Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 169

Тема: Изработка на букшелф озвучителни тела

Изработка на букшелф озвучителни тела

Здравейте, започнал съм един проект по изработка на тонколони, с който ще се занимавам през малкото ми свободно време, имам аудиофилски афинитет и също така обичам да майсторя, но ми липсват технически познания в областта за това се надявам да получа някой разяснения и насоки от специалистите във форума, за да се получи концепция, която ще звучи толкова добре, колкото и ще изглежда.
    Основното, към което искам да се акцентира е вътрешното оформление на кутията и фазоинвертора, тъй като скромният ми опит в областта е показал, че това е разковничето на качественото звучене.
    Изключително държа да има акустичен лабиринт, не ме питайте защо, тъй като и аз не съм намерил технически грамотния отговор на този въпрос, но някакво шесто чувство ми казва, че това е най-добрият модел за дълбок и изчистен бас.
    Говорителят, който ще работи е HIVI F6, размерите на кутията са 30,17,22(H,W,D inside) стените са от 18мм пдч, ще има и високочестотен говорител, но той ще е разположен извън кутията, така че той няма да влияе на модела, басрефлекса мисля да е предно разположен, с диаметър между 4 и 5см, като дължината, съответно отстоянието му от задната стена е въпрос за мен, тъй като не знам какви са закономерностите при него, какво се случва при отдалечаване и приближаване от стената. По долу съм прикачил снимка, която илюстрира моите виждания, ще бъда благодарен да чуя мнението на хората с опит и знания.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Моето мнение е, че така не се прави и ще получиш случаен резултат. Не мога да приведа аргумент срещу шестото ти чувство.

P.S. Добавям TS параметрите на говорителя:
    Thiele-Small Parameters

• Resonant Frequency (Fs)45 Hz
    • DC Resistance (Re)6.5 ohms
    • Mechanical Q (Qms)3.91
    • Electromagnetic Q (Qes)0.38
    • Total Q (Qts)0.35
    • Compliance Equivalent Volume (Vas)0.58 ft.³
    • Mechanical Compliance of Suspension (Cms)0.07 mm/N
    • Diaphragm Mass Inc. Airload (Mms)18.3g
    • Maximum Linear Excursion (Xmax)4.3 mm
    • Surface Area of Cone (Sd)139 cm²

Превърни Vas в литри.
    Редактирано от L.K.; 5 May 2017 в 13:58.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Доколкото разбирам ще правиш нещо от рода на Swans Tempus.
    Дори и да е друга идеята пак може да ползваш обема и настройката на басрефлекса от проекта. Или пък от М1.2
    Имай предвид че м1,2 е много висок клас колона и поне обема и басрефлекса би трябвало да са оптимални за този говорител. Който пък според мен е върха
    • File Type: jpg m1.2.jpg (88.6 KB, 131 преглеждания)
    • File Type: jpg tempus.jpg (64.5 KB, 93 преглеждания)
    Редактирано от iwoto; 5 May 2017 в 15:05.

Благодаря, запознат съм с параметрите на говорителя, и с Басс Бокс 6 го пуснах, но изглежда има някаква грешка, тъй като при дълбочина на тялото от 16см ми посочва бас рефлекс с дължина 24см. В снимките долу я има цялата информация.
    Бих бил благодарен ако някой, който разбира от басрефлекси и акустични лабиринти ми удари едно рамо, тъй като нямам време да експериментирам и да сглобявам пробни кутии за тестове, а държа да има някаква заигравка с въздуха в кутията.

Цитат Публикувано от iwoto Покажи мнения
    Доколкото разбирам ще правиш нещо от рода на Swans Tempus.
    Дори и да е друга идеята пак може да ползваш обема и настройката на басрефлекса от проекта. Или пък от М1.2
    Имай предвид че м1,2 е много висок клас колона и поне обема и басрефлекса би трябвало да са оптимални за този говорител. Който пък според мен е върха
    Едва сега ги виждам тези тонколони, но Да, като концепция ще наподобява Суанс Темпус, но високите ще са изнесени над кутията, вкарани в собствена 8х8х16 кутия от масивен дъб, захваната за основната кутия посредством дъговидна стоманена шина, а основната кутия ще наподобява тази от снимката, с тази разлика, че основното тяло ще бъде пиано блек, и затворено с челна дъска от масивен дъб, с един басрефлекс центриран под говорителя.

Единственото неизвестно в целия проект е какво ще има вътре в кутиите и поради тази причина търся съдействие от ваша страна, може да измислим нещо добро и бюджетно, което всеки с малко сръчност и желание да може да си сглоби.
    Редактирано от Mani; 5 May 2017 в 16:11.

Пусни програмата да ти даде оптимален обем за бас рефлекс.
    Нещо ми се вижда не в ред. Може и файла да се е сбъгясал.

22 литра и Ф3 70 херца... Хич няма какво да се занимаваш с бас рефлекси, ако ще свири така. По-добре затворен.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Не се занимавай с бас про или други програми. Просто ще си загубиш времето и нервите. Избери си един от проектите на swans и спази обема и настройката на порта. А него може и отпред да го преместиш. Мястото не влияе на сметките.
    Ей го , емо веднага заключи че било добре тоз говорител да е в затворен обем. А същия според производителя е проектиран да изкарва як бас от малък отворен обем. Аз мога да го потвърдя от личен опит. не само че е нисък и силен , а е и бърз и прецизен.
    Това е много известен говорител и има много проекти в нета , разгледай и тях.
    Редактирано от iwoto; 5 May 2017 в 16:16.

Грешно си въвел T/S параметрите, вижда се на скрийншота ти.

Говорителя го дават F3 53hz в 15 литра:
    - https://www.parts-express.com/hivi-f...range--297-440

При избор на X-Bass конфигурация вече всичко изглежда адекватно, но кутиите вече са сглобени, така че размерът, навярно, може да се компенсира с малко повече вата.

Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Грешно си въвел T/S параметрите, вижда се на скрийншота ти.

Говорителя го дават F3 53hz в 15 литра:
    - https://www.parts-express.com/hivi-f...range--297-440
    Извел съм параметрите автоматично, от базата данни на програмата.Capture7.PNG

Въведи си данните на говорителя наново - ГРЕШНИ СА, и симулирай с текущия обем който имаш.
    Вътрешния, чист обем. Добре е да извадиш и обема на говорителя. Не знам колко е, примерно 1-2 литра.

Програмата има опция за оптимално сечение на басрефлексера. Т.е., да не е много тесен и да има висока скорост на въздушния поток.
    Ще ти даде дължина.

Не знам какво наричаш акустичен лабиринт, сигурно става въпрос за TL, BVR и други конструкции, които не могат да се симулират с бас бокс (май не можеха..).
    За тях трябва друга симулация или готов проект. Не знам как ще го направиш при сглобени кутии.

Ти правиш бас рефлекс. Най-добре да няма никакви завои на тръбата, освен ако не е крайно наложително, заради габаритите.
    Баса е толкова дълбок, колкото е резонанса на системата - говорител, обем, тръба на бас рефлекса.
    Теоретично тръбата може да прави всякакви завои, важна е общата дължина. Най-добре да не прави никакви завои.

Има вариант да направиш бас рефлекса правоъгълен, дълъг и тесен, което си имаше предимствата, но да се включат други да го обяснят добре.
    Ако въобще може да се направи сега, на готови кутии.
    Редактирано от emosms; 5 May 2017 в 17:00.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от Mani Покажи мнения
    При избор на X-Bass конфигурация вече всичко изглежда адекватно, но кутиите вече са сглобени, така че размерът, навярно, може да се компенсира с малко повече вата.
    Ами лошо. Неможе ли да ги преработиш? Ватата лъже говорителя че обема е по голям , но изяжда от звука и не е много добре да се слага много вата.

Ако този говорител не може да се побере в тези размери мога да сложа F5, стига да не загубя много от звученето, тъй като това са оптималните размери на кутиите спрямо заобикалящата ги среда и не искам да слагам по-голями.
    Вата или дунапрен мисля, да сложа само на стената зад говорителя, забравил съм да я сложа на скицата, пространството, което се обособява от преградата около басрефлекса ще бъде без вата.
    После ще симулирам в Басс бокс с моите размери, да видим какво мисли.

Qms ти е грешно примерно. Виж точно параметрите и ги редактирай.

С вата се правят допълнителни корекции, по отношение на тона на баса. Малко заглажда графиката на симулацията.
    За сваляне на обема не става. Ако се налага редуциране, сложи торбичка с пясък.
    Ама, предполагам, че си отишъл към X бас конфигурация за говорителя .
    Тр. да провериш, симулирай. Покажи графиката.

Торбата с пясък - лесна работа.
    Повече материал и излишно големи може да са станали, но не е толкова фатално.
    За Ф5 сигурно ще са ооще по-големи.
    Редактирано от emosms; 5 May 2017 в 17:36.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Те кутиите му са малки, не големи. Аз съм с ф5 в 9-10 литра и съм много доволен. Поставени директно върху шкафа си вадят и приличен бас. Но на стойки ,в зависимост от вкуса ти ,може да ти трябва суб.

Една от страниците на кутиите съм предвидил да се демонтира при необходимост именно, за да може да се гради вътрешността, но размерът им е фиксиран, единственото, което може да се направи е задната дъска да затвори кутията отвън и така да се спечелят още към 2см., с което общия обем да нарасне до близо 12л. Това с продълговатия рефлектор e интересно и красиво решение, може би при него се изгражда акустичен лабиринт или просто рефлектора е плосък.

...спрямо заобикалящата ги среда ...
    Мани, човеко, ти от Зелената партия ли си или просто от Грийнпийс?
    Ако не те интересува качеството, завивай болтчетата и ряз!
    Ако те интересува - почваш с начала...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Верно, че са 12 литра.....
    Май тр. Да слагаш F5.
    А това на втората не е ли transmission line?

Не може да го симулираш като бас рефлекс.
    Съмнява ме, че и за TL е малка кутията
    Редактирано от emosms; 6 May 2017 в 01:15.

tarambuki, от зелените човечета съм, то за това съм се изразил така всеобхватно, нали при нас всичко е необятно
    И разбира се, че говорим за качество, защо иначе ще ангажирам форумно пространство и внимание, и ще се интересувам от акустични лабиринти!
    Вярвам, че с ваша помощ ще се получи нещо добро и ако желанието ми беше да се пунтира някоя готова скица, нямаше да си правя труда да се регистрирам тук.
    Смятам, че един говорител може да свири прекрасно и в по-малки, и в по-големи кутии, а 12литра не са малко за 6.5' говорител,
    но ако смятате, че Ф5 ще свири по-добре от Ф6 в това пространство ще сложа Ф5, него го дават за 8 литра.

Tоналния баланс, фазово честотната характеристика, т.е. качеството, зависят от конкретните говорители, филтрите, предния панел и разположението на говорителите по предния панел.

Баса, ниския и дълбокия, за съжаление, зависи основно от обема на кутията (какъвто и тип конструкция да е) и конкретния бас/мидбас говорител.
    Един и същ говорител, няма да ти свири пълния си потенциал в баса, ако е в малка кутия.

Всички конструкции различни от затворен обем и басрефлекс вече отиват към нестандартни. Не мисля че има някакви толкова магически конструкции, които да ти изкарат пълния потенциал в баса за конкретен говорител, при сериозно подоразмерени кутии.
    Съкращаване на обема от 15 на 12 литра може би няма да е фрапиращо, но със сигурност ще си малко под оптимума.

Ако искаш лабиринт (най-вероятно TL, transmission line), по-добре търси готов проект.
    Или, хвани почети малко за различните акустични оформления.
    После намери специализиран софтуеър за симулация на такава конструкция.
    (aз не съм ползвал, но други хора от форума са ползвали)
    Надявай се най-опитните потребители в тази област, да ти дадат съвет във форума..

Както и да е. Избора на конкретна конструкция, предварително, нищо не ти гарантира. Мисля, че си обсебен от 'акустичния лабиринт', защото ти изглежда интересно.
    Интересен е, май почти няма фабрични колони с такава конструкция.
    Но, без да се отчете конкретния говорител, сама по себе си тя нищо не ти гарантира.
    По принцип TL има предимства и недостатъци. Дали ще е най-добре за твоя проект - зависи от говорителя.
    Мисля, че бас рефлекс може да има по-малко групови закъснения в баса, съответно, по този параметър да имаш по-високо качество от TL, но нека кажат специалистите.
    Дали ще TL съвпадне и ще е най-добре с обема кутии, който вече си направил... Става още по засукано...
    Редактирано от emosms; 6 May 2017 в 13:02.

iwoto's Avatar
    Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    36
    Лошото е че проектирането на от не е много проста задача и не става по картинки,дистанционно, а трябва мерене , проби и тн. Всеки може да ти каже еди колко си литра , филтър на 3к ,но това няма да е оптималния вариант. Затова най добрия вариант е да се повтори доказан проект,който е слушан, мерен ,напасван. Може да погледнеш моя проект с ф5 ,има тема за него. Ф6 ще даде повече бас , но си трябва и кутия.

И разбира се, че говорим за качество
    Щом те интересува качеството на звука и си тук за съвети, а не да правиш каквото си си наумил, то тогава започни със средночестотния говорител (какъвто ти в момента изобщо не плануваш да ползваш).
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Смятам, че един говорител може да свири прекрасно и в по-малки, и в по-големи кутии...
    Ако изобщо верваме на думата "прекрасно", то кутиите трябва да са точните, правилните!

Абсолютно неправилно, грешно, лошо...
    То за някои хора като го сложиш на масата свири прекрасно
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

iwoto, били ми дал линк към темата ти, изглежда, че swans m1 е проект, който е сходен с моят и ще може да се приложи шаблонно, само басрефлекса ще трябва да се измисли, тъй като моят ще е отпред.
    Ако някой има идея как Ф6 може да свири в моя бокс ще съм му признателен ако я сподели, може би малко вата и подходящ басрефлекс могат да компенсират по-малкия размер, усилвателят ще е минимум 100в. на 8ома, така че предполагам ще може да компенсира по-високото налягане, което ще се създава заради по-малкия бокс.

Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени