Резултати 1 до 15 от 15

Тема: Open baffle с немска елипса

Open baffle с немска елипса

Здравейте! След две теми свързани с елипси се спрях на една немска, която Хараланов ми бе препоръчал. Успях да намеря още една, същата и първите проби за стерео ме удовлетворяват. Не зная как и защо, но дават много добра стерео картина. Това ме накара да се опитам да направя по-подходящ екран. Поне така, както го разбирам в следствие от коментарите ви по предните ми теми. Важно е да уточня, че ще се слуша точно определена музика, която не изисква нисък бас и няма да мъчи елипсите, както се изказа Хараланов. Тъй като в Edge няма симулация за елипса различно поставена от хоризонтално и вертикално си позволявам да запазя диагонално разположение. При другите две положения разликите не са съществени, което ме кара да си мисля, че диагонално няма да даде някакви различни кривини. Има гърбица в диапазона 800- 1200 Хц, ама ще го преглътна, защото не ми се вижда екстремна. Показвам ви снимки от грубата работа по екраните. Те са тип "сандвич" от две плоскости мдф с дебелина по 18 мм и между тях корк 4 мм. Изходния размер е 400 х 600 мм. Формата е трапецовидна и съм гледал да не е много ексцентрична, но да няма успоредни страни. Отворът е изместен малко повече към края, а не съвсем близо до централната ос, защото на симулацията се вижда, че гърбицата във въпросния диапазон ( 800- 1200 ) се изглажда малко. Отворът е скосен и заоблен, както и краищата на екрана. Въпросите ми към вас са няколко. Да облепвам ли отзад, отпред, с нещо? Самия скосен изрез за елипсата мисля да го облепя със звукопоглъщаш материал, но какъв? Самите елипси, шините отвътре са ватирани, за да не отразяват в диапазона на високите честоти. Отпред да полирам и боядисам или фурнир? Или нещо друго? Не ме притеснява, ако трябва да има покритие, което не се възприема като естетически подходящо, но пък върши работа по подобряване на звука. Затова можете да ми давата най- практичните съвети, ако ще ОТ да заприличат на извънземни.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg otpred.jpg (61.8 KB, 104 преглеждания)
    • File Type: jpg otvor.jpg (43.8 KB, 98 преглеждания)
    • File Type: jpg otgore.jpg (36.3 KB, 87 преглеждания)
    Редактирано от yurko; 16 May 2017 в 14:56.
    една ламба стига

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

триене

Не ми остава нищо друго освен да помоля админа да изтрие темата. Явно няма желаещи с предложения.
    една ламба стига

DIN-45500 ingkunev's Avatar
    Членува от
    Mar 2011
    Възраст
    48
    Направи каквото мислиш за най-правилно, и после кажи какъв е резултата.
    Важно условие е, всичко това да ти носи удоволствие.
    Успех
    Редактирано от ingkunev; 17 May 2017 в 16:38.
    Най-хубавите неща в живота, са и най-тихи ...

Здравейте,
    аз не разбирам почти нищо от проектиране на озв. тела. Но мисля, че много важен момент във Вашият проект е закрепването на екрана прав.
    Подпората която го държи изправен: решения, материали, изпълнение и изобщо всичко което държи екрана прав и не допуска вибрирането му.
    Дали кевлар, дали стик за хокей на лед...проектът Ви е интересен и вероятно ще е и звучен.
    Това за изтриването на темата......не е толкова лесно
    "And whosoever was not found written in the book of life was cast into the lake of fire."
    Hail SATAN

Цитат Публикувано от ingkunev Покажи мнения
    Направи каквото мислиш за най-правилно, и после кажи какъв е резултата.
    Важно условие е, всичко това да ти носи удоволствие.
    Успех
    Именно, проблем може да е това, което мисля за правилно. Защото от преглеждане на много теми по форумите виждаш, че разнообразието е голямо. До колкото съм разбрал, важно за екрана е да има минимален резонанс, т.е. аморфно и плътно тяло е добре и мдф е приемлив вариант. Коркът между плоскостите би трябвало да помага в тая посока. Ето, изразявам се в условно наклонение . Мисля, че облепването с корк ще е добре и хем ми харесва като визия, но дали е достастъчно и дали въобще е нужно? Асиметричната форма е обсъждана тук, във форума и за мен има логика да е именно такава. При положение, че дебелината е 40 мм дали има нужда от демпване? Иначе, ще споделя, когато са готови. И да, правя ги с голямо удоволствие.
    една ламба стига

Цитат Публикувано от bobocamaro Покажи мнения
    ...Но мисля, че много важен момент във Вашият проект е закрепването на екрана прав.
    Подпората която го държи изправен: решения, материали, изпълнение и изобщо всичко което държи екрана прав и не допуска вибрирането му.
    Дали кевлар, дали стик за хокей на лед...проектът Ви е интересен и вероятно ще е и звучен. ...
    Тежичък е екрана и стои стабилно, но ще има и допълнително укрепване.
    една ламба стига

Корка позволява на половината екран да изпада в резонанс/дисонанс с възпроизвеждания музикален материал. Дали това ще бъде на микро или макро ниво е вече въпрос на материалознание.
    Облепването с каквото и да било не се прави по принцип, а само при конкретни показания за това. Придаването на голямо заобляне на краищата на екрана елиминира нуждата от причудливи форми.

Само по един екран може да се каже толкова, останалите характеристики на които може да се влияе с дизайна зависят от останалите ленти на озвучителното тяло. Самостоятелна винтяжна елипса не е за акустичен екран. Има други отворени оформления, които са по-подходящи. Също така без корекции не става за слушане.

Velex

Цитат Публикувано от Velex Покажи мнения
    Самостоятелна винтяжна елипса не е за акустичен екран. Има други отворени оформления, които са по-подходящи. Също така без корекции не става за слушане.
    Охооо, от преди месец и половина почти е коментарът ти. Нямаше интерес и затова не съм поглеждал. От липсата на време не са мръднали нещата кой знае колко. Няма да се съглася, че без корекции не става за слушане. Става и още как. Зависи какво слушаш. Няма бас, който да я смущава, няма и високи. Акустична музика, камерна, вокали. Не разбирам защо да не става за слушане? Когато са готови ОТ ще дам знак и който иска да дойде и да чуе. Ще ми е прелюбопитно какво чувате вие и кое не е както трябва. В случая, за мен, както трябва е да е по-близо до естествения звук на инструмента и елипсите го правят- еднозначно! Освен моите уши с това мнение са и ушите на приятели музиканти, които свирят именно на акустични инструменти.
    една ламба стига

Цитат Публикувано от yurko Покажи мнения
    В случая, за мен, както трябва е да е по-близо до естествения звук на инструмента и елипсите го правят- еднозначно! Освен моите уши с това мнение са и ушите на приятели музиканти, които свирят именно на акустични инструменти.
    Само не ги пускай на ушите на контра басист, барабанист, органист и много други музиканти - ще се обидят сериозно, че липсват в записите
    Цитат Публикувано от yurko Покажи мнения
    Няма бас, който да я смущава, няма и високи. Акустична музика, камерна, вокали. Не разбирам защо да не става за слушане? Когато са готови ОТ ще дам знак и който иска да дойде и да чуе. Ще ми е прелюбопитно какво чувате вие и кое не е както трябва.
    Едва ли някой ще дойде да слуша средни честоти
    Редактирано от kygar; 13 July 2017 в 23:44.

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    41
    Всеки трябва, да си извърви пътя.
    High-End Player DENON DVD-A1XV / High-End DENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology - High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Всеки трябва, да си извърви пътя.
    Ееех, всеки се опитва да ми внуши нещо, което и без това зная. Въобще не е въпрос на извървяване на път. Харесва ми идеята за тия елипси да са в чист вариант, без компенсации и т.н. изравнявания. Онова, което ще се свири на тях им пасва напълно. Да, 3- 4 ленти с 2-3 усилвателя, 20 хц- 20000 хц, 95 дб. Като думне тъпана да е думнал, а не някакво пляк и гъгнене. Но не е това идеята за тия ОТ. Ако исках трилентови, за да са ми универсални, е друго нещо, но пак ще кажа- не е това желанието ми. Много хора пият кафе Нова Бразилия, а други считат Лаваца за върха и са доволни от това. Въпрос на сетивност!
    една ламба стига

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения

Едва ли някой ще дойде да слуша средни честоти
    Ще дойде, ще дойде !
    една ламба стига

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    51
    Юрко, никому не дължиш обяснения. Щом те кефят - слушай ги. Утре, като ти дойде друг мерак, слушай друго.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Юрко, никому не дължиш обяснения. Щом те кефят - слушай ги. Утре, като ти дойде друг мерак, слушай друго.
    Е, точно това дъвча в обясненията си, ама не четат !
    една ламба стига

в допълнение

Към екрана ще прикрепя тая джаджа, за да се получи така. Между поставката и екрана ще има корк 5 мм и между елипсата ( говорителя ) ще има пак корк 5 мм. Допадна ми идеята за използване на тоя материал. Нищо чудно и гърба на щита да е с корк. Нещата са в груб вид , все още. Ще падне пилене и шлайфане. Щитът леко ще изтънява към краищата, а самите краища ще са заоблени.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    една ламба стига

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени