил с осцилоскоп. Даже може да прозвучи и смешно, но не знам и как се правят измерванията с него, но пък за сметка на това имам голямо желание и се уча бързо. Също така знам и, че имам да уча наистина много. За жалост нямам от къде да видя или да взема осцилоскоп на заем. Мултимер имам за сега едно китайче, което за напред ще го сменям с Fluke. Захранване в момента си правя, което е почти готово. Поялник си взех зимата - поялна станция с поялник и горещ въздух, като след това си взех и разпоялна станция. Генератор на сигнал също нямам, но за в бъдеще ще си взема със сигурност.
    Цитат Публикувано от stef Покажи мнения
    До сега си работил с някои модели осцилоскопи. Огледай се при приятели да "пипнеш" и техните модели. Ако можеш, вземи някакъв осцилоскоп назаем, за да установиш за твойто занимание как му пасват функциите. Имай предвид, че първия ти личен осцилоскоп ще ти "отеснее" сравнително бързо, след като го разучиш и му свикнеш. Разгледай и в по общ план бюджета - ще ти трябват и мултимер, захранване, поялник, генератор на сигнали. Ако избереш осцилоскоп с генератор - печелиш място и цена.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от G.Kovachev Покажи мнения
    ...Мултимер имам за сега едно китайче, което за напред ще го сменям с Fluke...
    Не робувай на марки. Има и други производители с прилични мултимери...
    Разбира се, с горното не искам да кажа, че уредите на Флюк са кофти.

https://www.rtelecom.net/bg/product/...a-s-rigol.html
    Разгледай на Rigol нещата, има сериозни фирми, които работят с техни осцилоскопи. Когото учих в университета също ползваха доста техни. Купих си този от линка по същите причини, като теб и до момента си е вършил работата без забележки (не го ползвам често) Тозо се хаква и става до 100MHz плюс отключване на още доста функции. Относно цена-качество мисля е доста разумен избор.

Днес го гледах точно този, но не знам като качество и производство какво са. Макар, че Tektronix би трябвало да са USA, но гледам, че пише "Made in China".
    Цитат Публикувано от teodorpc Покажи мнения
    Разгледай на Rigol нещата, има сериозни фирми, които работят с техни осцилоскопи. Когото учих в университета също ползваха доста техни. Купих си този от линка по същите причини, като теб и до момента си е вършил работата без забележки (не го ползвам често) Тозо се хаква и става до 100MHz плюс отключване на още доста функции. Относно цена-качество мисля е доста разумен избор.

Точно това щях да му предложа и аз, или пък този:
    https://youtu.be/_TSr9nFN1GU

Качеството е добро, не се подлъгвай по марката тектроникс само заради името. Много често само заради името купуваш на двойно по-висока цена уред с възможностите на 4 пъти по-евтин от старо поколение на друга марка. Не че съм против марките, но просто в случая само ти товарят бюджета и те отдалечават от функциите които биха ти били полезни.

Наистина не си пускай покрай ушите intensity graded display функцията, много от търговците вероятно няма да знаят за какво става въпрос, но проверявай в данните не производителя дали го има, определено няма да съжаляваш. Това е все едно да си купиш телевизор който да показва само два цвята черно и бяло без полутоновете, едва ли ще му се кефиш, тук е същото. Не е най-важното да изкараш една космата черта на екрана .
    Редактирано от Supraphon; 15 June 2017 в 13:05.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    В TME също има някакъв избор на подобна техника...
    Има и някаква промоция в момента.

За да отидеш да видиш, поне напиши откъде си?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    За да отидеш да видиш, поне напиши откъде си?
    Пропуснал съм - Враца
    И уча Електроника в Русе

То пък една електроника...

Този също е прекрасен и си заслужава парите:
    https://www.rtelecom.net/bg/product/...s-siglent.html

https://www.youtube.com/watch?v=gUz3KYp_5Tc

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Този също е прекрасен и си заслужава парите:
    https://www.rtelecom.net/bg/product/...s-siglent.html

https://www.youtube.com/watch?v=gUz3KYp_5Tc
    Гледах ги и тях. За производството няма да питам - те всички вече идват от Китай
    Сега разгледах тези двата:
    https://www.rtelecom.net/bg/product/...ds1104cfl.html
    Нека знаещите да изкажат някакво мнение. Въпреки, че май на тази цена която е Siglent-а по-добре
    да взема 4 канален на Tektronix.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Не ми допада използването на едни и същи енкодери за четирите канала при RIGOL.
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Цитат Публикувано от galinvayov Покажи мнения
    Не ми допада използването на едни и същи енкодери за четирите канала при RIGOL.
    Ами този, който колегата Supraphon показа?

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Той е показал два. Е и двата са двуканални. Не че няма да върши работа но аз лично си имам някои съображения които дават предимство на четириканалните.

Четириканалния дава повече свобода: могат да се наблюдават едновременно четири напрежения, или две напрежения и един диференциален сигнал (например ток през някой резистор), или два диференциални сигнала... Да следим една I2C или серийна магистрала, а с останалите два канала да контролираме реакцията на управляваните възли.
    Ако имаме няколко контролни точки в едно устройство, можем да закачим четирите сонди, след това да пуснем устройството. Ако желаем можем да наблюдаваме сигналите един по един или в произволна комбинация, ползвайки само управлението на осцилоскопа. При двуканалните модели ще се наложи да превключваме и сондите от една контролна точка на друга. Голяма част от повредите в електрониката са получават по време на измерване и настройка, пипвайки нещо което не трябва със сондата.

При толкова голямо разнообразие от осцилоскопи може да се прибегне до следния подход:
    Прави се списък с изисквания. Изискванията се групират в няколко категории: задължителни, препоръчителни, пожелателни... Отсяват се устройствата до няколко модела. Прави се проба на живо, защото на картинка всички са идеални но на живо ще лъснат някои особености. Общ вид, качество на корпуса, тактилно усещане на бутоните и енкодерите. Интуитивност на менютата и общото управление...

Аз от 2015-та работя с TektronixTDS224, втора употреба. Защото беше четириканален, 100 MHz, на известен производител и на горния ръб на заделения тогава, бюджет.
    Редактирано от galinvayov; 16 June 2017 в 16:06.

Значи добър вариант е DS1054Z, безсмислено е да взимаш DS1154Z защото е на много по-висока цена, а единственото предимство е че е отключен до 100 мегахерца. 1054 гарантирано може да се отключи до 100 мегахерца, а и двата са 1GS/s. Така че на практика между двата бих избрал 1054.
    Другия който си предложил няма intensity graded display с което поне за мен отпада от надпреварата. Ако тектроникса имаше тая функция досега да съм те посъветвавл да го вземеш него.

Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38

Моят съвет е да изчакаш...

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Dec 2009
    Ползвам едно 2 канално Rigol - че, 100 мегахерцов. От горекоментирания rtelecom. Доста коректен пич, направи ми много добро впечатление. Ригол има един бъг, че ръчно като вземеш да местиш осцилограмата и почва да изтърва импулси. Има и лесен цяр - натискаш бутона за автоматично регулиране, и продължава да работи. Като цяло няма нещо, за което да не ми е свършил работа. Прави дори спектрален анализ.
    За много канали си има протоколни анализатори, и са по стотина лева. И такъв съм ползвал, само дето трябва да внимаваш с входните нива. И там вече ти прочита сигнала, за разлика от осцилоскопа.
    Хубаво те съветват за 4 канален, ама ако ще правиш лаборатория, и имаш бюджет и очаквани печалби. Има много други уреди, които можеш да купиш освен осцилоскоп. Според мен е излишно 4 канален за ученик. Ще ти трябват пари за програматори, захранване, и какво ли още не.
    Има 50 мегахерцови двуканални и цветни, за около 400-500 лева. Може да погледнеш и на старо. После ще видиш накъде ще ти потеглят интересите.
    Има и USB осцилоскопи за къмто 150 лева, но са само за Windows, и нямам отзиви дали изобщо стават за нещо.
    Редактирано от Rabin; 16 June 2017 в 20:48.

Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени